PublishPress Permissions Free 4.8.1 - en to ja translation catalogue (1102 entries)

en:  %1$sFix Sub-%2$s Permissions%3$s
ja:  %1$sSub-%2$s 権限を修正する%3$s

en: "Hide Private" settings only apply to custom privacy (Member, Premium, Staff, etc.)
ja: "プライベートを隠す"設定は、カスタムプライバシー（メンバー、プレミアム、スタッフなど）にのみ適用されます。

en: %1$s %2$s in this %3$s
ja: %1$s %2$s この %3$s で

en: %1$s Permissions %2$s*%3$s
ja: %1$s 権限 %2$s*%3$s

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED within %3$s, unless enabled by another Permission.
ja: %1$sの%2$sへのアクセスは、別の権限によって有効にされない限り、%3$s内でブロックされています。

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED, unless enabled by another Permission.
ja: %2$s に対する %1$s アクセスは、他の権限によって有効にされない限り BLOCKED です。

en: %1$s access for %2$s is ENABLED within %3$s, regardless of role capabilities.
ja: %1$sの%2$sへのアクセスは、役割の能力に関係なく、%3$s内で有効です。

en: %1$s access for %2$s is ENABLED, regardless of role capabilities.
ja: %2$s に対する %1$s アクセスは、役割の権限に関係なく ENABLED です。

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
ja: %1$s 件のクエリが %2$s 秒で実行されました。 %3$s MB 使用。

en: %1$s this %2$s
ja: %1$s この %2$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade %2$s to version %3$s or later.
ja: %1$sは%2$sをバージョン%3$s以上にアップグレードするまで機能しません。

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade PHP to version %2$s or later. Current version: %3$s
ja: %1$sはPHPをバージョン%2$s以降にアップグレードするまで動作しません。現在のバージョン：%3$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade WordPress to version %2$s or later.
ja: %1$sはWordPressをバージョン%2$s以上にアップグレードするまで機能しません。

en: %1$sDisable%2$s all filtering for anonymous users
ja: %1$s匿名ユーザーのために%2$sすべてのフィルタリングを無効にする

en: %1$sDo not apply%2$s metagroup permissions for Administrators
ja: %1$s管理者に対して%2$sメタグループの権限を適用しない

en: %1$sGroup Type:%2$s %3$s
ja: %1$sグループタイプ:%2$s %3$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles assigned directly%2$s
ja: %1$s直接割り当てられた追加の役割を持つユーザー%2$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles or Specific Permissions directly%2$s
ja: %1$s追加の役割または特定の権限を直接持っているユーザー%2$s

en: %1$sUsers who have Specific Permissions assigned directly%2$s
ja: %1$s直接割り当てられた特定の権限を持つユーザー%2$s

en: %s (All Types)
ja: %s (すべてのタイプ)

en: %s (previous install)
ja: %s（以前のインストール）

en: %s Manager
ja: %s マネージャー

en: %s Permissions
ja: %s の権限

en: %s Roles
ja: %s 役割

en: %s Visibility
ja: %s の可視性

en: %s author page added
ja: %s 著者ページが追加されました

en: %s group deleted
ja: %s グループが削除されました

en: %s is a PRO feature
ja: %sはPRO機能です

en: %s is available in PRO
ja: %sはPROで利用可能です

en: %s more
ja: %s もっと

en: %s&nbsp;details
ja: %s&nbsp;詳細

en: %s, more...
ja: %s、さらに...

en: %sEdit WordPress Role%s
ja: %sWordPressの役割を編集%s

en: %sPosts / Pages Listing:%s %s
ja: %s投稿 / ページの一覧:%s %s

en: (Blocked)
ja: (ブロック済み)

en: (Default access: Blocked)
ja: (デフォルトアクセス：ブロック)

en: (Default access: Enabled)
ja: (デフォルトアクセス：有効)

en: (No setting)
ja: (設定なし)

en: (Statuses Pro capability)
ja: (Statuses Pro 権限)

en: (all post types)
ja: (すべての投稿タイプ)

en: (any WP role)
ja: (任意の WP ロール)

en: (invalid role definition)
ja: (無効なロール定義)

en: (login timed out)
ja: (ログインのタイムアウト)

en: (no parent)
ja: (親なし)

en: (none)
ja: (なし)

en: (select...)
ja: (選択...)

en: (unpublished)
ja: (未公開)

en: (user field)
ja: (ユーザーフィールド)

en: (using default capabilities due to invalid %s definition)
ja: (無効な %s 定義のため、デフォルトの機能を使用しています)

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
ja: <strong>このプラグインは削除できます。</strong>

en: = %1$s and sub-%1$s
ja: = %1$sおよびサブ-%1$s

en: = Blocked
ja: = ブロック

en: = Enabled
ja: = 有効

en: = Limitation
ja: = 制限

en: = sub-%s only
ja: = サブ-%sのみ

en: A presspermit.com key appears to be active. <a href="%s" target="_blank">Contact us</a> for assistance in migrating your account to publishpress.com.
ja: presspermit.comキーがアクティブであるようです。<a href="%s" target="_blank">お問い合わせ</a>いただければ、アカウントをpublishpress.comに移行するための支援を行います。

en: About
ja: 概要

en: About PublishPress Permissions
ja: PublishPress Permissionsについて

en: Access Circles
ja: アクセスサークル

en: Accommodate front end uploading solutions that require page editing capabilities for the async upload request
ja: 非同期アップロードリクエストのためにページ編集権限を必要とするフロントエンドアップロードソリューションに対応します

en: Account
ja: アカウント

en: Active
ja: アクティブ

en: Active Plugin
ja: アクティブプラグイン

en: Active Plugin Integration
ja: アクティブプラグイン統合

en: Add
ja: 追加

en: Add Author Page&hellip;
ja: 著者ページを追加&hellip;

en: Add Extra Roles
ja: 追加の役割を追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Group
ja: 新しいグループを追加

en: Add New Permission Group
ja: 新しい権限グループを追加

en: Add Pages
ja: ページを追加

en: Add Role
ja: 役割を追加

en: Add Roles
ja: 役割を追加

en: Add Selected Permissions
ja: 選択した権限を追加

en: Add Specific Permissions
ja: 特定の権限を追加

en: Add User Permissions
ja: ユーザーの権限を追加

en: Add new pages to a parent page
ja: 親ページに新しいページを追加する

en: Add selected users to Permission Group
ja: 選択したユーザーを権限グループに追加

en: Add taxonomy columns to Edit Posts screen
ja: 投稿編集画面にタクソノミー列を追加する

en: Adds compatibility or integration with ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, various other plugins. Configure any BuddyPress Group as a Permissions Group. For multisite, provides network-wide Permission Groups.
ja: ACF、bbPress、Relevanssi、CMS Tree Page View、カスタム投稿タイプUI、Subscribe2、WPML、その他のさまざまなプラグインとの互換性または統合を追加します。任意のBuddyPressグループを権限グループとして構成します。マルチサイト用に、ネットワーク全体の権限グループを提供します。

en: Adjustment
ja: 調整

en: Admin
ja: 管理者

en: Administrators
ja: 管理者

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: Advanced Configuration
ja: 高度な設定

en: Advanced Custom Fields
ja: 高度なカスタムフィールド

en: Advanced Integration
ja: 高度な統合

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Advanced search controls
ja: 高度な検索コントロール

en: After %s:
ja: %sの後:

en: After the user logs in, they will be redirected back to the original post they were viewing.
ja: ユーザーがログインすると、彼らが見ていた元の投稿にリダイレクトされます。

en: All
ja: すべて

en: All Post Types
ja: すべての投稿タイプ

en: All Role Usage settings will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
ja: すべての役割の使用設定がデフォルトにリセットされます。本当によろしいですか?

en: All Sides
ja: 全方向

en: All Statuses
ja: すべてのステータス

en: All Users
ja: すべてのユーザー

en: All capabilities defined for this WordPress role will be applied in supplemental assignments:
ja: このWordPressロールに定義されたすべての能力は、補足的な割り当てに適用されます：

en: All post teaser settings were reset to defaults.
ja: すべての投稿ティーザー設定がデフォルトにリセットされました。

en: All post teaser settings were updated.
ja: すべての投稿ティーザー設定が更新されました。

en: All settings in this form (including those on undisplayed tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
ja: このフォーム内のすべての設定（表示されていないタブのものを含む）はデフォルトにリセットされます。よろしいですか？

en: All settings were reset to defaults.
ja: すべての設定がデフォルトにリセットされました。

en: All settings were updated.
ja: すべての設定が更新されました。

en: All users (including anonymous)
ja: すべてのユーザー（匿名を含む）

en: All users who are logged in and have a role on the site
ja: ログインしており、サイトにロールを持つすべてのユーザー

en: All users with a WordPress %s role
ja: WordPress %s ロールを持つすべてのユーザー

en: All users with the WordPress role of %s
ja: WordPressの役割が%sであるすべてのユーザー

en: Allow Administrators to be added to Permission Groups, even though they are not restricted
ja: 管理者を権限グループに追加できるようにしますが、制限されていない場合でも

en: Allow Renaming of uneditable Items
ja: 編集できないアイテムの名前変更を許可する

en: Allow non-Administrators to Quick Edit or Bulk Edit (possibly allowing them to bypass restrictions).
ja: 非管理者がクイック編集または一括編集を行えるようにします（制限を回避できる可能性があります）。

en: Allow non-Administrators to rename menu items they cannot fully edit. Menu items will be locked into current positions.
ja: 非管理者が完全には編集できないメニュー項目の名前を変更できるようにします。メニュー項目は現在の位置にロックされます。

en: Allow the {All} and {Anonymous} metagroups to be granted specific reading permissions for private content
ja: {All}および{Anonymous}メタグループにプライベートコンテンツの特定の読み取り権限を与えることを許可します

en: Allow users to edit files they have uploaded, regardless of other restrictions.
ja: 他の制限に関係なく、ユーザーがアップロードしたファイルを編集できるようにします。

en: Allow users to edit files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
ja: ユーザーが編集を許可されている投稿に添付されている場合、他のユーザーがアップロードしたファイルを編集できるようにします。

en: Allow users to edit their new posts
ja: ユーザーが新しいポストを編集できるようにする

en: Allows Permission Group membership to be date-limited (delayed and/or scheduled for expiration). Simple date picker UI alongside group membership selection.
ja: 権限グループのメンバーシップを日付で制限できるようにします（遅延および/または期限切れにスケジュール）。グループメンバーシップの選択に加えて、シンプルな日付ピッカーUI。

en: Allows creation of a new post (of any type) for each selected user, using an existing post as the pattern.
ja: 選択した各ユーザーのために、既存の投稿をパターンとして使用して新しい投稿（任意のタイプ）を作成できます。

en: Always auto-assign a category if none are selected and user lacks permission for default category
ja: 選択されていない場合は常にカテゴリーを自動割り当てし、ユーザーがデフォルトカテゴリーの権限を持たない場合は自動割り当てしません。

en: Always auto-assign a post tag if none are selected
ja: 選択されていない場合は、常に投稿タグを自動的に割り当てます。

en: Always auto-assign a term of this taxonomy if none are selected
ja: 選択されていない場合は、常にこの分類の用語を自動的に割り当てます。

en: Anonymous users (not logged in)
ja: 匿名ユーザー（ログインしていない）

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies only within %3$s, along with other specified %4$s.
ja: %2$sへの役割ベースの%1$sアクセスは制限されています。これは%3$s内でのみ適用され、他の指定された%4$sとともに適用されます。

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies to only %3$s, along with other specified %4$s.
ja: %2$sへの役割ベースの%1$sアクセスは制限されています。これは%3$sにのみ適用され、他の指定された%4$sとともに適用されます。

en: Apply
ja: 適用

en: Apply Teaser to Private Posts
ja: プライベート投稿にティーザーを適用

en: Apply permission controls to WooCommerce products and product categories.
ja: WooCommerce 製品および製品カテゴリに権限コントロールを適用します。

en: Apply permission controls to events and event-related content.
ja: イベントおよびイベント関連コンテンツに権限コントロールを適用します。

en: Approve
ja: 承認

en: Arbitrary Capabilities
ja: 任意の機能

en: Are you sure you want to remove the selected user(s) from exceptions?
ja: 選択したユーザーを例外から削除してもよろしいですか？

en: Assign (All Types)
ja: （すべての種類）に割り当てる

en: Assign Extra Roles or Permissions on the Edit Permissions screen.
ja: 権限編集画面で余分な役割や権限を割り当てる。

en: Assign Extra Roles or Permissions.
ja: 余分な役割や権限を割り当てる。

en: Assign Publish Permissions separate from Edit Permissions
ja: 編集権限とは別に公開権限を割り当てる

en: Assign Term
ja: 用語を割り当て

en: Assign Terms
ja: 条件を割り当てる

en: Assign for selected %s only
ja: 選択された%sのみ割り当て

en: Assign for selected and sub-%s
ja: 選択された%sおよびサブ-%sに割り当て

en: Assign for selected and sub-terms
ja: 選択されたおよびサブ用語に割り当て

en: Assign for selected term only
ja: 選択された用語のみ割り当て

en: Assign for sub-%s only
ja: サブ-%sのみ割り当て

en: Assign for sub-terms only
ja: サブ用語のみ割り当て

en: Assign post and term permissions to BuddyPress groups for enhanced content control.
ja: BuddyPressグループに投稿および用語の権限を割り当て、コンテンツの制御を強化します。

en: Assign post permissions to BuddyPress groups
ja: BuddyPressグループに投稿権限を割り当てる

en: Assign term permissions to BuddyPress groups
ja: BuddyPressグループに用語権限を割り当てる

en: Assign to %s
ja: %sに割り当てる

en: Assigned for %s and sub-%s.
ja: %s およびサブ-%s のために割り当てられています。

en: Assigned for sub-%s only.
ja: サブ-%s のみ割り当てられています。

en: Assignment
ja: 割り当て

en: Attached Files Private setting available
ja: 添付ファイルのプライベート設定が利用可能

en: Attached media do not have any comments, so don't append clauses to comment queries for them
ja: 添付メディアにはコメントがないため、それに対するコメントクエリに句を追加しないでください

en: Authenticated site users, except for Administrators
ja: 管理者を除く認証済みサイトユーザー

en: Author Search / Select
ja: 著者検索 / 選択

en: Authors
ja: 著者

en: Auto-assign available term if default term is unavailable
ja: デフォルトの用語が利用できない場合は、利用可能な用語を自動割り当て

en: Auto-create a page for each user of specified roles. Compatible with several Team / Staff plugins.
ja: 指定された役割の各ユーザー用にページを自動作成します。複数のチーム/スタッフプラグインと互換性があります。

en: Automatic .htaccess file management
ja: 自動.htaccessファイル管理

en: Automatically detect and avoid duplicate posts
ja: 自動的に重複ポストを検出して回避する

en: Automatically generate a personal page for each user. This feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ja: 各ユーザーのために自動的に個人ページを生成します。この機能はPublishPress Permissions Proで利用可能です。

en: Automatically generate posts for users
ja: ユーザーのためにポストを自動生成する

en: Automatically redirect users to a login page or custom page when they try to access restricted content.
ja: 制限されたコンテンツにアクセスしようとしたときに、ユーザーを自動的にログインページまたはカスタムページにリダイレクトします。

en: Available Constant
ja: 利用可能な定数

en: Back to Role Usage List
ja: ロール使用リストに戻る

en: Back to permissions list
ja: 権限リストに戻る

en: Background Color:
ja: 背景色：

en: Beaver editor integration
ja: Beaver エディタ統合

en: Before %s:
ja: %sの前:

en: Block
ja: ブロック

en: Block URL access
ja: URLアクセスをブロック

en: Blocked
ja: ブロック済み

en: Blocked:
ja: ブロックされた:

en: Border Color:
ja: ボーダーカラー：

en: Border Position:
ja: ボーダー位置：

en: Border Radius (px):
ja: ボーダー半径 (px):

en: Border Width (px):
ja: ボーダー幅（px）：

en: Both
ja: 両方

en: Bottom
ja: 下部

en: Breakdance
ja: ブレイクダンス

en: Builder
ja: ビルダー

en: Builder interface compatibility
ja: ビルダーインターフェイスの互換性

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Bulk Add / Remove Groups on Users Screen
ja: ユーザー画面でグループを一括追加/削除する

en: Bulk Add Author Pages on Users screen
ja: ユーザー画面で著者ページを一括追加する

en: Bulk Create Author Posts
ja: 著者ポストを一括作成

en: Bulk Page Creation
ja: ページの一括作成

en: CMS Tree View
ja: CMSツリービュー

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Can bypass restrictive "Set as Parent" Permissions (for all hierarchical post types).
ja: 制限のある「親として設定」権限を回避できます（すべての階層型投稿タイプに対して）。

en: Change Request Notifications
ja: 変更リクエスト通知

en: Chars
ja: 文字

en: Choose how many posts to create per user
ja: ユーザーごとに作成するポストの数を選択する

en: Choose whether to use the default message style or customize the appearance of teaser messages.
ja: デフォルトのメッセージスタイルを使用するか、ティーザーメッセージの外観をカスタマイズするかを選択してください。

en: Choose which post type you want to configure teaser settings for.
ja: ティーザー設定を構成したい投稿タイプを選択してください。

en: Circle member's capabilities apply only for other member's posts
ja: サークルメンバーの機能は他のメンバーの投稿にのみ適用されます

en: Circle members will be blocked from accessing Revisions authored by non-members.
ja: サークルメンバーは、非メンバーが著したリビジョンにアクセスできなくなります。

en: Circle membership does not limit page association (page parent setting) ability
ja: サークルメンバーシップは、ページの関連付け（親ページ設定）の能力を制限しません。

en: Clear
ja: クリア

en: Click to list/edit universal permissions
ja: ユニバーサル権限をリスト/編集するにはクリックしてください

en: Click to show only users who have Specific Permissions assigned directly
ja: 特定の権限が直接割り当てられたユーザーのみを表示するにはクリックしてください

en: Click to show only users who have extra roles
ja: 追加の役割を持つユーザーのみを表示するにはクリックしてください

en: Click to show only users who have no group
ja: グループのないユーザーのみを表示するにはクリックしてください

en: Comma-separated list of mime types to exclude from File Access filtering
ja: ファイルアクセスフィルタリングから除外するmimeタイプのカンマ区切りリスト

en: Comma-separated list of mime types to include in File Access filtering (bypassing others)
ja: ファイルアクセスフィルタリングに含める MIME タイプのカンマ区切りリスト（他をバイパス）

en: Comma-separated list of post types to limit the effect of PP_UNFILTERED_FRONT and apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )
ja: PP_UNFILTERED_FRONTの影響を制限し、apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )を適用するための投稿タイプのカンマ区切りリスト

en: Commerce
ja: 商取引

en: Community
ja: コミュニティ

en: Compare Features
ja: 機能を比較

en: Compatibility Mode: Apply extra redirect
ja: 互換性モード: 追加のリダイレクトを適用

en: Compatibility Pack
ja: 互換性パック

en: Compatibility Packs
ja: 互換パック

en: Compatibility with Edit Permissions in Beaver Builder.
ja: Beaver Builder の編集権限との互換性。

en: Compatibility with Edit Permissions in CMS Tree View.
ja: CMSツリービューの編集権限との互換性。

en: Compatibility with Edit Permissions in Elementor.
ja: Elementorの編集権限との互換性。

en: Compatibility with Edit Permissions in Nested Pages.
ja: ネストされたページの編集権限との互換性。

en: Compatibility with PublishPress Statuses plugin.
ja: PublishPress ステータスプラグインとの互換性。

en: Compatibility with SearchWP term filtering for advanced search capabilities.
ja: 高度な検索機能のための SearchWP 用語フィルタリングとの互換性。

en: Compatibility with YooTheme builder and term permissions.
ja: YooThemeビルダーおよび用語権限との互換性。

en: Configure custom teaser text for this post type.
ja: この投稿タイプのカスタムティーザーテキストを設定します。

en: Configured Teaser Text
ja: 設定されたティーザーテキスト

en: Constants
ja: 定数

en: Contact
ja: 連絡先

en: Contact Us
ja: お問い合わせ

en: Contact the PublishPress team
ja: PublishPressチームに連絡

en: Content requires additional permissions.
ja: コンテンツには追加の権限が必要です。

en: Contributors
ja: 寄稿者

en: Control access to Field Groups
ja: フィールドグループへのアクセスを制御

en: Control access to custom post statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ja: カスタム投稿ステータスへのアクセスを制御します。このワークフロー機能はPublishPress Permissions Proで利用可能です。

en: Control access to post visibility statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ja: 投稿の可視性ステータスへのアクセスを制御します。このワークフロー機能はPublishPress Permissions Proで利用可能です。

en: Control assignment of terms to selected %s.
ja: 選択した %s への用語の割り当てを制御します。

en: Control deletion of selected %s.
ja: 選択した %s の削除を制御します。

en: Control deletion of this %s.
ja: この%sの削除を制御します。

en: Control direct access to Media files
ja: メディアファイルへの直接アクセスを制御する

en: Control editing of selected %s.
ja: 選択した %s の編集を制御します。

en: Control editing of this %s.
ja: この%sの編集を制御します。

en: Control front-end access to Field Groups with advanced permission management.
ja: 高度な権限管理を使用して、フィールドグループへのフロントエンドアクセスを制御します。

en: Control frontend viewing of selected %s.
ja: 選択した %s のフロントエンド表示を制御します。

en: Control frontend viewing of this %s.
ja: この%sのフロントエンド表示を制御します。

en: Control parent selection for selected %s.
ja: 選択した %s の親の選択を制御します。

en: Control publishing of selected %s.
ja: 選択した %s の公開を制御します。

en: Control publishing of this %s.
ja: この%sの公開を制御します。

en: Control term management for selected %s.
ja: 選択した %s の用語管理を制御します。

en: Control term management for this %s.
ja: この%sの用語管理を制御します。

en: Control who add this %s to %s.
ja: この%sを%sに追加できる人を制御します。

en: Control who add this %s to all post types.
ja: この%sをすべての投稿タイプに追加できる人を制御します。

en: Control who can assign terms to this %s.
ja: この%sに用語を割り当てられる人を制御します。

en: Control who can choose the parent page for this %s.
ja: この%sの親ページを選択できる人を制御します。

en: Control who can create a revision of %s with this %s.
ja: この%sで%sのリビジョンを作成できる人を制御します。

en: Control who can create a revision of all post types in this %s.
ja: この%s内のすべての投稿タイプのリビジョンを作成できるユーザーを制御します。

en: Control who can create a revision of this %s.
ja: この%sの改訂を作成できるユーザーを制御します。

en: Control who can edit %s with this %s.
ja: この%sで%sを編集できる人を制御します。

en: Control who can edit all post types in this %s.
ja: この%s内のすべての投稿タイプを編集できるユーザーを制御します。

en: Control who can submit a revision of %s with this %s.
ja: この%sで%sのリビジョンを提出できる人を制御します。

en: Control who can submit a revision of all post types in this %s.
ja: この%s内のすべての投稿タイプのリビジョンを提出できるユーザーを制御します。

en: Control who can submit a revision of this %s.
ja: この%sの改訂を提出できるユーザーを制御します。

en: Control who can view %s with this %s.
ja: この%sで%sを表示できる人を制御します。

en: Control who can view all post types in this %s.
ja: この%s内のすべての投稿タイプを表示できるユーザーを制御します。

en: Convert to "Blocked"
ja: 「ブロック」に変換

en: Convert to "Enabled"
ja: 「有効」に変換

en: Convert to "Limit to"
ja: 「制限に変換」

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Roles and Permissions
ja: ロールと権限をコピー

en: Copy Roles and Permissions from:
ja: 次からロールと権限をコピー:

en: Coverage
ja: カバレッジ

en: Create Group
ja: グループを作成

en: Create New %s
ja: 新しい %s を作成

en: Create New Permission Group
ja: 新しい権限グループを作成

en: Create Posts for Your Users
ja: ユーザーのためにポストを作成

en: Create Revision
ja: 修正を作成する

en: Create Revision of
ja: 修正を作成する

en: Create new Permission Groups and set the name and description.
ja: 新しい権限グループを作成し、名前と説明を設定する。

en: Create or synchronize posts to match users. Designed for Team / Staff plugins, but with broad usage potential.
ja: ユーザーに合わせて投稿を作成または同期します。チーム/スタッフプラグイン向けに設計されていますが、広範な使用の可能性があります。

en: Create time-limited permission group memberships with automatic expiration.
ja: 自動的に期限切れになる期間限定の権限グループメンバーシップを作成します。

en: Current Selections:
ja: 現在の選択：

en: Current Settings:
ja: 現在の設定:

en: Custom Group
ja: カスタムグループ

en: Custom Groups
ja: カスタムグループ

en: Custom status permissions
ja: カスタムステータス権限

en: Customer
ja: 顧客

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customize Permission Groups caption on user profile
ja: ユーザープロフィールの権限グループのキャプションをカスタマイズする

en: Customize Permissions screen title for Groups
ja: グループのために権限画面のタイトルをカスタマイズする

en: Customize the appearance of teaser message displayed to blocked users.
ja: ブロックされたユーザーに表示されるティーザーメッセージの外観をカスタマイズします。

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "Excerpt" teaser type.
ja: "抜粋"ティーザータイプを使用しているときに、ログインしていないユーザーに表示されるログイン通知メッセージをカスタマイズします。

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "First X Characters" teaser type.
ja: "最初のX文字"ティーザータイプを使用しているときに、ログインしていないユーザーに表示されるログイン通知メッセージをカスタマイズします。

en: Customize the message shown to users who are blocked from viewing the full content when using the "Read More" teaser type.
ja: "続きを読む"ティーザータイプを使用しているときに、コンテンツを完全に表示できないユーザーに表示されるメッセージをカスタマイズします。

en: Database Maintenance
ja: データベースのメンテナンス

en: Decide which status to use for new posts
ja: 新しいポストに使用するステータスを決定する

en: Default
ja: デフォルト

en: Default All
ja: デフォルトすべて

en: Defined Constant
ja: 定義された定数

en: Delay membership start date
ja: メンバーシップ開始日を遅らせる

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Permission Groups.
ja: 権限グループを削除する。

en: Delete settings on plugin deletion
ja: プラグイン削除時に設定を削除

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明：

en: Detailed Feature Grid
ja: 詳細な機能グリッド

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ja: 詳細なドキュメントはプラグインのウェブサイトでも利用できます。

en: Detect Dynamically Mapped WP Roles
ja: 動的にマッピングされたWPロールを検出する

en: Detect user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database. May be useful for sites that sync with Active Directory or other external user registration systems.
ja: 動的に追加されるがWPデータベースに保存されないユーザー役割を検出します。Active Directoryや他の外部ユーザー登録システムと同期するサイトに役立つ場合があります。

en: Determines the default setting of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default terms
ja: 権限 > 設定 > 編集 > 自動割り当てデフォルト項目のデフォルト設定を決定します。

en: Determines the default value of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default term
ja: 権限 > 設定 > 編集 > 自動割り当てデフォルト項目のデフォルト値を決定します。

en: Development use only (on front end, do not replace 'post_status = 'publish'' clause with filtered equivalent)
ja: 開発用のみ（フロントエンドでは、'post_status = 'publish''句をフィルタリングされた等価物に置き換えません）

en: Development use only (suppresses post_status = 'publish' clause for unfiltered post types with anonymous user)
ja: 開発用のみ（匿名ユーザーによるフィルタリングされていない投稿タイプのpost_status = 'publish'句を抑制します）

en: Direct Assignment
ja: 直接割り当て

en: Direct-Assigned
ja: 直接割り当て

en: Direct-assigned
ja: 直接割り当てられた

en: Directly control specific files
ja: 特定のファイルを直接制御する

en: Disable Permissions filtering for users who are not logged in.
ja: ログインしていないユーザーのための権限フィルタリングを無効にします。

en: Disable auto-determination of how many levels of page tree to make visble by default. Instead, use specified value.
ja: デフォルトで表示するページツリーのレベル数を自動的に決定しないようにします。代わりに、指定された値を使用します。

en: Disable front end filtering for all users (subject to limitation by PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)
ja: すべてのユーザーに対してフロントエンドフィルタリングを無効にします（PP_UNFILTERED_FRONT_TYPESによる制限が適用されます）

en: Disable front end filtering if logged user is a content administrator (normally filter to force inclusion of readable private posts in get_pages() listing, post counts, etc.
ja: ログインユーザーがコンテンツ管理者の場合、フロントエンドフィルタリングを無効にします（通常は、get_pages()のリスト、投稿数などに読み取り可能なプライベート投稿を強制的に含めるためにフィルタリングします）

en: Disabled Type
ja: 無効なタイプ

en: Dismiss
ja: 閉じる

en: Display Administrative Hints
ja: 管理ヒントを表示する

en: Display Module Hints
ja: モジュールヒントを表示する

en: Display a custom column on Edit Posts screen for all related taxonomies which are enabled for Permissions filtering.
ja: 権限フィルタリングが有効なすべての関連タクソノミーのために、投稿編集画面にカスタムカラムを表示します。

en: Display a custom hint on Permissions > User Groups
ja: 権限 > ユーザーグループにカスタムヒントを表示

en: Display a role dropdown alongside the user search input box to narrow results.
ja: ユーザー検索入力ボックスの横に役割のドロップダウンを表示して結果を絞り込みます。

en: Display all advanced settings
ja: すべての高度な設定を表示

en: Display all permission operations in a single metabox with tabs (modern UI). When disabled, each operation has a separate metabox (legacy UI).
ja: すべての権限操作をタブ付きの単一メタボックスに表示します（モダンUI）。無効にすると、各操作は別々のメタボックスになります（レガシーUI）。

en: Display descriptive captions for features available in missing or deactivated modules.
ja: 欠落または非アクティブなモジュールで利用可能な機能についての説明キャプションを表示します。

en: Display descriptive captions on Permissions screens.
ja: 権限画面に説明的なキャプションを表示します。

en: Display for readable non-private posts:
ja: 読み取り可能な公開投稿の表示：

en: Display for readable private posts:
ja: 読み取り可能な非公開投稿の表示：

en: Display links if user doesn't have access
ja: ユーザーがアクセスできない場合、リンクを表示

en: Display mode for readable non-private posts
ja: 読み取り可能な非プライベート投稿の表示モード

en: Display mode for readable private posts
ja: 読み取り可能なプライベート投稿の表示モード

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
ja: 表示されている権限は「%1$s」タイプに割り当てられたものです。あなたはまた、%2$sすべての関連投稿タイプに適用されるユニバーサル %3$s 権限を定義することができます%4$s。

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type.%2$sYou can also %3$sdefine universal %4$s permissions which apply to all related post types%5$s.
ja: 表示されている権限は「%1$s」タイプに割り当てられたものです。%2$sあなたはまた、%3$sすべての関連投稿タイプに適用されるユニバーサル %4$s 権限を定義することができます%5$s。

en: Do not alter the Media Library listing provided by WordPress.
ja: WordPressが提供するメディアライブラリのリストを変更しないでください。

en: Do not auto-assign a category (except standard default category if user has permission)
ja: カテゴリーを自動割り当てしない（ユーザーが権限を持っている場合は標準のデフォルトカテゴリーを除く）。

en: Do not auto-assign a post tag
ja: 投稿タグを自動的に割り当てない

en: Do not auto-assign a term if the user has permission for more than one term in the taxonomy
ja: ユーザーが分類法内の複数の項目の権限を持っている場合は、用語を自動割り当てしない。

en: Do not auto-assign a term of this taxonomy
ja: この分類の用語を自動的に割り当てない

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Don't add a Permissions menu. Instead, add menu items to the Users and Settings menus.
ja: 権限メニューを追加しないでください。代わりに、ユーザーおよび設定メニューにメニュー項目を追加します。

en: Don't allow non-Administrators to see others' unattached uploads, regardless of Permissions settings.  Their own unattached uploads are still accessible unless option 'own_attachments_always_editable' is set false
ja: 非管理者が他のユーザーの未添付のアップロードを、権限設定に関係なく見ることを許可しない。自身の未添付のアップロードは、オプション「own_attachments_always_editable」がfalseに設定されていない限り、引き続きアクセス可能です。

en: Don't apply CSS to hide empty Nav Menus
ja: 空のナビメニューを隠すための CSS を適用しない

en: Don't apply content teaser to get_pages() results (leave unreadable posts hidden)
ja: get_pages()の結果にコンテンツティーザーを適用しないでください（読み取れない投稿は非表示のままにします）

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'media' type
ja: 'media'タイプに特定の権限を割り当てたり適用したりしないでください

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'page' type
ja: 'page'タイプに特定の権限を割り当てたり適用したりしないでください

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'post' type
ja: 'post'タイプに特定の権限を割り当てたり適用したりしないでください

en: Don't assign or apply specific permissions for the specified custom post type
ja: 指定されたカスタム投稿タイプに特定の権限を割り当てたり、適用したりしないでください

en: Don't credit implicit 'manage_nav_menus' capability to users who have 'edit_theme_options' or 'switch_themes' capability
ja: ユーザーが 'edit_theme_options' または 'switch_themes' 権限を持っている場合、暗黙の 'manage_nav_menus' 権限を与えないでください。

en: Don't define an 'Approved' status, even if Status Control feature is active
ja: ステータスコントロール機能がアクティブであっても、'承認済み'ステータスを定義しないでください。

en: Don't filter comment display or moderation within wp-admin
ja: wp-admin内でのコメント表示やモデレーションをフィルタリングしない

en: Don't filter term post counts in get_terms() call
ja: get_terms() 呼び出しで用語の投稿数をフィルタリングしない

en: Don't include readable private pages in the Pages widget or other wp_list_pages() / get_pages() results
ja: Pagesウィジェットや他のwp_list_pages() / get_pages()の結果に読み取り可能なプライベートページを含めないでください

en: Don't require any additional capabilities for management of Nav Menu settings (normally require 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' or 'publish_pages')
ja: ナビメニュー設定の管理に追加の権限を要求しない（通常は 'manage_menu_settings'、'edit_others_pages' または 'publish_pages' が必要です）。

en: Don't tweak the admin menu indexes to position Permissions menu under Users
ja: 権限メニューをユーザーの下に配置するために管理メニューのインデックスを調整しない

en: Duplicate %1$s module activated (%2$s in folder %3$s).
ja: 重複 %1$s モジュールがアクティブになりました (%2$s フォルダーの %3$s)。

en: E-Commerce
ja: 電子商取引

en: ERROR
ja: エラー

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: %sを編集

en: Edit Files
ja: ファイルを編集

en: Edit Permissions
ja: 権限を編集

en: Edit Permissions (%s)
ja: 権限を編集 (%s)

en: Edit Role Usage
ja: ロールの使用状況を編集

en: Edit Tag for All Post Types
ja: すべての投稿タイプのタグを編集

en: Edit Tag for Posts
ja: 投稿のタグを編集

en: Edit User
ja: ユーザーを編集

en: Edit User Permissions
ja: ユーザーの権限を編集

en: Edit other users' files if attached to an editable post
ja: 編集可能な投稿に添付されている他のユーザーのファイルを編集

en: Edit own file uploads, even if they become attached to an uneditable post.
ja: 自分のファイルアップロードを編集できます。たとえそれが編集できない投稿に添付されても。

en: Edit role capabilities directly
ja: 役割の機能を直接編集

en: Edit the name and description of existing Permission Groups.
ja: 既存の権限グループの名前と説明を編集する。

en: Edit this user's group membership
ja: このユーザーのグループメンバーシップを編集

en: Editing
ja: 編集中

en: Editing Permissions
ja: 編集権限

en: Editing can't be granted to non-users.
ja: 編集は非ユーザーには付与できません。

en: Editor Options
ja: エディターオプション

en: Editors
ja: 編集者

en: Elementor editor integration
ja: Elementorエディターの統合

en: Eliminate extra filtering queries on Nav Menu update, even for non-Administrators
ja: 非管理者に対しても、ナビメニュー更新時の追加フィルタリングクエリを排除します。

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email:
ja: メール：

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable Circles
ja: サークルを有効にする

en: Enable metabox on %s editing screen
ja: %s 編集画面でメタボックスを有効にする

en: Enable on Permissions screen
ja: 権限画面で有効にする

en: Enable post contributors or authors with pp_set_edit_exceptions capability to set editing Permissions on posts authored by others
ja: pp_set_edit_exceptions 権限を持つ投稿の寄稿者または著者が、他の著者による投稿の編集権限を設定できるようにします。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled:
ja: 有効:

en: Enforce distinct edit, delete capability requirements for Media
ja: メディアに対して異なる編集、削除の権限要件を強制する

en: Event post permissions
ja: イベント投稿権限

en: Event taxonomy controls
ja: イベント分類制御

en: Events
ja: イベント

en: Everyone
ja: 全員

en: Excerpt Only
ja: 抜粋のみ

en: Exclude restricted posts from XML sitemaps to maintain proper SEO indexing.
ja: 適切なSEOインデックスを維持するために、XMLサイトマップから制限された投稿を除外します。

en: Expand access to allow specified items regardless of role capabilities or restrictions.
ja: 役割の能力や制限に関係なく、指定されたアイテムへのアクセスを許可するために拡大します。

en: Extra Roles
ja: 追加の役割

en: Extra Roles %1$s(for this user)%2$s
ja: 追加の役割 %1$s(このユーザー用)%2$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or group membership)%2$s
ja: %1$s（主な役割またはグループメンバーシップから）%2$sの追加の役割

en: Extra Roles assignment available for {All} and {Anonymous} metagroups
ja: {All}および{Anonymous}メタグループに対する追加の役割の割り当てが可能です

en: Extra Roles cause "_posts" capabilities in the Pattern Role (Author, Editor, etc.) to be assigned for the selected post type. Enable this setting to also include all other capabilities in the Pattern Role.
ja: 追加の役割により、選択した投稿タイプに対してパターン役割（著者、編集者など）の「_posts」権限が割り当てられます。この設定を有効にすると、パターン役割のすべての他の権限も含まれます。

en: Extra Roles on User Profile
ja: ユーザープロフィール上の追加ロール

en: Feature Moved
ja: 機能が移動しました

en: Featured Image:
ja: フィーチャー画像：

en: Features
ja: 機能

en: Feed Replacement Text (use %permalink% for post URL)
ja: フィード置換テキスト（投稿URLには%permalink%を使用）

en: Feed Replacement Text:
ja: フィード置換テキスト：

en: Fewest Users
ja: 最も少ないユーザー

en: Fields
ja: フィールド

en: File Access
ja: ファイルアクセス

en: File Access key with on-demand regeneration
ja: オンデマンド再生成付きファイルアクセスキー

en: Filter Menu Items
ja: メニュー項目をフィルタリング

en: Filter priority for 'get_pages' filter (default: 1)
ja: 'get_pages' フィルターのフィルタープライオリティ (デフォルト: 1)

en: Filter search results based on View Permissions for secure content discovery.
ja: 安全なコンテンツ発見のために、表示権限に基づいて検索結果をフィルタリングします。

en: Filters direct file access, based on user's access to post(s) which the file is attached to. No additional configuration required. Creates/modifies .htaccess file in uploads folder (and in main folder for multisite).
ja: ファイルが添付されている投稿へのユーザーのアクセスに基づいて、直接ファイルアクセスをフィルタリングします。追加の設定は不要です。アップロードフォルダ内（およびマルチサイトの場合はメインフォルダ内）に.htaccessファイルを作成/変更します。

en: Find Users by %s
ja: %s でユーザーを検索

en: First Name
ja: 名

en: Font Size (px):
ja: フォントサイズ (px):

en: For Statuses
ja: ステータス用

en: For Teaser compatibility, prevent the pp_permissions argument from being appended to redirects
ja: ティーザーの互換性のために、pp_permissions引数がリダイレクトに追加されないようにします

en: For Teaser compatibility, specify a redirect argument to use instead of redirect_to
ja: ティーザーの互換性のために、redirect_toの代わりに使用するリダイレクト引数を指定します

en: For Teaser compatibility, specify an additional redirect argument other than redirect_to
ja: ティーザーの互換性のために、redirect_to以外の追加のリダイレクト引数を指定します

en: For additional fields, define constant PP_USER_SEARCH_META_FIELDS
ja: 追加のフィールドについては、定数 PP_USER_SEARCH_META_FIELDS を定義してください

en: For legacy Nav Menus, hide empty nav menu div
ja: レガシー ナビメニューでは、空のナビメニューディブを隠す

en: For non-Administrators, new Nav Menu items default to being a child of first editable item
ja: 非管理者の場合、新しいナビメニュー項目は最初の編集可能項目の子としてデフォルトになります。

en: For performance, change the get_pages() database query to return only a subset of fields, excluding post_content
ja: パフォーマンスのために、get_pages()のデータベースクエリを変更して、post_contentを除外したフィールドのサブセットのみを返すようにします

en: For specialized Media Library permissions, enable the Editing Permissions feature.
ja: 専門のメディアライブラリ権限を設定するには、編集権限機能を有効にしてください。

en: Force detection of WP user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database.
ja: 動的に追加されるが WP データベースに保存されない WP ユーザー役割の検出を強制します。

en: Forum access controls
ja: フォーラムアクセスコントロール

en: Forum-specific permissions
ja: フォーラム特有のパーミッション

en: Forum-specific permissions for bbPress with detailed control over forum access and participation.
ja: bbPressのフォーラム専用権限で、フォーラムへのアクセスと参加を詳細に制御します。

en: Front End
ja: フロントエンド

en: Front-end visibility restrictions
ja: フロントエンドの可視性制限

en: Full Content
ja: 全コンテンツ

en: Further details for your installation:
ja: インストールに関する詳細：

en: General
ja: 一般

en: Generate posts for user roles that you select
ja: 選択したユーザーロールのためにポストを生成する

en: Get advanced integration features with Nginx, FTP, and more
ja: Nginx、FTPなどを使用した高度な統合機能を取得

en: Go Pro for time-limited group membership
ja: 期間限定のグループメンバーシップのためにProにアップグレード

en: Go to %s
ja: %s に移動

en: Group
ja: グループ

en: Group Members
ja: グループメンバー

en: Group Restrictions are not available because of a constant definition
ja: グループ制限は定数定義のため利用できません

en: Group created.
ja: グループが作成されました。

en: Group membership grants access to content of your choice
ja: グループメンバーシップは、お好みのコンテンツへのアクセスを許可します

en: Group restrictions are not recommended.
ja: グループ制限は推奨されません。

en: Group updated.
ja: グループが更新されました。

en: Group-based content permissions
ja: グループベースのコンテンツ権限

en: Groups
ja: グループ

en: HTML Element IDs:
ja: HTML 要素 ID:

en: HTTP status code to send when file access is blocked
ja: ファイルアクセスがブロックされているときに送信するHTTPステータスコード

en: Has Extra Roles
ja: 追加のロールがあります

en: Has Permissions
ja: 権限があります

en: Has Permissions Set Directly
ja: 直接設定された権限

en: Has Specific Permissions
ja: 特定の権限があります

en: Hidden Content Teaser
ja: 非表示コンテンツティーザー

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide Featured Image when Teaser is applied
ja: ティーザーが適用されているときは、フィーチャー画像を非表示にします。

en: Hide Private Posts if user doesn't have access
ja: ユーザーがアクセスできない場合、プライベート投稿を非表示

en: Hide auto-assigned Sub-%s Permissions
ja: 自動割り当てされた Sub-%s 権限を非表示にする

en: Hide featured image when teaser is applied
ja: ティーザーが適用されているとき、フィーチャー画像を非表示

en: Hide for Custom Visibility
ja: カスタムの可視性のために非表示

en: Hide links if user doesn't have access
ja: ユーザーがアクセスできない場合、リンクを非表示

en: Hierarchical content controls
ja: 階層的コンテンツコントロール

en: If auto-assign term setting is enabled, apply it even if user does not have term assignment limitations
ja: 自動割り当て用語設定が有効な場合は、ユーザーに用語割り当ての制限がなくても適用します。

en: If checked, pages blocked from the "All" or "Logged In" groups will still be listed to Administrators.
ja: チェックされている場合、「すべて」または「ログイン済み」グループからブロックされたページは管理者にリストされます。

en: If disabled, manually "blocked" posts can be unblocked by specific Category / Term Permissions.
ja: 無効にされた場合、「ブロック」された投稿は特定のカテゴリー/ターム権限によってアンブロックできます。

en: If enabled, corresponding Media edit and delete capabilities must be added to existing roles.
ja: 有効にされている場合、対応するメディアの編集および削除権限を既存のロールに追加する必要があります。

en: If enabled, the capabilities pp_set_edit_exceptions, pp_set_associate_exceptions, etc. will be honored. See list of capabilities below.
ja: 有効にすると、pp_set_edit_exceptions、pp_set_associate_exceptions などの権限が尊重されます。以下の権限リストを参照してください。

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with Capabilities > Capabilities > Taxonomies for any role.
ja: 有効にすると、ユーザーはedit_tags能力を持っていない限り、投稿の新しいタグを作成できません。これをCapabilities > Capabilities > Taxonomiesで任意のロールについて管理できます。

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with a WordPress role editor like PublishPress Capabilities.
ja: 有効にすると、ユーザーはedit_tags能力を持っていない限り、投稿の新しいタグを作成できません。これをPublishPress CapabilitiesのようなWordPressのロールエディタで管理できます。

en: If enabled, users with the pp_set_read_exceptions capability in the WP role can set reading permissions for their editable posts.
ja: 有効にされている場合、WP ロールで pp_set_read_exceptions 権限を持つユーザーは、編集可能な投稿の読み取り権限を設定できます。

en: If group editing is allowed, can also modify group membership.
ja: グループ編集が許可されている場合、グループメンバーシップも変更できる。

en: If one of the default roles is deleted from the WP database, it will remain available as a pattern role with default WP capabilities (but can be disabled here).
ja: デフォルトのロールの1つがWPデータベースから削除されると、それはデフォルトのWP機能を持つパターンロールとして利用可能なままとなります（ただし、ここで無効にすることができます）。

en: If propagating permissions are assigned to a page branch, overwrite any explicitly assigned permissions in sub-pages
ja: ページブランチに伝播する権限が割り当てられている場合、サブページに明示的に割り当てられた権限を上書きします

en: If some pages have been suppressed from get_pages() results, change child pages' corresponding post_parent values to a visible ancestor
ja: get_pages()の結果からいくつかのページが抑制されている場合、子ページの対応するpost_parent値を表示可能な祖先に変更してください

en: If some terms have been suppressed from get_terms() results, change child terms' corresponding parent values to a visible ancestor
ja: get_terms()の結果からいくつかの用語が抑制されている場合、子用語の対応する親値を表示可能な祖先に変更してください

en: If the user is blocked from reading posts in a category, also block access to category archive page.
ja: ユーザーがカテゴリー内の投稿を読むことをブロックされている場合、カテゴリーアーカイブページへのアクセスもブロックします。

en: If this setting is disabled, you can enable a role by giving it capabilities: list_others_posts, list_others_published_pages, etc.
ja: この設定が無効の場合、権限を与えることによって役割を有効にできます：list_others_posts、list_others_published_pagesなど。

en: If user cannot generally save pages to top level but a page they are editing is already there, allow it to stay at top level even if not yet published
ja: ユーザーが一般にページをトップレベルに保存できない場合でも、編集しているページがすでにそこにある場合は、公開されていなくてもトップレベルに留まることを許可します。

en: If user has Nav Menu management capabilities but can't 'edit_theme_options', strip link out of wp-admin Appearance Menu instead of linking it to nav-menus
ja: ユーザーがナビメニュー管理権限を持っているが、'edit_theme_options'を編集できない場合、ナビメニューにリンクするのではなく、wp-admin 外観メニューからリンクを削除します。

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
ja: %sが気に入ったら、%s評価を残してください。ありがとうございます！

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ja: ヘルプが必要な場合や新しい機能リクエストがある場合は、お知らせください。

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Include scheduled posts in the posts query if user can edit them
ja: ユーザーが編集できる場合、投稿クエリにスケジュールされた投稿を含める

en: Insert a login form by using %s[login_form]%s shortcode.
ja: %s[login_form]%s ショートコードを使用してログインフォームを挿入します。

en: Installation History
ja: インストール履歴

en: Integration Active
ja: 統合がアクティブ

en: Integration with ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML and other plugins; enhanced Multisite support.
ja: ACF、bbPress、BuddyPress、Relevanssi、WPMLなどのプラグインとの統合; マルチサイトサポートを強化。

en: Integration with permission groups
ja: パーミッショングループとの統合

en: Integrations
ja: 統合

en: Invalid group ID.
ja: 無効なグループIDです。

en: Invalid user ID.
ja: 無効なユーザーIDです。

en: Knowledge Base
ja: ナレッジベース

en: Language-specific content access
ja: 言語特有のコンテンツアクセス

en: Last Name
ja: 姓

en: Learn More
ja: 詳細を学ぶ

en: Leave Media Library with normal access criteria based on user's role capabilities
ja: ユーザーの役割に基づく通常のアクセス基準でメディアライブラリを維持します

en: Leave terms with no readable posts on WP Navigation Menus
ja: WP ナビゲーションメニューに読み取れない投稿がない用語を残す

en: Leave unreadable posts on WP Navigation Menus
ja: WP ナビゲーションメニューに読み取れない投稿を残す

en: Left
ja: 左

en: Legacy
ja: レガシー

en: Legacy compatibility: front end term filters are not applied on some sites.
ja: レガシー互換性: 一部のサイトではフロントエンドタームフィルタが適用されません。

en: License
ja: ライセンス

en: Limit access based on post authorship and group membership for more granular permissions control.
ja: 投稿の著者およびグループメンバーシップに基づいてアクセスを制限し、より詳細な権限管理を行います。

en: Limit attachment access by post permissions
ja: 投稿権限によって添付ファイルのアクセスを制限する

en: Limit front-end category / term filtering
ja: フロントエンドのカテゴリ/タームフィルタリングを制限する

en: Limit to
ja: 制限する

en: Limit to:
ja: 制限する:

en: Limited Editing Elements
ja: 制限付き編集要素

en: Limited Editing Elements feature has moved to <a href="%s">Capabilities > Editor Features</a>.
ja: 制限された編集要素機能は、<a href="%s">能力 > 編集者機能</a>に移動しました。

en: Limited Editing Elements feature requires <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a> plugin.
ja: 制限された編集要素機能は、<a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a>プラグインを必要とします。

en: Limited User Editors can assign their own role
ja: 制限されたユーザーエディタは、自分の役割を割り当てることができる

en: List Files
ja: ファイル一覧

en: List and Single view
ja: リストと単一表示

en: List other user's uneditable posts
ja: 他のユーザーの編集不可の投稿をリスト

en: List other users' files if attached to a editable post
ja: 編集可能な投稿に添付されている場合、他のユーザーのファイルをリストします

en: List other users' files if attached to a viewable post
ja: 表示可能な投稿に添付されている他のユーザーのファイルを一覧表示

en: List other users' unattached files by default
ja: デフォルトで他のユーザーの未添付ファイルを一覧表示

en: Listed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
ja: リストされた権限は「%1$s」タイプに割り当てられたものです。あなたはまた、%2$sすべての関連投稿タイプに適用されるユニバーサル %3$s 権限を定義することができます%4$s。

en: Live Preview
ja: ライブプレビュー

en: Lock custom menu items
ja: カスタムメニューアイテムをロックする

en: Logged In
ja: ログイン済み

en: Logged In Users
ja: ログインしているユーザー

en: Logged in Users:
ja: ログイン中のユーザー：

en: Login Notice Message
ja: ログイン通知メッセージ

en: Login State
ja: ログイン状態

en: Make Unattached Files Private
ja: 未添付ファイルをプライベートにする

en: Make search function on the post selection metabox look at post content
ja: 投稿選択メタボックスの検索機能を投稿内容に対して行う

en: Make search function on the post selection metabox look at post excerpt
ja: 投稿選択メタボックスの検索機能を投稿抜粋に対して行う

en: Make unattached files private
ja: 添付されていないファイルをプライベートにする

en: Manage PublishPress Permissions plugin settings.
ja: PublishPress Permissions プラグイン設定を管理する。

en: Manage other user's Permissions. Also grants capabilities for all post types and statuses.
ja: 他のユーザーの権限を管理します。また、すべての投稿タイプとステータスに対する能力も付与します。

en: Management
ja: 管理

en: Max
ja: 最大

en: Max number of hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
ja: 1度に表示する階層的な投稿/タームの最大数（ページごと）

en: Max number of non-hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
ja: 一度に表示する非階層的な投稿/用語の最大数（ページごと）

en: Max number of specific permissions to insert in a single database query (default 1000)
ja: 単一のデータベースクエリに挿入できる特定の権限の最大数（デフォルト 1000）

en: Media File Protection
ja: メディアファイル保護

en: Media Library
ja: メディアライブラリ

en: Member since:
ja: メンバー登録日：

en: Membership
ja: メンバーシップ

en: Membership Notifications
ja: メンバーシップ通知

en: Message for Blocked Users
ja: ブロックされたユーザーへのメッセージ

en: Metabox disabled
ja: メタボックスが無効

en: Metabox enabled
ja: メタボックスが有効

en: Mirror to %s
ja: %sにミラーリング

en: Mirror to %s %s
ja: %s %sにミラーリング

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Modify permissions for these Post Types:
ja: これらの投稿タイプの権限を変更:

en: Modify permissions for these Taxonomies:
ja: これらの分類法の権限を変更:

en: Modify viewing or editing access
ja: 表示または編集アクセスを変更する

en: Most Users
ja: 最も多くのユーザー

en: Multilang
ja: マルチラン

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Multilingual permission management
ja: 多言語権限管理

en: Multilingual support with permission synchronization across content translations.
ja: コンテンツ翻訳間での権限同期を伴う多言語サポート。

en: Name
ja: 名前

en: Name (A-Z)
ja: 名前 (A-Z)

en: Name (Z-A)
ja: 名前 (Z-A)

en: Name:
ja: 名前：

en: Nav Menu (Block)
ja: ナビメニュー (ブロック)

en: Nav Menu (Legacy)
ja: ナビメニュー (レガシー)

en: Nav Menu Editing
ja: ナビメニューの編集

en: Nav Menus (Block)
ja: ナビメニュー (ブロック)

en: Nav Menus (Legacy)
ja: ナビメニュー（レガシー）

en: Navigation Menus:
ja: ナビゲーションメニュー：

en: Need Permissions Support?
ja: Permissionsサポートが必要ですか？

en: Nested Pages
ja: ネストされたページ

en: Network-Wide Settings
ja: ネットワーク全体の設定

en: Never modify the parent value in the get_terms() result set, even if some terms have been suppressed
ja: get_terms()の結果セットで親値を決して変更しないでください、たとえいくつかの用語が抑制されていても

en: Never modify the post_parent value in the get_pages() result set, even if some pages have been suppressed
ja: get_pages()の結果セットでpost_parent値を決して変更しないでください、たとえいくつかのページが抑制されていても

en: New Revision
ja: 新しいリビジョン

en: New group created.
ja: 新しいグループが作成されました。

en: Nginx integration support
ja: Nginx統合サポート

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No Action selected!
ja: アクションが選択されていません！

en: No Custom Group
ja: カスタムグループなし

en: No Qualification selected!
ja: 資格が選択されていません！

en: No Teaser
ja: ティーザーなし

en: No items selected!
ja: アイテムが選択されていません！

en: No matching groups were found.
ja: 一致するグループは見つかりませんでした。

en: No matching roles were found.
ja: 一致するロールは見つかりませんでした。

en: No redirect
ja: リダイレクトなし

en: No results found.
ja: 結果が見つかりませんでした。

en: No role exceptions set
ja: ロールの例外は設定されていません

en: No specific user permissions. Use the search box to add users.
ja: 特定のユーザー権限はありません。検索ボックスを使用してユーザーを追加してください。

en: No statuses selected!
ja: 選択されたステータスはありません！

en: No teaser will be applied
ja: ティーザーは適用されません

en: No user/group specified.
ja: 指定されたユーザー/グループはありません。

en: No users selected
ja: 選択されたユーザーがいません

en: Non-Administrators can set Editing Permissions for their editable posts
ja: 非管理者は自分の編集可能な投稿の編集権限を設定できる

en: Non-Administrators can set Reading Permissions for their editable posts
ja: 非管理者は自分の編集可能な投稿の閲覧権限を設定できる

en: None. All %ss will be hidden by default.
ja: なし。すべての%ssはデフォルトで非表示になります。

en: Not Logged In
ja: ログインしていない

en: Not Logged In Users
ja: ログインしていないユーザー

en: Not Logged In:
ja: 未ログイン:

en: Note:
ja: 注意:

en: Note: BuddyPress Groups and other externally defined groups are not listed here, even if they modify permissions
ja: 注意: BuddyPressグループや他の外部で定義されたグループは、権限を変更してもここには表示されません。

en: Note: Groups and Roles are always displayed on the Edit User screen.
ja: 注意: グループと役割は常にユーザー編集画面に表示されます。

en: Note: Groups are a more flexible alternative to user roles. You can create groups of users and give or deny them access to areas of your site.
ja: 注意: グループはユーザーロールのより柔軟な代替手段です。ユーザーのグループを作成し、サイトのエリアへのアクセスを許可または拒否できます。

en: Notes
ja: ノート

en: Notes regarding Pattern Roles
ja: パターンロールに関するノート

en: On Users listing, Permission groups in custom column are list filter links instead of group edit links
ja: ユーザーリストでは、カスタム列の権限グループはグループ編集リンクではなくリストフィルタリンクです

en: On the Pages screen, satisfy a missing edit_private_pages capability by listing uneditable private pages.
ja: ページ画面で、編集不可のプライベートページをリスト表示することで、欠落しているedit_private_pages能力を満たします。

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_others_posts capability by listing other user's uneditable posts.
ja: 投稿画面で、他のユーザーの編集不可の投稿をリスト表示することで、欠落しているedit_others_posts能力を満たします。

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_posts capability by listing uneditable drafts.
ja: 投稿画面で、編集不可の下書きをリスト表示することで、欠落しているedit_posts能力を満たします。

en: On the site front end, display teaser text for unreadable posts instead of hiding them.
ja: サイトのフロントエンドで、読めない投稿の代わりにティーザーテキストを表示します。

en: On the site front end, replace non-readable content with placeholder text. Can be enabled for any post type. Custom filters are provided but no programming is required for basic usage.
ja: サイトのフロントエンドで、読めないコンテンツをプレースホルダーテキストに置き換えます。任意の投稿タイプで有効にできます。カスタムフィルターが提供されますが、基本的な使用にはプログラミングは不要です。

en: Only one group is selectable on Add User screen
ja: ユーザー追加画面では一つのグループのみ選択可能

en: Only one group is selectable on Edit User screen
ja: ユーザー編集画面では一つのグループのみ選択可能

en: Operation
ja: 操作

en: Optimize your site with advanced privacy and performance controls
ja: 高度なプライバシーとパフォーマンス制御でサイトを最適化する

en: Options
ja: オプション

en: Order Page Parent dropdown by Title
ja: タイトルで注文ページの親ドロップダウンを並べ替える

en: Other plugins (or deactivation of PublishPress Permissions) can prevent sub-page permissions from being properly applied when a new sub-page is created.
ja: 他のプラグイン（またはPublishPress Permissionsの無効化）が新しいサブページが作成されるときに、サブページの権限が正しく適用されるのを妨げる可能性があります。

en: Other users will be unable to publish new top-level pages (Parent = "Main Page"), or move a published page from "Main Page" to a different Parent.
ja: 他のユーザーは新しいトップレベルページ（親 = "メインページ"）を公開したり、公開されたページを「メインページ」から別の親に移動することができません。

en: PHP Version: %s
ja: PHPバージョン: %s

en: Padding (px):
ja: パディング (px):

en: Page Approved
ja: ページ承認済み

en: Page Authors, Editors and Administrators
ja: ページの著者、編集者および管理者

en: Page Editors and Administrators
ja: ページの編集者および管理者

en: Page Parent selection for editable pages only
ja: 編集可能なページのみのページ親の選択

en: Page Structure
ja: ページ構造

en: Pages and custom post types are available in %sPRO%s
ja: %sPRO%sでページおよびカスタム投稿タイプが利用可能です

en: Pages can be set or removed from Top Level by:
ja: ページは以下の方法でトップレベルに設定または削除できます:

en: Pattern ID:
ja: パターンID:

en: Pattern Role
ja: パターンロール

en: Pattern Roles convert 'post' capabilities to the corresponding type-specific capability.  In a normal WP installation, this is the easiest solution.
ja: パターンロールは、'post'の能力を対応するタイプ特有の能力に変換します。通常のWPインストールでは、これが最も簡単な解決策です。

en: Performance: Don't filter category / tag counts
ja: パフォーマンス: カテゴリ/タグのカウントをフィルタリングしない

en: Permission Group
ja: 権限グループ

en: Permission Groups
ja: 権限グループ

en: Permission Groups on User Profile
ja: ユーザープロフィール上の権限グループ

en: Permission already selected!
ja: 権限はすでに選択されています！

en: Permission synchronization across translations
ja: 翻訳間の権限同期

en: Permission-aware XML sitemaps
ja: 権限を考慮したXMLサイトマップ

en: Permission-aware indexing
ja: 権限を考慮したインデックス作成

en: Permission-aware nested view
ja: 権限を考慮したネストされたビュー

en: Permission-aware search results
ja: 権限を考慮した検索結果

en: Permission-aware tree view
ja: 権限を認識したツリービュー

en: Permissions
ja: 権限

en: Permissions Capabilities
ja: 権限機能

en: Permissions Documentation
ja: 権限ドキュメント

en: Permissions Pro was previously active. You are now running the free version, with fewer features.
ja: Permissions Proは以前にアクティブでした。現在は機能が少ない無料バージョンを実行しています。

en: Permissions Settings
ja: 権限設定

en: Permissions converted. Reload form to view newly saved permissions.
ja: 権限が変換されました。新しく保存された権限を表示するにはフォームを再読み込みしてください。

en: Permissions mirrored. Reload form to view newly saved permissions.
ja: 権限がミラーリングされました。新しく保存された権限を表示するにはフォームを再読み込みしてください。

en: Permissions screen disabled
ja: 権限画面が無効

en: Permissions screen enabled
ja: 権限画面が有効

en: Permissions setting 'Pages can be set or removed from Top Level by' applies to 'page' type only
ja: 権限設定 'ページはトップレベルから設定または削除できます' は 'ページ' タイプのみに適用されます。

en: Permissions to enable access are not available because of a constant definition
ja: アクセスを有効にする権限は、定数の定義のために利用できません。

en: Permissions&hellip;
ja: 権限&hellip;

en: Permissions: %1$s %2$s in this %3$s
ja: 権限：%1$s %2$sをこの%3$s内で

en: Permissions: %1$s all content in this %2$s for All Post Types
ja: 権限：すべての投稿タイプのこの%2$s内の%1$sすべてのコンテンツ

en: Permissions: %1$s in %2$s
ja: 権限：%1$s %2$s内

en: Permissions: %1$s this %2$s
ja: 権限: %1$s この %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s for All Post Types
ja: 権限: %1$s この %2$s をすべての投稿タイプに対して

en: Permissions: %s
ja: 権限: %s

en: Permissions: %s this %s
ja: 権限: この%sを%s

en: Permissions: Assign Terms to this %s
ja: 権限: この%sに用語を割り当てる

en: Permissions: Assign this %2$s for All Post Types
ja: 権限：この%2$sをすべての投稿タイプに割り当てる

en: Permissions: Assign this %2$s to %3$s
ja: 権限：この%2$sを%3$sに割り当てる

en: Permissions: Select this %1$s as Parent for All Post Types
ja: 権限: この %1$s をすべての投稿タイプの親として選択

en: Permissions: Select this %s as Parent
ja: 権限: この%sを親として選択

en: Please enter a group name.
ja: グループ名を入力してください。

en: Please select a bulk action first.
ja: 最初に一括アクションを選択してください。

en: Please select at least one item.
ja: 少なくとも1つのアイテムを選択してください。

en: Please upgrade PublishPress Authors to version 3.8.0 or later for Permissions integration.
ja: Permissions統合のために、PublishPress Authorsをバージョン3.8.0以上にアップグレードしてください。

en: Post Approved
ja: 投稿承認済み

en: Post Capabilities
ja: ポスト機能

en: Post Meta fields to copy when using 'Add Author Page' dropdown on Users screen
ja: ユーザー画面で「著者ページを追加」ドロップダウンを使用する際にコピーする投稿メタフィールド

en: Post Statuses for Editorial Workflow
ja: 編集ワークフローのための投稿ステータス

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Post Visibility Statuses
ja: 投稿の可視性ステータス

en: Post-specific Permissions take priority
ja: 投稿特有の権限が優先される

en: Post-specific and category-specific permissions for creation and editing.
ja: 作成および編集のためのポスト特有およびカテゴリ特有の権限。

en: Posts / Pages Listing
ja: 投稿 / ページの一覧

en: Posts Teaser
ja: 投稿ティーザー

en: Prevent creation or editing of custom items for non-Administrators who lack edit_theme_options capability.
ja: 非管理者が edit_theme_options 権限を持たない場合、カスタムアイテムの作成または編集を防止します。

en: Prevent editing files if attached to a non-editable post
ja: 編集不可能な投稿に添付されているファイルの編集を防止

en: Prevent non-Administrators from adding new Nav Menu items to top level (add below existing editable items instead)
ja: 非管理者が新しいナビメニュー項目をトップレベルに追加するのを防ぎます（既存の編集可能項目の下に追加されます）。

en: Prevent non-Administrators with user editing permissions from editing a higher-level user or assigning a role higher than their own.
ja: ユーザー編集権限を持つ非管理者が、より高いレベルのユーザーを編集したり、自分よりも高い役割を割り当てたりすることを防止します。

en: Primary Role:
ja: 主要な役割：

en: Privacy & Performance
ja: プライバシーとパフォーマンス

en: Private Posts:
ja: プライベート投稿：

en: Pro
ja: プロ

en: Pro Feature
ja: プロ機能

en: Process externally uploaded files
ja: 外部アップロードファイルを処理する

en: Produce posts for users when they register
ja: ユーザーが登録したときにポストを作成する

en: Product category controls
ja: 製品カテゴリコントロール

en: Product permissions
ja: 製品権限

en: Promo file not found.
ja: プロモファイルが見つかりません。

en: PublishPress Permissions Version: %1$s %2$s
ja: PublishPress Permissions バージョン： %1$s %2$s

en: PublishPress Permissions allows you to enable or deny access to posts, pages, categories, tags and more.
ja: PublishPress Permissionsは、投稿、ページ、カテゴリー、タグなどへのアクセスを有効または拒否することを可能にします。

en: PublishPress Permissions needs directions. Please go to %1$sPermissions > Settings%2$s and indicate which Post Types and Taxonomies should be filtered.
ja: PublishPress Permissionsには指示が必要です。%1$sPermissions > Settings%2$sに移動し、フィルターすべき投稿タイプとタクソノミーを指定してください。

en: PublishPress Permissions will not apply any Extra Roles or Permissions to limit or expand viewing or editing access.
ja: PublishPress Permissionsは、閲覧または編集アクセスを制限または拡張するために、追加のロールや権限を適用しません。

en: PublishPress Statuses
ja: PublishPress ステータス

en: Publishing
ja: 公開中

en: Purchase
ja: 購入

en: Qualification
ja: 資格

en: Quick edit integration
ja: クイック編集統合

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Read More Notice
ja: 続きを読む通知

en: Read More links, excerpts, and redirects are available in %sPRO%s
ja: %sPRO%sで続きを読むリンク、抜粋、およびリダイレクトが利用可能です

en: Ready to automatically generate posts for your users?
ja: ユーザーのために投稿を自動生成する準備はできていますか？

en: Ready to enhance your membership features?
ja: メンバーシップ機能を強化する準備はできていますか？

en: Ready to secure your files?
ja: ファイルを保護する準備はできましたか？

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Redirect Settings
ja: リダイレクト設定

en: Redirect functionality is available in PRO
ja: リダイレクト機能はPROで利用可能です

en: Redirect to WordPress login
ja: WordPressログインにリダイレクト

en: Redirect to a custom post
ja: カスタム投稿にリダイレクト

en: Redirect to another post
ja: 他の投稿にリダイレクト

en: Redirect users to another page when they try to access restricted content
ja: 制限されたコンテンツにアクセスしようとしたときに、ユーザーを別のページにリダイレクト

en: Redirection
ja: リダイレクション

en: Reduce overhead of pages query (in get_pages() and wp-admin) by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ja: デフォルトで、post_content を含まない設定リストにフィールドをデフォルト化することにより、ページクエリのオーバーヘッドを削減します

en: Reduce overhead of wp-admin Media query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ja: wp-adminのメディアクエリのオーバーヘッドを、post_contentを含まないセットリストにフィールドをデフォルト設定することで削減します。

en: Reduce overhead of wp-admin posts query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ja: wp-adminの投稿クエリのオーバーヘッドを、post_contentを含まないセットリストにフィールドをデフォルト設定することで削減します。

en: Reduce overhead of wp-admin query for specified custom post type by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ja: 指定されたカスタム投稿タイプのwp-adminクエリのオーバーヘッドを、post_contentを含まないセットリストにフィールドをデフォルト設定することで削減します。

en: Regardless of this setting, the pp_set_edit_exceptions capability is also required.
ja: この設定に関係なく、pp_set_edit_exceptions権限も必要です。

en: Regardless of this setting, the pp_set_read_exceptions capability is also required.
ja: この設定に関係なく、pp_set_read_exceptions権限も必要です。

en: Regulate access to Category archive pages
ja: カテゴリアーカイブページへのアクセスを制御

en: Reload form for further changes to this permission
ja: この権限に対する更なる変更のためにフォームを再読み込み

en: Reload form for further changes to this role
ja: この役割に対する更なる変更のためにフォームを再読み込み

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Selected
ja: 選択したものを削除

en: Remove custom permissions for user
ja: ユーザーのカスタム権限を削除

en: Remove selected users from Permission Group
ja: 選択したユーザーを権限グループから削除

en: Remove the "Private:" and "Protected" prefix from Post, Page titles.
ja: 投稿、ページタイトルから「プライベート:」および「保護された」プレフィックスを削除します。

en: Remove the custom permisisons for "%s"?
ja: 「%s」のカスタム権限を削除しますか？

en: Remove unreadable Menu Items. If menu rendering problems occur with a third party plugin, disable this setting.
ja: 読み取れないメニュー項目を削除します。サードパーティプラグインでメニューのレンダリングに問題が発生した場合は、この設定を無効にしてください。

en: Replace Post Content With:
ja: 投稿内容を置き換え:

en: Replace the post content entirely with custom content for users who don't have access.
ja: アクセスできないユーザーのために、投稿内容をカスタムコンテンツで完全に置き換えます。

en: Request
ja: リクエスト

en: Request Support
ja: サポートをリクエスト

en: Restrict access by blocking specified items unless an "Enabled" exception is also stored.
ja: 「有効」例外が保存されていない限り、指定されたアイテムをブロックしてアクセスを制限します。

en: Restrict access by limiting role capabilities to apply only for specified items. Users still need capabilities in their main role or extra roles.
ja: 指定されたアイテムにのみ適用するために役割の能力を制限してアクセスを制限します。ユーザーはメインロールや追加ロールで能力が必要です。

en: Restrict direct file requests based on user's access to the page a file is attached to.
ja: ユーザーのアクセスに基づいて、ファイルが添付されているページへの直接ファイルリクエストを制限します。

en: Return to Menu Editor
ja: メニューエディタに戻る

en: Revert to Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Permissions</strong>.
ja: 以下の選択を確認し、次に<strong>権限を保存</strong>をクリックしてください。

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Roles</strong>.
ja: 以下の選択を確認し、<strong>役割を保存</strong>をクリックしてください。

en: Revise
ja: 修正する

en: Revision
ja: 改訂

en: Revisor
ja: レビジョン担当者

en: Revisors
ja: レビジョン担当者

en: Right
ja: 右

en: Role
ja: 役割

en: Role Capabilities
ja: ロール機能

en: Role Integration
ja: 役割統合

en: Role Usage
ja: ロールの使用状況

en: Role Usage edited.
ja: 役割の使用が編集されました。

en: Role Usage updated.
ja: 役割の使用が更新されました。

en: Role Usage: %s
ja: 役割の使用: %s

en: Role already selected!
ja: 役割はすでに選択されています！

en: Role capabilities defined for other post types (i.e. 'edit_others_pages', 'edit_things') are ignored unless Role Usage is set to Direct Assignment.
ja: 他の投稿タイプに定義されたロール能力（例：'edit_others_pages'、'edit_things'）は、ロール使用が直接割り当てに設定されていない限り無視されます。

en: Role-Based Synchronization
ja: ロールベースの同期

en: Roles
ja: 役割

en: Roles %1$s
ja: 役割 %1$s

en: Roles & Groups
ja: 役割とグループ

en: Roles and Permissions copied.
ja: 役割と権限がコピーされました。

en: Roles assigned directly to the user
ja: ユーザーに直接割り当てられた役割

en: Roles assigned to the user or one of their groups
ja: ユーザーまたはそのグループの一つに割り当てられた役割

en: Roles updated.
ja: 役割が更新されました。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Permissions
ja: 権限を保存

en: Save Roles
ja: 役割を保存

en: Saving Permissions...
ja: 権限を保存中...

en: Saving Roles...
ja: 役割を保存中...

en: Scheduled Change Notifications
ja: スケジュールされた変更通知

en: Scheduled Revision Monitors
ja: スケジュールされた修正モニター

en: Search Custom Groups
ja: カスタムグループを検索

en: Search Groups
ja: グループ検索

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
ja: 「%s」の検索結果

en: Search Results include Media
ja: 検索結果にメディアを含める

en: Search Results:
ja: 検索結果：

en: Search Users
ja: ユーザーを検索

en: Search and add users...
ja: ユーザーを検索して追加...

en: Search by last name instead of display name
ja: 表示名ではなく姓で検索する

en: Search engine visibility controls
ja: 検索エンジンの可視性コントロール

en: Search for a group
ja: グループを検索

en: Search for a user
ja: ユーザーを検索

en: Search for an author
ja: 著者を検索

en: Search result filtering
ja: 検索結果のフィルタリング

en: Search roles and groups...
ja: 役割とグループを検索...

en: Search roles...
ja: 役割を検索...

en: Secure content discovery
ja: 安全なコンテンツ発見

en: See other user's unattached file uploads in Media Library.
ja: メディアライブラリで他のユーザーの未添付ファイルアップロードを見ることができます。

en: Select %s
ja: %sを選択

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Permission Groups at User creation
ja: ユーザー作成時に権限グループを選択

en: Select Post
ja: 投稿を選択

en: Select Post Type to Configure
ja: 設定する投稿タイプを選択

en: Select a page
ja: ページを選択

en: Select as Parent
ja: 親として選択

en: Select terms
ja: 条件を選択

en: Selected %s:
ja: 選択した %s:

en: Selected users already have specified author page
ja: 選択されたユーザーはすでに指定された著者ページを持っています

en: Selected:
ja: 選択済み:

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Categories or Terms.
ja: 特定のカテゴリまたは用語に対して「親として設定」権限を設定します。

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Posts.
ja: 特定の投稿に対する「親として設定」権限を設定する。

en: Set Author to current user if autoset_post_author / autoset_page_author capability is assigned
ja: 現在のユーザーに autoset_post_author / autoset_page_author 権限が割り当てられている場合、著者を現在のユーザーに設定します

en: Set Editing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ja: 特定の投稿、カテゴリー、または用語に対する編集権限を設定する。

en: Set Revision Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ja: 特定の投稿、カテゴリー、または用語に対するリビジョン権限を設定する。

en: Set Term Assignment Permissions.
ja: 用語割り当て権限を設定する。

en: Set Term Management Permissions.
ja: 用語管理権限を設定する。

en: Set Viewing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ja: 特定の投稿、カテゴリー、または用語に対する表示権限を設定する。

en: Set as Parent
ja: 親として設定

en: Set membership expiration date
ja: メンバーシップの期限切れ日を設定する

en: Set to Blocked
ja: ブロックに設定

en: Set to Default
ja: デフォルトに設定

en: Set to Enabled
ja: 有効に設定

en: Set up posts for existing users
ja: 既存のユーザーのためにポストを設定する

en: Setting
ja: 設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings related to content editing permissions, provided by the %s module.
ja: %s モジュールによって提供されるコンテンツ編集権限に関連する設定。

en: Shop manager
ja: ショップマネージャー

en: Show All
ja: すべて表示

en: Show Groups
ja: グループを表示

en: Show a "Read More" link that requires login
ja: ログインを必要とする「続きを読む」リンクを表示

en: Show a teaser message or login prompt for protected content. Available in PublishPress Permissions Pro.
ja: 保護されたコンテンツのためにティーザー メッセージまたはログイン プロンプトを表示します。これはPublishPress Permissions Proで利用可能です。

en: Show featured image
ja: フィーチャー画像を表示

en: Show files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
ja: ユーザーが編集を許可されている投稿に添付されている場合、他のユーザーがアップロードしたファイルを表示します。

en: Show files uploaded by others users if they are attached to a post the user is allowed to view.
ja: ユーザーが表示を許可されている投稿に添付されている場合、他のユーザーがアップロードしたファイルを表示します。

en: Show list of Permissions Pro features and screencasts
ja: Permissions Pro機能とスクリーンキャストのリストを表示

en: Show only the first
ja: 最初のものだけを表示

en: Show the first X characters of the post content
ja: 投稿コンテンツの最初のX文字を表示

en: Show users all the files in the Media Library. Unchecking this box will hide media files that are uploaded by other users.
ja: ユーザーにメディアライブラリ内のすべてのファイルを表示します。このボックスのチェックを外すと、他のユーザーがアップロードしたメディアファイルが非表示になります。

en: Single view only
ja: 単一ビューのみ

en: Sitemap filtering for restricted content
ja: 制限されたコンテンツのサイトマップフィルタリング

en: Small Thumbnails Unfiltered
ja: 小さなサムネイルをフィルタリングしない

en: Smart User Matching
ja: スマートユーザーマッチング

en: Some term-limited editing configurations require this.
ja: いくつかの用語制限付き編集設定では、これが必要です。

en: Sort by:
ja: 並び替え:

en: Specific Permissions
ja: 特定の権限

en: Specific Permissions %1$s
ja: 特定の権限 %1$s

en: Specific Permissions %1$s(for this user)%2$s
ja: %1$s（このユーザーのため）%2$sの特定の権限

en: Specific Permissions (from primary role or group membership)
ja: 特定の権限（主な役割またはグループメンバーシップから）

en: Specific Permissions assigned directly to the user
ja: ユーザーに直接割り当てられた特定の権限

en: Specific Permissions assigned to the user or one of their groups
ja: ユーザーまたはそのグループの一つに割り当てられた特定の権限

en: Specific Permissions updated.
ja: 特定の権限が更新されました。

en: Specific Permissions: additions ('Enabled') are not applied, cannot be assigned
ja: 特定の権限：追加（'有効'）は適用されず、割り当てることはできません

en: Specific Permissions: no restrictions ('Blocked') can be applied to custom-defined groups
ja: 特定の権限：カスタム定義グループに適用される制限（'ブロック済み'）はありません

en: Specific Permissions: restrictions ('Blocked') take priority over additions ('Enabled')
ja: 特定の権限：制限（'ブロック'）は追加（'有効'）よりも優先されます。

en: Standard Statuses
ja: 標準のステータス

en: Standard statuses
ja: 標準ステータス

en: Status
ja: ステータス

en: Status-based editing capabilities
ja: ステータスベースの編集機能

en: Status: Private
ja: ステータス: プライベート

en: Statuses
ja: ステータス

en: Stop users from editing files uploaded by other users unless they are attached to a post the user is allowed to edit.
ja: ユーザーが編集を許可されている投稿に添付されていない場合、他のユーザーがアップロードしたファイルを編集できないようにします。

en: Sub-%1$s Permissions are not separately listed.
ja: サブ-%1$sの権限は別々にリストされていません。

en: Sub-%s
ja: サブ-%s

en: Sub-%s:
ja: サブ-%s:

en: Sub-Sections
ja: サブセクション

en: Submit Changes
ja: 変更を提出する

en: Submit Changes to
ja: 変更を提出する

en: Submit Revision
ja: 修正を提出する

en: Submit Revision of
ja: 修正を提出する

en: Submitted Revision
ja: 提出されたリビジョン

en: Submitted Revision Editors
ja: 提出されたリビジョン

en: Subscribers
ja: 購読者

en: Supported Plugin Integration
ja: サポートされているプラグイン統合

en: Supports content-specific permissions for editing, term assignment and page parent selection. In combination with other modules, supports workflow statuses, PublishPress and PublishPress Revisions.
ja: 編集、用語の割り当て、ページ親の選択のためのコンテンツ固有の権限をサポートします。他のモジュールと組み合わせることで、ワークフローステータス、PublishPressおよびPublishPress Revisionsをサポートします。

en: Supports network (multisite) installs
ja: ネットワーク（マルチサイト）インストールをサポート

en: Suppress "Private: " Caption
ja: 「非公開: 」キャプションを抑制

en: Synchronize User Posts
ja: ユーザーポストを同期する

en: Tag creation requires Tag edit capability
ja: タグの作成にはタグ編集権限が必要

en: Target Post Type
ja: ターゲット投稿タイプ

en: Target number of visible pages/terms, used for auto-determination of number of visible levels
ja: 表示されるページ/用語の目標数、表示可能なレベルの数を自動的に決定するために使用されます

en: Taxonomies
ja: 分類法

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Teaser Application:
ja: ティーザーの適用:

en: Teaser Message
ja: ティーザーメッセージ

en: Teaser Message Style Customization
ja: ティーザーメッセージスタイルのカスタマイズ

en: Teaser Message Style:
ja: ティーザーメッセージスタイル：

en: Teaser Settings
ja: ティーザー設定

en: Teaser Settings for %s
ja: %sのティーザー設定

en: Teaser Text
ja: ティーザーテキスト

en: Teaser Text Configuration
ja: ティーザーテキストの設定

en: Teaser Type
ja: ティーザータイプ

en: Teaser Type:
ja: ティーザータイプ:

en: Teaser text
ja: ティーザーテキスト

en: Template access controls
ja: テンプレートアクセスコントロール

en: Template access restrictions
ja: テンプレートアクセス制限

en: Term
ja: 条件

en: Term Management
ja: 用語管理

en: Term permission integration
ja: 用語権限の統合

en: Term-based filtering
ja: 用語ベースのフィルタリング

en: Terms
ja: 条件

en: Text Color:
ja: テキストカラー：

en: The %s was saved, but you can no longer edit it.
ja: %s は保存されましたが、もはや編集できません。

en: The 'posts' capabilities in a WP role determine its function as a Pattern Role for supplemental assignment to Permission Groups. When you assign the 'Author' pattern role for Pages, edit_posts and edit_published_posts become edit_pages and edit_published_pages.
ja: WPロールにおける'posts'の能力は、その機能を補足的な割り当てのためのパターンロールとして決定します。ページに対して'Author'パターンロールを割り当てると、edit_postsとedit_published_postsがedit_pagesとedit_published_pagesになります。

en: The Events Calendar
ja: イベントカレンダー

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to %1$sCapabilities > Editor Features > Element IDs%2$s for better organization and enhanced functionality.
ja: 制限付き編集要素機能は、より良い整理と機能向上のために、%1$sCapabilities > Editor Features > Element IDs%2$sに移動されました。

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to the PublishPress Capabilities plugin. Please install %1$sPublishPress Capabilities%2$s to access this functionality.
ja: 制限付き編集要素機能は、PublishPress Capabilitiesプラグインに移動されました。この機能にアクセスするには、%1$sPublishPress Capabilities%2$sをインストールしてください。

en: The following capabilities are included in supplemental %s roles:
ja: 次の機能は、補足的な %s ロールに含まれています：

en: The following settings apply to users who are able to access the Media Library. Normally this requires the upload_files or edit_files capability.
ja: 以下の設定は、メディアライブラリにアクセスできるユーザーに適用されます。通常、これはupload_filesまたはedit_files機能を必要とします。

en: The following settings are currently overridden by the constant PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (defined in wp-config.php or some other file you maintain). Media Library access will not be altered by Permissions.
ja: 以下の設定は現在、定数 PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED（wp-config.phpまたは管理している他のファイルに定義されています）によって上書きされています。メディアライブラリへのアクセスは権限によって変更されません。

en: The following would change from defaults to previously stored settings:
ja: 以下はデフォルトから以前に保存された設定に変更されます:

en: The following would revert to default settings:
ja: 以下はデフォルト設定に戻ります:

en: The requested modification was processed, but you can no longer edit the post.
ja: 要求された変更は処理されましたが、投稿を編集することはできなくなりました。

en: There are no valid groups selected for deletion.
ja: 削除のために選択された有効なグループはありません。

en: These optional settings customize how PublishPress Permissions applies extra roles. Your existing WP Role Definitions can be applied in two different ways:
ja: これらのオプション設定は、PublishPress Permissionsが追加の役割を適用する方法をカスタマイズします。既存のWPロール定義は、2つの異なる方法で適用できます：

en: This %s
ja: この %s

en: This Permission is redundant due to a corresponding Limitation.
ja: この権限は、対応する制限があるため冗長です。

en: This Section
ja: このセクション

en: This causes unique capabilities to be required for editing each post type.
ja: これにより、各投稿タイプを編集するために独自の権限が必要になります。

en: This feature allows you to restrict access to Media Library files when they are accessed via WordPress. To restrict viewing of files when they are visited directly via the URL, use the "File Access" feature.
ja: この機能により、WordPress経由でアクセスした場合にメディアライブラリのファイルへのアクセスを制限できます。URL経由で直接訪問されたときにファイルの表示を制限するには、「ファイルアクセス」機能を使用します。

en: This feature has been moved to PublishPress Capabilities > Editor Features > Element IDs. Please use the Capabilities plugin for better organization and enhanced functionality.
ja: この機能はPublishPress Capabilities > Editor Features > Element IDsに移動しました。より良い整理と機能の向上のために、Capabilitiesプラグインを使用してください。

en: This feature is available in PublishPress Permissions PRO
ja: この機能はPublishPress Permissions PROで利用可能です

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: This group name is already registered. Please choose another one.
ja: このグループ名はすでに登録されています。他の名前を選択してください。

en: This is a PRO feature
ja: これはPRO機能です

en: This is a custom login page
ja: これはカスタムログインページです

en: This is how the teaser message will appear on your site. Changes update in real-time.
ja: これが、あなたのサイトでのティーザーメッセージの表示方法です。変更はリアルタイムで更新されます。

en: This message will be displayed in a styled notice box above the teaser content for users who are not logged in.
ja: このメッセージは、ログインしていないユーザーのためにティーザーコンテンツの上にスタイル付きの通知ボックスで表示されます。

en: This message will be displayed in a styled notice box below the excerpt teaser content for users who are not logged in.
ja: このメッセージは、ログインしていないユーザーのために抜粋ティーザーコンテンツの下にスタイル付きの通知ボックスで表示されます。

en: This message will be displayed in a styled notice box below the truncated content teaser for users who are not logged in.
ja: このメッセージは、ログインしていないユーザーのために切り捨てられたコンテンツティーザーの下にスタイル付きの通知ボックスで表示されます。

en: This user is not a member of any custom Permission Groups.
ja: このユーザーはカスタム権限グループのメンバーではありません。

en: This version of %1$s cannot work with your current %2$s version. Please upgrade it to %3$s or later.
ja: %1$sのこのバージョンは、現在の%2$sバージョンでは動作しません。%3$s以降にアップグレードしてください。

en: Time-limit access customizations by delaying or expiring Permission Group membership.
ja: 権限グループのメンバーシップを遅延または期限切れにすることで、時間制限付きアクセスのカスタマイズを行います。

en: Time-limited Membership
ja: 期間限定メンバーシップ

en: Title Only
ja: タイトルのみ

en: Title:
ja: タイトル:

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
ja: bbPressのフォーラム特有の権限を割り当てるには、%1$sPermissions Proにアップグレード%2$sし、互換性パック機能を有効にします。

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, activate the Compatibility Pack feature.
ja: bbPressのフォーラム特有の権限を割り当てるには、互換性パック機能を有効にします。

en: To assign page-specific Permissions for editing, parent selection or term assignment, enable the Editing Permissions feature.
ja: 編集のためのページ特有の権限を割り当てるには、編集権限機能を有効にします。

en: To assign page-specific PublishPress Revision permissions, enable the Editing Permissions feature.
ja: ページ固有のPublishPress Revision権限を割り当てるには、編集権限機能を有効にしてください。

en: To assign roles for bbPress forums, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
ja: bbPressフォーラムの役割を割り当てるには、%1$sPermissions Proにアップグレード%2$sし、互換性パック機能を有効にします。

en: To assign roles for bbPress forums, activate the Compatibility Pack feature.
ja: bbPressフォーラムの役割を割り当てるには、互換性パック機能を有効にしてください。

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
ja: 読み取れない投稿の添付ファイルへの直接 URL アクセスをブロックするには、%1$sPermissions Pro にアップグレード%2$sし、ファイルアクセス機能を有効にしてください。

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, activate the File Access feature.
ja: 読み取れない投稿の添付ファイルへの直接 URL アクセスをブロックするには、ファイルアクセス機能を有効にしてください。

en: To block direct access to unreadable files, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
ja: 読み取れないファイルへの直接アクセスをブロックするには、%1$sPermissions Pro にアップグレード%2$sし、ファイルアクセス機能を有効にしてください。

en: To block direct access to unreadable files, activate the File Access feature.
ja: 読み取れないファイルへの直接アクセスをブロックするには、ファイルアクセス機能を有効にしてください。

en: To control how Extra Roles are applied, see %1$sRole Usage%2$s.
ja: エクストラロールの適用方法を制御するには、%1$sロールの使用%2$sを参照してください。

en: To customize bbPress forum permissions, activate the Compatibility Pack feature.
ja: bbPress フォーラムの権限をカスタマイズするには、互換性パック機能を有効にしてください。

en: To customize bbPress forum permissions, activate your Permissions Pro license key.
ja: bbPress フォーラムの権限をカスタマイズするには、あなたの Permissions Pro ライセンスキーを有効にしてください。

en: To customize editing permissions, enable the Editing Permissions feature.
ja: 編集権限をカスタマイズするには、編集権限機能を有効にしてください。

en: To customize publication workflow, %1$sinstall PublishPress Statuses%2$s.
ja: 公開ワークフローをカスタマイズするには、%1$sPublishPress Statusesをインストール%2$sしてください。

en: To force the value of one or more settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
ja: ネットワーク全体の1つまたは複数の設定の値を強制するには、<strong>次のコードを</strong>テーマの<strong>functions.php</strong>ファイル（または常に実行され、自動更新されない他のファイル）にコピーし、希望通りに修正します:

en: To modify one or more default settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
ja: ネットワーク全体の1つまたは複数のデフォルト設定を変更するには、<strong>次のコードを</strong>テーマの<strong>functions.php</strong>ファイル（または常に実行され、自動更新されない他のファイル）にコピーし、希望通りに修正します:

en: To read the full content, please log in to this site.
ja: 完全な内容を読むには、このサイトにログインしてください。

en: To save memory on front end access, don't register any filters related to content editing
ja: フロントエンドアクセスのメモリを節約するために、コンテンツ編集に関連するフィルタを登録しないでください

en: Top
ja: 上

en: Topic creation restrictions
ja: トピック作成制限

en: Translator
ja: 翻訳者

en: Treat media attached to unregistered post types as unattached, to avoid improper and confusing filtering
ja: 未登録の投稿タイプに添付されたメディアを、適切で混乱を避けるために未添付として扱います

en: Type
ja: タイプ

en: Type-specific Extra Roles grant all capabilities in Pattern Role
ja: タイプ特有の追加ロールはパターンロール内のすべての権限を付与

en: Type-specific and/or status-specific equivalents of the following capabilities are included in supplemental %s roles:
ja: 以下の能力のタイプ特有および/またはステータス特有の同等物が補足的な%sロールに含まれています：

en: Unblocked
ja: ブロック解除済み

en: Universal Permissions
ja: ユニバーサル権限

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
ja: %s 統合を解除して、あなたの改訂ソリューションを強化してください。

en: Unlock Permissions > Settings > Core > Admin Back End > 'Hide non-editable posts'
ja: 権限 > 設定 > コア > 管理バックエンド > '編集不可の投稿を非表示' を解除します

en: Unlock Pro Integrations
ja: プロ統合のロックを解除

en: Unlock advanced user synchronization features
ja: 高度なユーザー同期機能を解除

en: Unmodified from WordPress default behavior. To enable filtering, remove constant definition PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.
ja: WordPress のデフォルトの動作から変更されていません。フィルタリングを有効にするには、定数定義 PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE を削除してください。

en: Update Permissions
ja: 権限を更新

en: Upgrade to PRO
ja: PROにアップグレード

en: Upgrade to Permissions Pro
ja: Permissions Proにアップグレード

en: Upgrade to Pro
ja: Proにアップグレード

en: Upgrade to Pro and get advanced file access control with all these features and more.
ja: Proにアップグレードして、これらすべての機能とさらに多くの高度なファイルアクセス制御を手に入れましょう。

en: Upgrade to Pro and get advanced membership management with circles, time-limited memberships, and more.
ja: Proにアップグレードし、サークル、期間限定メンバーシップなど、進んだメンバーシップ管理を手に入れましょう。

en: Upgrade to Pro and get advanced user post generation with all these features and more.
ja: Proにアップグレードし、これらの機能を含む進んだユーザー投稿生成を手に入れましょう。

en: Upgrade to Pro to automatically generate posts for users
ja: プロにアップグレードして、ユーザーのためにポストを自動生成する

en: Upgrade to Pro to enable this integration
ja: この統合を有効にするには、プロにアップグレードしてください

en: Upgrade to Pro to limit access based on post author relationships
ja: 投稿の著者関係に基づいてアクセスを制限するにはProにアップグレードしてください

en: Upgrade to Pro to unlock advanced file protection capabilities
ja: 高度なファイル保護機能をアンロックするためにプロにアップグレード

en: Upgrade to Pro to unlock bulk page creation features
ja: プロにアップグレードして、一括ページ作成機能を解除する

en: Upgrade to Pro to unlock seamless integration.
ja: Proにアップグレードしてシームレスな統合を解除しましょう。

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
ja: 最適な互換性と迅速かつ専門的なサポートを受けるために、Proバージョンにアップグレードしてください。

en: Usage
ja: 使用

en: Use %s for post URL
ja: 投稿URLに%sを使用

en: Use Custom Teaser Message Style
ja: カスタムティーザーメッセージスタイルを使用

en: Use Default Teaser Message Style
ja: デフォルトのティーザーメッセージスタイルを使用

en: Use Excerpt as teaser text
ja: 抜粋をティーザーテキストとして使用

en: Use Excerpt or pre-More as teaser text
ja: 抜粋または「続きを読む」前をティーザーテキストとして使用

en: Use Excerpt, pre-More or First X Characters as teaser text
ja: 抜粋、「続きを読む」前、または最初のX文字をティーザーテキストとして使用

en: Use any Role or Permission Group
ja: 任意の役割または権限グループを使用する

en: Use configured teaser text to replace or supplement content
ja: 設定されたティーザーテキストを使用してコンテンツを置き換えるか、補足します

en: Use content before Read More link as teaser text
ja: 「続きを読む」リンクの前のコンテンツをティーザーテキストとして使用

en: Use display name for search results instead of user_login
ja: 検索結果にユーザー名ではなく表示名を使用する

en: Use excerpt or content before More tag
ja: 「もっと見る」タグの前に抜粋またはコンテンツを使用

en: Use excerpt or first X characters of content
ja: 抜粋またはコンテンツの最初のX文字を使用

en: Use first X characters of content as teaser text
ja: コンテンツの最初のX文字をティーザーテキストとして使用

en: Use modern tabbed metabox interface
ja: モダンなタブ付きメタボックスインターフェースを使用

en: Use the post excerpt as teaser content
ja: 投稿の抜粋をティーザーコンテンツとして使用

en: User
ja: ユーザー

en: User Application:
ja: ユーザーアプリケーション：

en: User Groups
ja: ユーザーグループ

en: User ID:
ja: ユーザーID：

en: User Management
ja: ユーザー管理

en: User Posts
ja: ユーザーポスト

en: User Posts Synchronization
ja: ユーザーポストの同期

en: User Roles %1$s
ja: ユーザーの役割 %1$s

en: User Search: Filter by WP role
ja: ユーザー検索: WPロールでフィルター

en: User editing capabilities apply for
ja: ユーザーの編集権限は次に適用されます

en: User field to search by default
ja: デフォルトで検索するユーザーフィールド

en: User meta fields selectable for search (comma-separated)
ja: 検索可能なユーザーメタフィールド（カンマ区切り）

en: User meta fields which should be treated as boolean (comma-separated)
ja: ブール値として扱うべきユーザーメタフィールド（カンマ区切り）

en: User meta fields which should be treated as numeric (comma-separated)
ja: 数値として扱うべきユーザーメタフィールド（カンマ区切り）

en: Username
ja: ユーザー名

en: Users
ja: ユーザー

en: Users can always edit their own files
ja: ユーザーは常に自分のファイルを編集できます

en: Users to notify when revisions are submitted
ja: 修正が提出されたときに通知するユーザー

en: Users to notify when scheduled revisions are published
ja: スケジュールされた修正が公開されたときに通知するユーザー

en: Users who have custom editing permissions for an attachment can also delete it
ja: 添付ファイルにカスタム編集権限を持つユーザーは、それを削除することもできます

en: Users who have specific editing permissions for a post or attachment can also delete it
ja: 投稿または添付ファイルに特定の編集権限を持つユーザーは、それを削除することもできます

en: Using group membership to block access is not recommended. Consider reducing the user's role capabilities and using group membership to add access.
ja: アクセスをブロックするためにグループメンバーシップを使用することは推奨されません。ユーザーの役割能力を減らし、アクセスを追加するためにグループメンバーシップを使用することを検討してください。

en: Version
ja: バージョン

en: Version info was refreshed.
ja: バージョン情報が更新されました。

en: View
ja: 表示

en: View Full Profile
ja: 完全なプロフィールを表示

en: View Knowledge Base
ja: ナレッジベースを表示

en: View currently stored user permissions:
ja: 現在保存されているユーザー権限を表示：

en: Viewing
ja: 表示

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members.
ja: 可視性サークルと編集サークルは、他のグループメンバーによって作成されていないコンテンツへのアクセスをブロックします。

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members. Any WP Role, BuddyPress Group or custom Group can be marked as a Circle for specified post types.
ja: 可視性サークルと編集サークルは、他のグループメンバーによって作成されていないコンテンツへのアクセスをブロックします。任意のWPロール、BuddyPressグループ、またはカスタムグループを特定の投稿タイプのサークルとしてマークできます。

en: Warning: Content hidden by these Permissions will be displayed if PP is deactivated. Consider setting a private Visibility on Edit Post screen instead.
ja: 警告：これらの権限によって隠されたコンテンツは、PPが無効化されると表示されます。代わりに投稿編集画面でプライベート可視性を設定することを検討してください。

en: When Teaser is applied with Redirect enabled, append original url as redirect_to argument
ja: リダイレクトが有効な状態でティーザーが適用される場合、元のURLをredirect_to引数として追加します

en: When file access is blocked, do not set the WP_Query 404 / 403 property
ja: ファイルアクセスがブロックされているとき、WP_Queryの404 / 403プロパティを設定しない

en: When saving a post, if the default term is not selectable, substitute first available.
ja: 投稿を保存する際、デフォルトの用語が選択できない場合は、最初に利用可能なものに置き換えます。

en: When synchronizing role metagroups to currently defined WP roles, don't delete groups for previously defined WP roles.
ja: 現在定義された WP 役割にロールメタグループを同期する際、以前に定義された WP 役割のグループを削除しないでください。

en: Widget-level permission controls
ja: ウィジェットレベルのパーミッション制御

en: With Direct Assignment, capabilities are applied without modification.
ja: 直接割り当てでは、機能は変更せずに適用されます。

en: Within the async-upload.php script, filter author's retrieval of the attachment they just uploaded
ja: async-upload.php スクリプト内で、著者が直近にアップロードした添付ファイルの取得をフィルタリングします

en: WordPress Role
ja: WordPress ロール

en: WordPress Roles
ja: WordPress ロール

en: WordPress Version: %s
ja: WordPress バージョン： %s

en: WordPress default. Show "Page not found" screen
ja: WordPressのデフォルト。「ページが見つかりません」画面を表示

en: Work around database setup warnings (at plugin activation) on some servers
ja: 一部のサーバーでのデータベース設定警告（プラグインの有効化時）を回避します。

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Workflow-specific access controls
ja: ワークフロー特有のアクセスコントロール

en: Working Copy
ja: 作業コピー

en: Working Copy of
ja: 作業コピー

en: You are not allowed to create new %s
ja: 新しい %s を作成することはできません

en: You are not permitted to do that.
ja: その操作を行うことは許可されていません。

en: You are not permitted to manage menu locations
ja: メニューの場所を管理する権限がありません

en: You can add Permissions capabilities to a role using the %1$s plugin.
ja: %1$s プラグインを使用して、役割に権限機能を追加できます。

en: You can adjust some Permissions behavior by %1$s adding capabilities to a WordPress role%2$s.
ja: %1$s WordPressロールに権限を追加することでいくつかの権限の挙動を調整できます %2$s。

en: You can now set individual permissions for
ja: 個別の権限を設定できるようになりました

en: You can&#8217;t delete that group.
ja: そのグループを削除することはできません。

en: You do not have permission to create new Navigation Menus
ja: 新しいナビゲーションメニューを作成する権限がありません。

en: You do not have permission to delete that Navigation Menu.
ja: そのナビゲーションメニューを削除する権限がありません。

en: You do not have permission to delete the menu item "%1$s"
ja: メニュー項目 "%1$s" を削除する権限がありません。

en: You do not have permission to edit the menu item "%1$s"
ja: メニュー項目 "%1$s" を編集する権限がありません。

en: You do not have permission to move the menu item "%1$s"
ja: メニュー項目 "%1$s" を移動する権限がありません。

en: You do not have permission to select that Parent
ja: その親を選択する権限がありません

en: You do not have permission to update that Navigation Menu
ja: そのナビゲーションメニューを更新する権限がありません。

en: You have specified this group for deletion:
ja: このグループを削除するよう指定しました:

en: You're using PublishPress Permissions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
ja: あなたはPublishPress Permissions Freeを使用しています。Proバージョンにはより多くの機能とサポートがあります。 %sProにアップグレード%s

en: Your license key has expired. For updates to PublishPress Permissions Pro and priority support, %splease renew%s.
ja: あなたのライセンスキーは期限切れです。PublishPress Permissions Proの更新と優先サポートのために、%s更新%sしてください。

en: Your presspermit.com key has expired, but a <a href="%s">PublishPress renewal</a> discount may be available.
ja: あなたのpresspermit.comキーは期限切れですが、<a href="%s">PublishPress更新</a>の割引が利用できるかもしれません。

en: access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: any user
ja: 任意のユーザー

en: bbPress Forums
ja: bbPress フォーラム

en: characters
ja: 文字

en: characters (leave empty for full excerpt)
ja: 文字（完全な抜粋のために空白のままにします）

en: close
ja: 閉じる

[ctx: count]
en: Extra Roles
ja: 追加のロール

[ctx: count]
en: Specific Permissions
ja: 特定の権限

[ctx: count]
en: Users
ja: ユーザー

en: current (%d):
ja: 現在 (%d):

en: edit
ja: 編集

en: edit group
ja: グループを編集

en: edit group permissions
ja: グループ権限を編集

en: edit user permissions
ja: ユーザー権限を編集

en: eligible (%d):
ja: 対象 (%d):

en: enable custom permissions for %s
ja: %sのカスタム権限を有効にする

en: enter post ID/slug
ja: 投稿ID/スラッグを入力してください

en: equal or lower role levels
ja: 同等またはそれ以下のロールレベル

en: for item
ja: アイテム用

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Groups
ja: グループ

en: item
ja: アイテム

en: item(s)
ja: アイテム

en: items
ja: アイテム

en: lower role levels
ja: それ以下のロールレベル

en: make each selected user the author of a new page
ja: 選択した各ユーザーを新しいページの著者にします

en: n/a
ja: 該当なし

en: no Page Parent filter
ja: ページ親フィルターなし

en: no supplemental assignment
ja: 追加の割り当てなし

en: note: Plugin settings and configuration data will be deleted, but only after the last copy of Permissions / Permissions Pro is deleted.
ja: 注: プラグインの設定と構成データは削除されますが、Permissions / Permissions Proの最終コピーが削除された後のみです。

en: objects
ja: オブジェクト

en: pattern page sets parent and default content for author page
ja: パターンページは、著者ページの親とデフォルトコンテンツを設定します

en: pattern post sets default content and categories for author post
ja: パターン投稿は、著者投稿のデフォルトコンテンツとカテゴリを設定します

en: pattern post sets parent, default content and template for author page
ja: パターン投稿は、著者ページの親、デフォルトコンテンツ、およびテンプレートを設定します

en: patterned on&hellip;
ja: に基づいて&hellip;

en: patterned on...
ja: に基づいて...

en: post content
ja: 投稿内容

en: post title
ja: 投稿タイトル

en: select other
ja: 他を選択

en: select...
ja: 選択...

en: selected
ja: 選択されました

en: settings
ja: 設定

en: sub-%1$s of this %2$s
ja: この %2$s のサブ %1$s

en: supported tags are [username] and [userid]
ja: サポートされているタグは [username] と [userid] です

en: this %1$s
ja: この %1$s

en: this %1$s and its sub-%2$s
ja: この %1$s とそのサブ %2$s

en: unpublished
ja: 未公開

[ctx: user]
en: &lt; Unselect
ja: &lt; 選択解除

[ctx: user]
en: Select &gt;
ja: 選択 &gt;

en: view / edit group
ja: グループを表示 / 編集

en: 🔓 Unlock %s
ja: 🔓 %sをアンロック
