PublishPress Permissions Free 4.8.1 - en to vi translation catalogue (1097 entries)

en:  %1$sFix Sub-%2$s Permissions%3$s
vi:  %1$sSửa quyền Sub-%2$s%3$s

en: "Hide Private" settings only apply to custom privacy (Member, Premium, Staff, etc.)
vi: "Ẩn Riêng Tư" chỉ áp dụng cho quyền riêng tư tùy chỉnh (Thành viên, Cao cấp, Nhân viên, v.v.)

en: %1$s %2$s in this %3$s
vi: %1$s %2$s trong %3$s này

en: %1$s Permissions %2$s*%3$s
vi: %1$s Quyền %2$s*%3$s

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED within %3$s, unless enabled by another Permission.
vi: %1$s quyền truy cập cho %2$s bị CHẶN trong %3$s, trừ khi được kích hoạt bởi một Quyền khác.

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED, unless enabled by another Permission.
vi: Quyền truy cập %1$s cho %2$s là BỊ CHẶN, trừ khi được kích hoạt bởi một Quyền khác.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED within %3$s, regardless of role capabilities.
vi: %1$s quyền truy cập cho %2$s được KÍCH HOẠT trong %3$s, bất kể khả năng vai trò.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED, regardless of role capabilities.
vi: Quyền truy cập %1$s cho %2$s là ĐƯỢC KÍCH HOẠT, bất kể khả năng vai trò.

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
vi: %1$s truy vấn trong %2$s giây. %3$s MB đã sử dụng.

en: %1$s this %2$s
vi: %1$s %2$s này

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade %2$s to version %3$s or later.
vi: %1$s sẽ không hoạt động cho đến khi bạn nâng cấp %2$s lên phiên bản %3$s hoặc mới hơn.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade PHP to version %2$s or later. Current version: %3$s
vi: %1$s sẽ không hoạt động cho đến khi bạn nâng cấp PHP lên phiên bản %2$s hoặc mới hơn. Phiên bản hiện tại: %3$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade WordPress to version %2$s or later.
vi: %1$s sẽ không hoạt động cho đến khi bạn nâng cấp WordPress lên phiên bản %2$s hoặc mới hơn.

en: %1$sDisable%2$s all filtering for anonymous users
vi: %1$sVô hiệu hóa%2$s tất cả các bộ lọc cho người dùng ẩn danh

en: %1$sDo not apply%2$s metagroup permissions for Administrators
vi: %1$sKhông áp dụng%2$s quyền hạn metagroup cho Quản trị viên

en: %1$sGroup Type:%2$s %3$s
vi: %1$sLoại Nhóm:%2$s %3$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles assigned directly%2$s
vi: %1$sNgười dùng có Vai Trò Bổ Sung được gán trực tiếp%2$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles or Specific Permissions directly%2$s
vi: %1$sNgười dùng có vai trò bổ sung hoặc quyền cụ thể trực tiếp%2$s

en: %1$sUsers who have Specific Permissions assigned directly%2$s
vi: %1$sNgười dùng có Quyền Cụ Thể được gán trực tiếp%2$s

en: %s (All Types)
vi: %s (Tất cả các loại)

en: %s (previous install)
vi: %s (cài đặt trước)

en: %s Manager
vi: %s Quản lý

en: %s Permissions
vi: %s Quyền hạn

en: %s Roles
vi: %s Vai trò

en: %s Visibility
vi: %s Hiển thị

en: %s author page added
vi: %s trang tác giả đã thêm

en: %s group deleted
vi: %s nhóm đã bị xóa

en: %s is a PRO feature
vi: %s là tính năng PRO

en: %s is available in PRO
vi: %s có sẵn trong PRO

en: %s more
vi: %s thêm

en: %s&nbsp;details
vi: %s&nbsp;chi tiết

en: %s, more...
vi: %s, thêm nữa...

en: %sEdit WordPress Role%s
vi: %sChỉnh sửa Vai Trò WordPress%s

en: %sPosts / Pages Listing:%s %s
vi: %sDanh sách Bài viết / Trang:%s %s

en: (Blocked)
vi: (Bị chặn)

en: (Default access: Blocked)
vi: (Quyền truy cập mặc định: Đã chặn)

en: (Default access: Enabled)
vi: (Quyền truy cập mặc định: Đã bật)

en: (No setting)
vi: (Không có cài đặt)

en: (Statuses Pro capability)
vi: (Khả năng Pro của Trạng thái)

en: (all post types)
vi: (tất cả các loại bài viết)

en: (any WP role)
vi: (bất kỳ vai trò WP nào)

en: (invalid role definition)
vi: (định nghĩa vai trò không hợp lệ)

en: (login timed out)
vi: (phiên đăng nhập đã hết thời gian)

en: (no parent)
vi: (không có cha)

en: (none)
vi: (không có)

en: (select...)
vi: (chọn...)

en: (unpublished)
vi: (chưa công bố)

en: (user field)
vi: (trường người dùng)

en: (using default capabilities due to invalid %s definition)
vi: (sử dụng các khả năng mặc định do định nghĩa %s không hợp lệ)

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
vi: <strong>Plugin này có thể bị xóa.</strong>

en: = %1$s and sub-%1$s
vi: = %1$s và phụ-%1$s

en: = Blocked
vi: = Bị chặn

en: = Enabled
vi: = Đã kích hoạt

en: = Limitation
vi: = Giới hạn

en: = sub-%s only
vi: = phụ-%s chỉ

en: A presspermit.com key appears to be active. <a href="%s" target="_blank">Contact us</a> for assistance in migrating your account to publishpress.com.
vi: Một khóa presspermit.com dường như đang hoạt động. <a href="%s" target="_blank">Liên hệ với chúng tôi</a> để được hỗ trợ trong việc chuyển tài khoản của bạn sang publishpress.com.

en: About
vi: Giới thiệu

en: About PublishPress Permissions
vi: Về PublishPress Permissions

en: Access Circles
vi: Vòng truy cập

en: Accommodate front end uploading solutions that require page editing capabilities for the async upload request
vi: Cung cấp các giải pháp tải lên phía trước yêu cầu khả năng chỉnh sửa trang cho yêu cầu tải lên không đồng bộ

en: Account
vi: Tài khoản

en: Active
vi: Đang hoạt động

en: Active Plugin
vi: Plugin đang hoạt động

en: Active Plugin Integration
vi: Tích hợp Plugin đang hoạt động

en: Add
vi: Thêm

en: Add Author Page&hellip;
vi: Thêm Trang Tác Giả&hellip;

en: Add Extra Roles
vi: Thêm vai trò bổ sung

en: Add New
vi: Thêm Mới

en: Add New Group
vi: Thêm Nhóm Mới

en: Add New Permission Group
vi: Thêm Nhóm Quyền Mới

en: Add Pages
vi: Thêm Trang

en: Add Role
vi: Thêm vai trò

en: Add Roles
vi: Thêm vai trò

en: Add Selected Permissions
vi: Thêm Quyền đã Chọn

en: Add Specific Permissions
vi: Thêm quyền cụ thể

en: Add User Permissions
vi: Thêm Quyền Người Dùng

en: Add new pages to a parent page
vi: Thêm trang mới vào một trang cha

en: Add selected users to Permission Group
vi: Thêm người dùng đã chọn vào Nhóm Quyền

en: Add taxonomy columns to Edit Posts screen
vi: Thêm các cột phân loại vào màn hình Chỉnh sửa Bài viết

en: Adds compatibility or integration with ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, various other plugins. Configure any BuddyPress Group as a Permissions Group. For multisite, provides network-wide Permission Groups.
vi: Thêm khả năng tương thích hoặc tích hợp với ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, và nhiều plugin khác. Cấu hình bất kỳ Nhóm BuddyPress nào làm Nhóm Quyền. Đối với multisite, cung cấp Nhóm Quyền trên toàn mạng.

en: Adjustment
vi: Điều Chỉnh

en: Admin
vi: Quản trị viên

en: Administrators
vi: Quản trị viên

en: Advanced
vi: Nâng cao

en: Advanced Configuration
vi: Cấu hình nâng cao

en: Advanced Custom Fields
vi: Các trường tùy chỉnh nâng cao

en: Advanced Integration
vi: Tích hợp Nâng cao

en: Advanced Settings
vi: Cài đặt Nâng cao

en: Advanced search controls
vi: Kiểm soát tìm kiếm nâng cao

en: After %s:
vi: Sau %s:

en: After the user logs in, they will be redirected back to the original post they were viewing.
vi: Sau khi người dùng đăng nhập, họ sẽ được chuyển hướng trở lại bài viết gốc mà họ đang xem.

en: All
vi: Tất cả

en: All Post Types
vi: Tất cả Các Loại Bài Đăng

en: All Role Usage settings will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
vi: Tất cả cài đặt Sử dụng Vai Trò sẽ được đặt lại về MẶC ĐỊNH. Bạn có chắc không?

en: All Sides
vi: Tất cả các bên

en: All Statuses
vi: Tất cả trạng thái

en: All Users
vi: Tất cả Người Dùng

en: All capabilities defined for this WordPress role will be applied in supplemental assignments:
vi: Tất cả các khả năng được xác định cho vai trò WordPress này sẽ được áp dụng trong các phân công bổ sung:

en: All post teaser settings were reset to defaults.
vi: Tất cả cài đặt teaser bài viết đã được đặt lại về mặc định.

en: All post teaser settings were updated.
vi: Tất cả cài đặt teaser bài viết đã được cập nhật.

en: All settings in this form (including those on undisplayed tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
vi: Tất cả các cài đặt trong biểu mẫu này (bao gồm cả những cài đặt trên các tab không hiển thị) sẽ được đặt lại về MẶC ĐỊNH. Bạn có chắc chắn không?

en: All settings were reset to defaults.
vi: Tất cả các cài đặt đã được đặt lại về mặc định.

en: All settings were updated.
vi: Tất cả các cài đặt đã được cập nhật.

en: All users (including anonymous)
vi: Tất cả người dùng (bao gồm cả ẩn danh)

en: All users who are logged in and have a role on the site
vi: Tất cả người dùng đã đăng nhập và có vai trò trên trang web

en: All users with a WordPress %s role
vi: Tất cả người dùng có vai trò WordPress %s

en: All users with the WordPress role of %s
vi: Tất cả người dùng có vai trò WordPress là %s

en: Allow Administrators to be added to Permission Groups, even though they are not restricted
vi: Cho phép các Quản trị viên được thêm vào các Nhóm Quyền, ngay cả khi họ không bị hạn chế

en: Allow Renaming of uneditable Items
vi: Cho phép Đổi tên các Mục không thể chỉnh sửa

en: Allow non-Administrators to Quick Edit or Bulk Edit (possibly allowing them to bypass restrictions).
vi: Cho phép người không phải Quản trị viên thực hiện Chỉnh sửa Nhanh hoặc Chỉnh sửa Hàng loạt (có thể cho phép họ bỏ qua các hạn chế).

en: Allow non-Administrators to rename menu items they cannot fully edit. Menu items will be locked into current positions.
vi: Cho phép người không phải là Quản trị viên đổi tên các mục menu mà họ không thể chỉnh sửa hoàn toàn. Các mục menu sẽ bị khóa vào vị trí hiện tại.

en: Allow the {All} and {Anonymous} metagroups to be granted specific reading permissions for private content
vi: Cho phép {All} và {Anonymous} metagroups được cấp quyền đọc cụ thể cho nội dung riêng tư

en: Allow users to edit files they have uploaded, regardless of other restrictions.
vi: Cho phép người dùng chỉnh sửa các tệp họ đã tải lên, bất kể các hạn chế khác.

en: Allow users to edit files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
vi: Cho phép người dùng chỉnh sửa các tệp được tải lên bởi người dùng khác nếu chúng được đính kèm vào một bài viết mà người dùng được phép chỉnh sửa.

en: Allow users to edit their new posts
vi: Cho phép người dùng chỉnh sửa bài viết mới của họ

en: Allows Permission Group membership to be date-limited (delayed and/or scheduled for expiration). Simple date picker UI alongside group membership selection.
vi: Cho phép tư cách thành viên Nhóm Quyền bị giới hạn theo ngày (trì hoãn và/hoặc lên lịch hết hạn). Giao diện chọn ngày đơn giản bên cạnh lựa chọn tư cách thành viên nhóm.

en: Allows creation of a new post (of any type) for each selected user, using an existing post as the pattern.
vi: Cho phép tạo một bài viết mới (của bất kỳ loại nào) cho mỗi người dùng đã chọn, sử dụng một bài viết hiện có làm mẫu.

en: Always auto-assign a category if none are selected and user lacks permission for default category
vi: Luôn tự động gán một danh mục nếu không có danh mục nào được chọn và người dùng không có quyền cho danh mục mặc định

en: Always auto-assign a post tag if none are selected
vi: Luôn tự động gán một thẻ bài viết nếu không có thẻ nào được chọn.

en: Always auto-assign a term of this taxonomy if none are selected
vi: Luôn tự động gán một thuật ngữ của phân loại này nếu không có thuật ngữ nào được chọn.

en: Anonymous users (not logged in)
vi: Người dùng ẩn danh (chưa đăng nhập)

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies only within %3$s, along with other specified %4$s.
vi: Bất kỳ quyền truy cập dựa trên vai trò %1$s cho %2$s đều BỊ HẠN. Nó chỉ áp dụng trong %3$s, cùng với các %4$s khác được chỉ định.

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies to only %3$s, along with other specified %4$s.
vi: Bất kỳ quyền truy cập dựa trên vai trò %1$s cho %2$s đều BỊ HẠN. Nó chỉ áp dụng cho %3$s, cùng với các %4$s khác được chỉ định.

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Apply Teaser to Private Posts
vi: Áp dụng Teaser cho Bài viết Riêng

en: Apply permission controls to WooCommerce products and product categories.
vi: Áp dụng kiểm soát quyền cho sản phẩm và danh mục sản phẩm WooCommerce.

en: Apply permission controls to events and event-related content.
vi: Áp dụng kiểm soát quyền cho các sự kiện và nội dung liên quan đến sự kiện.

en: Approve
vi: Phê duyệt

en: Arbitrary Capabilities
vi: Khả năng Tùy ý

en: Are you sure you want to remove the selected user(s) from exceptions?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa người dùng đã chọn khỏi các ngoại lệ không?

en: Assign (All Types)
vi: Gán (Tất cả Các Loại)

en: Assign Extra Roles or Permissions on the Edit Permissions screen.
vi: Gán các Vai trò hoặc Quyền bổ sung trên màn hình Chỉnh sửa Quyền.

en: Assign Extra Roles or Permissions.
vi: Gán các Vai trò hoặc Quyền bổ sung.

en: Assign Publish Permissions separate from Edit Permissions
vi: Gán Quyền Xuất bản tách biệt với Quyền Chỉnh sửa

en: Assign Term
vi: Gán Thuật ngữ

en: Assign Terms
vi: Gán Điều Khoản

en: Assign for selected %s only
vi: Gán cho %s đã chọn chỉ

en: Assign for selected and sub-%s
vi: Gán cho %s đã chọn và phụ-%s

en: Assign for selected and sub-terms
vi: Gán cho các điều khoản đã chọn và phụ

en: Assign for selected term only
vi: Gán cho điều khoản đã chọn chỉ

en: Assign for sub-%s only
vi: Gán cho phụ-%s chỉ

en: Assign for sub-terms only
vi: Gán cho các điều khoản phụ chỉ

en: Assign post and term permissions to BuddyPress groups for enhanced content control.
vi: Gán quyền bài viết và thuật ngữ cho các nhóm BuddyPress để tăng cường kiểm soát nội dung.

en: Assign post permissions to BuddyPress groups
vi: Gán quyền bài viết cho các nhóm BuddyPress

en: Assign term permissions to BuddyPress groups
vi: Gán quyền thuật ngữ cho các nhóm BuddyPress

en: Assign to %s
vi: Gán cho %s

en: Assigned for %s and sub-%s.
vi: Được phân công cho %s và sub-%s.

en: Assigned for sub-%s only.
vi: Chỉ được phân công cho sub-%s.

en: Assignment
vi: Giao nhiệm vụ

en: Attached Files Private setting available
vi: Cài đặt Riêng tư Tệp đính kèm có sẵn

en: Attached media do not have any comments, so don't append clauses to comment queries for them
vi: Media gắn không có bất kỳ bình luận nào, vì vậy không thêm các điều khoản vào truy vấn bình luận cho chúng

en: Authenticated site users, except for Administrators
vi: Người dùng trang đã xác thực, ngoại trừ Quản trị viên

en: Author Search / Select
vi: Tìm kiếm / Chọn Tác giả

en: Authors
vi: Tác giả

en: Auto-assign available term if default term is unavailable
vi: Tự động gán thuật ngữ có sẵn nếu thuật ngữ mặc định không có

en: Auto-create a page for each user of specified roles. Compatible with several Team / Staff plugins.
vi: Tự động tạo một trang cho mỗi người dùng có vai trò đã chỉ định. Tương thích với một số plugin Nhóm / Nhân viên.

en: Automatic .htaccess file management
vi: Quản lý tệp .htaccess tự động

en: Automatically detect and avoid duplicate posts
vi: Tự động phát hiện và tránh bài viết trùng lặp

en: Automatically generate a personal page for each user. This feature is available in PublishPress Permissions Pro.
vi: Tự động tạo một trang cá nhân cho mỗi người dùng. Tính năng này có sẵn trong PublishPress Permissions Pro.

en: Automatically generate posts for users
vi: Tự động tạo bài viết cho người dùng

en: Automatically redirect users to a login page or custom page when they try to access restricted content.
vi: Tự động chuyển hướng người dùng đến một trang đăng nhập hoặc trang tùy chỉnh khi họ cố gắng truy cập nội dung bị hạn chế.

en: Available Constant
vi: Hằng số có sẵn

en: Back to Role Usage List
vi: Quay lại Danh sách Sử dụng Vai trò

en: Back to permissions list
vi: Quay lại danh sách quyền

en: Background Color:
vi: Màu nền:

en: Beaver editor integration
vi: Tích hợp trình chỉnh sửa Beaver

en: Before %s:
vi: Trước %s:

en: Block
vi: Chặn

en: Block URL access
vi: Chặn truy cập URL

en: Blocked
vi: Bị chặn

en: Blocked:
vi: Bị chặn:

en: Border Color:
vi: Màu viền:

en: Border Position:
vi: Vị trí viền:

en: Border Radius (px):
vi: Bán kính viền (px):

en: Border Width (px):
vi: Độ rộng viền (px):

en: Both
vi: Cả hai

en: Bottom
vi: Dưới cùng

en: Builder
vi: Nhà xây dựng

en: Builder interface compatibility
vi: Tương thích giao diện trình tạo

en: Bulk Actions
vi: Hành động hàng loạt

en: Bulk Add / Remove Groups on Users Screen
vi: Thêm / Xóa Nhóm hàng loạt trên Màn hình Người dùng

en: Bulk Add Author Pages on Users screen
vi: Thêm hàng loạt Các Trang Tác giả trên màn hình Người dùng

en: Bulk Create Author Posts
vi: Tạo hàng loạt bài viết của tác giả

en: Bulk Page Creation
vi: Tạo trang hàng loạt

en: CMS Tree View
vi: Chế độ xem cây CMS

en: Cache
vi: Bộ nhớ cache

en: Can bypass restrictive "Set as Parent" Permissions (for all hierarchical post types).
vi: Có thể bỏ qua Quyền "Đặt làm Cha" hạn chế (cho tất cả các loại bài viết phân cấp).

en: Change Request Notifications
vi: Thông báo yêu cầu thay đổi

en: Chars
vi: Ký tự

en: Choose how many posts to create per user
vi: Chọn số lượng bài viết cần tạo cho mỗi người dùng

en: Choose whether to use the default message style or customize the appearance of teaser messages.
vi: Chọn xem có sử dụng kiểu tin nhắn mặc định hay tùy chỉnh giao diện của các tin nhắn giới thiệu.

en: Choose which post type you want to configure teaser settings for.
vi: Chọn loại bài viết mà bạn muốn cấu hình cài đặt teaser cho.

en: Circle member's capabilities apply only for other member's posts
vi: Quyền năng của thành viên Vòng tròn chỉ áp dụng cho bài viết của các thành viên khác

en: Circle members will be blocked from accessing Revisions authored by non-members.
vi: Các thành viên trong vòng tròn sẽ bị chặn truy cập vào các phiên bản được tạo bởi những người không phải là thành viên.

en: Circle membership does not limit page association (page parent setting) ability
vi: Thành viên vòng tròn không giới hạn khả năng liên kết trang (cài đặt cha của trang)

en: Clear
vi: Xóa

en: Click to list/edit universal permissions
vi: Nhấp để liệt kê/chỉnh sửa quyền phổ quát

en: Click to show only users who have Specific Permissions assigned directly
vi: Nhấp để chỉ hiển thị những người dùng có Quyền Cụ Thể được gán trực tiếp

en: Click to show only users who have extra roles
vi: Nhấp để chỉ hiển thị những người dùng có vai trò bổ sung

en: Click to show only users who have no group
vi: Nhấp để chỉ hiển thị những người dùng không có nhóm

en: Comma-separated list of mime types to exclude from File Access filtering
vi: Danh sách các loại mime được phân tách bằng dấu phẩy để loại trừ khỏi lọc Truy cập Tệp

en: Comma-separated list of mime types to include in File Access filtering (bypassing others)
vi: Danh sách các loại mime phân tách bằng dấu phẩy để bao gồm trong lọc Truy cập Tệp (bỏ qua các loại khác)

en: Comma-separated list of post types to limit the effect of PP_UNFILTERED_FRONT and apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )
vi: Danh sách các loại bài viết phân cách bằng dấu phẩy để giới hạn hiệu ứng của PP_UNFILTERED_FRONT và apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )

en: Commerce
vi: Thương mại

en: Community
vi: Cộng đồng

en: Compare Features
vi: So sánh các tính năng

en: Compatibility Mode: Apply extra redirect
vi: Chế độ tương thích: Áp dụng chuyển hướng bổ sung

en: Compatibility Pack
vi: Gói tương thích

en: Compatibility Packs
vi: Gói tương thích

en: Compatibility with Edit Permissions in Beaver Builder.
vi: Tương thích với chỉnh sửa quyền trong Beaver Builder.

en: Compatibility with Edit Permissions in CMS Tree View.
vi: Tương thích với quyền chỉnh sửa trong chế độ xem cây CMS.

en: Compatibility with Edit Permissions in Elementor.
vi: Tương thích với quyền chỉnh sửa trong Elementor.

en: Compatibility with Edit Permissions in Nested Pages.
vi: Tương thích với quyền chỉnh sửa trong các trang lồng ghép.

en: Compatibility with PublishPress Statuses plugin.
vi: Tương thích với plugin Trạng thái PublishPress.

en: Compatibility with SearchWP term filtering for advanced search capabilities.
vi: Tương thích với lọc thuật ngữ SearchWP để có khả năng tìm kiếm nâng cao.

en: Compatibility with YooTheme builder and term permissions.
vi: Tương thích với trình tạo YooTheme và quyền truy cập theo thuật ngữ.

en: Configure custom teaser text for this post type.
vi: Cấu hình văn bản teaser tùy chỉnh cho loại bài viết này.

en: Configured Teaser Text
vi: Văn bản Teaser đã cấu hình

en: Constants
vi: Hằng số

en: Contact
vi: Liên hệ

en: Contact Us
vi: Liên hệ với Chúng tôi

en: Contact the PublishPress team
vi: Liên hệ với đội ngũ PublishPress

en: Content requires additional permissions.
vi: Nội dung yêu cầu quyền truy cập bổ sung.

en: Contributors
vi: Người đóng góp

en: Control access to Field Groups
vi: Kiểm soát quyền truy cập đến các nhóm trường

en: Control access to custom post statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
vi: Kiểm soát quyền truy cập đến các trạng thái bài viết tùy chỉnh. Tính năng quy trình làm việc này có sẵn trong PublishPress Permissions Pro.

en: Control access to post visibility statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
vi: Kiểm soát quyền truy cập đến các trạng thái hiển thị bài viết. Tính năng quy trình làm việc này có sẵn trong PublishPress Permissions Pro.

en: Control assignment of terms to selected %s.
vi: Kiểm soát phân công các thuật ngữ cho %s đã chọn.

en: Control deletion of selected %s.
vi: Kiểm soát việc xóa %s đã chọn.

en: Control deletion of this %s.
vi: Kiểm soát việc xóa %s này.

en: Control direct access to Media files
vi: Kiểm soát quyền truy cập trực tiếp vào các tệp Media

en: Control editing of selected %s.
vi: Kiểm soát việc chỉnh sửa %s đã chọn.

en: Control editing of this %s.
vi: Kiểm soát việc chỉnh sửa %s này.

en: Control front-end access to Field Groups with advanced permission management.
vi: Kiểm soát quyền truy cập phía trước đến các Nhóm Trường với quản lý quyền nâng cao.

en: Control frontend viewing of selected %s.
vi: Kiểm soát việc xem trên giao diện trước của %s đã chọn.

en: Control frontend viewing of this %s.
vi: Kiểm soát việc xem ở frontend của %s này.

en: Control parent selection for selected %s.
vi: Kiểm soát lựa chọn cha mẹ cho %s đã chọn.

en: Control publishing of selected %s.
vi: Kiểm soát việc xuất bản %s đã chọn.

en: Control publishing of this %s.
vi: Kiểm soát việc xuất bản %s này.

en: Control term management for selected %s.
vi: Kiểm soát quản lý thuật ngữ cho %s đã chọn.

en: Control term management for this %s.
vi: Kiểm soát quản lý thuật ngữ cho %s này.

en: Control who add this %s to %s.
vi: Kiểm soát ai thêm %s này vào %s.

en: Control who add this %s to all post types.
vi: Kiểm soát ai thêm %s này vào tất cả các loại bài viết.

en: Control who can assign terms to this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể gán các thuật ngữ cho %s này.

en: Control who can choose the parent page for this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể chọn trang cha cho %s này.

en: Control who can create a revision of %s with this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể tạo một phiên bản của %s với %s này.

en: Control who can create a revision of all post types in this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể tạo một phiên bản sửa đổi của tất cả các loại bài đăng trong %s này.

en: Control who can create a revision of this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể tạo một phiên bản của %s này.

en: Control who can edit %s with this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể chỉnh sửa %s với %s này.

en: Control who can edit all post types in this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể chỉnh sửa tất cả các loại bài đăng trong %s này.

en: Control who can submit a revision of %s with this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể gửi một phiên bản của %s với %s này.

en: Control who can submit a revision of all post types in this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể gửi một phiên bản sửa đổi của tất cả các loại bài đăng trong %s này.

en: Control who can submit a revision of this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể gửi một phiên bản của %s này.

en: Control who can view %s with this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể xem %s với %s này.

en: Control who can view all post types in this %s.
vi: Kiểm soát ai có thể xem tất cả các loại bài đăng trong %s này.

en: Convert to "Blocked"
vi: Chuyển đổi thành "Bị chặn"

en: Convert to "Enabled"
vi: Chuyển đổi thành "Đã kích hoạt"

en: Convert to "Limit to"
vi: Chuyển đổi thành "Giới hạn đến"

en: Copy
vi: Sao chép

en: Copy Roles and Permissions
vi: Sao chép Vai trò và Quyền

en: Copy Roles and Permissions from:
vi: Sao chép Vai trò và Quyền từ:

en: Coverage
vi: Phạm vi

en: Create Group
vi: Tạo Nhóm

en: Create New %s
vi: Tạo Mới %s

en: Create New Permission Group
vi: Tạo Nhóm Quyền Mới

en: Create Posts for Your Users
vi: Tạo bài viết cho người dùng của bạn

en: Create Revision
vi: Tạo bản sửa đổi

en: Create Revision of
vi: Tạo bản sửa đổi của

en: Create new Permission Groups and set the name and description.
vi: Tạo các Nhóm Quyền mới và đặt tên và mô tả.

en: Create or synchronize posts to match users. Designed for Team / Staff plugins, but with broad usage potential.
vi: Tạo hoặc đồng bộ bài viết để phù hợp với người dùng. Thiết kế cho các plugin Nhóm / Nhân viên, nhưng với tiềm năng sử dụng rộng rãi.

en: Create time-limited permission group memberships with automatic expiration.
vi: Tạo các tư cách thành viên nhóm quyền có thời hạn với thời gian hết hạn tự động.

en: Current Selections:
vi: Lựa chọn Hiện tại:

en: Current Settings:
vi: Cài đặt hiện tại:

en: Custom Group
vi: Nhóm tùy chỉnh

en: Custom Groups
vi: Các nhóm tùy chỉnh

en: Custom status permissions
vi: Quyền truy cập trạng thái tùy chỉnh

en: Customer
vi: Khách hàng

en: Customize
vi: Tùy chỉnh

en: Customize Permission Groups caption on user profile
vi: Tùy chỉnh chú thích Nhóm Quyền trên hồ sơ người dùng

en: Customize Permissions screen title for Groups
vi: Tùy chỉnh tiêu đề màn hình Quyền cho Nhóm

en: Customize the appearance of teaser message displayed to blocked users.
vi: Tùy chỉnh giao diện của thông điệp teaser hiển thị cho người dùng bị chặn.

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "Excerpt" teaser type.
vi: Tùy chỉnh tin nhắn thông báo đăng nhập hiển thị cho người dùng chưa đăng nhập khi sử dụng loại tin nhắn giới thiệu "Trích Dẫn".

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "First X Characters" teaser type.
vi: Tùy chỉnh tin nhắn thông báo đăng nhập hiển thị cho người dùng chưa đăng nhập khi sử dụng loại tin nhắn giới thiệu "X Ký Tự Đầu Tiên".

en: Customize the message shown to users who are blocked from viewing the full content when using the "Read More" teaser type.
vi: Tùy chỉnh tin nhắn hiển thị cho người dùng bị chặn không thể xem nội dung đầy đủ khi sử dụng loại tin nhắn giới thiệu "Đọc Thêm".

en: Database Maintenance
vi: Bảo trì cơ sở dữ liệu

en: Decide which status to use for new posts
vi: Quyết định trạng thái nào sẽ sử dụng cho bài viết mới

en: Default
vi: Mặc định

en: Default All
vi: Mặc định Tất cả

en: Defined Constant
vi: Hằng số đã định nghĩa

en: Delay membership start date
vi: Trì hoãn ngày bắt đầu tư cách thành viên

en: Delete
vi: Xóa

en: Delete Permission Groups.
vi: Xóa các Nhóm Quyền.

en: Delete settings on plugin deletion
vi: Xóa cài đặt khi xóa plugin

en: Description
vi: Mô tả

en: Description:
vi: Mô tả:

en: Detailed Feature Grid
vi: Bảng Tính năng Chi tiết

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
vi: Tài liệu chi tiết cũng có sẵn trên trang web của plugin.

en: Detect Dynamically Mapped WP Roles
vi: Phát hiện các Vai trò WP được ánh xạ động

en: Detect user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database. May be useful for sites that sync with Active Directory or other external user registration systems.
vi: Phát hiện các vai trò người dùng được thêm vào động nhưng không được lưu trữ trong cơ sở dữ liệu WP. Có thể hữu ích cho các trang web đồng bộ với Active Directory hoặc các hệ thống đăng ký người dùng bên ngoài khác.

en: Determines the default setting of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default terms
vi: Xác định cài đặt mặc định của Quyền > Cài đặt > Chỉnh sửa > Tự động gán các thuật ngữ mặc định

en: Determines the default value of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default term
vi: Xác định giá trị mặc định của Quyền > Cài đặt > Chỉnh sửa > Tự động gán thuật ngữ mặc định

en: Development use only (on front end, do not replace 'post_status = 'publish'' clause with filtered equivalent)
vi: Chỉ sử dụng cho phát triển (trên giao diện, không thay thế điều khoản 'post_status = 'publish'' bằng phiên bản đã lọc)

en: Development use only (suppresses post_status = 'publish' clause for unfiltered post types with anonymous user)
vi: Chỉ sử dụng cho phát triển (tắt điều khoản post_status = 'publish' cho các loại bài viết không lọc với người dùng ẩn danh)

en: Direct Assignment
vi: Phân công Trực tiếp

en: Direct-Assigned
vi: Gán trực tiếp

en: Direct-assigned
vi: Gán trực tiếp

en: Directly control specific files
vi: Kiểm soát trực tiếp các tệp cụ thể

en: Disable Permissions filtering for users who are not logged in.
vi: Vô hiệu hóa lọc Quyền cho người dùng chưa đăng nhập.

en: Disable auto-determination of how many levels of page tree to make visble by default. Instead, use specified value.
vi: Vô hiệu hóa việc tự động xác định số lượng cấp độ của cây trang được hiển thị theo mặc định. Thay vào đó, sử dụng giá trị đã chỉ định.

en: Disable front end filtering for all users (subject to limitation by PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)
vi: Vô hiệu hóa lọc phía trước cho tất cả người dùng (phụ thuộc vào giới hạn bởi PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)

en: Disable front end filtering if logged user is a content administrator (normally filter to force inclusion of readable private posts in get_pages() listing, post counts, etc.
vi: Vô hiệu hóa lọc phía trước nếu người dùng đã đăng nhập là quản trị viên nội dung (thông thường lọc để buộc bao gồm các bài viết riêng tư có thể đọc được trong danh sách get_pages(), số lượng bài viết, v.v.)

en: Disabled Type
vi: Loại bị vô hiệu hóa

en: Dismiss
vi: Bỏ qua

en: Display Administrative Hints
vi: Hiển thị Gợi ý Quản trị

en: Display Module Hints
vi: Hiển thị Gợi ý Mô-đun

en: Display a custom column on Edit Posts screen for all related taxonomies which are enabled for Permissions filtering.
vi: Hiển thị một cột tùy chỉnh trên màn hình Chỉnh sửa Bài viết cho tất cả các phân loại liên quan được kích hoạt để lọc Quyền.

en: Display a custom hint on Permissions > User Groups
vi: Hiển thị một gợi ý tùy chỉnh trên Quyền > Nhóm người dùng

en: Display a role dropdown alongside the user search input box to narrow results.
vi: Hiển thị một danh sách thả xuống vai trò bên cạnh ô nhập tìm kiếm người dùng để thu hẹp kết quả.

en: Display all advanced settings
vi: Hiển thị tất cả cài đặt nâng cao

en: Display all permission operations in a single metabox with tabs (modern UI). When disabled, each operation has a separate metabox (legacy UI).
vi: Hiển thị tất cả các thao tác quyền trong một metabox duy nhất với các tab (giao diện hiện đại). Khi bị vô hiệu hóa, mỗi thao tác có một metabox riêng (giao diện cũ).

en: Display descriptive captions for features available in missing or deactivated modules.
vi: Hiển thị các tiêu đề mô tả cho các tính năng có sẵn trong các mô-đun bị thiếu hoặc bị vô hiệu hóa.

en: Display descriptive captions on Permissions screens.
vi: Hiển thị chú thích mô tả trên các màn hình Quyền.

en: Display for readable non-private posts:
vi: Hiển thị cho các bài viết không riêng tư có thể đọc:

en: Display for readable private posts:
vi: Hiển thị cho các bài viết riêng tư có thể đọc:

en: Display links if user doesn't have access
vi: Hiển thị liên kết nếu người dùng không có quyền truy cập

en: Display mode for readable non-private posts
vi: Chế độ hiển thị cho các bài viết không riêng tư có thể đọc được

en: Display mode for readable private posts
vi: Chế độ hiển thị cho các bài viết riêng tư có thể đọc được

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
vi: Các quyền hiển thị là những quyền được gán cho loại "%1$s". Bạn cũng có thể %2$sđịnh nghĩa quyền %3$s toàn cầu áp dụng cho tất cả các loại bài viết liên quan%4$s.

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type.%2$sYou can also %3$sdefine universal %4$s permissions which apply to all related post types%5$s.
vi: Các quyền hiển thị là những quyền được gán cho loại "%1$s".%2$sBạn cũng có thể %3$sđịnh nghĩa quyền %4$s toàn cầu áp dụng cho tất cả các loại bài viết liên quan%5$s.

en: Do not alter the Media Library listing provided by WordPress.
vi: Không thay đổi danh sách Thư viện Media do WordPress cung cấp.

en: Do not auto-assign a category (except standard default category if user has permission)
vi: Không tự động gán một danh mục (trừ danh mục mặc định chuẩn nếu người dùng có quyền)

en: Do not auto-assign a post tag
vi: Không tự động gán một thẻ bài viết.

en: Do not auto-assign a term if the user has permission for more than one term in the taxonomy
vi: Không tự động gán một thuật ngữ nếu người dùng có quyền cho hơn một thuật ngữ trong danh mục

en: Do not auto-assign a term of this taxonomy
vi: Không tự động gán một thuật ngữ của phân loại này.

en: Documentation
vi: Tài liệu

en: Don't add a Permissions menu. Instead, add menu items to the Users and Settings menus.
vi: Không thêm menu Quyền. Thay vào đó, thêm các mục menu vào menu Người dùng và Cài đặt.

en: Don't allow non-Administrators to see others' unattached uploads, regardless of Permissions settings.  Their own unattached uploads are still accessible unless option 'own_attachments_always_editable' is set false
vi: Không cho phép người không phải Quản trị viên xem các tệp tải lên chưa đính kèm của người khác, bất kể cài đặt Quyền. Các tệp tải lên chưa đính kèm của họ vẫn có thể truy cập được trừ khi tùy chọn 'own_attachments_always_editable' được đặt là false

en: Don't apply CSS to hide empty Nav Menus
vi: Không áp dụng CSS để ẩn Menu Điều Hướng trống

en: Don't apply content teaser to get_pages() results (leave unreadable posts hidden)
vi: Không áp dụng teaser nội dung cho các kết quả get_pages() (để lại các bài viết không thể đọc được bị ẩn)

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'media' type
vi: Không gán hoặc áp dụng quyền cụ thể cho loại 'media'

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'page' type
vi: Không gán hoặc áp dụng quyền cụ thể cho loại 'trang'

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'post' type
vi: Không gán hoặc áp dụng quyền cụ thể cho loại 'bài viết'

en: Don't assign or apply specific permissions for the specified custom post type
vi: Không chỉ định hoặc áp dụng quyền riêng biệt cho loại bài viết tùy chỉnh được chỉ định

en: Don't credit implicit 'manage_nav_menus' capability to users who have 'edit_theme_options' or 'switch_themes' capability
vi: Không cấp tín dụng khả năng ngầm 'manage_nav_menus' cho những người dùng có khả năng 'edit_theme_options' hoặc 'switch_themes'

en: Don't define an 'Approved' status, even if Status Control feature is active
vi: Không xác định trạng thái 'Đã phê duyệt', ngay cả khi tính năng Kiểm soát Trạng thái đang hoạt động.

en: Don't filter comment display or moderation within wp-admin
vi: Không lọc hiển thị hoặc kiểm duyệt bình luận trong wp-admin

en: Don't filter term post counts in get_terms() call
vi: Không lọc số lượng bài viết theo thuật ngữ trong cuộc gọi get_terms()

en: Don't include readable private pages in the Pages widget or other wp_list_pages() / get_pages() results
vi: Không bao gồm các trang riêng tư có thể đọc được trong widget Trang hoặc các kết quả wp_list_pages() / get_pages()

en: Don't require any additional capabilities for management of Nav Menu settings (normally require 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' or 'publish_pages')
vi: Không yêu cầu bất kỳ khả năng bổ sung nào để quản lý cài đặt Menu Điều hướng (thông thường yêu cầu 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' hoặc 'publish_pages')

en: Don't tweak the admin menu indexes to position Permissions menu under Users
vi: Không điều chỉnh chỉ mục menu quản trị để vị trí menu Quyền dưới Người dùng

en: Duplicate %1$s module activated (%2$s in folder %3$s).
vi: Mô-đun %1$s trùng lặp đã được kích hoạt (%2$s trong thư mục %3$s).

en: E-Commerce
vi: Thương mại điện tử

en: ERROR
vi: LỖI

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Edit %s
vi: Chỉnh sửa %s

en: Edit Files
vi: Chỉnh sửa tệp

en: Edit Permissions
vi: Chỉnh sửa Quyền

en: Edit Permissions (%s)
vi: Chỉnh sửa Quyền (%s)

en: Edit Role Usage
vi: Chỉnh sửa Sử dụng Vai trò

en: Edit Tag for All Post Types
vi: Chỉnh sửa thẻ cho tất cả các loại bài viết

en: Edit Tag for Posts
vi: Chỉnh sửa thẻ cho bài viết

en: Edit User
vi: Chỉnh sửa người dùng

en: Edit User Permissions
vi: Chỉnh sửa Quyền Người Dùng

en: Edit other users' files if attached to an editable post
vi: Chỉnh sửa các tệp của người dùng khác nếu được đính kèm vào một bài viết có thể chỉnh sửa

en: Edit own file uploads, even if they become attached to an uneditable post.
vi: Chỉnh sửa các tệp tin đã tải lên của chính mình, ngay cả khi chúng trở thành tệp đính kèm vào một bài viết không thể chỉnh sửa.

en: Edit role capabilities directly
vi: Chỉnh sửa khả năng của vai trò trực tiếp

en: Edit the name and description of existing Permission Groups.
vi: Chỉnh sửa tên và mô tả của các Nhóm Quyền hiện có.

en: Edit this user's group membership
vi: Chỉnh sửa tư cách thành viên nhóm của người dùng này

en: Editing
vi: Chỉnh sửa

en: Editing Permissions
vi: Chỉnh sửa quyền truy cập

en: Editing can't be granted to non-users.
vi: Không thể cấp quyền chỉnh sửa cho những người không phải là người dùng.

en: Editor Options
vi: Tùy chọn Biên tập viên

en: Editors
vi: Biên tập viên

en: Elementor editor integration
vi: Tích hợp trình chỉnh sửa Elementor

en: Eliminate extra filtering queries on Nav Menu update, even for non-Administrators
vi: Loại bỏ các truy vấn lọc thêm trên cập nhật Menu Điều hướng, ngay cả đối với những người không phải là Quản trị viên

en: Enable
vi: Kích hoạt

en: Enable Circles
vi: Kích hoạt Vòng tròn

en: Enable metabox on %s editing screen
vi: Bật metabox trên màn hình chỉnh sửa %s

en: Enable on Permissions screen
vi: Bật trên màn hình quyền

en: Enable post contributors or authors with pp_set_edit_exceptions capability to set editing Permissions on posts authored by others
vi: Kích hoạt các cộng tác viên bài viết hoặc tác giả có khả năng pp_set_edit_exceptions để thiết lập quyền chỉnh sửa trên các bài viết do người khác viết

en: Enabled
vi: Đã bật

en: Enabled:
vi: Đã kích hoạt:

en: Enforce distinct edit, delete capability requirements for Media
vi: Buộc yêu cầu khả năng chỉnh sửa, xóa riêng biệt cho phương tiện

en: Event post permissions
vi: Quyền bài viết sự kiện

en: Event taxonomy controls
vi: Kiểm soát phân loại sự kiện

en: Events
vi: Sự kiện

en: Everyone
vi: Mọi người

en: Excerpt Only
vi: Chỉ trích dẫn

en: Exclude restricted posts from XML sitemaps to maintain proper SEO indexing.
vi: Loại trừ các bài viết bị hạn chế khỏi XML sitemaps để duy trì chỉ mục SEO đúng cách.

en: Expand access to allow specified items regardless of role capabilities or restrictions.
vi: Mở rộng quyền truy cập để cho phép các mục đã chỉ định bất kể khả năng hoặc hạn chế vai trò.

en: Extra Roles
vi: Vai trò bổ sung

en: Extra Roles %1$s(for this user)%2$s
vi: Vai trò bổ sung %1$s(cho người dùng này)%2$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or group membership)%2$s
vi: Vai Trò Bổ Sung %1$s(từ vai trò chính hoặc tư cách thành viên nhóm)%2$s

en: Extra Roles assignment available for {All} and {Anonymous} metagroups
vi: Gán vai trò bổ sung có sẵn cho các mét nhóm {All} và {Anonymous}

en: Extra Roles cause "_posts" capabilities in the Pattern Role (Author, Editor, etc.) to be assigned for the selected post type. Enable this setting to also include all other capabilities in the Pattern Role.
vi: Các Vai trò bổ sung gây ra khả năng "_posts" trong Vai trò Mẫu (Tác giả, Biên tập viên, v.v.) được gán cho loại bài viết đã chọn. Bật cài đặt này để cũng bao gồm tất cả các khả năng khác trong Vai trò Mẫu.

en: Extra Roles on User Profile
vi: Vai trò Bổ sung trên Hồ sơ Người dùng

en: Feature Moved
vi: Tính năng đã được chuyển

en: Featured Image:
vi: Hình Ảnh Nổi Bật:

en: Features
vi: Tính năng

en: Feed Replacement Text (use %permalink% for post URL)
vi: Văn bản thay thế cho nguồn cấp (sử dụng %permalink% cho URL bài viết)

en: Feed Replacement Text:
vi: Văn bản thay thế nguồn cấp:

en: Fewest Users
vi: Ít người dùng nhất

en: Fields
vi: Trường

en: File Access
vi: Truy cập Tệp

en: File Access key with on-demand regeneration
vi: Khóa truy cập tệp với khả năng tái tạo theo yêu cầu

en: Filter Menu Items
vi: Lọc Mục Menu

en: Filter priority for 'get_pages' filter (default: 1)
vi: Thứ tự lọc cho bộ lọc 'get_pages' (mặc định: 1)

en: Filter search results based on View Permissions for secure content discovery.
vi: Lọc kết quả tìm kiếm dựa trên Quyền Xem để phát hiện nội dung một cách an toàn.

en: Filters direct file access, based on user's access to post(s) which the file is attached to. No additional configuration required. Creates/modifies .htaccess file in uploads folder (and in main folder for multisite).
vi: Lọc quyền truy cập tệp trực tiếp, dựa trên quyền truy cập của người dùng vào bài viết mà tệp được gắn kèm. Không yêu cầu cấu hình bổ sung. Tạo/sửa đổi tệp .htaccess trong thư mục uploads (và trong thư mục chính cho multisite).

en: Find Users by %s
vi: Tìm Người dùng theo %s

en: First Name
vi: Tên

en: Font Size (px):
vi: Kích thước phông chữ (px):

en: For Statuses
vi: Cho Trạng Thái

en: For Teaser compatibility, prevent the pp_permissions argument from being appended to redirects
vi: Để tương thích với Teaser, ngăn tham số pp_permissions được thêm vào các chuyển hướng

en: For Teaser compatibility, specify a redirect argument to use instead of redirect_to
vi: Để tương thích với Teaser, chỉ định một tham số chuyển hướng để sử dụng thay vì redirect_to

en: For Teaser compatibility, specify an additional redirect argument other than redirect_to
vi: Để tương thích với Teaser, chỉ định một tham số chuyển hướng bổ sung khác ngoài redirect_to

en: For additional fields, define constant PP_USER_SEARCH_META_FIELDS
vi: Để có thêm các trường, định nghĩa hằng số PP_USER_SEARCH_META_FIELDS

en: For legacy Nav Menus, hide empty nav menu div
vi: Đối với Menu Điều Hướng cũ, ẩn div menu điều hướng trống

en: For non-Administrators, new Nav Menu items default to being a child of first editable item
vi: Đối với những người không phải là Quản trị viên, các mục Menu Điều hướng mới mặc định là con của mục có thể chỉnh sửa đầu tiên

en: For performance, change the get_pages() database query to return only a subset of fields, excluding post_content
vi: Để cải thiện hiệu suất, thay đổi truy vấn cơ sở dữ liệu get_pages() để chỉ trả về một phần tập hợp các trường, không bao gồm post_content

en: For specialized Media Library permissions, enable the Editing Permissions feature.
vi: Để có quyền truy cập Thư viện Phương tiện chuyên biệt, hãy kích hoạt tính năng Quyền Chỉnh sửa.

en: Force detection of WP user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database.
vi: Buộc phát hiện các vai trò người dùng WP được thêm vào một cách động nhưng không được lưu trữ vào cơ sở dữ liệu WP.

en: Forum access controls
vi: Kiểm soát truy cập diễn đàn

en: Forum-specific permissions
vi: Quyền truy cập cụ thể cho diễn đàn

en: Forum-specific permissions for bbPress with detailed control over forum access and participation.
vi: Quyền riêng cho diễn đàn bbPress với kiểm soát chi tiết về quyền truy cập và tham gia diễn đàn.

en: Front End
vi: Giao diện Người dùng

en: Front-end visibility restrictions
vi: Hạn chế khả năng hiển thị phía trước

en: Full Content
vi: Nội dung đầy đủ

en: Further details for your installation:
vi: Chi tiết thêm cho cài đặt của bạn:

en: General
vi: Chung

en: Generate posts for user roles that you select
vi: Tạo bài viết cho các vai trò người dùng mà bạn chọn

en: Get advanced integration features with Nginx, FTP, and more
vi: Nhận các tính năng tích hợp nâng cao với Nginx, FTP và nhiều hơn nữa

en: Go Pro for time-limited group membership
vi: Nâng cấp lên Pro để có tư cách thành viên nhóm có thời hạn

en: Go to %s
vi: Đi tới %s

en: Group
vi: Nhóm

en: Group Members
vi: Thành viên Nhóm

en: Group Restrictions are not available because of a constant definition
vi: Giới hạn Nhóm không khả dụng do định nghĩa hằng số

en: Group created.
vi: Nhóm đã được tạo.

en: Group membership grants access to content of your choice
vi: Tư cách thành viên nhóm cho phép truy cập vào nội dung bạn lựa chọn

en: Group restrictions are not recommended.
vi: Không khuyến nghị hạn chế nhóm.

en: Group updated.
vi: Nhóm đã được cập nhật.

en: Group-based content permissions
vi: Quyền nội dung dựa trên nhóm

en: Groups
vi: Nhóm

en: HTML Element IDs:
vi: ID phần tử HTML:

en: HTTP status code to send when file access is blocked
vi: Mã trạng thái HTTP để gửi khi quyền truy cập tệp bị chặn

en: Has Extra Roles
vi: Có vai trò bổ sung

en: Has Permissions
vi: Có quyền

en: Has Permissions Set Directly
vi: Đã có quyền truy cập được thiết lập trực tiếp

en: Has Specific Permissions
vi: Có quyền cụ thể

en: Hidden Content Teaser
vi: Teaser nội dung ẩn

en: Hide
vi: Ẩn

en: Hide Featured Image when Teaser is applied
vi: Ẩn hình ảnh nổi bật khi áp dụng teaser

en: Hide Private Posts if user doesn't have access
vi: Ẩn Bài viết Riêng nếu người dùng không có quyền truy cập

en: Hide auto-assigned Sub-%s Permissions
vi: Ẩn quyền Sub-%s được tự động gán

en: Hide featured image when teaser is applied
vi: Ẩn hình ảnh nổi bật khi áp dụng teaser

en: Hide for Custom Visibility
vi: Ẩn cho Hiển Thị Tùy Chỉnh

en: Hide links if user doesn't have access
vi: Ẩn liên kết nếu người dùng không có quyền truy cập

en: Hierarchical content controls
vi: Kiểm soát nội dung theo cấp bậc

en: If auto-assign term setting is enabled, apply it even if user does not have term assignment limitations
vi: Nếu cài đặt tự động gán thuật ngữ được kích hoạt, áp dụng ngay cả khi người dùng không có giới hạn gán thuật ngữ

en: If checked, pages blocked from the "All" or "Logged In" groups will still be listed to Administrators.
vi: Nếu được tích, các trang bị chặn từ nhóm "Tất cả" hoặc "Đã Đăng Nhập" vẫn sẽ được liệt kê cho Quản trị viên.

en: If disabled, manually "blocked" posts can be unblocked by specific Category / Term Permissions.
vi: Nếu bị vô hiệu hóa, các bài viết "bị chặn" có thể được mở khóa bởi quyền truy cập theo Danh mục / Thuật ngữ cụ thể.

en: If enabled, corresponding Media edit and delete capabilities must be added to existing roles.
vi: Nếu được kích hoạt, các khả năng chỉnh sửa và xóa phương tiện tương ứng phải được thêm vào các vai trò hiện có.

en: If enabled, the capabilities pp_set_edit_exceptions, pp_set_associate_exceptions, etc. will be honored. See list of capabilities below.
vi: Nếu được kích hoạt, các khả năng pp_set_edit_exceptions, pp_set_associate_exceptions, v.v. sẽ được tôn trọng. Xem danh sách các khả năng bên dưới.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with Capabilities > Capabilities > Taxonomies for any role.
vi: Nếu được kích hoạt, người dùng không thể tạo thẻ mới cho một bài viết trừ khi họ có khả năng edit_tags. Bạn có thể quản lý điều này với Các khả năng > Các khả năng > Taxonomies cho bất kỳ vai trò nào.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with a WordPress role editor like PublishPress Capabilities.
vi: Nếu được kích hoạt, người dùng không thể tạo thẻ mới cho một bài viết trừ khi họ có khả năng edit_tags. Bạn có thể quản lý điều này với một trình chỉnh sửa vai trò WordPress như PublishPress Capabilities.

en: If enabled, users with the pp_set_read_exceptions capability in the WP role can set reading permissions for their editable posts.
vi: Nếu được kích hoạt, người dùng có khả năng pp_set_read_exceptions trong vai trò WP có thể thiết lập quyền đọc cho các bài viết có thể chỉnh sửa của họ.

en: If group editing is allowed, can also modify group membership.
vi: Nếu cho phép chỉnh sửa nhóm, cũng có thể sửa đổi thành viên nhóm.

en: If one of the default roles is deleted from the WP database, it will remain available as a pattern role with default WP capabilities (but can be disabled here).
vi: Nếu một trong các vai trò mặc định bị xóa khỏi cơ sở dữ liệu WP, nó sẽ vẫn được giữ lại như một vai trò mẫu với các khả năng mặc định của WP (nhưng có thể bị vô hiệu hóa ở đây).

en: If propagating permissions are assigned to a page branch, overwrite any explicitly assigned permissions in sub-pages
vi: Nếu các quyền lan truyền được gán cho một nhánh trang, ghi đè bất kỳ quyền nào được gán rõ ràng trong các trang phụ

en: If some pages have been suppressed from get_pages() results, change child pages' corresponding post_parent values to a visible ancestor
vi: Nếu một số trang đã bị ẩn khỏi các kết quả get_pages(), thay đổi các giá trị post_parent tương ứng của các trang con thành một tổ tiên có thể nhìn thấy

en: If some terms have been suppressed from get_terms() results, change child terms' corresponding parent values to a visible ancestor
vi: Nếu một số thuật ngữ đã bị ẩn khỏi các kết quả get_terms(), thay đổi các giá trị parent tương ứng của các thuật ngữ con thành một tổ tiên có thể nhìn thấy

en: If the user is blocked from reading posts in a category, also block access to category archive page.
vi: Nếu người dùng bị chặn đọc bài viết trong một danh mục, cũng chặn quyền truy cập vào trang lưu trữ danh mục.

en: If this setting is disabled, you can enable a role by giving it capabilities: list_others_posts, list_others_published_pages, etc.
vi: Nếu cài đặt này bị vô hiệu hóa, bạn có thể kích hoạt một vai trò bằng cách cung cấp cho nó các khả năng: list_others_posts, list_others_published_pages, v.v.

en: If user cannot generally save pages to top level but a page they are editing is already there, allow it to stay at top level even if not yet published
vi: Nếu người dùng không thể lưu các trang về cấp độ cao nhất nhưng một trang họ đang chỉnh sửa đã ở đó, cho phép nó giữ ở cấp độ cao nhất ngay cả khi chưa được xuất bản

en: If user has Nav Menu management capabilities but can't 'edit_theme_options', strip link out of wp-admin Appearance Menu instead of linking it to nav-menus
vi: Nếu người dùng có khả năng quản lý Menu Điều hướng nhưng không thể 'edit_theme_options', loại bỏ liên kết khỏi Menu Giao diện wp-admin thay vì liên kết nó với menu-dẫn hướng

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
vi: Nếu bạn thích %s, vui lòng để lại cho chúng tôi một đánh giá %s. Cảm ơn bạn!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
vi: Nếu bạn cần trợ giúp hoặc có yêu cầu tính năng mới, hãy cho chúng tôi biết.

en: Inactive
vi: Không hoạt động

en: Include scheduled posts in the posts query if user can edit them
vi: Bao gồm các bài viết đã lên lịch trong truy vấn bài viết nếu người dùng có thể chỉnh sửa chúng

en: Insert a login form by using %s[login_form]%s shortcode.
vi: Chèn một mẫu đăng nhập bằng cách sử dụng shortcode %s[login_form]%s.

en: Installation History
vi: Lịch sử cài đặt

en: Integration Active
vi: Tích hợp đang hoạt động

en: Integration with ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML and other plugins; enhanced Multisite support.
vi: Tích hợp với ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML và các plugin khác; hỗ trợ Multisite nâng cao.

en: Integration with permission groups
vi: Tích hợp với các nhóm quyền

en: Integrations
vi: Tích hợp

en: Invalid group ID.
vi: ID nhóm không hợp lệ.

en: Invalid user ID.
vi: ID người dùng không hợp lệ.

en: Knowledge Base
vi: Cơ sở Kiến thức

en: Language-specific content access
vi: Truy cập nội dung theo ngôn ngữ

en: Last Name
vi: Họ

en: Learn More
vi: Tìm hiểu thêm

en: Leave Media Library with normal access criteria based on user's role capabilities
vi: Rời khỏi Thư viện Media với tiêu chí truy cập bình thường dựa trên khả năng vai trò của người dùng

en: Leave terms with no readable posts on WP Navigation Menus
vi: Để lại các thuật ngữ không có bài viết có thể đọc được trên Menu Điều Hướng WP

en: Leave unreadable posts on WP Navigation Menus
vi: Để các bài viết không thể đọc được trên Menu Điều Hướng WP

en: Left
vi: Bên trái

en: Legacy
vi: Cũ

en: Legacy compatibility: front end term filters are not applied on some sites.
vi: Tương thích với phiên bản cũ: bộ lọc thuật ngữ phía trước không được áp dụng trên một số trang web.

en: License
vi: Giấy phép

en: Limit access based on post authorship and group membership for more granular permissions control.
vi: Giới hạn quyền truy cập dựa trên tác giả bài viết và thành viên nhóm để kiểm soát quyền hạn chi tiết hơn.

en: Limit attachment access by post permissions
vi: Giới hạn quyền truy cập tệp đính kèm theo quyền bài viết

en: Limit front-end category / term filtering
vi: Giới hạn bộ lọc danh mục / thuật ngữ ở phía trước

en: Limit to
vi: Giới hạn đến

en: Limit to:
vi: Giới hạn đến:

en: Limited Editing Elements
vi: Các yếu tố chỉnh sửa hạn chế

en: Limited Editing Elements feature has moved to <a href="%s">Capabilities > Editor Features</a>.
vi: Tính năng Các yếu tố chỉnh sửa hạn chế đã chuyển đến <a href="%s">Quyền > Các tính năng biên tập viên</a>.

en: Limited Editing Elements feature requires <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a> plugin.
vi: Tính năng Các yếu tố chỉnh sửa hạn chế yêu cầu plugin <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a>.

en: Limited User Editors can assign their own role
vi: Người biên tập Người dùng Hạn chế có thể gán vai trò của chính họ

en: List Files
vi: Danh sách tệp

en: List and Single view
vi: Danh sách và chế độ xem đơn

en: List other user's uneditable posts
vi: Danh sách các bài viết không thể chỉnh sửa của người dùng khác

en: List other users' files if attached to a editable post
vi: Danh sách các tệp của người dùng khác nếu được đính kèm vào một bài viết có thể chỉnh sửa

en: List other users' files if attached to a viewable post
vi: Liệt kê các tệp của người dùng khác nếu được đính kèm vào một bài viết có thể xem

en: List other users' unattached files by default
vi: Mặc định liệt kê các tệp không được đính kèm của người dùng khác

en: Listed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
vi: Các quyền được liệt kê là những quyền được gán cho loại "%1$s". Bạn cũng có thể %2$sđịnh nghĩa quyền %3$s toàn cầu áp dụng cho tất cả các loại bài viết liên quan%4$s.

en: Live Preview
vi: Xem trước trực tiếp

en: Lock custom menu items
vi: Khóa các mục menu tùy chỉnh

en: Logged In
vi: Đã đăng nhập

en: Logged In Users
vi: Người dùng Đã Đăng Nhập

en: Logged in Users:
vi: Người dùng đã đăng nhập:

en: Login Notice Message
vi: Thông báo đăng nhập

en: Login State
vi: Trạng thái Đăng nhập

en: Make Unattached Files Private
vi: Biến các tệp không đính kèm thành riêng tư

en: Make search function on the post selection metabox look at post content
vi: Làm cho chức năng tìm kiếm trên hộp chọn bài viết xem nội dung bài viết

en: Make search function on the post selection metabox look at post excerpt
vi: Làm cho chức năng tìm kiếm trên hộp chọn bài viết xem đoạn trích bài viết

en: Make unattached files private
vi: Biến các tệp không đính kèm thành riêng tư

en: Manage PublishPress Permissions plugin settings.
vi: Quản lý cài đặt plugin Quyền PublishPress.

en: Manage other user's Permissions. Also grants capabilities for all post types and statuses.
vi: Quản lý Quyền của người dùng khác. Cũng cấp quyền cho tất cả các loại bài viết và trạng thái.

en: Management
vi: Quản lý

en: Max
vi: Tối đa

en: Max number of hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
vi: Số lượng bài viết / thuật ngữ theo cấu trúc tối đa để hiển thị cùng một lúc (trên mỗi trang)

en: Max number of non-hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
vi: Số lượng tối đa các bài viết / thuật ngữ không phân cấp để hiển thị cùng một lúc (mỗi trang)

en: Max number of specific permissions to insert in a single database query (default 1000)
vi: Số lượng tối đa các quyền cụ thể để chèn trong một truy vấn cơ sở dữ liệu duy nhất (mặc định 1000)

en: Media File Protection
vi: Bảo vệ Tệp Media

en: Media Library
vi: Thư viện Truyền thông

en: Member since:
vi: Thành viên từ:

en: Membership
vi: Thành viên

en: Membership Notifications
vi: Thông báo về Thành viên

en: Message for Blocked Users
vi: Thông điệp cho người dùng bị chặn

en: Metabox disabled
vi: Metabox đã tắt

en: Metabox enabled
vi: Metabox đã bật

en: Mirror to %s
vi: Gương đến %s

en: Mirror to %s %s
vi: Gương đến %s %s

en: Miscellaneous
vi: Khác

en: Modify permissions for these Post Types:
vi: Chỉnh sửa quyền cho các loại bài viết này:

en: Modify permissions for these Taxonomies:
vi: Chỉnh sửa quyền cho các phân loại này:

en: Modify viewing or editing access
vi: Sửa đổi quyền truy cập xem hoặc chỉnh sửa

en: Most Users
vi: Nhiều người dùng nhất

en: Multilang
vi: Đa ngôn ngữ

en: Multilingual
vi: Đa ngôn ngữ

en: Multilingual permission management
vi: Quản lý quyền đa ngôn ngữ

en: Multilingual support with permission synchronization across content translations.
vi: Hỗ trợ đa ngôn ngữ với đồng bộ hóa quyền trên các bản dịch nội dung.

en: Name
vi: Tên

en: Name (A-Z)
vi: Tên (A-Z)

en: Name (Z-A)
vi: Tên (Z-A)

en: Name:
vi: Tên:

en: Nav Menu (Block)
vi: Menu Điều Hướng (Khối)

en: Nav Menu (Legacy)
vi: Menu điều hướng (Cũ)

en: Nav Menu Editing
vi: Chỉnh sửa Menu Điều hướng

en: Nav Menus (Block)
vi: Menu điều hướng (Khối)

en: Nav Menus (Legacy)
vi: Menu điều hướng (Cũ)

en: Navigation Menus:
vi: Menu Điều Hướng:

en: Need Permissions Support?
vi: Cần Hỗ trợ về Quyền?

en: Nested Pages
vi: Các trang lồng ghép

en: Network-Wide Settings
vi: Cài đặt Toàn mạng

en: Never modify the parent value in the get_terms() result set, even if some terms have been suppressed
vi: Không bao giờ thay đổi giá trị parent trong tập kết quả get_terms(), ngay cả khi một số thuật ngữ đã bị ẩn

en: Never modify the post_parent value in the get_pages() result set, even if some pages have been suppressed
vi: Không bao giờ thay đổi giá trị post_parent trong tập kết quả get_pages(), ngay cả khi một số trang đã bị ẩn

en: New Revision
vi: Phiên bản Mới

en: New group created.
vi: Nhóm mới đã được tạo.

en: Nginx integration support
vi: Hỗ trợ tích hợp Nginx

en: Nickname
vi: Biệt danh

en: No Action selected!
vi: Không có hành động nào được chọn!

en: No Custom Group
vi: Không có nhóm tùy chỉnh

en: No Qualification selected!
vi: Không có bằng cấp nào được chọn!

en: No Teaser
vi: Không có Teaser

en: No items selected!
vi: Không có mục nào được chọn!

en: No matching groups were found.
vi: Không tìm thấy nhóm nào phù hợp.

en: No matching roles were found.
vi: Không tìm thấy vai trò nào phù hợp.

en: No redirect
vi: Không chuyển hướng

en: No results found.
vi: Không tìm thấy kết quả.

en: No role exceptions set
vi: Không có ngoại lệ vai trò nào được thiết lập

en: No specific user permissions. Use the search box to add users.
vi: Không có quyền người dùng cụ thể. Sử dụng ô tìm kiếm để thêm người dùng.

en: No statuses selected!
vi: Không có trạng thái nào được chọn!

en: No teaser will be applied
vi: Không áp dụng teaser nào

en: No user/group specified.
vi: Không có người dùng/nhóm nào được chỉ định.

en: No users selected
vi: Không có người dùng nào được chọn

en: Non-Administrators can set Editing Permissions for their editable posts
vi: Người không phải Quản trị viên có thể thiết lập Quyền Chỉnh sửa cho các bài viết có thể chỉnh sửa của họ

en: Non-Administrators can set Reading Permissions for their editable posts
vi: Người không phải Quản trị viên có thể thiết lập Quyền Đọc cho các bài viết có thể chỉnh sửa của họ

en: None. All %ss will be hidden by default.
vi: Không có. Tất cả %ss sẽ được ẩn theo mặc định.

en: Not Logged In
vi: Chưa đăng nhập

en: Not Logged In Users
vi: Người dùng Chưa Đăng Nhập

en: Not Logged In:
vi: Chưa Đăng Nhập:

en: Note:
vi: Lưu ý:

en: Note: BuddyPress Groups and other externally defined groups are not listed here, even if they modify permissions
vi: Lưu ý: Nhóm BuddyPress và các nhóm được định nghĩa bên ngoài khác không được liệt kê ở đây, ngay cả khi chúng sửa đổi quyền.

en: Note: Groups and Roles are always displayed on the Edit User screen.
vi: Lưu ý: Nhóm và Vai trò luôn được hiển thị trên màn hình Chỉnh sửa Người dùng.

en: Note: Groups are a more flexible alternative to user roles. You can create groups of users and give or deny them access to areas of your site.
vi: Lưu ý: Nhóm là một lựa chọn linh hoạt hơn so với vai trò người dùng. Bạn có thể tạo các nhóm người dùng và cấp hoặc từ chối quyền truy cập vào các khu vực trên trang của bạn.

en: Notes
vi: Ghi chú

en: Notes regarding Pattern Roles
vi: Ghi chú về Vai trò Mẫu

en: On Users listing, Permission groups in custom column are list filter links instead of group edit links
vi: Trong danh sách Người dùng, các nhóm Quyền trong cột tùy chỉnh là các liên kết lọc danh sách thay vì các liên kết chỉnh sửa nhóm

en: On the Pages screen, satisfy a missing edit_private_pages capability by listing uneditable private pages.
vi: Trên màn hình Trang, đáp ứng khả năng edit_private_pages bị thiếu bằng cách liệt kê các trang riêng tư không thể chỉnh sửa.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_others_posts capability by listing other user's uneditable posts.
vi: Trên màn hình Bài viết, đáp ứng khả năng edit_others_posts bị thiếu bằng cách liệt kê các bài viết không thể chỉnh sửa của người dùng khác.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_posts capability by listing uneditable drafts.
vi: Trên màn hình Bài viết, đáp ứng khả năng edit_posts bị thiếu bằng cách liệt kê các bản nháp không thể chỉnh sửa.

en: On the site front end, display teaser text for unreadable posts instead of hiding them.
vi: Trên giao diện phía trước của trang, hiển thị văn bản teaser cho các bài viết không đọc được thay vì ẩn chúng.

en: On the site front end, replace non-readable content with placeholder text. Can be enabled for any post type. Custom filters are provided but no programming is required for basic usage.
vi: Trên giao diện phía trước của trang, thay thế nội dung không đọc được bằng văn bản giữ chỗ. Có thể được bật cho bất kỳ loại bài viết nào. Cung cấp các bộ lọc tùy chỉnh nhưng không yêu cầu lập trình cho việc sử dụng cơ bản.

en: Only one group is selectable on Add User screen
vi: Chỉ có một nhóm có thể được chọn trên màn hình Thêm Người dùng

en: Only one group is selectable on Edit User screen
vi: Chỉ có một nhóm có thể được chọn trên màn hình Chỉnh sửa Người dùng

en: Operation
vi: Hoạt Động

en: Optimize your site with advanced privacy and performance controls
vi: Tối ưu hóa trang web của bạn với các kiểm soát về quyền riêng tư và hiệu suất nâng cao

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Order Page Parent dropdown by Title
vi: Sắp xếp danh sách thả xuống của Trang Cha theo Tiêu đề

en: Other plugins (or deactivation of PublishPress Permissions) can prevent sub-page permissions from being properly applied when a new sub-page is created.
vi: Các plugin khác (hoặc việc vô hiệu hóa Quyền PublishPress) có thể ngăn cản việc áp dụng đúng quyền cho các trang con khi một trang con mới được tạo.

en: Other users will be unable to publish new top-level pages (Parent = "Main Page"), or move a published page from "Main Page" to a different Parent.
vi: Các người dùng khác sẽ không thể xuất bản các trang cấp cao mới (Cha = "Trang Chính"), hoặc di chuyển một trang đã xuất bản từ "Trang Chính" sang một Cha khác.

en: PHP Version: %s
vi: Phiên bản PHP: %s

en: Padding (px):
vi: Khoảng cách (px):

en: Page Approved
vi: Trang đã được phê duyệt

en: Page Authors, Editors and Administrators
vi: Tác giả, Biên tập viên và Quản trị viên trang

en: Page Editors and Administrators
vi: Biên tập viên và Quản trị viên trang

en: Page Parent selection for editable pages only
vi: Chọn Trang Cha chỉ cho các trang có thể chỉnh sửa

en: Page Structure
vi: Cấu trúc Trang

en: Pages and custom post types are available in %sPRO%s
vi: Các trang và loại bài viết tùy chỉnh có sẵn trong %sPRO%s

en: Pages can be set or removed from Top Level by:
vi: Các trang có thể được đặt hoặc gỡ bỏ khỏi Cấp độ Cao nhất bởi:

en: Pattern ID:
vi: ID Mẫu:

en: Pattern Role
vi: Vai trò Mẫu

en: Pattern Roles convert 'post' capabilities to the corresponding type-specific capability.  In a normal WP installation, this is the easiest solution.
vi: Vai trò Mẫu chuyển đổi khả năng 'bài viết' thành khả năng tương ứng theo loại. Trong một cài đặt WP bình thường, đây là giải pháp dễ nhất.

en: Performance: Don't filter category / tag counts
vi: Hiệu suất: Không lọc số lượng danh mục / thẻ

en: Permission Group
vi: Nhóm quyền truy cập

en: Permission Groups
vi: Nhóm Quyền

en: Permission Groups on User Profile
vi: Nhóm Quyền trên Hồ sơ Người dùng

en: Permission already selected!
vi: Quyền đã được chọn!

en: Permission synchronization across translations
vi: Đồng bộ hóa quyền truy cập qua các bản dịch

en: Permission-aware XML sitemaps
vi: XML sitemaps nhận biết quyền truy cập

en: Permission-aware indexing
vi: Lập chỉ mục có nhận thức về quyền

en: Permission-aware nested view
vi: Khả năng xem lồng nhau có nhận thức về quyền

en: Permission-aware search results
vi: Kết quả tìm kiếm có nhận thức về quyền

en: Permission-aware tree view
vi: Chế độ xem cây nhận biết quyền

en: Permissions
vi: Quyền truy cập

en: Permissions Capabilities
vi: Khả năng Quyền hạn

en: Permissions Documentation
vi: Tài liệu về quyền truy cập

en: Permissions Pro was previously active. You are now running the free version, with fewer features.
vi: Permissions Pro đã từng hoạt động. Bạn hiện đang chạy phiên bản miễn phí, với ít tính năng hơn.

en: Permissions Settings
vi: Cài đặt Quyền

en: Permissions converted. Reload form to view newly saved permissions.
vi: Quyền đã được chuyển đổi. Tải lại biểu mẫu để xem các quyền đã lưu mới.

en: Permissions mirrored. Reload form to view newly saved permissions.
vi: Quyền đã được phản chiếu. Tải lại biểu mẫu để xem các quyền đã lưu mới.

en: Permissions screen disabled
vi: Màn hình quyền đã tắt

en: Permissions screen enabled
vi: Màn hình quyền đã bật

en: Permissions setting 'Pages can be set or removed from Top Level by' applies to 'page' type only
vi: Cài đặt quyền 'Các trang có thể được đặt hoặc gỡ bỏ khỏi Cấp độ cao nhất bởi' chỉ áp dụng cho loại 'trang'

en: Permissions to enable access are not available because of a constant definition
vi: Các quyền để kích hoạt quyền truy cập không có sẵn do định nghĩa hằng số

en: Permissions&hellip;
vi: Quyền&hellip;

en: Permissions: %1$s %2$s in this %3$s
vi: Quyền: %1$s %2$s trong %3$s này

en: Permissions: %1$s all content in this %2$s for All Post Types
vi: Quyền: %1$s tất cả nội dung trong %2$s này cho Tất cả Các Loại Bài Viết

en: Permissions: %1$s in %2$s
vi: Quyền: %1$s trong %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s
vi: Quyền: %1$s cái này %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s for All Post Types
vi: Quyền: %1$s %2$s này cho Tất cả Các loại Bài viết

en: Permissions: %s
vi: Quyền: %s

en: Permissions: %s this %s
vi: Quyền: %s %s này

en: Permissions: Assign Terms to this %s
vi: Quyền: Gán Thuật ngữ cho %s này

en: Permissions: Assign this %2$s for All Post Types
vi: Quyền: Gán %2$s này cho Tất cả Các Loại Bài Viết

en: Permissions: Assign this %2$s to %3$s
vi: Quyền: Gán %2$s này cho %3$s

en: Permissions: Select this %1$s as Parent for All Post Types
vi: Quyền: Chọn %1$s này làm Cha cho Tất cả Các loại Bài viết

en: Permissions: Select this %s as Parent
vi: Quyền: Chọn %s này làm Cha

en: Please enter a group name.
vi: Vui lòng nhập tên nhóm.

en: Please select a bulk action first.
vi: Vui lòng chọn một hành động hàng loạt trước.

en: Please select at least one item.
vi: Vui lòng chọn ít nhất một mục.

en: Please upgrade PublishPress Authors to version 3.8.0 or later for Permissions integration.
vi: Vui lòng nâng cấp PublishPress Authors lên phiên bản 3.8.0 hoặc mới hơn để tích hợp quyền.

en: Post Approved
vi: Bài viết đã được phê duyệt

en: Post Capabilities
vi: Khả năng Bài viết

en: Post Meta fields to copy when using 'Add Author Page' dropdown on Users screen
vi: Các trường Meta bài viết để sao chép khi sử dụng menu thả xuống 'Thêm Trang Tác Giả' trên màn hình Người dùng

en: Post Statuses for Editorial Workflow
vi: Trạng thái bài viết cho quy trình biên tập

en: Post Type
vi: Loại Bài Đăng

en: Post Types
vi: Loại bài viết

en: Post Visibility Statuses
vi: Trạng thái hiển thị bài viết

en: Post-specific Permissions take priority
vi: Quyền truy cập cụ thể cho bài viết có ưu tiên

en: Post-specific and category-specific permissions for creation and editing.
vi: Quyền hạn cụ thể cho bài viết và danh mục cho việc tạo và chỉnh sửa.

en: Posts / Pages Listing
vi: Danh sách Bài viết / Trang

en: Posts Teaser
vi: Mẫu tin bài

en: Prevent creation or editing of custom items for non-Administrators who lack edit_theme_options capability.
vi: Ngăn cản việc tạo hoặc chỉnh sửa các mục tùy chỉnh cho những người không phải là Quản trị viên mà không có khả năng edit_theme_options.

en: Prevent editing files if attached to a non-editable post
vi: Ngăn chặn việc chỉnh sửa các tệp nếu được đính kèm vào một bài viết không thể chỉnh sửa

en: Prevent non-Administrators from adding new Nav Menu items to top level (add below existing editable items instead)
vi: Ngăn cản những người không phải là Quản trị viên thêm các mục Menu Điều hướng mới vào cấp độ cao nhất (thay vào đó thêm dưới các mục có thể chỉnh sửa hiện có)

en: Prevent non-Administrators with user editing permissions from editing a higher-level user or assigning a role higher than their own.
vi: Ngăn cản những người không phải là Quản trị viên có quyền chỉnh sửa người dùng không thể chỉnh sửa một người dùng cấp cao hơn hoặc gán vai trò cao hơn vai trò của họ.

en: Primary Role:
vi: Vai Trò Chính:

en: Privacy & Performance
vi: Riêng tư & Hiệu suất

en: Private Posts:
vi: Bài viết Riêng:

en: Pro Feature
vi: Tính năng Pro

en: Process externally uploaded files
vi: Xử lý các tệp được tải lên từ bên ngoài

en: Produce posts for users when they register
vi: Tạo bài viết cho người dùng khi họ đăng ký

en: Product category controls
vi: Điều khiển danh mục sản phẩm

en: Product permissions
vi: Quyền sản phẩm

en: Promo file not found.
vi: Tệp promo không được tìm thấy.

en: PublishPress Permissions Version: %1$s %2$s
vi: Phiên bản PublishPress Permissions: %1$s %2$s

en: PublishPress Permissions allows you to enable or deny access to posts, pages, categories, tags and more.
vi: PublishPress Permissions cho phép bạn bật hoặc từ chối quyền truy cập vào bài viết, trang, danh mục, thẻ và nhiều hơn nữa.

en: PublishPress Permissions needs directions. Please go to %1$sPermissions > Settings%2$s and indicate which Post Types and Taxonomies should be filtered.
vi: PublishPress Permissions cần hướng dẫn. Vui lòng đi đến %1$sPermissions > Cài đặt%2$s và chỉ định các loại bài đăng và phân loại nào nên được lọc.

en: PublishPress Permissions will not apply any Extra Roles or Permissions to limit or expand viewing or editing access.
vi: Quyền PublishPress sẽ không áp dụng bất kỳ Vai trò hoặc Quyền bổ sung nào để hạn chế hoặc mở rộng quyền truy cập xem hoặc chỉnh sửa.

en: PublishPress Statuses
vi: Trạng thái PublishPress

en: Publishing
vi: Xuất bản

en: Purchase
vi: Mua

en: Qualification
vi: Trình Độ

en: Quick edit integration
vi: Tích hợp chỉnh sửa nhanh

en: Read More
vi: Đọc thêm

en: Read More Notice
vi: Thông báo Đọc thêm

en: Read More links, excerpts, and redirects are available in %sPRO%s
vi: Liên kết Đọc thêm, đoạn trích và chuyển hướng có sẵn trong %sPRO%s

en: Ready to automatically generate posts for your users?
vi: Sẵn sàng tự động tạo bài viết cho người dùng của bạn chưa?

en: Ready to enhance your membership features?
vi: Bạn đã sẵn sàng để nâng cao các tính năng thành viên của mình chưa?

en: Ready to secure your files?
vi: Sẵn sàng để bảo vệ các tệp của bạn?

en: Redirect
vi: Chuyển hướng

en: Redirect Settings
vi: Cài Đặt Chuyển Hướng

en: Redirect functionality is available in PRO
vi: Chức năng chuyển hướng có sẵn trong phiên bản PRO

en: Redirect to WordPress login
vi: Chuyển hướng đến đăng nhập WordPress

en: Redirect to a custom post
vi: Chuyển hướng đến một bài viết tùy chỉnh

en: Redirect to another post
vi: Chuyển hướng đến bài viết khác

en: Redirect users to another page when they try to access restricted content
vi: Chuyển hướng người dùng đến trang khác khi họ cố gắng truy cập nội dung bị hạn chế

en: Redirection
vi: Chuyển Hướng

en: Reduce overhead of pages query (in get_pages() and wp-admin) by defaulting fields to a set list that does not include post_content
vi: Giảm thiểu chi phí của truy vấn trang (trong get_pages() và wp-admin) bằng cách mặc định hóa các trường thành một danh sách cố định không bao gồm post_content

en: Reduce overhead of wp-admin Media query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
vi: Giảm chi phí của truy vấn Media wp-admin bằng cách mặc định các trường vào một danh sách cố định không bao gồm post_content

en: Reduce overhead of wp-admin posts query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
vi: Giảm chi phí của truy vấn bài viết wp-admin bằng cách mặc định các trường vào một danh sách cố định không bao gồm post_content

en: Reduce overhead of wp-admin query for specified custom post type by defaulting fields to a set list that does not include post_content
vi: Giảm chi phí của truy vấn wp-admin cho loại bài viết tùy chỉnh được chỉ định bằng cách mặc định các trường vào một danh sách cố định không bao gồm post_content

en: Regardless of this setting, the pp_set_edit_exceptions capability is also required.
vi: Bất kể cài đặt này, khả năng pp_set_edit_exceptions cũng là cần thiết.

en: Regardless of this setting, the pp_set_read_exceptions capability is also required.
vi: Bất kể cài đặt này, khả năng pp_set_read_exceptions cũng là cần thiết.

en: Regulate access to Category archive pages
vi: Quy định quyền truy cập vào các trang lưu trữ Danh mục

en: Reload form for further changes to this permission
vi: Tải lại biểu mẫu để thực hiện các thay đổi thêm cho quyền này

en: Reload form for further changes to this role
vi: Tải lại biểu mẫu để thực hiện các thay đổi thêm cho vai trò này

en: Remove
vi: Gỡ bỏ

en: Remove Selected
vi: Xóa đã chọn

en: Remove custom permissions for user
vi: Xóa quyền tùy chỉnh cho người dùng

en: Remove selected users from Permission Group
vi: Gỡ bỏ người dùng đã chọn khỏi Nhóm Quyền

en: Remove the "Private:" and "Protected" prefix from Post, Page titles.
vi: Xóa tiền tố "Riêng tư:" và "Được bảo vệ" khỏi tiêu đề Bài viết, Trang.

en: Remove the custom permisisons for "%s"?
vi: Xóa quyền tùy chỉnh cho "%s"?

en: Remove unreadable Menu Items. If menu rendering problems occur with a third party plugin, disable this setting.
vi: Xóa các Mục Menu không thể đọc được. Nếu gặp sự cố hiển thị menu với một plugin bên thứ ba, hãy vô hiệu hóa cài đặt này.

en: Replace Post Content With:
vi: Thay thế Nội Dung Bài Viết Bằng:

en: Replace the post content entirely with custom content for users who don't have access.
vi: Thay thế toàn bộ nội dung bài viết bằng nội dung tùy chỉnh cho những người dùng không có quyền truy cập.

en: Request
vi: Yêu cầu

en: Request Support
vi: Yêu cầu Hỗ trợ

en: Restrict access by blocking specified items unless an "Enabled" exception is also stored.
vi: Hạn chế quyền truy cập bằng cách chặn các mục đã chỉ định trừ khi một ngoại lệ "Đã bật" cũng được lưu trữ.

en: Restrict access by limiting role capabilities to apply only for specified items. Users still need capabilities in their main role or extra roles.
vi: Hạn chế quyền truy cập bằng cách giới hạn khả năng vai trò chỉ áp dụng cho các mục đã chỉ định. Người dùng vẫn cần có khả năng trong vai trò chính của họ hoặc vai trò bổ sung.

en: Restrict direct file requests based on user's access to the page a file is attached to.
vi: Hạn chế các yêu cầu tệp trực tiếp dựa trên quyền truy cập của người dùng vào trang mà tệp gắn kèm.

en: Return to Menu Editor
vi: Quay lại Trình chỉnh sửa Menu

en: Revert to Defaults
vi: Khôi phục về mặc định

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Permissions</strong>.
vi: Xem lại lựa chọn dưới đây, và sau đó nhấp vào <strong>Lưu quyền hạn</strong>.

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Roles</strong>.
vi: Xem xét lựa chọn bên dưới, sau đó nhấp vào <strong>Lưu vai trò</strong>.

en: Revise
vi: Sửa đổi

en: Revision
vi: Sửa đổi

en: Revisor
vi: Người xem lại

en: Revisors
vi: Người xem lại

en: Right
vi: Bên phải

en: Role
vi: Vai Trò

en: Role Capabilities
vi: Khả năng Vai trò

en: Role Integration
vi: Tích hợp Vai trò

en: Role Usage
vi: Sử dụng Vai trò

en: Role Usage edited.
vi: Sử dụng Vai Trò đã được chỉnh sửa.

en: Role Usage updated.
vi: Sử dụng Vai Trò đã được cập nhật.

en: Role Usage: %s
vi: Sử dụng Vai Trò: %s

en: Role already selected!
vi: Vai trò đã được chọn!

en: Role capabilities defined for other post types (i.e. 'edit_others_pages', 'edit_things') are ignored unless Role Usage is set to Direct Assignment.
vi: Các khả năng vai trò được xác định cho các loại bài viết khác (ví dụ: 'edit_others_pages', 'edit_things') sẽ bị bỏ qua trừ khi Sử dụng Vai trò được thiết lập thành Phân công Trực tiếp.

en: Role-Based Synchronization
vi: Đồng bộ dựa trên vai trò

en: Roles
vi: Vai trò

en: Roles %1$s
vi: Vai trò %1$s

en: Roles & Groups
vi: Vai trò & Nhóm

en: Roles and Permissions copied.
vi: Vai trò và quyền đã được sao chép.

en: Roles assigned directly to the user
vi: Vai trò được chỉ định trực tiếp cho người dùng

en: Roles assigned to the user or one of their groups
vi: Vai trò được chỉ định cho người dùng hoặc một trong các nhóm của họ

en: Roles updated.
vi: Vai trò đã được cập nhật.

en: Save Changes
vi: Lưu Thay đổi

en: Save Permissions
vi: Lưu quyền

en: Save Roles
vi: Lưu vai trò

en: Saving Permissions...
vi: Đang lưu quyền...

en: Saving Roles...
vi: Đang lưu vai trò...

en: Scheduled Change Notifications
vi: Thông báo thay đổi đã lên lịch

en: Scheduled Revision Monitors
vi: Giám sát chỉnh sửa đã lên lịch

en: Search Custom Groups
vi: Tìm kiếm Nhóm Tùy chỉnh

en: Search Groups
vi: Nhóm Tìm Kiếm

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
vi: Kết quả tìm kiếm cho &#8220;%s&#8221;

en: Search Results include Media
vi: Kết quả Tìm kiếm bao gồm Media

en: Search Results:
vi: Kết quả Tìm kiếm:

en: Search Users
vi: Tìm kiếm Người dùng

en: Search and add users...
vi: Tìm kiếm và thêm người dùng...

en: Search by last name instead of display name
vi: Tìm kiếm theo họ thay vì tên hiển thị

en: Search engine visibility controls
vi: Điều khiển hiển thị trên công cụ tìm kiếm

en: Search for a group
vi: Tìm kiếm một nhóm

en: Search for a user
vi: Tìm kiếm một người dùng

en: Search for an author
vi: Tìm kiếm một tác giả

en: Search result filtering
vi: Lọc kết quả tìm kiếm

en: Search roles and groups...
vi: Tìm kiếm vai trò và nhóm...

en: Search roles...
vi: Tìm kiếm vai trò...

en: Secure content discovery
vi: Khám phá nội dung an toàn

en: See other user's unattached file uploads in Media Library.
vi: Xem các tệp tin đã tải lên không đính kèm của người dùng khác trong Thư viện Media.

en: Select %s
vi: Chọn %s

en: Select All
vi: Chọn Tất cả

en: Select Permission Groups at User creation
vi: Chọn Nhóm Quyền khi tạo Người dùng

en: Select Post
vi: Chọn Bài Viết

en: Select Post Type to Configure
vi: Chọn loại bài viết để cấu hình

en: Select a page
vi: Chọn một trang

en: Select as Parent
vi: Chọn làm Cha

en: Select terms
vi: Chọn điều khoản

en: Selected %s:
vi: Đã chọn %s:

en: Selected users already have specified author page
vi: Người dùng được chọn đã có trang tác giả chỉ định

en: Selected:
vi: Đã chọn:

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Categories or Terms.
vi: Đặt quyền "Đặt làm Cha" cho các Danh mục hoặc Thuật ngữ cụ thể.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Posts.
vi: Đặt Quyền "Đặt làm Cha" cho các Bài viết cụ thể.

en: Set Author to current user if autoset_post_author / autoset_page_author capability is assigned
vi: Đặt tác giả thành người dùng hiện tại nếu khả năng autoset_post_author / autoset_page_author được gán

en: Set Editing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
vi: Đặt Quyền Chỉnh sửa cho các Bài viết, Danh mục hoặc Thuật ngữ cụ thể.

en: Set Revision Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
vi: Đặt Quyền Phiên bản cho các Bài viết, Danh mục hoặc Thuật ngữ cụ thể.

en: Set Term Assignment Permissions.
vi: Đặt Quyền Gán Thuật ngữ.

en: Set Term Management Permissions.
vi: Đặt Quyền Quản lý Thuật ngữ.

en: Set Viewing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
vi: Đặt Quyền Xem cho các Bài viết, Danh mục hoặc Thuật ngữ cụ thể.

en: Set as Parent
vi: Đặt làm Cha

en: Set membership expiration date
vi: Đặt ngày hết hạn tư cách thành viên

en: Set to Blocked
vi: Đặt thành Chặn

en: Set to Default
vi: Đặt thành Mặc định

en: Set to Enabled
vi: Đặt thành Bật

en: Set up posts for existing users
vi: Cài đặt bài viết cho người dùng hiện có

en: Setting
vi: Cài đặt

en: Settings
vi: Cài đặt

en: Settings related to content editing permissions, provided by the %s module.
vi: Cài đặt liên quan đến quyền chỉnh sửa nội dung, được cung cấp bởi module %s.

en: Shop manager
vi: Quản lý cửa hàng

en: Show All
vi: Hiển thị Tất cả

en: Show Groups
vi: Hiện nhóm

en: Show a "Read More" link that requires login
vi: Hiển thị liên kết "Đọc thêm" yêu cầu đăng nhập

en: Show a teaser message or login prompt for protected content. Available in PublishPress Permissions Pro.
vi: Hiển thị một thông điệp giới thiệu hoặc lời nhắc đăng nhập cho nội dung được bảo vệ. Có sẵn trong PublishPress Permissions Pro.

en: Show featured image
vi: Hiển thị hình ảnh nổi bật

en: Show files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
vi: Hiển thị các tệp được tải lên bởi người dùng khác nếu chúng được đính kèm vào một bài viết mà người dùng được phép chỉnh sửa.

en: Show files uploaded by others users if they are attached to a post the user is allowed to view.
vi: Hiển thị các tệp được tải lên bởi người dùng khác nếu chúng được đính kèm vào một bài viết mà người dùng được phép xem.

en: Show list of Permissions Pro features and screencasts
vi: Hiển thị danh sách các tính năng của Permissions Pro và video hướng dẫn

en: Show only the first
vi: Chỉ hiển thị đầu tiên

en: Show the first X characters of the post content
vi: Hiển thị X ký tự đầu tiên của nội dung bài viết

en: Show users all the files in the Media Library. Unchecking this box will hide media files that are uploaded by other users.
vi: Hiển thị cho người dùng tất cả các tệp trong Thư viện Media. Bỏ chọn ô này sẽ ẩn các tệp media được tải lên bởi người dùng khác.

en: Single view only
vi: Chế độ xem đơn

en: Sitemap filtering for restricted content
vi: Lọc sitemap cho nội dung bị hạn chế

en: Small Thumbnails Unfiltered
vi: Hình thu nhỏ nhỏ không lọc

en: Smart User Matching
vi: Khớp người dùng thông minh

en: Some term-limited editing configurations require this.
vi: Một số cấu hình chỉnh sửa có giới hạn về thuật ngữ yêu cầu điều này.

en: Sort by:
vi: Sắp xếp theo:

en: Specific Permissions
vi: Quyền Cụ Thể

en: Specific Permissions %1$s
vi: Quyền cụ thể %1$s

en: Specific Permissions %1$s(for this user)%2$s
vi: Quyền Cụ Thể %1$s(cho người dùng này)%2$s

en: Specific Permissions (from primary role or group membership)
vi: Quyền Cụ Thể (từ vai trò chính hoặc tư cách thành viên nhóm)

en: Specific Permissions assigned directly to the user
vi: Quyền cụ thể được chỉ định trực tiếp cho người dùng

en: Specific Permissions assigned to the user or one of their groups
vi: Quyền cụ thể được chỉ định cho người dùng hoặc một trong các nhóm của họ

en: Specific Permissions updated.
vi: Quyền cụ thể đã được cập nhật.

en: Specific Permissions: additions ('Enabled') are not applied, cannot be assigned
vi: Quyền riêng biệt: các bổ sung ('Đã bật') không được áp dụng, không thể được chỉ định

en: Specific Permissions: no restrictions ('Blocked') can be applied to custom-defined groups
vi: Quyền riêng biệt: không có hạn chế ('Bị chặn') có thể được áp dụng cho các nhóm được định nghĩa tùy chỉnh

en: Specific Permissions: restrictions ('Blocked') take priority over additions ('Enabled')
vi: Quyền Cụ Thể: các hạn chế ('Bị chặn') được ưu tiên hơn các bổ sung ('Đã kích hoạt')

en: Standard Statuses
vi: Trạng thái Chuẩn

en: Standard statuses
vi: Trạng thái tiêu chuẩn

en: Status
vi: Trạng thái

en: Status-based editing capabilities
vi: Khả năng chỉnh sửa dựa trên trạng thái

en: Status: Private
vi: Trạng Thái: Riêng tư

en: Statuses
vi: Trạng Thái

en: Stop users from editing files uploaded by other users unless they are attached to a post the user is allowed to edit.
vi: Ngăn người dùng chỉnh sửa các tệp được tải lên bởi người dùng khác trừ khi chúng được đính kèm vào một bài viết mà người dùng được phép chỉnh sửa.

en: Sub-%1$s Permissions are not separately listed.
vi: Quyền phụ-%1$s không được liệt kê riêng biệt.

en: Sub-%s
vi: Phụ-%s

en: Sub-%s:
vi: Phụ-%s:

en: Sub-Sections
vi: Các Phân đoạn

en: Submit Changes
vi: Gửi thay đổi

en: Submit Changes to
vi: Gửi thay đổi đến

en: Submit Revision
vi: Gửi bản sửa đổi

en: Submit Revision of
vi: Gửi bản sửa đổi của

en: Submitted Revision
vi: Phiên bản Đã gửi

en: Submitted Revision Editors
vi: Phiên bản Đã gửi

en: Subscribers
vi: Người đăng ký

en: Supported Plugin Integration
vi: Tích hợp Plugin được hỗ trợ

en: Supports content-specific permissions for editing, term assignment and page parent selection. In combination with other modules, supports workflow statuses, PublishPress and PublishPress Revisions.
vi: Hỗ trợ quyền riêng cho nội dung để chỉnh sửa, gán thuật ngữ và chọn trang cha. Kết hợp với các mô-đun khác, hỗ trợ trạng thái quy trình làm việc, PublishPress và PublishPress Revisions.

en: Supports network (multisite) installs
vi: Hỗ trợ cài đặt mạng (đa trang)

en: Suppress "Private: " Caption
vi: Ẩn tiêu đề "Riêng tư: "

en: Synchronize User Posts
vi: Đồng bộ bài viết của người dùng

en: Tag creation requires Tag edit capability
vi: Tạo thẻ yêu cầu khả năng chỉnh sửa thẻ

en: Target Post Type
vi: Loại Bài Viết Mục Tiêu

en: Target number of visible pages/terms, used for auto-determination of number of visible levels
vi: Số lượng trang/thuật ngữ hiển thị mục tiêu, được sử dụng để tự động xác định số lượng cấp độ hiển thị

en: Taxonomies
vi: Phân loại

en: Teaser Application:
vi: Ứng dụng Teaser:

en: Teaser Message
vi: Thông Điệp Teaser

en: Teaser Message Style Customization
vi: Tùy chỉnh kiểu thông điệp teaser

en: Teaser Message Style:
vi: Kiểu Thông Điệp Teaser:

en: Teaser Settings
vi: Cài đặt Teaser

en: Teaser Settings for %s
vi: Cài đặt Teaser cho %s

en: Teaser Text
vi: Văn bản teaser

en: Teaser Text Configuration
vi: Cấu Hình Văn Bản Teaser

en: Teaser Type
vi: Loại teaser

en: Teaser Type:
vi: Loại Teaser:

en: Teaser text
vi: Văn bản teaser

en: Template access controls
vi: Điều khiển truy cập mẫu

en: Template access restrictions
vi: Hạn chế quyền truy cập theo mẫu

en: Term
vi: Thuật ngữ

en: Term Management
vi: Quản lý thuật ngữ

en: Term permission integration
vi: Tích hợp quyền truy cập theo thuật ngữ

en: Term-based filtering
vi: Lọc theo thuật ngữ

en: Terms
vi: Các thuật ngữ

en: Text Color:
vi: Màu chữ:

en: The %s was saved, but you can no longer edit it.
vi: %s đã được lưu, nhưng bạn không thể chỉnh sửa nó nữa.

en: The 'posts' capabilities in a WP role determine its function as a Pattern Role for supplemental assignment to Permission Groups. When you assign the 'Author' pattern role for Pages, edit_posts and edit_published_posts become edit_pages and edit_published_pages.
vi: Các khả năng 'bài viết' trong một vai trò WP xác định chức năng của nó như một Vai trò Mẫu cho việc phân công bổ sung cho Nhóm Quyền. Khi bạn gán vai trò mẫu 'Tác giả' cho các Trang, edit_posts và edit_published_posts trở thành edit_pages và edit_published_pages.

en: The Events Calendar
vi: Lịch sự kiện

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to %1$sCapabilities > Editor Features > Element IDs%2$s for better organization and enhanced functionality.
vi: Tính năng Các Phần Tử Chỉnh Sửa Hạn Chế đã được chuyển đến %1$sKhả Năng > Tính Năng Biên Tập > ID Phần Tử%2$s để tổ chức tốt hơn và tăng cường chức năng.

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to the PublishPress Capabilities plugin. Please install %1$sPublishPress Capabilities%2$s to access this functionality.
vi: Tính năng Các Phần Tử Chỉnh Sửa Hạn Chế đã được chuyển đến plugin Khả Năng PublishPress. Vui lòng cài đặt %1$sKhả Năng PublishPress%2$s để truy cập chức năng này.

en: The following capabilities are included in supplemental %s roles:
vi: Các khả năng sau đây được bao gồm trong các vai trò bổ sung %s:

en: The following settings apply to users who are able to access the Media Library. Normally this requires the upload_files or edit_files capability.
vi: Các cài đặt sau áp dụng cho những người dùng có thể truy cập Thư Viện Media. Thông thường điều này yêu cầu khả năng upload_files hoặc edit_files.

en: The following settings are currently overridden by the constant PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (defined in wp-config.php or some other file you maintain). Media Library access will not be altered by Permissions.
vi: Các cài đặt sau hiện đang bị ghi đè bởi hằng số PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (được định nghĩa trong wp-config.php hoặc một số tệp khác mà bạn duy trì). Quyền truy cập Thư viện Media sẽ không bị thay đổi bởi Quyền.

en: The following would change from defaults to previously stored settings:
vi: Các mục sau đây sẽ thay đổi từ cài đặt mặc định sang cài đặt đã lưu trước đó:

en: The following would revert to default settings:
vi: Các mục sau đây sẽ trở về cài đặt mặc định:

en: The requested modification was processed, but you can no longer edit the post.
vi: Yêu cầu sửa đổi đã được xử lý, nhưng bạn không còn có thể chỉnh sửa bài viết.

en: There are no valid groups selected for deletion.
vi: Không có nhóm hợp lệ nào được chọn để xóa.

en: These optional settings customize how PublishPress Permissions applies extra roles. Your existing WP Role Definitions can be applied in two different ways:
vi: Những cài đặt tùy chọn này tùy chỉnh cách PublishPress Permissions áp dụng các vai trò bổ sung. Các Định nghĩa Vai trò WP hiện có của bạn có thể được áp dụng theo hai cách khác nhau:

en: This %s
vi: Đây là %s

en: This Permission is redundant due to a corresponding Limitation.
vi: Quyền này là thừa do một Giới hạn tương ứng.

en: This Section
vi: Mục này

en: This causes unique capabilities to be required for editing each post type.
vi: Điều này yêu cầu khả năng duy nhất cho việc chỉnh sửa từng loại bài viết.

en: This feature allows you to restrict access to Media Library files when they are accessed via WordPress. To restrict viewing of files when they are visited directly via the URL, use the "File Access" feature.
vi: Tính năng này cho phép bạn hạn chế quyền truy cập vào các tệp trong Thư viện Media khi chúng được truy cập qua WordPress. Để hạn chế việc xem các tệp khi chúng được truy cập trực tiếp qua URL, hãy sử dụng tính năng "Truy cập Tệp".

en: This feature has been moved to PublishPress Capabilities > Editor Features > Element IDs. Please use the Capabilities plugin for better organization and enhanced functionality.
vi: Tính năng này đã được di chuyển đến PublishPress Capabilities > Tính năng Biên tập viên > ID phần tử. Vui lòng sử dụng plugin Capabilities để tổ chức tốt hơn và nâng cao chức năng.

en: This feature is available in PublishPress Permissions PRO
vi: Tính năng này có sẵn trong PublishPress Permissions PRO

en: This field is required.
vi: Trường này là bắt buộc.

en: This group name is already registered. Please choose another one.
vi: Tên nhóm này đã được đăng ký. Vui lòng chọn tên khác.

en: This is a PRO feature
vi: Đây là tính năng PRO

en: This is a custom login page
vi: Đây là trang đăng nhập tùy chỉnh

en: This is how the teaser message will appear on your site. Changes update in real-time.
vi: Đây là cách mà tin nhắn giới thiệu sẽ xuất hiện trên trang của bạn. Các thay đổi sẽ được cập nhật theo thời gian thực.

en: This message will be displayed in a styled notice box above the teaser content for users who are not logged in.
vi: Tin nhắn này sẽ được hiển thị trong một hộp thông báo có kiểu dáng trên nội dung giới thiệu cho những người dùng không đăng nhập.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the excerpt teaser content for users who are not logged in.
vi: Tin nhắn này sẽ được hiển thị trong một hộp thông báo có kiểu dáng dưới nội dung giới thiệu trích dẫn cho những người dùng không đăng nhập.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the truncated content teaser for users who are not logged in.
vi: Tin nhắn này sẽ được hiển thị trong một hộp thông báo có kiểu dáng dưới nội dung giới thiệu bị cắt ngắn cho những người dùng không đăng nhập.

en: This user is not a member of any custom Permission Groups.
vi: Người dùng này không phải là thành viên của bất kỳ Nhóm Quyền tùy chỉnh nào.

en: This version of %1$s cannot work with your current %2$s version. Please upgrade it to %3$s or later.
vi: Phiên bản %1$s này không thể hoạt động với phiên bản %2$s hiện tại của bạn. Vui lòng nâng cấp lên %3$s hoặc mới hơn.

en: Time-limit access customizations by delaying or expiring Permission Group membership.
vi: Tùy chỉnh thời gian truy cập bằng cách trì hoãn hoặc hết hạn tư cách thành viên Nhóm Quyền.

en: Time-limited Membership
vi: Thành viên có thời hạn

en: Title Only
vi: Chỉ tiêu đề

en: Title:
vi: Tiêu đề:

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
vi: Để chỉ định Quyền cụ thể cho diễn đàn cho bbPress, %1$s nâng cấp lên Permissions Pro %2$s và kích hoạt tính năng Gói Tương thích.

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, activate the Compatibility Pack feature.
vi: Để chỉ định Quyền cụ thể cho diễn đàn cho bbPress, hãy kích hoạt tính năng Gói Tương thích.

en: To assign page-specific Permissions for editing, parent selection or term assignment, enable the Editing Permissions feature.
vi: Để chỉ định Quyền cụ thể cho trang để chỉnh sửa, lựa chọn cha hoặc gán thuật ngữ, hãy kích hoạt tính năng Quyền Chỉnh sửa.

en: To assign page-specific PublishPress Revision permissions, enable the Editing Permissions feature.
vi: Để phân quyền cho các quyền cụ thể của PublishPress Revision trên trang, hãy kích hoạt tính năng Quyền chỉnh sửa.

en: To assign roles for bbPress forums, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
vi: Để chỉ định vai trò cho diễn đàn bbPress, %1$s nâng cấp lên Permissions Pro %2$s và kích hoạt tính năng Gói Tương thích.

en: To assign roles for bbPress forums, activate the Compatibility Pack feature.
vi: Để gán vai trò cho các diễn đàn bbPress, hãy kích hoạt tính năng Compatibility Pack.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
vi: Để chặn quyền truy cập URL trực tiếp vào các tệp đính kèm của các bài viết không thể đọc được, %1$snâng cấp lên Permissions Pro%2$s và kích hoạt tính năng Truy cập Tệp.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, activate the File Access feature.
vi: Để chặn quyền truy cập URL trực tiếp vào các tệp đính kèm của các bài viết không thể đọc được, hãy kích hoạt tính năng Truy cập Tệp.

en: To block direct access to unreadable files, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
vi: Để chặn quyền truy cập trực tiếp vào các tệp không thể đọc được, %1$snâng cấp lên Permissions Pro%2$s và kích hoạt tính năng Truy cập Tệp.

en: To block direct access to unreadable files, activate the File Access feature.
vi: Để chặn quyền truy cập trực tiếp vào các tệp không thể đọc được, hãy kích hoạt tính năng Truy cập Tệp.

en: To control how Extra Roles are applied, see %1$sRole Usage%2$s.
vi: Để kiểm soát cách mà Các Vai trò Bổ sung được áp dụng, xem %1$sSử dụng Vai trò%2$s.

en: To customize bbPress forum permissions, activate the Compatibility Pack feature.
vi: Để tùy chỉnh quyền truy cập diễn đàn bbPress, hãy kích hoạt tính năng Gói Tương thích.

en: To customize bbPress forum permissions, activate your Permissions Pro license key.
vi: Để tùy chỉnh quyền truy cập diễn đàn bbPress, hãy kích hoạt khóa giấy phép Permissions Pro của bạn.

en: To customize editing permissions, enable the Editing Permissions feature.
vi: Để tùy chỉnh quyền chỉnh sửa, hãy kích hoạt tính năng Quyền Chỉnh Sửa.

en: To customize publication workflow, %1$sinstall PublishPress Statuses%2$s.
vi: Để tùy chỉnh quy trình làm việc xuất bản, %1$scài đặt PublishPress Statuses%2$s.

en: To force the value of one or more settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
vi: Để buộc giá trị của một hoặc nhiều cài đặt trên toàn mạng, <strong>sao chép</strong> mã sau vào tệp <strong>functions.php</strong> của chủ đề của bạn (hoặc một tệp khác luôn được thực thi và không tự động cập nhật) và điều chỉnh theo mong muốn:

en: To modify one or more default settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
vi: Để sửa đổi một hoặc nhiều cài đặt mặc định trên toàn mạng, <strong>sao chép</strong> mã sau vào tệp <strong>functions.php</strong> của chủ đề của bạn (hoặc một tệp khác luôn được thực thi và không tự động cập nhật) và điều chỉnh theo mong muốn:

en: To read the full content, please log in to this site.
vi: Để đọc toàn bộ nội dung, vui lòng đăng nhập vào trang này.

en: To save memory on front end access, don't register any filters related to content editing
vi: Để tiết kiệm bộ nhớ cho truy cập phía trước, không đăng ký bất kỳ bộ lọc nào liên quan đến chỉnh sửa nội dung

en: Top
vi: Trên cùng

en: Topic creation restrictions
vi: Hạn chế tạo chủ đề

en: Translator
vi: Người dịch

en: Treat media attached to unregistered post types as unattached, to avoid improper and confusing filtering
vi: Xử lý media gắn với các loại bài đăng chưa đăng ký như là không gắn, để tránh lọc không đúng và gây nhầm lẫn

en: Type
vi: Loại

en: Type-specific Extra Roles grant all capabilities in Pattern Role
vi: Vai trò Bổ sung theo loại cấp quyền tất cả các khả năng trong Vai trò Mẫu

en: Type-specific and/or status-specific equivalents of the following capabilities are included in supplemental %s roles:
vi: Các tương đương cụ thể theo loại và/hoặc trạng thái cho các khả năng sau được bao gồm trong vai trò bổ sung %s:

en: Unblocked
vi: Đã mở khóa

en: Universal Permissions
vi: Quyền Phổ Quát

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
vi: Mở khóa tích hợp %s để cải thiện giải pháp chỉnh sửa của bạn.

en: Unlock Permissions > Settings > Core > Admin Back End > 'Hide non-editable posts'
vi: Mở khóa Quyền > Cài đặt > Core > Admin Back End > 'Ẩn các bài viết không thể chỉnh sửa'

en: Unlock Pro Integrations
vi: Mở khóa các tích hợp Pro

en: Unlock advanced user synchronization features
vi: Mở khóa các tính năng đồng bộ hóa người dùng nâng cao

en: Unmodified from WordPress default behavior. To enable filtering, remove constant definition PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.
vi: Không thay đổi từ hành vi mặc định của WordPress. Để kích hoạt lọc, hãy xóa định nghĩa hằng số PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.

en: Update Permissions
vi: Cập nhật Quyền

en: Upgrade to PRO
vi: Nâng cấp lên PRO

en: Upgrade to Permissions Pro
vi: Nâng cấp lên Permissions Pro

en: Upgrade to Pro
vi: Nâng cấp lên Pro

en: Upgrade to Pro and get advanced file access control with all these features and more.
vi: Nâng cấp lên phiên bản Pro và nhận quyền kiểm soát truy cập tệp nâng cao với tất cả các tính năng này và hơn thế nữa.

en: Upgrade to Pro and get advanced membership management with circles, time-limited memberships, and more.
vi: Nâng cấp lên phiên bản Pro và nhận quản lý thành viên nâng cao với các vòng tròn, thành viên có thời hạn, và nhiều hơn nữa.

en: Upgrade to Pro and get advanced user post generation with all these features and more.
vi: Nâng cấp lên phiên bản Pro và nhận khả năng tạo bài viết cho người dùng nâng cao với tất cả các tính năng này và nhiều hơn nữa.

en: Upgrade to Pro to automatically generate posts for users
vi: Nâng cấp lên Pro để tự động tạo bài viết cho người dùng

en: Upgrade to Pro to enable this integration
vi: Nâng cấp lên Pro để kích hoạt tích hợp này

en: Upgrade to Pro to limit access based on post author relationships
vi: Nâng cấp lên Pro để giới hạn quyền truy cập dựa trên mối quan hệ tác giả bài viết

en: Upgrade to Pro to unlock advanced file protection capabilities
vi: Nâng cấp lên Pro để mở khóa khả năng bảo vệ tệp nâng cao

en: Upgrade to Pro to unlock bulk page creation features
vi: Nâng cấp lên Pro để mở khóa các tính năng tạo trang hàng loạt

en: Upgrade to Pro to unlock seamless integration.
vi: Nâng cấp lên Pro để mở khóa tích hợp liền mạch.

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
vi: Nâng cấp lên phiên bản Pro để có khả năng tương thích tối ưu và hỗ trợ nhanh chóng, chuyên nghiệp.

en: Usage
vi: Sử dụng

en: Use %s for post URL
vi: Sử dụng %s cho URL bài viết

en: Use Custom Teaser Message Style
vi: Sử Dụng Kiểu Thông Điệp Teaser Tùy Chỉnh

en: Use Default Teaser Message Style
vi: Sử Dụng Kiểu Thông Điệp Teaser Mặc Định

en: Use Excerpt as teaser text
vi: Sử dụng trích dẫn làm văn bản teaser

en: Use Excerpt or pre-More as teaser text
vi: Sử dụng trích dẫn hoặc trước-More làm văn bản teaser

en: Use Excerpt, pre-More or First X Characters as teaser text
vi: Sử dụng trích dẫn, trước-More hoặc X ký tự đầu tiên làm văn bản teaser

en: Use any Role or Permission Group
vi: Sử dụng bất kỳ Vai trò hoặc Nhóm Quyền nào

en: Use configured teaser text to replace or supplement content
vi: Sử dụng văn bản teaser đã cấu hình để thay thế hoặc bổ sung nội dung

en: Use content before Read More link as teaser text
vi: Sử dụng nội dung trước liên kết Đọc thêm làm văn bản teaser

en: Use display name for search results instead of user_login
vi: Sử dụng tên hiển thị cho kết quả tìm kiếm thay vì user_login

en: Use excerpt or content before More tag
vi: Sử dụng đoạn trích hoặc nội dung trước thẻ More

en: Use excerpt or first X characters of content
vi: Sử dụng đoạn trích hoặc X ký tự đầu tiên của nội dung

en: Use first X characters of content as teaser text
vi: Sử dụng X ký tự đầu tiên của nội dung làm văn bản teaser

en: Use modern tabbed metabox interface
vi: Sử dụng giao diện metabox có tab hiện đại

en: Use the post excerpt as teaser content
vi: Sử dụng đoạn trích của bài viết làm nội dung teaser

en: User
vi: Người dùng

en: User Application:
vi: Ứng dụng Người dùng:

en: User Groups
vi: Các Nhóm Người Dùng

en: User ID:
vi: ID Người Dùng:

en: User Management
vi: Quản lý Người dùng

en: User Posts
vi: Bài viết của Người dùng

en: User Posts Synchronization
vi: Đồng bộ bài viết của người dùng

en: User Roles %1$s
vi: Vai trò người dùng %1$s

en: User Search: Filter by WP role
vi: Tìm kiếm Người dùng: Bộ lọc theo vai trò WP

en: User editing capabilities apply for
vi: Khả năng chỉnh sửa của người dùng áp dụng cho

en: User field to search by default
vi: Trường người dùng để tìm kiếm theo mặc định

en: User meta fields selectable for search (comma-separated)
vi: Các trường meta người dùng có thể chọn để tìm kiếm (cách nhau bằng dấu phẩy)

en: User meta fields which should be treated as boolean (comma-separated)
vi: Các trường meta người dùng sẽ được coi là boolean (cách nhau bằng dấu phẩy)

en: User meta fields which should be treated as numeric (comma-separated)
vi: Các trường meta người dùng sẽ được coi là số (cách nhau bằng dấu phẩy)

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Users
vi: Người dùng

en: Users can always edit their own files
vi: Người dùng luôn có thể chỉnh sửa các tệp của chính họ

en: Users to notify when revisions are submitted
vi: Người dùng cần thông báo khi có bản sửa đổi được gửi

en: Users to notify when scheduled revisions are published
vi: Người dùng cần thông báo khi có bản sửa đổi đã lên lịch được công bố

en: Users who have custom editing permissions for an attachment can also delete it
vi: Người dùng có quyền chỉnh sửa tùy chỉnh cho một tệp đính kèm cũng có thể xóa nó

en: Users who have specific editing permissions for a post or attachment can also delete it
vi: Người dùng có quyền chỉnh sửa cụ thể cho một bài viết hoặc tệp đính kèm cũng có thể xóa nó

en: Using group membership to block access is not recommended. Consider reducing the user's role capabilities and using group membership to add access.
vi: Sử dụng tư cách thành viên nhóm để chặn quyền truy cập không được khuyến nghị. Hãy xem xét việc giảm khả năng vai trò của người dùng và sử dụng tư cách thành viên nhóm để thêm quyền truy cập.

en: Version
vi: Phiên bản

en: Version info was refreshed.
vi: Thông tin phiên bản đã được làm mới.

en: View
vi: Xem

en: View Full Profile
vi: Xem Hồ Sơ Đầy Đủ

en: View Knowledge Base
vi: Xem Cơ sở Kiến thức

en: View currently stored user permissions:
vi: Xem quyền người dùng hiện tại đã được lưu trữ:

en: Viewing
vi: Xem

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members.
vi: Các Vòng Hiển Thị và Vòng Biên Tập chặn quyền truy cập vào nội dung không được viết bởi các thành viên nhóm khác.

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members. Any WP Role, BuddyPress Group or custom Group can be marked as a Circle for specified post types.
vi: Các Vòng Hiển Thị và Vòng Biên Tập chặn quyền truy cập vào nội dung không được viết bởi các thành viên nhóm khác. Bất kỳ Vai Trò WP, Nhóm BuddyPress hoặc Nhóm tùy chỉnh nào cũng có thể được đánh dấu là một Vòng cho các loại bài viết đã chỉ định.

en: Warning: Content hidden by these Permissions will be displayed if PP is deactivated. Consider setting a private Visibility on Edit Post screen instead.
vi: Cảnh báo: Nội dung bị ẩn bởi các Quyền này sẽ được hiển thị nếu PP bị vô hiệu hóa. Hãy xem xét việc thiết lập một Tính riêng tư trên màn hình Chỉnh sửa Bài viết thay vào đó.

en: When Teaser is applied with Redirect enabled, append original url as redirect_to argument
vi: Khi Teaser được áp dụng với Redirect được bật, thêm url gốc như tham số redirect_to

en: When file access is blocked, do not set the WP_Query 404 / 403 property
vi: Khi quyền truy cập tệp bị chặn, không đặt thuộc tính WP_Query 404 / 403

en: When saving a post, if the default term is not selectable, substitute first available.
vi: Khi lưu một bài viết, nếu thuật ngữ mặc định không thể chọn, thay thế bằng thuật ngữ có sẵn đầu tiên.

en: When synchronizing role metagroups to currently defined WP roles, don't delete groups for previously defined WP roles.
vi: Khi đồng bộ hóa các nhóm meta vai trò với các vai trò WP hiện tại được định nghĩa, không xóa các nhóm cho các vai trò WP đã định nghĩa trước đó.

en: Widget-level permission controls
vi: Kiểm soát quyền cấp widget

en: With Direct Assignment, capabilities are applied without modification.
vi: Với Gán Trực Tiếp, các khả năng được áp dụng mà không có sự sửa đổi.

en: Within the async-upload.php script, filter author's retrieval of the attachment they just uploaded
vi: Trong tập lệnh async-upload.php, lọc việc lấy tác giả của tệp đính kèm mà họ vừa tải lên

en: WordPress Role
vi: Vai Trò WordPress

en: WordPress Roles
vi: Các Vai Trò WordPress

en: WordPress Version: %s
vi: Phiên bản WordPress: %s

en: WordPress default. Show "Page not found" screen
vi: Mặc định của WordPress. Hiển thị màn hình "Không tìm thấy trang"

en: Work around database setup warnings (at plugin activation) on some servers
vi: Khắc phục cảnh báo thiết lập cơ sở dữ liệu (khi kích hoạt plugin) trên một số máy chủ

en: Workflow
vi: Quy trình làm việc

en: Workflow-specific access controls
vi: Kiểm soát truy cập theo quy trình làm việc

en: Working Copy
vi: Bản sao làm việc

en: Working Copy of
vi: Bản sao làm việc của

en: You are not allowed to create new %s
vi: Bạn không được phép tạo mới %s

en: You are not permitted to do that.
vi: Bạn không được phép thực hiện điều đó.

en: You are not permitted to manage menu locations
vi: Bạn không có quyền quản lý vị trí menu

en: You can add Permissions capabilities to a role using the %1$s plugin.
vi: Bạn có thể thêm khả năng Quyền vào một vai trò bằng cách sử dụng plugin %1$s.

en: You can adjust some Permissions behavior by %1$s adding capabilities to a WordPress role%2$s.
vi: Bạn có thể điều chỉnh một số hành vi Quyền bằng cách %1$s thêm khả năng vào một vai trò WordPress %2$s.

en: You can now set individual permissions for
vi: Bây giờ bạn có thể thiết lập quyền cá nhân cho

en: You can&#8217;t delete that group.
vi: Bạn không thể xóa nhóm đó.

en: You do not have permission to create new Navigation Menus
vi: Bạn không có quyền tạo Menu Điều hướng mới

en: You do not have permission to delete that Navigation Menu.
vi: Bạn không có quyền xóa Menu Điều hướng đó.

en: You do not have permission to delete the menu item "%1$s"
vi: Bạn không có quyền xóa mục menu "%1$s"

en: You do not have permission to edit the menu item "%1$s"
vi: Bạn không có quyền chỉnh sửa mục menu "%1$s"

en: You do not have permission to move the menu item "%1$s"
vi: Bạn không có quyền di chuyển mục menu "%1$s"

en: You do not have permission to select that Parent
vi: Bạn không có quyền chọn Cha đó

en: You do not have permission to update that Navigation Menu
vi: Bạn không có quyền cập nhật Menu Điều hướng đó

en: You have specified this group for deletion:
vi: Bạn đã chỉ định nhóm này để xóa:

en: You're using PublishPress Permissions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
vi: Bạn đang sử dụng phiên bản miễn phí của PublishPress Permissions. Phiên bản Pro có nhiều tính năng và hỗ trợ hơn. %sNâng cấp lên Pro%s

en: Your license key has expired. For updates to PublishPress Permissions Pro and priority support, %splease renew%s.
vi: Khóa giấy phép của bạn đã hết hạn. Để cập nhật cho PublishPress Permissions Pro và hỗ trợ ưu tiên, %s hãy gia hạn %s.

en: Your presspermit.com key has expired, but a <a href="%s">PublishPress renewal</a> discount may be available.
vi: Khóa presspermit.com của bạn đã hết hạn, nhưng có thể có một <a href="%s">giảm giá gia hạn PublishPress</a> có sẵn.

en: access denied
vi: truy cập bị từ chối

en: any user
vi: bất kỳ người dùng nào

en: bbPress Forums
vi: Diễn đàn bbPress

en: characters
vi: ký tự

en: characters (leave empty for full excerpt)
vi: ký tự (để trống cho đoạn trích đầy đủ)

en: close
vi: đóng

[ctx: count]
en: Extra Roles
vi: Vai Trò Thêm

[ctx: count]
en: Specific Permissions
vi: Quyền Hạn Cụ Thể

[ctx: count]
en: Users
vi: Người dùng

en: current (%d):
vi: hiện tại (%d):

en: edit
vi: chỉnh sửa

en: edit group
vi: chỉnh sửa nhóm

en: edit group permissions
vi: chỉnh sửa quyền nhóm

en: edit user permissions
vi: chỉnh sửa quyền người dùng

en: eligible (%d):
vi: đủ điều kiện (%d):

en: enable custom permissions for %s
vi: bật quyền tùy chỉnh cho %s

en: enter post ID/slug
vi: nhập ID/bí danh bài viết

en: equal or lower role levels
vi: các cấp độ vai trò bằng hoặc thấp hơn

en: for item
vi: cho mục

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Groups
vi: Nhóm

en: item
vi: mục

en: item(s)
vi: mục

en: items
vi: các mục

en: lower role levels
vi: các cấp độ vai trò thấp hơn

en: make each selected user the author of a new page
vi: biến mỗi người dùng được chọn thành tác giả của một trang mới

en: n/a
vi: không áp dụng

en: no Page Parent filter
vi: không có bộ lọc Trang Cha

en: no supplemental assignment
vi: không có bổ sung phân công

en: note: Plugin settings and configuration data will be deleted, but only after the last copy of Permissions / Permissions Pro is deleted.
vi: ghi chú: Cài đặt và dữ liệu cấu hình Plugin sẽ bị xóa, nhưng chỉ sau khi bản sao cuối cùng của Quyền / Permissions Pro bị xóa.

en: objects
vi: đối tượng

en: pattern page sets parent and default content for author page
vi: mẫu trang đặt cha và nội dung mặc định cho trang tác giả

en: pattern post sets default content and categories for author post
vi: mẫu bài viết đặt nội dung và danh mục mặc định cho bài viết của tác giả

en: pattern post sets parent, default content and template for author page
vi: mẫu bài viết đặt cha, nội dung mặc định và mẫu cho trang tác giả

en: patterned on&hellip;
vi: dựa trên&hellip;

en: patterned on...
vi: dựa trên...

en: post content
vi: nội dung bài viết

en: post title
vi: tiêu đề bài viết

en: select other
vi: chọn khác

en: select...
vi: chọn...

en: selected
vi: đã chọn

en: settings
vi: cài đặt

en: sub-%1$s of this %2$s
vi: sub-%1$s của %2$s này

en: supported tags are [username] and [userid]
vi: các thẻ được hỗ trợ là [username] và [userid]

en: this %1$s
vi: mục %1$s này

en: this %1$s and its sub-%2$s
vi: mục %1$s này và các sub-%2$s của nó

en: unpublished
vi: chưa xuất bản

[ctx: user]
en: &lt; Unselect
vi: &lt; Bỏ chọn

[ctx: user]
en: Select &gt;
vi: Chọn &gt;

en: view / edit group
vi: xem / chỉnh sửa nhóm

en: 🔓 Unlock %s
vi: 🔓 Mở khóa %s
