PublishPress Permissions Free 4.8.1 - en to da-DK translation catalogue (1082 entries)

en:  %1$sFix Sub-%2$s Permissions%3$s
da-DK:  %1$sRet Sub-%2$s rettigheder%3$s

en: "Hide Private" settings only apply to custom privacy (Member, Premium, Staff, etc.)
da-DK: "Skjul Privat" indstillinger gælder kun for brugerdefineret privatliv (Medlem, Premium, Personal, osv.)

en: %1$s %2$s in this %3$s
da-DK: %1$s %2$s i denne %3$s

en: %1$s Permissions %2$s*%3$s
da-DK: %1$s Tilladelser %2$s*%3$s

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED within %3$s, unless enabled by another Permission.
da-DK: %1$s adgang for %2$s er BLOCKERET inden for %3$s, medmindre det aktiveres af en anden tilladelse.

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED, unless enabled by another Permission.
da-DK: %1$s adgang for %2$s er BLOKERET, medmindre det er aktiveret af en anden Rettighed.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED within %3$s, regardless of role capabilities.
da-DK: %1$s adgang for %2$s er AKTIVERET inden for %3$s, uanset rollefunktioner.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED, regardless of role capabilities.
da-DK: %1$s adgang for %2$s er AKTIVERET, uanset rollekapabiliteter.

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
da-DK: %1$s forespørgsler på %2$s sekunder. %3$s MB brugt.

en: %1$s this %2$s
da-DK: %1$s denne %2$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade %2$s to version %3$s or later.
da-DK: %1$s vil ikke fungere, før du opgraderer %2$s til version %3$s eller senere.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade PHP to version %2$s or later. Current version: %3$s
da-DK: %1$s vil ikke fungere, før du opgraderer PHP til version %2$s eller nyere. Nuværende version: %3$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade WordPress to version %2$s or later.
da-DK: %1$s vil ikke fungere, før du opgraderer WordPress til version %2$s eller senere.

en: %1$sDisable%2$s all filtering for anonymous users
da-DK: %1$sDeaktiver%2$s al filtrering for anonyme brugere

en: %1$sDo not apply%2$s metagroup permissions for Administrators
da-DK: %1$sAnvend ikke%2$s metagruppes tilladelser for administratorer

en: %1$sGroup Type:%2$s %3$s
da-DK: %1$sGrupptype:%2$s %3$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles assigned directly%2$s
da-DK: %1$sBrugere der har ekstra roller tildelt direkte%2$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles or Specific Permissions directly%2$s
da-DK: %1$sBrugere, der har ekstra roller eller specifikke tilladelser direkte%2$s

en: %1$sUsers who have Specific Permissions assigned directly%2$s
da-DK: %1$sBrugere der har specifikke rettigheder tildelt direkte%2$s

en: %s (All Types)
da-DK: %s (Alle typer)

en: %s (previous install)
da-DK: %s (tidligere installation)

en: %s Permissions
da-DK: %s Rettigheder

en: %s Roles
da-DK: %s roller

en: %s Visibility
da-DK: %s synlighed

en: %s author page added | %s author pages added
da-DK[0]: %s forfatter side tilføjet
da-DK[1]: %s forfatter sider tilføjet

en: %s group deleted | %s groups deleted
da-DK[0]: %s gruppe slettet
da-DK[1]: %s grupper slettet

en: %s is a PRO feature
da-DK: %s er en PRO-funktion

en: %s is available in PRO
da-DK: %s er tilgængelig i PRO

en: %s more
da-DK: %s mere

en: %s&nbsp;details
da-DK: %s&nbsp;detaljer

en: %s, more...
da-DK: %s, mere...

en: %sEdit WordPress Role%s
da-DK: %sRediger WordPress rolle%s

en: %sPosts / Pages Listing:%s %s
da-DK: %sIndlæg / Sider Liste:%s %s

en: (Blocked)
da-DK: (Blokeret)

en: (Default access: Blocked)
da-DK: (Standardadgang: Blokeret)

en: (Default access: Enabled)
da-DK: (Standardadgang: Aktiveret)

en: (No setting)
da-DK: (Ingen indstilling)

en: (Statuses Pro capability)
da-DK: (Status Pro kapabilitet)

en: (all post types)
da-DK: (alle indlægstyper)

en: (any WP role)
da-DK: (enhver WP rolle)

en: (invalid role definition)
da-DK: (ugyldig rolledefinition)

en: (login timed out)
da-DK: (login tidsafbrudt)

en: (no parent)
da-DK: (ingen overordnet)

en: (none)
da-DK: (ingen)

en: (select...)
da-DK: (vælg...)

en: (unpublished)
da-DK: (upubliceret)

en: (user field)
da-DK: (brugerfelt)

en: (using default capabilities due to invalid %s definition)
da-DK: (bruger standardfunktioner på grund af ugyldig %s definition)

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
da-DK: <strong>Denne plugin kan slettes.</strong>

en: = %1$s and sub-%1$s
da-DK: = %1$s og under-%1$s

en: = Blocked
da-DK: = Blokeret

en: = Enabled
da-DK: = Aktiveret

en: = Limitation
da-DK: = Begrænsning

en: = sub-%s only
da-DK: = kun under-%s

en: A presspermit.com key appears to be active. <a href="%s" target="_blank">Contact us</a> for assistance in migrating your account to publishpress.com.
da-DK: En presspermit.com-nøgle synes at være aktiv. <a href="%s" target="_blank">Kontakt os</a> for hjælp til at migrere din konto til publishpress.com.

en: About
da-DK: Om

en: About PublishPress Permissions
da-DK: Om PublishPress Permissions

en: Access Circles
da-DK: Adgangs Circles

en: Accommodate front end uploading solutions that require page editing capabilities for the async upload request
da-DK: Tilpas frontend-upload løsninger, der kræver side-redigeringskapaciteter til den asynkrone uploadanmodning

en: Account
da-DK: Konto

en: Active
da-DK: Aktiv

en: Active Plugin
da-DK: Aktiv Plugin

en: Active Plugin Integration
da-DK: Aktiv pluginintegration

en: Add
da-DK: Tilføj

en: Add Author Page&hellip;
da-DK: Tilføj forfatter side&hellip;

en: Add Extra Roles
da-DK: Tilføj ekstra roller

en: Add New
da-DK: Tilføj ny

en: Add New Group
da-DK: Tilføj ny gruppe

en: Add New Permission Group
da-DK: Tilføj ny tilladelsesgruppe

en: Add Pages
da-DK: Tilføj sider

en: Add Role
da-DK: Tilføj rolle

en: Add Roles
da-DK: Tilføj roller

en: Add Selected Permissions
da-DK: Tilføj valgte tilladelser

en: Add Specific Permissions
da-DK: Tilføj specifikke tilladelser

en: Add User Permissions
da-DK: Tilføj brugerrettigheder

en: Add new pages to a parent page
da-DK: Tilføj nye sider til en overordnet side

en: Add selected users to Permission Group
da-DK: Tilføj valgte brugere til Tilladelsesgruppe

en: Add taxonomy columns to Edit Posts screen
da-DK: Tilføj taksonomi kolonner til rediger indlæg skærm

en: Adds compatibility or integration with ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, various other plugins. Configure any BuddyPress Group as a Permissions Group. For multisite, provides network-wide Permission Groups.
da-DK: Tilføjer kompatibilitet eller integration med ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, forskellige andre plugins. Konfigurer enhver BuddyPress-gruppe som en tilladelsesgruppe. For multisite giver den netværksomspændende tilladelsesgrupper.

en: Adjustment
da-DK: Justering

en: Admin
da-DK: Administrator

en: Administrators
da-DK: Administratorer

en: Advanced
da-DK: Avanceret

en: Advanced Configuration
da-DK: Avanceret konfiguration

en: Advanced Custom Fields
da-DK: Avancerede Tilpassede Felter

en: Advanced Integration
da-DK: Avanceret integration

en: Advanced Settings
da-DK: Avancerede indstillinger

en: Advanced search controls
da-DK: Avancerede søgekontroller

en: After %s:
da-DK: Efter %s:

en: After the user logs in, they will be redirected back to the original post they were viewing.
da-DK: Efter at brugeren logger ind, vil de blive omdirigeret tilbage til den oprindelige post, de var ved at se.

en: All
da-DK: Alle

en: All Post Types
da-DK: Alle indlægstyper

en: All Role Usage settings will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
da-DK: Alle rollebrugsindstillinger vil blive nulstillet til STANDARDINDSTILLINGER. Er du sikker?

en: All Sides
da-DK: Alle Sider

en: All Statuses
da-DK: Alle statuser

en: All Users
da-DK: Alle brugere

en: All capabilities defined for this WordPress role will be applied in supplemental assignments:
da-DK: Alle kapabiliteter defineret for denne WordPress-rolle vil blive anvendt i supplerende tildelinger:

en: All post teaser settings were reset to defaults.
da-DK: Alle indstillinger for teaser til indlæg blev nulstillet til standardindstillingerne.

en: All post teaser settings were updated.
da-DK: Alle indstillinger for teaser til indlæg blev opdateret.

en: All settings in this form (including those on undisplayed tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
da-DK: Alle indstillinger i denne formular (inklusive dem på ikke-viste faner) vil blive nulstillet til STANDARDER. Er du sikker?

en: All settings were reset to defaults.
da-DK: Alle indstillinger blev nulstillet til standardindstillingerne.

en: All settings were updated.
da-DK: Alle indstillinger blev opdateret.

en: All users (including anonymous)
da-DK: Alle brugere (inklusive anonyme)

en: All users who are logged in and have a role on the site
da-DK: Alle brugere der er logget ind og har en rolle på siden

en: All users with a WordPress %s role
da-DK: Alle brugere med en WordPress %s rolle

en: All users with the WordPress role of %s
da-DK: Alle brugere med WordPress-rollen %s

en: Allow Administrators to be added to Permission Groups, even though they are not restricted
da-DK: Tillad administratorer at blive tilføjet til tilladelsesgrupper, selvom de ikke er begrænsede

en: Allow Renaming of uneditable Items
da-DK: Tillad omdøbning af ikke-redigerbare elementer

en: Allow non-Administrators to Quick Edit or Bulk Edit (possibly allowing them to bypass restrictions).
da-DK: Tillad ikke-administratorer at hurtigredigere eller masse-redigere (muligvis tillader dem at omgå restriktioner).

en: Allow non-Administrators to rename menu items they cannot fully edit. Menu items will be locked into current positions.
da-DK: Tillad ikke-administratorer at omdøbe menupunkter, de ikke kan redigere fuldt ud. Menupunkter vil være låst i nuværende positioner.

en: Allow the {All} and {Anonymous} metagroups to be granted specific reading permissions for private content
da-DK: Tillad {All} og {Anonymous} metagrupper at få tildelt specifikke læsetilladelser for privat indhold

en: Allow users to edit files they have uploaded, regardless of other restrictions.
da-DK: Tillad brugere at redigere filer, de har uploadet, uanset andre restriktioner.

en: Allow users to edit files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
da-DK: Tillad brugere at redigere filer uploadet af andre brugere, hvis de er knyttet til et indlæg, som brugeren har tilladelse til at redigere.

en: Allow users to edit their new posts
da-DK: Tillad brugere at redigere deres nye indlæg

en: Allows Permission Group membership to be date-limited (delayed and/or scheduled for expiration). Simple date picker UI alongside group membership selection.
da-DK: Giver mulighed for, at medlemskab af tilladelsesgrupper kan være datobegrænset (forsinket og/eller planlagt til udløb). Enkel datovælger UI sammen med valg af gruppemedlemskab.

en: Allows creation of a new post (of any type) for each selected user, using an existing post as the pattern.
da-DK: Muliggør oprettelse af et nyt indlæg (af enhver type) for hver valgt bruger ved at bruge et eksisterende indlæg som mønster.

en: Always auto-assign a category if none are selected and user lacks permission for default category
da-DK: Auto-tildel altid en kategori, hvis ingen er valgt, og brugeren mangler tilladelse til standardkategorien

en: Always auto-assign a post tag if none are selected
da-DK: Automatisk tildel altid et indlægstags, hvis ingen er valgt

en: Always auto-assign a term of this taxonomy if none are selected
da-DK: Automatisk tildel altid en betegnelse fra denne taksonomi, hvis ingen er valgt

en: Anonymous users (not logged in)
da-DK: Anonyme brugere (ikke logget ind)

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies only within %3$s, along with other specified %4$s.
da-DK: Enhver rolle-baseret %1$s adgang for %2$s er BEGRÆNSET. Det gælder kun inden for %3$s, sammen med andre specificerede %4$s.

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies to only %3$s, along with other specified %4$s.
da-DK: Enhver rolle-baseret %1$s adgang for %2$s er BEGRÆNSET. Det gælder kun %3$s, sammen med andre specificerede %4$s.

en: Apply
da-DK: Anvend

en: Apply Teaser to Private Posts
da-DK: Anvend teaser på private indlæg

en: Apply permission controls to WooCommerce products and product categories.
da-DK: Anvend tilladelseskontroller på WooCommerce produkter og produktkategorier.

en: Apply permission controls to events and event-related content.
da-DK: Anvend tilladelseskontroller på begivenheder og begivenhedsrelateret indhold.

en: Approve
da-DK: Godkend

en: Arbitrary Capabilities
da-DK: Vilkårlige funktioner

en: Are you sure you want to remove the selected user(s) from exceptions?
da-DK: Er du sikker på, at du vil fjerne den valgte bruger(e) fra undtagelser?

en: Assign (All Types)
da-DK: Tildel (Alle typer)

en: Assign Extra Roles or Permissions on the Edit Permissions screen.
da-DK: Tildel ekstra roller eller tilladelser på skærmen Rediger tilladelser.

en: Assign Extra Roles or Permissions.
da-DK: Tildel ekstra roller eller tilladelser.

en: Assign Publish Permissions separate from Edit Permissions
da-DK: Tildel publiceringstilladelser adskilt fra redigeringstilladelser

en: Assign Term
da-DK: Tildel term

en: Assign Terms
da-DK: Tildel vilkår

en: Assign for selected %s only
da-DK: Tildel kun for valgte %s

en: Assign for selected and sub-%s
da-DK: Tildel for valgte og under-%s

en: Assign for selected and sub-terms
da-DK: Tildel for valgte og under-begreber

en: Assign for selected term only
da-DK: Tildel kun for valgt begreb

en: Assign for sub-%s only
da-DK: Tildel kun for under-%s

en: Assign for sub-terms only
da-DK: Tildel kun for under-begreber

en: Assign post and term permissions to BuddyPress groups for enhanced content control.
da-DK: Tildel indlæg og term tilladelser til BuddyPress grupper for forbedret indholdskontrol.

en: Assign post permissions to BuddyPress groups
da-DK: Tildel indlæg tilladelser til BuddyPress grupper

en: Assign term permissions to BuddyPress groups
da-DK: Tildel term tilladelser til BuddyPress grupper

en: Assign to %s
da-DK: Tildel til %s

en: Assigned for %s and sub-%s.
da-DK: Tildelt for %s og under-%s.

en: Assigned for sub-%s only.
da-DK: Tildelt kun for under-%s.

en: Assignment
da-DK: Tildeling

en: Attached Files Private setting available
da-DK: Vedhæftede filer Privat indstilling tilgængelig

en: Attached media do not have any comments, so don't append clauses to comment queries for them
da-DK: Vedhæftede medier har ingen kommentarer, så tilføj ikke klausuler til kommentarforespørgsler for dem

en: Authenticated site users, except for Administrators
da-DK: Authenticated sitebrugere, undtagen administratorer

en: Author Search / Select
da-DK: Forfatter søgning / Vælg

en: Authors
da-DK: Forfattere

en: Auto-assign available term if default term is unavailable
da-DK: Auto-tildele tilgængelig term, hvis standardterm ikke er tilgængelig

en: Auto-create a page for each user of specified roles. Compatible with several Team / Staff plugins.
da-DK: Automatisk oprettelse af en side for hver bruger med angivne roller. Kompatibel med flere Team / Staff plugins.

en: Automatic .htaccess file management
da-DK: Automatisk .htaccess filhåndtering

en: Automatically detect and avoid duplicate posts
da-DK: Automatisk registrere og undgå dublerede indlæg

en: Automatically generate a personal page for each user. This feature is available in PublishPress Permissions Pro.
da-DK: Generer automatisk en personlig side for hver bruger. Denne funktion er tilgængelig i PublishPress Permissions Pro.

en: Automatically generate posts for users
da-DK: Generer automatisk indlæg til brugere

en: Automatically redirect users to a login page or custom page when they try to access restricted content.
da-DK: Omadresser automatisk brugere til en login-side eller en brugerdefineret side, når de forsøger at få adgang til begrænset indhold.

en: Available Constant
da-DK: Tilgængelig konstant

en: Back to Role Usage List
da-DK: Tilbage til Rollebrugslisten

en: Back to permissions list
da-DK: Tilbage til tilladelseslisten

en: Background Color:
da-DK: Baggrundsfarve:

en: Before %s:
da-DK: Før %s:

en: Block
da-DK: Bloker

en: Block URL access
da-DK: Bloker URL-adgang

en: Blocked
da-DK: Blokeret

en: Blocked:
da-DK: Blokeret:

en: Border Color:
da-DK: Kantfarve:

en: Border Position:
da-DK: Kantposition:

en: Border Radius (px):
da-DK: Grænseradius (px):

en: Border Width (px):
da-DK: Kantbredde (px):

en: Both
da-DK: Begge

en: Bottom
da-DK: Bund

en: Builder
da-DK: Bygger

en: Builder interface compatibility
da-DK: Kompatibilitet med builder interface

en: Bulk Actions
da-DK: Massehandlinger

en: Bulk Add / Remove Groups on Users Screen
da-DK: Bulk tilføj / fjern grupper på brugere skærm

en: Bulk Add Author Pages on Users screen
da-DK: Bulk tilføj forfatter sider på brugere skærm

en: Bulk Create Author Posts
da-DK: Opret forfatterindlæg i bulk

en: Bulk Page Creation
da-DK: Bulk sideoprettelse

en: CMS Tree View
da-DK: CMS trævisning

en: Can bypass restrictive "Set as Parent" Permissions (for all hierarchical post types).
da-DK: Kan omgå restriktive "Indstil som forælder" tilladelser (for alle hierarkiske posttyper).

en: Change Request Notifications
da-DK: Ændringsanmodningsmeddelelser

en: Chars
da-DK: Tegn

en: Choose how many posts to create per user
da-DK: Vælg, hvor mange indlæg der skal oprettes pr. bruger

en: Choose whether to use the default message style or customize the appearance of teaser messages.
da-DK: Vælg, om du vil bruge den standard beskedstil eller tilpasse udseendet af teaser-beskeder.

en: Choose which post type you want to configure teaser settings for.
da-DK: Vælg hvilken indlægstype du vil konfigurere teaserindstillinger for.

en: Circle member's capabilities apply only for other member's posts
da-DK: Cirkels medlemskapets kapaciteter gælder kun for andre medlemmers indlæg

en: Circle members will be blocked from accessing Revisions authored by non-members.
da-DK: Kredsmembers vil blive blokeret fra at få adgang til revisioner skrevet af ikke-medlemmer.

en: Circle membership does not limit page association (page parent setting) ability
da-DK: Kredsmembership begrænser ikke evnen til at associere sider (side forælder indstilling)

en: Clear
da-DK: Ryd

en: Click to list/edit universal permissions
da-DK: Klik for at liste/redigere universelle tilladelser

en: Click to show only users who have Specific Permissions assigned directly
da-DK: Klik for kun at vise brugere, der har specifikke tilladelser tildelt direkte

en: Click to show only users who have extra roles
da-DK: Klik for kun at vise brugere, der har ekstra roller

en: Click to show only users who have no group
da-DK: Klik for kun at vise brugere, der ikke har nogen gruppe

en: Comma-separated list of mime types to exclude from File Access filtering
da-DK: Kommasepareret liste over mime-typer, der skal ekskluderes fra filadgangsfiltrering

en: Comma-separated list of mime types to include in File Access filtering (bypassing others)
da-DK: Kommasepareret liste over mime-typer, der skal inkluderes i filadgangsfiltrering (omgå andre)

en: Comma-separated list of post types to limit the effect of PP_UNFILTERED_FRONT and apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )
da-DK: Komma-separeret liste over indlægstyper for at begrænse effekten af PP_UNFILTERED_FRONT og apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )

en: Commerce
da-DK: Handel

en: Community
da-DK: Fællesskab

en: Compare Features
da-DK: Sammenlign funktioner

en: Compatibility Mode: Apply extra redirect
da-DK: Kompatibilitetsmodus: Anvend ekstra omdirigering

en: Compatibility Pack
da-DK: Kompatibilitetspakke

en: Compatibility Packs
da-DK: Kompatibilitetspakker

en: Compatibility with Edit Permissions in Beaver Builder.
da-DK: Kompatibilitet med Rediger Tilladelser i Beaver Builder.

en: Compatibility with Edit Permissions in CMS Tree View.
da-DK: Kompatibilitet med redigeringstilladelser i CMS trævisning.

en: Compatibility with Edit Permissions in Elementor.
da-DK: Kompatibilitet med redigeringstilladelser i Elementor.

en: Compatibility with Edit Permissions in Nested Pages.
da-DK: Kompatibilitet med redigeringstilladelser i nedlagte sider.

en: Compatibility with PublishPress Statuses plugin.
da-DK: Kompatibilitet med PublishPress Statuses-plugin.

en: Compatibility with SearchWP term filtering for advanced search capabilities.
da-DK: Kompatibilitet med SearchWP term filtrering for avancerede søgemuligheder.

en: Compatibility with YooTheme builder and term permissions.
da-DK: Kompatibilitet med YooTheme builder og term tilladelser.

en: Configure custom teaser text for this post type.
da-DK: Konfigurer brugerdefineret teasertekst for denne indlægstype.

en: Configured Teaser Text
da-DK: Konfigureret Teaser Tekst

en: Constants
da-DK: Konstanter

en: Contact
da-DK: Kontakt

en: Contact Us
da-DK: Kontakt os

en: Contact the PublishPress team
da-DK: Kontakt PublishPress-teamet

en: Content requires additional permissions.
da-DK: Indhold kræver yderligere tilladelser.

en: Contributors
da-DK: Bidragydere

en: Control access to Field Groups
da-DK: Kontrollér adgang til Feltgrupper

en: Control access to custom post statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
da-DK: Kontrollér adgang til brugerdefinerede indlægstatusser. Denne arbejdsprocesfunktion er tilgængelig i PublishPress Permissions Pro.

en: Control access to post visibility statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
da-DK: Kontrollér adgang til indlægssynlighedstatusser. Denne arbejdsprocesfunktion er tilgængelig i PublishPress Permissions Pro.

en: Control assignment of terms to selected %s.
da-DK: Kontroller tildeling af termer til valgt %s.

en: Control deletion of selected %s.
da-DK: Kontroller sletning af valgt %s.

en: Control deletion of this %s.
da-DK: Kontroller sletning af denne %s.

en: Control direct access to Media files
da-DK: Kontroller direkte adgang til mediefiler

en: Control editing of selected %s.
da-DK: Kontroller redigering af valgt %s.

en: Control editing of this %s.
da-DK: Kontroller redigering af denne %s.

en: Control front-end access to Field Groups with advanced permission management.
da-DK: Kontroller front-end adgang til feltgrupper med avanceret tilladelsesstyring.

en: Control frontend viewing of selected %s.
da-DK: Kontroller frontend-visning af valgt %s.

en: Control frontend viewing of this %s.
da-DK: Kontroller frontend visning af denne %s.

en: Control parent selection for selected %s.
da-DK: Kontroller forælderudvalg for valgt %s.

en: Control publishing of selected %s.
da-DK: Kontroller offentliggørelse af valgt %s.

en: Control publishing of this %s.
da-DK: Kontroller publicering af denne %s.

en: Control term management for selected %s.
da-DK: Kontroller termstyring for valgt %s.

en: Control term management for this %s.
da-DK: Kontroller termhåndtering for denne %s.

en: Control who add this %s to %s.
da-DK: Kontroller, hvem der tilføjer denne %s til %s.

en: Control who add this %s to all post types.
da-DK: Kontroller, hvem der tilføjer denne %s til alle posttyper.

en: Control who can assign terms to this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan tildele termer til denne %s.

en: Control who can choose the parent page for this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan vælge forældresiden for denne %s.

en: Control who can create a revision of %s with this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan oprette en revision af %s med denne %s.

en: Control who can create a revision of all post types in this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan oprette en revision af alle indlægstyper i denne %s.

en: Control who can create a revision of this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan oprette en revision af dette %s.

en: Control who can edit %s with this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan redigere %s med denne %s.

en: Control who can edit all post types in this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan redigere alle indlægstyper i denne %s.

en: Control who can submit a revision of %s with this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan indsende en revision af %s med denne %s.

en: Control who can submit a revision of all post types in this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan indsende en revision af alle indlægstyper i denne %s.

en: Control who can submit a revision of this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan indsende en revision af dette %s.

en: Control who can view %s with this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan se %s med denne %s.

en: Control who can view all post types in this %s.
da-DK: Kontroller, hvem der kan se alle indlægstyper i denne %s.

en: Convert to "Blocked"
da-DK: Konverter til "Blokeret"

en: Convert to "Enabled"
da-DK: Konverter til "Aktiveret"

en: Convert to "Limit to"
da-DK: Konverter til "Begræns til"

en: Copy
da-DK: Kopier

en: Copy Roles and Permissions
da-DK: Kopier roller og rettigheder

en: Copy Roles and Permissions from:
da-DK: Kopier roller og rettigheder fra:

en: Coverage
da-DK: Dækning

en: Create Group
da-DK: Opret gruppe

en: Create New %s
da-DK: Opret Ny %s

en: Create New Permission Group
da-DK: Opret Ny Tilladelsesgruppe

en: Create Posts for Your Users
da-DK: Opret indlæg til dine brugere

en: Create Revision
da-DK: Opret revision

en: Create Revision of
da-DK: Opret revision af

en: Create new Permission Groups and set the name and description.
da-DK: Opret nye tilladelsesgrupper og indstil navn og beskrivelse.

en: Create or synchronize posts to match users. Designed for Team / Staff plugins, but with broad usage potential.
da-DK: Opret eller synkroniser indlæg for at matche brugere. Designet til Team / Staff plugins, men med bredt anvendelsespotentiale.

en: Create time-limited permission group memberships with automatic expiration.
da-DK: Opret tidsbegrænsede tilladelsesgruppe-medlemskaber med automatisk udløb.

en: Current Selections:
da-DK: Nuværende valg:

en: Current Settings:
da-DK: Nuværende indstillinger:

en: Custom Group
da-DK: Brugerdefineret gruppe

en: Custom Groups
da-DK: Brugerdefinerede grupper

en: Custom status permissions
da-DK: Brugerdefinerede statusrettigheder

en: Customer
da-DK: Kunde

en: Customize
da-DK: Tilpas

en: Customize Permission Groups caption on user profile
da-DK: Tilpas tilladelsesgruppetekst på brugerprofil

en: Customize Permissions screen title for Groups
da-DK: Tilpas tilladelsesskærmtitel for grupper

en: Customize the appearance of teaser message displayed to blocked users.
da-DK: Tilpas udseendet af teaser-beskeden vist til blokerede brugere.

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "Excerpt" teaser type.
da-DK: Tilpas login-meddelelsen vist til ikke-loggede brugere, når de bruger "Uddrag" teaser-type.

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "First X Characters" teaser type.
da-DK: Tilpas login-meddelelsen vist til ikke-loggede brugere, når de bruger "Første X Tegn" teaser-type.

en: Customize the message shown to users who are blocked from viewing the full content when using the "Read More" teaser type.
da-DK: Tilpas beskeden vist til brugere, der er blokeret fra at se det fulde indhold, når de bruger "Læs Mere" teaser-type.

en: Database Maintenance
da-DK: Databasevedligeholdelse

en: Decide which status to use for new posts
da-DK: Beslut, hvilken status der skal bruges til nye indlæg

en: Default
da-DK: Standard

en: Default All
da-DK: Standard Alle

en: Defined Constant
da-DK: Defineret konstant

en: Delay membership start date
da-DK: Forsink medlemskabets startdato

en: Delete
da-DK: Slet

en: Delete Permission Groups.
da-DK: Slet tilladelsesgrupper.

en: Delete settings on plugin deletion
da-DK: Slet indstillinger ved plugin-sletning

en: Description
da-DK: Beskrivelse

en: Description:
da-DK: Beskrivelse:

en: Detailed Feature Grid
da-DK: Detaljeret funktionsgitter

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
da-DK: Detaljeret dokumentation er også tilgængelig på plugin-webstedet.

en: Detect Dynamically Mapped WP Roles
da-DK: Registrer dynamisk kortlagte WP roller

en: Detect user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database. May be useful for sites that sync with Active Directory or other external user registration systems.
da-DK: Registrer brugerroller, der tilføjes dynamisk, men ikke gemmes i WP-databasen. Kan være nyttigt for websteder, der synkroniserer med Active Directory eller andre eksterne brugerregistreringssystemer.

en: Determines the default setting of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default terms
da-DK: Bestemmer standardindstillingen for Rettigheder > Indstillinger > Redigering > Automatisk tildel standard betegnelser

en: Determines the default value of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default term
da-DK: Bestemmer standardværdien for Rettigheder > Indstillinger > Redigering > Automatisk tildel standard betegnelse

en: Development use only (on front end, do not replace 'post_status = 'publish'' clause with filtered equivalent)
da-DK: Kun til udvikling (på frontend, erstat ikke 'post_status = 'publish'' klausul med filtreret ækvivalent)

en: Development use only (suppresses post_status = 'publish' clause for unfiltered post types with anonymous user)
da-DK: Kun til udvikling (undertrykker post_status = 'publish' klausul for ufiltrerede indlægstyper med anonym bruger)

en: Direct Assignment
da-DK: Direkte tildeling

en: Direct-Assigned
da-DK: Direkte tildelt

en: Direct-assigned
da-DK: Direkte tildelt

en: Directly control specific files
da-DK: Kontroller specifikke filer direkte

en: Disable Permissions filtering for users who are not logged in.
da-DK: Deaktiver tilladelsesfiltrering for brugere, der ikke er logget ind.

en: Disable auto-determination of how many levels of page tree to make visble by default. Instead, use specified value.
da-DK: Deaktiver automatisk bestemmelse af, hvor mange niveauer af side-træet der skal være synlige som standard. Brug i stedet den angivne værdi.

en: Disable front end filtering for all users (subject to limitation by PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)
da-DK: Deaktiver frontendfiltrering for alle brugere (underlagt begrænsning af PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)

en: Disable front end filtering if logged user is a content administrator (normally filter to force inclusion of readable private posts in get_pages() listing, post counts, etc.
da-DK: Deaktiver frontendfiltrering, hvis den loggede bruger er en indholdsadministrator (normalt filtrer for at tvinge inkludering af læsbare private indlæg i get_pages() liste, indlægstællinger osv.

en: Disabled Type
da-DK: Deaktiveret type

en: Dismiss
da-DK: Afvis

en: Display Administrative Hints
da-DK: Vis administrative hints

en: Display Module Hints
da-DK: Vis modul hints

en: Display a custom column on Edit Posts screen for all related taxonomies which are enabled for Permissions filtering.
da-DK: Vis en brugerdefineret kolonne på skærmen Rediger indlæg for alle relaterede taksonomier, der er aktiveret til tilladelsesfiltrering.

en: Display a custom hint on Permissions > User Groups
da-DK: Vis en brugerdefineret hint om Rettigheder > Brugergrupper

en: Display a role dropdown alongside the user search input box to narrow results.
da-DK: Vis en rolle-dropdown ved siden af brugerens søgeinputfelt for at indsnævre resultaterne.

en: Display all advanced settings
da-DK: Vis alle avancerede indstillinger

en: Display all permission operations in a single metabox with tabs (modern UI). When disabled, each operation has a separate metabox (legacy UI).
da-DK: Vis alle tilladelsesoperationer i en enkelt metabox med faner (moderne UI). Når det er deaktiveret, har hver operation en separat metabox (legacy UI).

en: Display descriptive captions for features available in missing or deactivated modules.
da-DK: Vis beskrivende overskrifter for funktioner, der er tilgængelige i manglende eller deaktiverede moduler.

en: Display descriptive captions on Permissions screens.
da-DK: Vis beskrivende titler på tilladelsesskærme.

en: Display for readable non-private posts:
da-DK: Visning for læsbare ikke-private indlæg:

en: Display for readable private posts:
da-DK: Visning for læsbare private indlæg:

en: Display links if user doesn't have access
da-DK: Vis links, hvis brugeren ikke har adgang

en: Display mode for readable non-private posts
da-DK: Visningsmode for læsbare ikke-private indlæg

en: Display mode for readable private posts
da-DK: Visningsmode for læsbare private indlæg

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
da-DK: De viste tilladelser er dem, der er tildelt for "%1$s" typen. Du kan også %2$sdefinere universelle %3$s tilladelser, som gælder for alle relaterede indlægstyper%4$s.

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type.%2$sYou can also %3$sdefine universal %4$s permissions which apply to all related post types%5$s.
da-DK: De viste tilladelser er dem, der er tildelt for "%1$s" typen.%2$sDu kan også %3$sdefinere universelle %4$s tilladelser, som gælder for alle relaterede indlægstyper%5$s.

en: Do not alter the Media Library listing provided by WordPress.
da-DK: Ændr ikke Mediebibliotekets liste, der leveres af WordPress.

en: Do not auto-assign a category (except standard default category if user has permission)
da-DK: Auto-tildel ikke en kategori (bortset fra standard standardkategori, hvis brugeren har tilladelse)

en: Do not auto-assign a post tag
da-DK: Tildel ikke automatisk et indlægstag

en: Do not auto-assign a term if the user has permission for more than one term in the taxonomy
da-DK: Auto-tildel ikke en betegnelse, hvis brugeren har tilladelse til mere end én betegnelse i taksonomien

en: Do not auto-assign a term of this taxonomy
da-DK: Tildel ikke automatisk en betegnelse fra denne taksonomi

en: Documentation
da-DK: Dokumentation

en: Don't add a Permissions menu. Instead, add menu items to the Users and Settings menus.
da-DK: Tilføj ikke en Tilladelser-menu. I stedet, tilføj menupunkter til Bruger- og Indstillingsmenuerne.

en: Don't allow non-Administrators to see others' unattached uploads, regardless of Permissions settings.  Their own unattached uploads are still accessible unless option 'own_attachments_always_editable' is set false
da-DK: Lad ikke ikke-administratorer se andres uvedhæftede uploads, uanset tilladelsesindstillinger. Deres egne uvedhæftede uploads er stadig tilgængelige, medmindre indstillingen 'own_attachments_always_editable' er sat til falsk

en: Don't apply CSS to hide empty Nav Menus
da-DK: Anvend ikke CSS til at skjule tomme Nav Menus

en: Don't apply content teaser to get_pages() results (leave unreadable posts hidden)
da-DK: Anvend ikke indhold teaser på get_pages() resultater (lad ulæselige indlæg være skjult)

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'media' type
da-DK: Tildel eller anvend ikke specifikke tilladelser for 'media' typen

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'page' type
da-DK: Tildel eller anvend ikke specifikke tilladelser for 'side' typen

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'post' type
da-DK: Tildel eller anvend ikke specifikke tilladelser for 'indlæg' typen

en: Don't assign or apply specific permissions for the specified custom post type
da-DK: Tildel eller anvend ikke specifikke tilladelser for den angivne brugerdefinerede indlægstype

en: Don't credit implicit 'manage_nav_menus' capability to users who have 'edit_theme_options' or 'switch_themes' capability
da-DK: Giv ikke implicit 'manage_nav_menus' kapabilitet til brugere, der har 'edit_theme_options' eller 'switch_themes' kapabilitet

en: Don't define an 'Approved' status, even if Status Control feature is active
da-DK: Definér ikke en 'Godkendt' status, selvom Statuskontrol-funktionen er aktiv

en: Don't filter comment display or moderation within wp-admin
da-DK: Filtrer ikke kommentarvisning eller moderation inden for wp-admin

en: Don't filter term post counts in get_terms() call
da-DK: Filtrer ikke termindlægstællinger i get_terms() kald

en: Don't include readable private pages in the Pages widget or other wp_list_pages() / get_pages() results
da-DK: Inkluder ikke læsbare private sider i Pages-widgeten eller andre wp_list_pages() / get_pages() resultater

en: Don't require any additional capabilities for management of Nav Menu settings (normally require 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' or 'publish_pages')
da-DK: Krav ikke yderligere kapabiliteter til administration af Nav Menu indstillinger (normalt kræver 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' eller 'publish_pages')

en: Don't tweak the admin menu indexes to position Permissions menu under Users
da-DK: Ændre ikke admin-menuindekserne for at placere tilladelsesmenuen under brugere

en: Duplicate %1$s module activated (%2$s in folder %3$s).
da-DK: Duplikeret %1$s modul aktiveret (%2$s i mappe %3$s).

en: E-Commerce
da-DK: E-Handel

en: ERROR
da-DK: FEJL

en: Edit
da-DK: Rediger

en: Edit %s
da-DK: Rediger %s

en: Edit Files
da-DK: Rediger filer

en: Edit Permissions
da-DK: Rediger rettigheder

en: Edit Permissions (%s)
da-DK: Rediger rettigheder (%s)

en: Edit Role Usage
da-DK: Rediger rollebrug

en: Edit Tag for All Post Types
da-DK: Rediger Tag for Alle Indlægstyper

en: Edit Tag for Posts
da-DK: Rediger Tag for Indlæg

en: Edit User
da-DK: Rediger bruger

en: Edit User Permissions
da-DK: Rediger brugerrettigheder

en: Edit other users' files if attached to an editable post
da-DK: Rediger andre brugeres filer, hvis de er knyttet til et redigerbart indlæg

en: Edit own file uploads, even if they become attached to an uneditable post.
da-DK: Rediger egne filuploads, selvom de bliver knyttet til et ueditérbart indlæg.

en: Edit role capabilities directly
da-DK: Rediger rollekapaciteter direkte

en: Edit the name and description of existing Permission Groups.
da-DK: Rediger navn og beskrivelse af eksisterende tilladelsesgrupper.

en: Edit this user's group membership
da-DK: Rediger denne brugers gruppemedlemskab

en: Editing
da-DK: Redigering

en: Editing Permissions
da-DK: Redigerings tilladelser

en: Editing can't be granted to non-users.
da-DK: Redigering kan ikke gives til ikke-brugere.

en: Editor Options
da-DK: Redigeringsmuligheder

en: Editors
da-DK: Redaktører

en: Eliminate extra filtering queries on Nav Menu update, even for non-Administrators
da-DK: Eliminer ekstra filtreringsforespørgsler ved Nav Menu opdatering, selv for ikke-administratorer

en: Email
da-DK: E-mail

en: Enable
da-DK: Aktiver

en: Enable Circles
da-DK: Aktivér cirkler

en: Enable metabox on %s editing screen
da-DK: Aktivér metaboks på %s redigeringsskærm

en: Enable on Permissions screen
da-DK: Aktivér på tilladelsesskærm

en: Enable post contributors or authors with pp_set_edit_exceptions capability to set editing Permissions on posts authored by others
da-DK: Aktiver indlæg bidragydere eller forfattere med pp_set_edit_exceptions kapabilitet til at indstille redigeringsrettigheder på indlæg skrevet af andre

en: Enabled
da-DK: Aktiveret

en: Enabled:
da-DK: Aktiveret:

en: Enforce distinct edit, delete capability requirements for Media
da-DK: Hæv særskilte krav til redigerings- og slettekapaciteter for medier

en: Event post permissions
da-DK: Begivenhedsindlæg tilladelser

en: Event taxonomy controls
da-DK: Begivenheds taksonomi kontroller

en: Events
da-DK: Begivenheder

en: Everyone
da-DK: Alle

en: Excerpt Only
da-DK: Kun uddrag

en: Exclude restricted posts from XML sitemaps to maintain proper SEO indexing.
da-DK: Udeluk begrænsede indlæg fra XML-sitemaps for at opretholde korrekt SEO-indeksering.

en: Expand access to allow specified items regardless of role capabilities or restrictions.
da-DK: Udvid adgangen for at tillade specificerede elementer uanset rollekapaciteter eller begrænsninger.

en: Extra Roles
da-DK: Ekstra roller

en: Extra Roles %1$s(for this user)%2$s
da-DK: Ekstra roller %1$s(til denne bruger)%2$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or group membership)%2$s
da-DK: Ekstra roller %1$s(fra primær rolle eller gruppemedlemskab)%2$s

en: Extra Roles assignment available for {All} and {Anonymous} metagroups
da-DK: Ekstra rolle tildeling tilgængelig for {All} og {Anonymous} metagrupper

en: Extra Roles cause "_posts" capabilities in the Pattern Role (Author, Editor, etc.) to be assigned for the selected post type. Enable this setting to also include all other capabilities in the Pattern Role.
da-DK: Ekstra roller forårsager "_posts" kapaciteter i mønsterrollen (Forfatter, Redaktør, osv.) at blive tildelt for den valgte indlægstype. Aktivér denne indstilling for også at inkludere alle andre kapaciteter i mønsterrollen.

en: Extra Roles on User Profile
da-DK: Ekstra roller på brugerprofil

en: Feature Moved
da-DK: Funktion flyttet

en: Featured Image:
da-DK: Udsøgt billede:

en: Features
da-DK: Funktioner

en: Feed Replacement Text (use %permalink% for post URL)
da-DK: Feed erstatningstekst (brug %permalink% for indlæg URL)

en: Feed Replacement Text:
da-DK: Erstatningstekst til feed:

en: Fewest Users
da-DK: Færrest brugere

en: Fields
da-DK: Felter

en: File Access
da-DK: Filadgang

en: File Access key with on-demand regeneration
da-DK: Filadgangsnøgle med on-demand regenerering

en: Filter Menu Items
da-DK: Filtrer menuelementer

en: Filter priority for 'get_pages' filter (default: 1)
da-DK: Filterprioritet for 'get_pages' filter (standard: 1)

en: Filter search results based on View Permissions for secure content discovery.
da-DK: Filtrer søgeresultater baseret på visningstilladelser for sikker indholdsopdagelse.

en: Filters direct file access, based on user's access to post(s) which the file is attached to. No additional configuration required. Creates/modifies .htaccess file in uploads folder (and in main folder for multisite).
da-DK: Filtrerer direkte filadgang baseret på brugerens adgang til indlæg, som filen er knyttet til. Ingen yderligere konfiguration kræves. Opretter/ændrer .htaccess filen i uploads-mappen (og i hovedmappen for multisite).

en: Find Users by %s
da-DK: Find brugere efter %s

en: First Name
da-DK: Fornavn

en: Font Size (px):
da-DK: Skriftstørrelse (px):

en: For Statuses
da-DK: For statuser

en: For Teaser compatibility, prevent the pp_permissions argument from being appended to redirects
da-DK: For Teaser-kompatibilitet, forhindr at pp_permissions argumentet tilføjes til omdirigeringer

en: For Teaser compatibility, specify a redirect argument to use instead of redirect_to
da-DK: For Teaser-kompatibilitet, angiv et omdirigeringsargument til at bruge i stedet for redirect_to

en: For Teaser compatibility, specify an additional redirect argument other than redirect_to
da-DK: For Teaser-kompatibilitet, angiv et yderligere omdirigeringsargument udover redirect_to

en: For additional fields, define constant PP_USER_SEARCH_META_FIELDS
da-DK: For yderligere felter, definer konstanten PP_USER_SEARCH_META_FIELDS

en: For legacy Nav Menus, hide empty nav menu div
da-DK: For legacy Nav Menus, skjul tom nav menu div

en: For non-Administrators, new Nav Menu items default to being a child of first editable item
da-DK: For ikke-administratorer default nye Nav Menu elementer til at være et barn af det første redigerbare element

en: For performance, change the get_pages() database query to return only a subset of fields, excluding post_content
da-DK: For ydeevne, ændre get_pages() databaseforespørgslen til kun at returnere et udsnit af felter, eksklusive post_content

en: For specialized Media Library permissions, enable the Editing Permissions feature.
da-DK: For specialiserede tilladelser til Mediebiblioteket, aktiver funktionen for redigeringstilladelser.

en: Force detection of WP user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database.
da-DK: Tvinge registrering af WP-brugerroller, som tilføjes dynamisk, men ikke gemmes i WP-databasen.

en: Forum access controls
da-DK: Forum adgangskontroller

en: Forum-specific permissions
da-DK: Forum-specifikke tilladelser

en: Forum-specific permissions for bbPress with detailed control over forum access and participation.
da-DK: Forum-specifikke tilladelser til bbPress med detaljeret kontrol over forumadgang og deltagelse.

en: Front End
da-DK: Frontend

en: Front-end visibility restrictions
da-DK: Synlighedsbegrænsninger på frontend

en: Full Content
da-DK: Fuldt indhold

en: Further details for your installation:
da-DK: Yderligere oplysninger til din installation:

en: General
da-DK: Generelt

en: Generate posts for user roles that you select
da-DK: Generer indlæg for brugerroller, som du vælger

en: Get advanced integration features with Nginx, FTP, and more
da-DK: Få avancerede integrationsfunktioner med Nginx, FTP og mere

en: Go Pro for time-limited group membership
da-DK: Bliv Pro for tidsbegrænset gruppemedlemskab

en: Go to %s
da-DK: Gå til %s

en: Group
da-DK: Gruppe

en: Group Members
da-DK: Gruppe medlemmer

en: Group Restrictions are not available because of a constant definition
da-DK: Gruppebegrænsninger er ikke tilgængelige på grund af en konstantdefinition

en: Group created.
da-DK: Gruppe oprettet.

en: Group membership grants access to content of your choice
da-DK: Gruppemedlemskab giver adgang til indhold efter dit valg

en: Group restrictions are not recommended.
da-DK: Gruppebegrænsninger anbefales ikke.

en: Group updated.
da-DK: Gruppen er opdateret.

en: Group-based content permissions
da-DK: Gruppebaserede indholdstilladelser

en: Groups
da-DK: Grupper

en: HTML Element IDs:
da-DK: HTML Element ID'er:

en: HTTP status code to send when file access is blocked
da-DK: HTTP-statuskode, der skal sendes, når filadgang er blokeret

en: Has Extra Roles
da-DK: Har ekstra roller

en: Has Permissions
da-DK: Har rettigheder

en: Has Permissions Set Directly
da-DK: Har tilladelser sat direkte

en: Has Specific Permissions
da-DK: Har specifikke rettigheder

en: Hidden Content Teaser
da-DK: Skjult indhold teaser

en: Hide
da-DK: Skjul

en: Hide Featured Image when Teaser is applied
da-DK: Skjul fremhævet billede når teaser anvendes

en: Hide Private Posts if user doesn't have access
da-DK: Skjul private indlæg, hvis brugeren ikke har adgang

en: Hide auto-assigned Sub-%s Permissions
da-DK: Skjul automatisk tildelte Sub-%s rettigheder

en: Hide featured image when teaser is applied
da-DK: Skjul udsøgt billede, når teaser er anvendt

en: Hide for Custom Visibility
da-DK: Skjul for brugerdefineret synlighed

en: Hide links if user doesn't have access
da-DK: Skjul links, hvis brugeren ikke har adgang

en: Hierarchical content controls
da-DK: Hierarkiske indholdskontroller

en: If auto-assign term setting is enabled, apply it even if user does not have term assignment limitations
da-DK: Hvis indstillingen for auto-tildeling af betegnelser er aktiveret, anvend den selvom brugeren ikke har begrænsninger for tildeling af betegnelser

en: If checked, pages blocked from the "All" or "Logged In" groups will still be listed to Administrators.
da-DK: Hvis afkrydset, vil sider blokeret fra "Alle" eller "Logget ind" grupper stadig blive listet for administratorer.

en: If disabled, manually "blocked" posts can be unblocked by specific Category / Term Permissions.
da-DK: Hvis deaktiveret, kan manuelt "blokerede" indlæg blive genåbnet af specifikke kategori / term tilladelser.

en: If enabled, corresponding Media edit and delete capabilities must be added to existing roles.
da-DK: Hvis aktiveret, skal de tilsvarende redigerings- og sletningsmuligheder for medier tilføjes til eksisterende roller.

en: If enabled, the capabilities pp_set_edit_exceptions, pp_set_associate_exceptions, etc. will be honored. See list of capabilities below.
da-DK: Hvis aktiveret, vil kapabiliteterne pp_set_edit_exceptions, pp_set_associate_exceptions osv. blive respekteret. Se listen over kapabiliteter nedenfor.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with Capabilities > Capabilities > Taxonomies for any role.
da-DK: Hvis aktiveret, kan brugere ikke oprette nye tags for et indlæg, medmindre de har edit_tags kapabilitet. Du kan administrere dette med Capabilities > Capabilities > Taxonomier for enhver rolle.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with a WordPress role editor like PublishPress Capabilities.
da-DK: Hvis aktiveret, kan brugere ikke oprette nye tags for et indlæg, medmindre de har edit_tags kapabilitet. Du kan administrere dette med en WordPress rolleeditor som PublishPress Capabilities.

en: If enabled, users with the pp_set_read_exceptions capability in the WP role can set reading permissions for their editable posts.
da-DK: Hvis aktiveret, kan brugere med pp_set_read_exceptions kapabilitet i WP-rollen indstille læsetilladelser for deres redigerbare indlæg.

en: If group editing is allowed, can also modify group membership.
da-DK: Hvis gruppe redigering er tilladt, kan også ændre gruppemedlemskab.

en: If one of the default roles is deleted from the WP database, it will remain available as a pattern role with default WP capabilities (but can be disabled here).
da-DK: Hvis en af de standardroller, der er slettet fra WP-databasen, vil den forblive tilgængelig som en mønsterrolle med standard WP-funktioner (men kan deaktiveres her).

en: If propagating permissions are assigned to a page branch, overwrite any explicitly assigned permissions in sub-pages
da-DK: Hvis propagierende tilladelser er tildelt en sidegren, overskriv eventuelle eksplicit tildelte tilladelser i under-sider

en: If some pages have been suppressed from get_pages() results, change child pages' corresponding post_parent values to a visible ancestor
da-DK: Hvis nogle sider er blevet undertrykt fra get_pages() resultater, skal du ændre børns post_parent værdier til en synlig forfader

en: If some terms have been suppressed from get_terms() results, change child terms' corresponding parent values to a visible ancestor
da-DK: Hvis nogle termer er blevet undertrykt fra get_terms() resultater, skal du ændre børns tilsvarende forældre værdier til en synlig forfader

en: If the user is blocked from reading posts in a category, also block access to category archive page.
da-DK: Hvis brugeren er blokeret fra at læse indlæg i en kategori, bloker også adgang til kategoriarkiv siden.

en: If this setting is disabled, you can enable a role by giving it capabilities: list_others_posts, list_others_published_pages, etc.
da-DK: Hvis denne indstilling er deaktiveret, kan du aktivere en rolle ved at give den kapaciteter: list_others_posts, list_others_published_pages, osv.

en: If user cannot generally save pages to top level but a page they are editing is already there, allow it to stay at top level even if not yet published
da-DK: Hvis brugeren generelt ikke kan gemme sider til topniveau, men en side, de redigerer, allerede er der, tillad den at forblive på topniveau, selvom den ikke er offentliggjort endnu

en: If user has Nav Menu management capabilities but can't 'edit_theme_options', strip link out of wp-admin Appearance Menu instead of linking it to nav-menus
da-DK: Hvis brugeren har Nav Menu administrationskapabiliteter, men ikke kan 'edit_theme_options', fjern linket fra wp-admin Udseende Menu i stedet for at linke det til nav-menus

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
da-DK: Hvis du kan lide %s, så giv os venligst en %s vurdering. Tak!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
da-DK: Hvis du har brug for hjælp eller har en ny funktionsanmodning, så lad os vide det.

en: Inactive
da-DK: Inaktiv

en: Include scheduled posts in the posts query if user can edit them
da-DK: Inkluder planlagte indlæg i indlægsforespørgslen, hvis bruger kan redigere dem

en: Insert a login form by using %s[login_form]%s shortcode.
da-DK: Indsæt en loginformular ved hjælp af %s[login_form]%s shortcode.

en: Installation History
da-DK: Installationshistorik

en: Integration Active
da-DK: Integration Aktiv

en: Integration with ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML and other plugins; enhanced Multisite support.
da-DK: Integration med ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML og andre plugins; forbedret Multisite support.

en: Integration with permission groups
da-DK: Integration med tilladelsesgrupper

en: Integrations
da-DK: Integrationer

en: Invalid group ID.
da-DK: Ugyldigt gruppe-ID.

en: Invalid user ID.
da-DK: Ugyldigt bruger-ID.

en: Knowledge Base
da-DK: Vidensbase

en: Language-specific content access
da-DK: Sprog-specifik adgang til indhold

en: Last Name
da-DK: Efternavn

en: Learn More
da-DK: Lær mere

en: Leave Media Library with normal access criteria based on user's role capabilities
da-DK: Lad Mediebiblioteket have normale adgangskriterier baseret på brugerens rollekapaciteter

en: Leave terms with no readable posts on WP Navigation Menus
da-DK: Lad termer uden læsbare indlæg være på WP Navigationsmenuer

en: Leave unreadable posts on WP Navigation Menus
da-DK: Lad ulæselige indlæg være på WP Navigationsmenuer

en: Left
da-DK: Venstre

en: Legacy compatibility: front end term filters are not applied on some sites.
da-DK: Legacy kompatibilitet: front-end termfiltre anvendes ikke på nogle sider.

en: License
da-DK: Licens

en: Limit access based on post authorship and group membership for more granular permissions control.
da-DK: Begræns adgang baseret på indlægforfatterskab og gruppemedlemskab for mere granulær kontrol over tilladelser.

en: Limit attachment access by post permissions
da-DK: Begræns vedhæftningstilgang efter indlægstilladelser

en: Limit front-end category / term filtering
da-DK: Begræns front-end kategori / term filtrering

en: Limit to
da-DK: Begræns til

en: Limit to:
da-DK: Begræns til:

en: Limited Editing Elements
da-DK: Begrænsede redigerings-elementer

en: Limited Editing Elements feature has moved to <a href="%s">Capabilities > Editor Features</a>.
da-DK: Funktionen for begrænset redigeringselementer er flyttet til <a href="%s">Capabilities > Editor Features</a>.

en: Limited Editing Elements feature requires <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a> plugin.
da-DK: Funktionen for begrænset redigeringselementer kræver <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a> plugin.

en: Limited User Editors can assign their own role
da-DK: Begrænsede brugerredaktører kan tildele deres egen rolle

en: List Files
da-DK: Liste filer

en: List and Single view
da-DK: Liste- og enkeltvisning

en: List other user's uneditable posts
da-DK: Liste over andres uregulerbare indlæg

en: List other users' files if attached to a editable post
da-DK: Liste over andre brugeres filer, hvis de er knyttet til et redigerbart indlæg

en: List other users' files if attached to a viewable post
da-DK: Liste andre brugeres filer, hvis de er knyttet til et synligt indlæg

en: List other users' unattached files by default
da-DK: Liste andre brugeres ikke-knyttede filer som standard

en: Listed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
da-DK: De listede tilladelser er dem, der er tildelt for "%1$s" typen. Du kan også %2$sdefinere universelle %3$s tilladelser, som gælder for alle relaterede indlægstyper%4$s.

en: Live Preview
da-DK: Live Forhåndsvisning

en: Lock custom menu items
da-DK: Lås brugerdefinerede menupunkter

en: Logged In
da-DK: Logget ind

en: Logged In Users
da-DK: Loggede brugere

en: Logged in Users:
da-DK: Logget ind brugere:

en: Login Notice Message
da-DK: Login meddelelsesbesked

en: Login State
da-DK: Loginstatus

en: Make Unattached Files Private
da-DK: Gør uvedhæftede filer private

en: Make search function on the post selection metabox look at post content
da-DK: Gør søgefunktionen i indlægsvalgboksen se på indholdet af indlægget

en: Make search function on the post selection metabox look at post excerpt
da-DK: Gør søgefunktionen i indlægsvalgboksen se på uddraget af indlægget

en: Make unattached files private
da-DK: Gør uvedhæftede filer private

en: Manage PublishPress Permissions plugin settings.
da-DK: Administrer PublishPress Permissions plugin indstillinger.

en: Manage other user's Permissions. Also grants capabilities for all post types and statuses.
da-DK: Administrer andre brugeres tilladelser. Giver også muligheder for alle posttyper og statusser.

en: Management
da-DK: Ledelse

en: Max
da-DK: Maks

en: Max number of hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
da-DK: Maksimalt antal hierarkiske indlæg / termer, der skal vises på én gang (pr. side)

en: Max number of non-hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
da-DK: Maks antal ikke-hierarkiske indlæg / termer, der vises på én gang (pr. side)

en: Max number of specific permissions to insert in a single database query (default 1000)
da-DK: Maks antal specifikke tilladelser til at indsætte i en enkelt databaseforespørgsel (standard 1000)

en: Media File Protection
da-DK: Mediefilbeskyttelse

en: Media Library
da-DK: Mediebibliotek

en: Member since:
da-DK: Medlem siden:

en: Membership
da-DK: Medlemskab

en: Membership Notifications
da-DK: Medlemskabsnotifikationer

en: Message for Blocked Users
da-DK: Besked til blokerede brugere

en: Metabox disabled
da-DK: Metaboks deaktiveret

en: Metabox enabled
da-DK: Metaboks aktiveret

en: Mirror to %s
da-DK: Spejl til %s

en: Mirror to %s %s
da-DK: Spejl til %s %s

en: Miscellaneous
da-DK: Diverse

en: Modify permissions for these Post Types:
da-DK: Ændre tilladelser for disse indlægstyper:

en: Modify permissions for these Taxonomies:
da-DK: Ændre tilladelser for disse taxonomier:

en: Modify viewing or editing access
da-DK: Ændr visnings- eller redigeringstilgang

en: Most Users
da-DK: Flest brugere

en: Multilang
da-DK: Flersprog

en: Multilingual
da-DK: Flersproget

en: Multilingual permission management
da-DK: Flersproget tilladelsesstyring

en: Multilingual support with permission synchronization across content translations.
da-DK: Flersproget support med tilladelsessynkronisering på tværs af indholdoversættelser.

en: Name
da-DK: Navn

en: Name (A-Z)
da-DK: Navn (A-Z)

en: Name (Z-A)
da-DK: Navn (Z-A)

en: Name:
da-DK: Navn:

en: Nav Menu (Block)
da-DK: Navigationsmenu (Blok)

en: Nav Menu (Legacy)
da-DK: Navigationsmenu (Ældre)

en: Nav Menu Editing
da-DK: Redigering af navigationsmenu

en: Nav Menus (Block)
da-DK: Navigationsmenuer (blok)

en: Nav Menus (Legacy)
da-DK: Navigationsmenuer (Legacy)

en: Navigation Menus:
da-DK: Navigationsmenuer:

en: Need Permissions Support?
da-DK: Har du brug for tilladelsessupport?

en: Nested Pages
da-DK: Nedlagte sider

en: Network-Wide Settings
da-DK: Netværksomfattende indstillinger

en: Never modify the parent value in the get_terms() result set, even if some terms have been suppressed
da-DK: Ændre aldrig forældre værdien i get_terms() resultatmængden, selvom nogle termer er blevet undertrykt

en: Never modify the post_parent value in the get_pages() result set, even if some pages have been suppressed
da-DK: Ændre aldrig post_parent værdien i get_pages() resultatmængden, selvom nogle sider er blevet undertrykt

en: New Revision
da-DK: Ny revision

en: New group created.
da-DK: Ny gruppe oprettet.

en: Nginx integration support
da-DK: Nginx integrationssupport

en: Nickname
da-DK: Kaldenavn

en: No Action selected!
da-DK: Ingen handling valgt!

en: No Custom Group
da-DK: Ingen brugerdefineret gruppe

en: No Qualification selected!
da-DK: Ingen kvalifikation valgt!

en: No Teaser
da-DK: Ingen Teaser

en: No items selected!
da-DK: Ingen elementer valgt!

en: No matching groups were found.
da-DK: Ingen matchende grupper blev fundet.

en: No matching roles were found.
da-DK: Ingen matchende roller blev fundet.

en: No redirect
da-DK: Ingen omdirigering

en: No results found.
da-DK: Ingen resultater fundet.

en: No role exceptions set
da-DK: Ingen rolleundtagelser sat

en: No specific user permissions. Use the search box to add users.
da-DK: Ingen specifikke brugerrettigheder. Brug søgefeltet til at tilføje brugere.

en: No statuses selected!
da-DK: Ingen statusser valgt!

en: No teaser will be applied
da-DK: Ingen teaser vil blive anvendt

en: No user/group specified.
da-DK: Ingen bruger/grupper specificeret.

en: No users selected
da-DK: Ingen brugere valgt

en: Non-Administrators can set Editing Permissions for their editable posts
da-DK: Ikke-administratorer kan indstille redigeringstilladelser for deres redigerbare indlæg

en: Non-Administrators can set Reading Permissions for their editable posts
da-DK: Ikke-administratorer kan indstille læsetilladelser for deres redigerbare indlæg

en: None. All %ss will be hidden by default.
da-DK: Ingen. Alle %ss vil blive skjult som standard.

en: Not Logged In
da-DK: Ikke logget ind

en: Not Logged In Users
da-DK: Ikke loggede brugere

en: Not Logged In:
da-DK: Ikke logget ind:

en: Note:
da-DK: Bemærk:

en: Note: BuddyPress Groups and other externally defined groups are not listed here, even if they modify permissions
da-DK: Bemærk: BuddyPress-grupper og andre eksternt definerede grupper er ikke listet her, selvom de ændrer tilladelser

en: Note: Groups and Roles are always displayed on the Edit User screen.
da-DK: Bemærk: Grupper og roller vises altid på skærmen til redigering af bruger.

en: Note: Groups are a more flexible alternative to user roles. You can create groups of users and give or deny them access to areas of your site.
da-DK: Bemærk: Grupper er et mere fleksibelt alternativ til brugerroller. Du kan oprette grupper af brugere og give eller nægte dem adgang til områder af dit site.

en: Notes
da-DK: Noter

en: Notes regarding Pattern Roles
da-DK: Noter vedrørende Mønsterroller

en: On Users listing, Permission groups in custom column are list filter links instead of group edit links
da-DK: På brugerlisten er tilladelsesgrupper i brugerdefineret kolonne listefilterlinks i stedet for gruppe-redigeringslinks

en: On the Pages screen, satisfy a missing edit_private_pages capability by listing uneditable private pages.
da-DK: På Pages skærmen, tilfredsstil en manglende edit_private_pages kapabilitet ved at liste ikke-redigerbare private sider.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_others_posts capability by listing other user's uneditable posts.
da-DK: På Posts skærmen, tilfredsstil en manglende edit_others_posts kapabilitet ved at liste andre brugeres ikke-redigerbare indlæg.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_posts capability by listing uneditable drafts.
da-DK: På Posts skærmen, tilfredsstil en manglende edit_posts kapabilitet ved at liste ikke-redigerbare udkast.

en: On the site front end, display teaser text for unreadable posts instead of hiding them.
da-DK: Vis teaser-tekst for ulæselige indlæg i stedet for at skjule dem på site front-end.

en: On the site front end, replace non-readable content with placeholder text. Can be enabled for any post type. Custom filters are provided but no programming is required for basic usage.
da-DK: På site front-end, erstat ulæseligt indhold med pladsholdertekst. Kan aktiveres for enhver indlægstype. Brugerdefinerede filtre er tilgængelige, men ingen programmering er nødvendig for grundlæggende brug.

en: Only one group is selectable on Add User screen
da-DK: Kun én gruppe kan vælges på skærmen Tilføj bruger

en: Only one group is selectable on Edit User screen
da-DK: Kun én gruppe kan vælges på skærmen Rediger bruger

en: Operation
da-DK: Handling

en: Optimize your site with advanced privacy and performance controls
da-DK: Optimér dit site med avancerede privatlivs- og ydeevnekontroller

en: Options
da-DK: Indstillinger

en: Order Page Parent dropdown by Title
da-DK: Bestil side forælder dropdown efter titel

en: Other plugins (or deactivation of PublishPress Permissions) can prevent sub-page permissions from being properly applied when a new sub-page is created.
da-DK: Andre plugins (eller deaktivering af PublishPress Permissions) kan forhindre, at under-side tilladelser anvendes korrekt, når en ny under-side oprettes.

en: Other users will be unable to publish new top-level pages (Parent = "Main Page"), or move a published page from "Main Page" to a different Parent.
da-DK: Andre brugere vil ikke være i stand til at offentliggøre nye topniveau sider (Forælder = "Hovedside"), eller flytte en offentliggjort side fra "Hovedside" til en anden forælder.

en: Padding (px):
da-DK: Polstring (px):

en: Page Approved
da-DK: Side godkendt

en: Page Authors, Editors and Administrators
da-DK: Sideforfattere, redaktører og administratorer

en: Page Editors and Administrators
da-DK: Side redaktører og administratorer

en: Page Parent selection for editable pages only
da-DK: Sideforælder valg kun for redigerbare sider

en: Page Structure
da-DK: Sideopbygning

en: Pages and custom post types are available in %sPRO%s
da-DK: Sider og brugerdefinerede indlægstyper er tilgængelige i %sPRO%s

en: Pages can be set or removed from Top Level by:
da-DK: Sider kan indstilles eller fjernes fra Top-niveau af:

en: Pattern ID:
da-DK: Mønster-ID:

en: Pattern Role
da-DK: Mønsterrolle

en: Pattern Roles convert 'post' capabilities to the corresponding type-specific capability.  In a normal WP installation, this is the easiest solution.
da-DK: Mønsterroller konverterer 'indlæg' kapabiliteter til den tilsvarende typespecifikke kapabilitet. I en normal WP-installation er dette den nemmeste løsning.

en: Performance: Don't filter category / tag counts
da-DK: Ydeevne: Filtrer ikke kategori / tag tællinger

en: Permission Group
da-DK: Tilladelsesgruppe

en: Permission Groups
da-DK: Tilladelsesgrupper

en: Permission Groups on User Profile
da-DK: Tilladelsesgrupper på brugerprofil

en: Permission already selected!
da-DK: Tilladelse allerede valgt!

en: Permission synchronization across translations
da-DK: Tilladelsessynkronisering på tværs af oversættelser

en: Permission-aware XML sitemaps
da-DK: Tilladelsesbevidste XML-sitemaps

en: Permission-aware indexing
da-DK: Tilladelsesbevidst indeksering

en: Permission-aware nested view
da-DK: Tilladelsesbevidst indlejret visning

en: Permission-aware search results
da-DK: Tilladelsesbevidste søgeresultater

en: Permission-aware tree view
da-DK: Tilladelsesbevidst trævisning

en: Permissions
da-DK: Tilladelser

en: Permissions Capabilities
da-DK: Rettigheders kapabiliteter

en: Permissions Documentation
da-DK: Tilladelsesdokumentation

en: Permissions Pro was previously active. You are now running the free version, with fewer features.
da-DK: Permissions Pro var tidligere aktiv. Du kører nu den gratis version med færre funktioner.

en: Permissions Settings
da-DK: Rettighedsindstillinger

en: Permissions converted. Reload form to view newly saved permissions.
da-DK: Tilladelser konverteret. Genindlæs formularen for at se nyoprettede tilladelser.

en: Permissions mirrored. Reload form to view newly saved permissions.
da-DK: Tilladelser spejlet. Genindlæs formularen for at se nyoprettede tilladelser.

en: Permissions screen disabled
da-DK: Tilladelsesskærm deaktiveret

en: Permissions screen enabled
da-DK: Tilladelsesskærm aktiveret

en: Permissions setting 'Pages can be set or removed from Top Level by' applies to 'page' type only
da-DK: Indstillingen for rettigheder 'Sider kan indstilles eller fjernes fra Top Niveau af' gælder kun for 'side' typen

en: Permissions to enable access are not available because of a constant definition
da-DK: Tilladelser til at aktivere adgang er ikke tilgængelige på grund af en konstantdefinition

en: Permissions&hellip;
da-DK: Tilladelser&hellip;

en: Permissions: %1$s %2$s in this %3$s
da-DK: Tilladelser: %1$s %2$s i denne %3$s

en: Permissions: %1$s all content in this %2$s for All Post Types
da-DK: Tilladelser: %1$s alt indhold i denne %2$s for alle indlægstyper

en: Permissions: %1$s in %2$s
da-DK: Tilladelser: %1$s i %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s
da-DK: Tilladelser: %1$s denne %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s for All Post Types
da-DK: Tilladelser: %1$s denne %2$s for alle indlægstyper

en: Permissions: %s
da-DK: Rettigheder: %s

en: Permissions: %s this %s
da-DK: Rettigheder: %s denne %s

en: Permissions: Assign Terms to this %s
da-DK: Rettigheder: Tildel Termer til denne %s

en: Permissions: Assign this %2$s for All Post Types
da-DK: Tilladelser: Tildel denne %2$s for alle indlægstyper

en: Permissions: Assign this %2$s to %3$s
da-DK: Tilladelser: Tildel denne %2$s til %3$s

en: Permissions: Select this %1$s as Parent for All Post Types
da-DK: Tilladelser: Vælg denne %1$s som forælder for alle indlægstyper

en: Permissions: Select this %s as Parent
da-DK: Rettigheder: Vælg denne %s som Forælder

en: Please enter a group name.
da-DK: Indtast venligst et gruppenavn.

en: Please select a bulk action first.
da-DK: Vælg venligst en massehandling først.

en: Please select at least one item.
da-DK: Vælg venligst mindst ét emne.

en: Please upgrade PublishPress Authors to version 3.8.0 or later for Permissions integration.
da-DK: Opgrader venligst PublishPress Authors til version 3.8.0 eller senere for tilladelsesintegration.

en: Post Approved
da-DK: Indlæg godkendt

en: Post Capabilities
da-DK: Postfunktioner

en: Post Meta fields to copy when using 'Add Author Page' dropdown on Users screen
da-DK: Post Meta felter til at kopiere, når du bruger 'Tilføj forfatter side' dropdown på brugerskærmen

en: Post Statuses for Editorial Workflow
da-DK: Indlæg Statusser for Redaktionelt Workflow

en: Post Type
da-DK: Indlægstype

en: Post Types
da-DK: Indlægstyper

en: Post Visibility Statuses
da-DK: Indlæg Synlighed Statusser

en: Post-specific Permissions take priority
da-DK: Indlægsspecifikke tilladelser har prioritet

en: Post-specific and category-specific permissions for creation and editing.
da-DK: Indlægsspecifikke og kategorispecifikke tilladelser til oprettelse og redigering.

en: Posts / Pages Listing
da-DK: Liste over indlæg / sider

en: Posts Teaser
da-DK: Indlæg Teaser

en: Prevent creation or editing of custom items for non-Administrators who lack edit_theme_options capability.
da-DK: Forhindre oprettelse eller redigering af brugerdefinerede elementer for ikke-administratorer, der mangler edit_theme_options kapabilitet.

en: Prevent editing files if attached to a non-editable post
da-DK: Forhindre redigering af filer, hvis de er knyttet til et ikke-redigerbart indlæg

en: Prevent non-Administrators from adding new Nav Menu items to top level (add below existing editable items instead)
da-DK: Forhindre ikke-administratorer i at tilføje nye Nav Menu elementer til topniveau (tilføj nedenfor eksisterende redigerbare elementer i stedet)

en: Prevent non-Administrators with user editing permissions from editing a higher-level user or assigning a role higher than their own.
da-DK: Forhindre ikke-administratorer med brugerredigeringsrettigheder i at redigere en bruger på højere niveau eller tildele en rolle højere end deres egen.

en: Primary Role:
da-DK: Primær rolle:

en: Privacy & Performance
da-DK: Privatliv & Ydelse

en: Private Posts:
da-DK: Private indlæg:

en: Pro Feature
da-DK: Pro-funktion

en: Process externally uploaded files
da-DK: Behandl eksternt uploadede filer

en: Produce posts for users when they register
da-DK: Produktion af indlæg til brugere, når de registrerer sig

en: Product category controls
da-DK: Produktkategori kontroller

en: Product permissions
da-DK: Produktrettigheder

en: Promo file not found.
da-DK: Promo-fil ikke fundet.

en: PublishPress Permissions allows you to enable or deny access to posts, pages, categories, tags and more.
da-DK: PublishPress Permissions giver dig mulighed for at aktivere eller nægte adgang til indlæg, sider, kategorier, tags og mere.

en: PublishPress Permissions needs directions. Please go to %1$sPermissions > Settings%2$s and indicate which Post Types and Taxonomies should be filtered.
da-DK: PublishPress Permissions kræver instruktioner. Gå venligst til %1$sPermissions > Indstillinger%2$s og angiv, hvilke indlægstyper og taksonomier der skal filtreres.

en: PublishPress Permissions will not apply any Extra Roles or Permissions to limit or expand viewing or editing access.
da-DK: PublishPress Permissions vil ikke anvende ekstra roller eller tilladelser for at begrænse eller udvide visnings- eller redigeringsadgang.

en: PublishPress Statuses
da-DK: PublishPress statuser

en: Publishing
da-DK: Publicering

en: Purchase
da-DK: Køb

en: Qualification
da-DK: Kvalifikation

en: Quick edit integration
da-DK: Hurtig redigering integration

en: Read More
da-DK: Læs mere

en: Read More Notice
da-DK: Læs mere-meddelelse

en: Read More links, excerpts, and redirects are available in %sPRO%s
da-DK: Læs mere links, uddrag og omdirigeringer er tilgængelige i %sPRO%s

en: Ready to automatically generate posts for your users?
da-DK: Klar til automatisk at generere indlæg til dine brugere?

en: Ready to enhance your membership features?
da-DK: Klar til at forbedre dine medlemskabsfunktioner?

en: Ready to secure your files?
da-DK: Klar til at sikre dine filer?

en: Redirect
da-DK: Omled

en: Redirect Settings
da-DK: Omadresseringsindstillinger

en: Redirect functionality is available in PRO
da-DK: Omadresseringsfunktionalitet er tilgængelig i PRO

en: Redirect to WordPress login
da-DK: Omdiriger til WordPress-login

en: Redirect to a custom post
da-DK: Omdiriger til et brugerdefineret indlæg

en: Redirect to another post
da-DK: Omdiriger til et andet indlæg

en: Redirect users to another page when they try to access restricted content
da-DK: Omdiriger brugere til en anden side, når de prøver at få adgang til begrænset indhold

en: Redirection
da-DK: Omadressering

en: Reduce overhead of pages query (in get_pages() and wp-admin) by defaulting fields to a set list that does not include post_content
da-DK: Reducer overhead af sideforespørgsler (i get_pages() og wp-admin) ved at indstille felter til en fast liste, der ikke inkluderer post_content

en: Reduce overhead of wp-admin Media query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
da-DK: Reducer overhead af wp-admin medier forespørgsel ved at indstille felter til en fast liste, der ikke inkluderer post_content

en: Reduce overhead of wp-admin posts query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
da-DK: Reducer overhead af wp-admin indlæg forespørgsel ved at indstille felter til en fast liste, der ikke inkluderer post_content

en: Reduce overhead of wp-admin query for specified custom post type by defaulting fields to a set list that does not include post_content
da-DK: Reducer overhead af wp-admin forespørgsel for specificeret brugerdefineret indlægstype ved at indstille felter til en fast liste, der ikke inkluderer post_content

en: Regardless of this setting, the pp_set_edit_exceptions capability is also required.
da-DK: Uanset denne indstilling er kapaciteten pp_set_edit_exceptions også påkrævet.

en: Regardless of this setting, the pp_set_read_exceptions capability is also required.
da-DK: Uanset denne indstilling er kapaciteten pp_set_read_exceptions også påkrævet.

en: Regulate access to Category archive pages
da-DK: Reguler adgang til kategori-arkivsider

en: Reload form for further changes to this permission
da-DK: Genindlæs formularen for yderligere ændringer til denne tilladelse

en: Reload form for further changes to this role
da-DK: Genindlæs formularen for yderligere ændringer til denne rolle

en: Remove
da-DK: Fjern

en: Remove Selected
da-DK: Fjern Valgte

en: Remove custom permissions for user
da-DK: Fjern brugerdefinerede tilladelser for bruger

en: Remove selected users from Permission Group
da-DK: Fjern valgte brugere fra Tilladelsesgruppe

en: Remove the "Private:" and "Protected" prefix from Post, Page titles.
da-DK: Fjern præfikset "Privat:" og "Beskyttet" fra indlæg, side titler.

en: Remove the custom permisisons for "%s"?
da-DK: Fjern de brugerdefinerede tilladelser for "%s"?

en: Remove unreadable Menu Items. If menu rendering problems occur with a third party plugin, disable this setting.
da-DK: Fjern ulæselige menuobjekter. Hvis der opstår problemer med menuvisningen med et tredjeparts plugin, deaktiver denne indstilling.

en: Replace Post Content With:
da-DK: Erstat indlæggets indhold med:

en: Replace the post content entirely with custom content for users who don't have access.
da-DK: Erstat postindholdet helt med brugerdefineret indhold for brugere, der ikke har adgang.

en: Request
da-DK: Anmodning

en: Request Support
da-DK: Anmod om support

en: Restrict access by blocking specified items unless an "Enabled" exception is also stored.
da-DK: Begræns adgangen ved at blokere specificerede elementer, medmindre en "Aktiveret" undtagelse også er gemt.

en: Restrict access by limiting role capabilities to apply only for specified items. Users still need capabilities in their main role or extra roles.
da-DK: Begræns adgangen ved at begrænse rollekapaciteter til kun at gælde for specificerede elementer. Brugere skal stadig have kapaciteter i deres hovedrolle eller ekstra roller.

en: Restrict direct file requests based on user's access to the page a file is attached to.
da-DK: Begræns direkte filanmodninger baseret på brugerens adgang til den side, som en fil er knyttet til.

en: Return to Menu Editor
da-DK: Returner til Menu Editor

en: Revert to Defaults
da-DK: Gendan til standarder

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Permissions</strong>.
da-DK: Gennemgå udvalget nedenfor, og klik derefter på <strong>Gem tilladelser</strong>.

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Roles</strong>.
da-DK: Gennemgå udvalget nedenfor, og klik derefter på <strong>Gem roller</strong>.

en: Revise
da-DK: Revider

en: Right
da-DK: Højre

en: Role
da-DK: Rolle

en: Role Capabilities
da-DK: Rollefunktioner

en: Role Integration
da-DK: Rolleintegration

en: Role Usage
da-DK: Rollebrug

en: Role Usage edited.
da-DK: Rollebrug redigeret.

en: Role Usage updated.
da-DK: Rollebrug opdateret.

en: Role Usage: %s
da-DK: Rollebrug: %s

en: Role already selected!
da-DK: Rolles allerede valgt!

en: Role capabilities defined for other post types (i.e. 'edit_others_pages', 'edit_things') are ignored unless Role Usage is set to Direct Assignment.
da-DK: Rolletilladelser defineret for andre indlægstyper (f.eks. 'edit_others_pages', 'edit_things') ignoreres, medmindre rollebrug er indstillet til direkte tildeling.

en: Role-Based Synchronization
da-DK: Rollebaseret synkronisering

en: Roles
da-DK: Roller

en: Roles %1$s
da-DK: Roller %1$s

en: Roles & Groups
da-DK: Roller & Grupper

en: Roles and Permissions copied.
da-DK: Roller og tilladelser kopieret.

en: Roles assigned directly to the user
da-DK: Roller tildelt direkte til brugeren

en: Roles assigned to the user or one of their groups
da-DK: Roller tildelt til brugeren eller en af deres grupper

en: Roles updated.
da-DK: Roller opdateret.

en: Save Changes
da-DK: Gem ændringer

en: Save Permissions
da-DK: Gem tilladelser

en: Save Roles
da-DK: Gem roller

en: Saving Permissions...
da-DK: Gemmer tilladelser...

en: Saving Roles...
da-DK: Gemmer roller...

en: Scheduled Change Notifications
da-DK: Planlagte ændringsmeddelelser

en: Scheduled Revision Monitors
da-DK: Planlagte revisionsmonitorer

en: Search Custom Groups
da-DK: Søg brugerdefinerede grupper

en: Search Groups
da-DK: Søg grupper

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
da-DK: Søgeresultater for &#8220;%s&#8221;

en: Search Results include Media
da-DK: Søgeresultater inkluderer medier

en: Search Results:
da-DK: Søgeresultater:

en: Search Users
da-DK: Søg brugere

en: Search and add users...
da-DK: Søg og tilføj brugere...

en: Search by last name instead of display name
da-DK: Søg efter efternavn i stedet for visningsnavn

en: Search engine visibility controls
da-DK: Søgemaskine synlighedskontroller

en: Search for a group
da-DK: Søg efter en gruppe

en: Search for a user
da-DK: Søg efter en bruger

en: Search for an author
da-DK: Søg efter en forfatter

en: Search result filtering
da-DK: Filtrering af søgeresultater

en: Search roles and groups...
da-DK: Søg roller og grupper...

en: Search roles...
da-DK: Søg roller...

en: Secure content discovery
da-DK: Sikker indholdsfinding

en: See other user's unattached file uploads in Media Library.
da-DK: Se andre brugeres ikke-knyttede filuploads i Mediebiblioteket.

en: Select %s
da-DK: Vælg %s

en: Select All
da-DK: Vælg Alle

en: Select Permission Groups at User creation
da-DK: Vælg tilladelsesgrupper ved brugeroprettelse

en: Select Post
da-DK: Vælg indlæg

en: Select Post Type to Configure
da-DK: Vælg indlægstype til konfiguration

en: Select a page
da-DK: Vælg en side

en: Select as Parent
da-DK: Vælg som forælder

en: Select terms
da-DK: Vælg vilkår

en: Selected %s:
da-DK: Valgt %s:

en: Selected users already have specified author page
da-DK: Valgte brugere har allerede angivet forfatter side

en: Selected:
da-DK: Valgt:

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Categories or Terms.
da-DK: Indstil "Indstil som Forælder" rettigheder for specifikke kategorier eller vilkår.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Posts.
da-DK: Indstil "Sæt som forælder" tilladelser for specifikke indlæg.

en: Set Author to current user if autoset_post_author / autoset_page_author capability is assigned
da-DK: Sæt forfatter til nuværende bruger, hvis autoset_post_author / autoset_page_author kapacitet er tildelt

en: Set Editing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
da-DK: Indstil redigeringstilladelser for specifikke indlæg, kategorier eller termer.

en: Set Revision Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
da-DK: Indstil revisions tilladelser for specifikke indlæg, kategorier eller termer.

en: Set Term Assignment Permissions.
da-DK: Indstil tilladelser til tildeling af termer.

en: Set Term Management Permissions.
da-DK: Indstil tilladelser til termadministration.

en: Set Viewing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
da-DK: Indstil visningstilladelser for specifikke indlæg, kategorier eller termer.

en: Set as Parent
da-DK: Sæt som forælder

en: Set membership expiration date
da-DK: Sæt medlemskabets udløbsdato

en: Set to Blocked
da-DK: Sat til Blokeret

en: Set to Default
da-DK: Sat til Standard

en: Set to Enabled
da-DK: Indstil til Aktiveret

en: Set up posts for existing users
da-DK: Opsæt indlæg for eksisterende brugere

en: Setting
da-DK: Indstilling

en: Settings
da-DK: Indstillinger

en: Settings related to content editing permissions, provided by the %s module.
da-DK: Indstillinger relateret til redigering af indholdstilladelser, leveret af %s-modulet.

en: Shop manager
da-DK: Butikschef

en: Show All
da-DK: Vis alle

en: Show Groups
da-DK: Vis grupper

en: Show a "Read More" link that requires login
da-DK: Vis et "Læs mere" link, der kræver login

en: Show a teaser message or login prompt for protected content. Available in PublishPress Permissions Pro.
da-DK: Vis en teaserbesked eller loginprompt for beskyttet indhold. Tilgængelig i PublishPress Permissions Pro.

en: Show featured image
da-DK: Vis udsøgt billede

en: Show files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
da-DK: Vis filer uploadet af andre brugere, hvis de er knyttet til et indlæg, som brugeren har tilladelse til at redigere.

en: Show files uploaded by others users if they are attached to a post the user is allowed to view.
da-DK: Vis filer uploadet af andre brugere, hvis de er knyttet til et indlæg, som brugeren har tilladelse til at se.

en: Show list of Permissions Pro features and screencasts
da-DK: Vis liste over Permissions Pro-funktioner og screencasts

en: Show only the first
da-DK: Vis kun de første

en: Show the first X characters of the post content
da-DK: Vis de første X tegn af indlæggets indhold

en: Show users all the files in the Media Library. Unchecking this box will hide media files that are uploaded by other users.
da-DK: Vis brugerne alle filer i Mediebiblioteket. At fjerne markeringen af denne boks vil skjule mediefiler, der er uploadet af andre brugere.

en: Single view only
da-DK: Kun enkeltvisning

en: Sitemap filtering for restricted content
da-DK: Sitemap filtrering for begrænset indhold

en: Small Thumbnails Unfiltered
da-DK: Små miniaturebilleder filtreret

en: Smart User Matching
da-DK: Smart brugermatching

en: Some term-limited editing configurations require this.
da-DK: Nogle termbegrænsede redigeringskonfigurationer kræver dette.

en: Sort by:
da-DK: Sorter efter:

en: Specific Permissions
da-DK: Specifikke Tilladelser

en: Specific Permissions %1$s
da-DK: Specifikke tilladelser %1$s

en: Specific Permissions %1$s(for this user)%2$s
da-DK: Specifikke tilladelser %1$s(for denne bruger)%2$s

en: Specific Permissions (from primary role or group membership)
da-DK: Specifikke tilladelser (fra primær rolle eller gruppemedlemskab)

en: Specific Permissions assigned directly to the user
da-DK: Specifikke tilladelser tildelt direkte til brugeren

en: Specific Permissions assigned to the user or one of their groups
da-DK: Specifikke tilladelser tildelt til brugeren eller en af deres grupper

en: Specific Permissions updated.
da-DK: Specifikke tilladelser opdateret.

en: Specific Permissions: additions ('Enabled') are not applied, cannot be assigned
da-DK: Specifikke tilladelser: tilføjelser ('Aktiveret') anvendes ikke, kan ikke tildeles

en: Specific Permissions: no restrictions ('Blocked') can be applied to custom-defined groups
da-DK: Specifikke tilladelser: ingen begrænsninger ('Blokeret') kan anvendes på brugerdefinerede grupper

en: Specific Permissions: restrictions ('Blocked') take priority over additions ('Enabled')
da-DK: Specifikke tilladelser: restriktioner ('Blokeret') har prioritet over tilføjelser ('Aktiveret')

en: Standard Statuses
da-DK: Standard statusser

en: Standard statuses
da-DK: Standardstatuser

en: Status-based editing capabilities
da-DK: Statusbaserede redigeringsmuligheder

en: Status: Private
da-DK: Status: Privat

en: Statuses
da-DK: Statuser

en: Stop users from editing files uploaded by other users unless they are attached to a post the user is allowed to edit.
da-DK: Stop brugere fra at redigere filer uploadet af andre brugere, medmindre de er knyttet til et indlæg, som brugeren har tilladelse til at redigere.

en: Sub-%1$s Permissions are not separately listed.
da-DK: Under-%1$s tilladelser er ikke opført separat.

en: Sub-%s
da-DK: Under-%s

en: Sub-%s:
da-DK: Under-%s:

en: Sub-Sections
da-DK: Underafsnit

en: Submit Changes
da-DK: Indsend ændringer

en: Submit Changes to
da-DK: Indsend ændringer til

en: Submit Revision
da-DK: Indsend revision

en: Submit Revision of
da-DK: Indsend revision af

en: Submitted Revision
da-DK: Indsendt revision

en: Submitted Revision Editors
da-DK: Indsendt revision

en: Subscribers
da-DK: Abonnenter

en: Supported Plugin Integration
da-DK: Understøttet pluginintegration

en: Supports content-specific permissions for editing, term assignment and page parent selection. In combination with other modules, supports workflow statuses, PublishPress and PublishPress Revisions.
da-DK: Understøtter indholdsspecifikke tilladelser til redigering, termtildeling og valg af sideforælder. I kombination med andre moduler understøtter den arbejdsgangstatusser, PublishPress og PublishPress Revisions.

en: Supports network (multisite) installs
da-DK: Understøtter netværk (multisite) installationer

en: Suppress "Private: " Caption
da-DK: Undertrykke "Privat: " overskrift

en: Synchronize User Posts
da-DK: Synkroniser brugerindlæg

en: Tag creation requires Tag edit capability
da-DK: Tagoprettelse kræver redigeringsmuligheder for tags

en: Target Post Type
da-DK: Målindlægstype

en: Target number of visible pages/terms, used for auto-determination of number of visible levels
da-DK: Mål antal synlige sider/termer, brugt til automatisk bestemmelse af antallet af synlige niveauer

en: Taxonomies
da-DK: Taxonomier

en: Teaser Application:
da-DK: Teaseranvendelse:

en: Teaser Message
da-DK: Teaserbesked

en: Teaser Message Style Customization
da-DK: Tilpasning af teaser-beskedestil

en: Teaser Message Style:
da-DK: Teaserbeskedstil:

en: Teaser Settings
da-DK: Teaserindstillinger

en: Teaser Settings for %s
da-DK: Teaserindstillinger for %s

en: Teaser Text
da-DK: Teaser-tekst

en: Teaser Text Configuration
da-DK: Konfiguration af teasertekst

en: Teaser Type
da-DK: Teaser-type

en: Teaser Type:
da-DK: Teasertype:

en: Teaser text
da-DK: Teaser tekst

en: Template access controls
da-DK: Skabelon adgangskontroller

en: Template access restrictions
da-DK: Adgangsbegrænsninger for skabeloner

en: Term Management
da-DK: Termstyring

en: Term permission integration
da-DK: Integration af term tilladelser

en: Term-based filtering
da-DK: Term-baseret filtrering

en: Terms
da-DK: Betingelser

en: Text Color:
da-DK: Tekstfarve:

en: The %s was saved, but you can no longer edit it.
da-DK: %s blev gemt, men du kan ikke længere redigere det.

en: The 'posts' capabilities in a WP role determine its function as a Pattern Role for supplemental assignment to Permission Groups. When you assign the 'Author' pattern role for Pages, edit_posts and edit_published_posts become edit_pages and edit_published_pages.
da-DK: Kapabiliteterne for 'indlæg' i en WP-rolle bestemmer dens funktion som en mønsterrolle for supplerende tildeling til tilladelsesgrupper. Når du tildeler mønsterrollen 'Forfatter' til sider, bliver edit_posts og edit_published_posts til edit_pages og edit_published_pages.

en: The Events Calendar
da-DK: Begivenhedskalenderen

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to %1$sCapabilities > Editor Features > Element IDs%2$s for better organization and enhanced functionality.
da-DK: Funktionen Begrænsede Redigeringselementer er blevet flyttet til %1$sKapabiliteter > Redigeringsfunktioner > Element-ID'er%2$s for bedre organisering og forbedret funktionalitet.

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to the PublishPress Capabilities plugin. Please install %1$sPublishPress Capabilities%2$s to access this functionality.
da-DK: Funktionen Begrænsede Redigeringselementer er blevet flyttet til PublishPress Capabilities-pluginet. Installer venligst %1$sPublishPress Capabilities%2$s for at få adgang til denne funktionalitet.

en: The following capabilities are included in supplemental %s roles:
da-DK: Følgende funktioner er inkluderet i supplerende %s roller:

en: The following settings apply to users who are able to access the Media Library. Normally this requires the upload_files or edit_files capability.
da-DK: Følgende indstillinger gælder for brugere, der kan få adgang til Mediebiblioteket. Normalt kræver dette upload_files eller edit_files kapabilitet.

en: The following settings are currently overridden by the constant PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (defined in wp-config.php or some other file you maintain). Media Library access will not be altered by Permissions.
da-DK: De følgende indstillinger overskrives i øjeblikket af konstanten PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (defineret i wp-config.php eller en anden fil, du vedligeholder). Adgang til Mediebiblioteket vil ikke blive ændret af tilladelser.

en: The following would change from defaults to previously stored settings:
da-DK: Følgende vil ændre fra standard til tidligere gemte indstillinger:

en: The following would revert to default settings:
da-DK: Følgende vil vende tilbage til standardindstillinger:

en: The requested modification was processed, but you can no longer edit the post.
da-DK: Den anmodede ændring er blevet behandlet, men du kan ikke længere redigere indlægget.

en: There are no valid groups selected for deletion.
da-DK: Der er ingen gyldige grupper valgt til sletning.

en: These optional settings customize how PublishPress Permissions applies extra roles. Your existing WP Role Definitions can be applied in two different ways:
da-DK: Disse valgfrie indstillinger tilpasser, hvordan PublishPress Permissions anvender ekstra roller. Dine eksisterende WP Rolledefinitioner kan anvendes på to forskellige måder:

en: This %s
da-DK: Denne %s

en: This Permission is redundant due to a corresponding Limitation.
da-DK: Denne tilladelse er overflødig på grund af en tilsvarende begrænsning.

en: This Section
da-DK: Dette Afsnit

en: This causes unique capabilities to be required for editing each post type.
da-DK: Dette medfører, at unikke kapaciteter kræves for at redigere hver indlægstype.

en: This feature allows you to restrict access to Media Library files when they are accessed via WordPress. To restrict viewing of files when they are visited directly via the URL, use the "File Access" feature.
da-DK: Denne funktion giver dig mulighed for at begrænse adgangen til mediebiblioteksfiler, når de tilgås via WordPress. For at begrænse visningen af filer, når de besøges direkte via URL'en, skal du bruge funktionen "Filadgang".

en: This feature has been moved to PublishPress Capabilities > Editor Features > Element IDs. Please use the Capabilities plugin for better organization and enhanced functionality.
da-DK: Denne funktion er blevet flyttet til PublishPress Capabilities > Redaktørfunktioner > Element IDs. Venligst brug Capabilities-pluginet for bedre organisering og forbedret funktionalitet.

en: This feature is available in PublishPress Permissions PRO
da-DK: Denne funktion er tilgængelig i PublishPress Permissions PRO

en: This field is required.
da-DK: Dette felt er påkrævet.

en: This group name is already registered. Please choose another one.
da-DK: Dette gruppenavn er allerede registreret. Vælg venligst et andet.

en: This is a PRO feature
da-DK: Dette er en PRO-funktion

en: This is a custom login page
da-DK: Dette er en tilpasset login-side

en: This is how the teaser message will appear on your site. Changes update in real-time.
da-DK: Sådan vil teaser-beskeden fremstå på din side. Ændringer opdateres i realtid.

en: This message will be displayed in a styled notice box above the teaser content for users who are not logged in.
da-DK: Denne besked vil blive vist i en stiliseret meddelelse over teaser-indholdet for brugere, der ikke er logget ind.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the excerpt teaser content for users who are not logged in.
da-DK: Denne besked vil blive vist i en stiliseret meddelelse under uddrag teaser-indholdet for brugere, der ikke er logget ind.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the truncated content teaser for users who are not logged in.
da-DK: Denne besked vil blive vist i en stiliseret meddelelse under det afkortede indhold teaser for brugere, der ikke er logget ind.

en: This user is not a member of any custom Permission Groups.
da-DK: Denne bruger er ikke medlem af nogen brugerdefinerede tilladelsesgrupper.

en: This version of %1$s cannot work with your current %2$s version. Please upgrade it to %3$s or later.
da-DK: Denne version af %1$s kan ikke fungere med din nuværende %2$s version. Opgrader venligst til %3$s eller nyere.

en: Time-limit access customizations by delaying or expiring Permission Group membership.
da-DK: Tidsbegrænsning af adgangs-tilpasninger ved at forsinke eller udløbe medlemskab af tilladelsesgrupper.

en: Time-limited Membership
da-DK: Tidsbegrænset medlemskab

en: Title Only
da-DK: Kun titel

en: Title:
da-DK: Titel:

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
da-DK: For at tildele forum-specifikke tilladelser til bbPress, %1$sopgrader til Permissions Pro%2$s og aktiver funktionen Kompatibilitetspakke.

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, activate the Compatibility Pack feature.
da-DK: For at tildele forum-specifikke tilladelser til bbPress, aktiver funktionen Kompatibilitetspakke.

en: To assign page-specific Permissions for editing, parent selection or term assignment, enable the Editing Permissions feature.
da-DK: For at tildele side-specifikke tilladelser til redigering, forældreudvælgelse eller term tildeling, aktiver funktionen Redigerings tilladelser.

en: To assign page-specific PublishPress Revision permissions, enable the Editing Permissions feature.
da-DK: For at tildele side-specifikke PublishPress Revision tilladelser, aktiver funktionen Redigeringstilladelser.

en: To assign roles for bbPress forums, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
da-DK: For at tildele roller til bbPress fora, %1$sopgrader til Permissions Pro%2$s og aktiver funktionen Kompatibilitetspakke.

en: To assign roles for bbPress forums, activate the Compatibility Pack feature.
da-DK: For at tildele roller til bbPress-fora, aktiver funktionen Kompatibilitetspakke.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
da-DK: For at blokere direkte URL-adgang til vedhæftninger af ulæselige indlæg, %1$sopgrader til Permissions Pro%2$s og aktiver funktionen for filadgang.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, activate the File Access feature.
da-DK: For at blokere direkte URL-adgang til vedhæftninger af ulæselige indlæg, aktiver funktionen for filadgang.

en: To block direct access to unreadable files, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
da-DK: For at blokere direkte adgang til ulæselige filer, %1$sopgrader til Permissions Pro%2$s og aktiver funktionen for filadgang.

en: To block direct access to unreadable files, activate the File Access feature.
da-DK: For at blokere direkte adgang til ulæselige filer, aktiver funktionen for filadgang.

en: To control how Extra Roles are applied, see %1$sRole Usage%2$s.
da-DK: For at kontrollere hvordan Ekstra Roller anvendes, se %1$sRollebrug%2$s.

en: To customize bbPress forum permissions, activate the Compatibility Pack feature.
da-DK: For at tilpasse bbPress forumtilladelser, aktiver funktionen for kompatibilitetspakken.

en: To customize bbPress forum permissions, activate your Permissions Pro license key.
da-DK: For at tilpasse bbPress forumtilladelser, aktiver din Permissions Pro licensnøgle.

en: To customize editing permissions, enable the Editing Permissions feature.
da-DK: For at tilpasse redigeringstilladelser, aktiver funktionen Redigeringstilladelser.

en: To customize publication workflow, %1$sinstall PublishPress Statuses%2$s.
da-DK: For at tilpasse publiceringsarbejdsgangen, %1$sinstaller PublishPress Statuses%2$s.

en: To force the value of one or more settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
da-DK: For at tvinge værdien af en eller flere indstillinger netværksbredt, <strong>kopier</strong> følgende kode ind i din temas <strong>functions.php</strong> fil (eller en anden fil, der altid udføres og ikke automatisk opdateres) og modificer som ønsket:

en: To modify one or more default settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
da-DK: For at ændre en eller flere standardindstillinger netværksbredt, <strong>kopier</strong> følgende kode ind i din temas <strong>functions.php</strong> fil (eller en anden fil, der altid udføres og ikke automatisk opdateres) og modificer som ønsket:

en: To read the full content, please log in to this site.
da-DK: For at læse det fulde indhold, bedes du logge ind på dette sted.

en: To save memory on front end access, don't register any filters related to content editing
da-DK: For at spare hukommelse ved frontend-adgang, registrer ikke nogen filtre relateret til indholdsredigering

en: Top
da-DK: Øverste

en: Topic creation restrictions
da-DK: Begrænsninger for emneoprettelse

en: Translator
da-DK: Oversætter

en: Treat media attached to unregistered post types as unattached, to avoid improper and confusing filtering
da-DK: Behandl medier, der er knyttet til uregistrerede posttyper, som ikke tilknyttede, for at undgå forkert og forvirrende filtrering

en: Type-specific Extra Roles grant all capabilities in Pattern Role
da-DK: Type-specifikke ekstra roller giver alle muligheder i mønsterrolle

en: Type-specific and/or status-specific equivalents of the following capabilities are included in supplemental %s roles:
da-DK: Typespecifikke og/eller status-specifikke ækvivalenter af de følgende kapabiliteter er inkluderet i supplerende %s roller:

en: Unblocked
da-DK: Afblokeret

en: Universal Permissions
da-DK: Universelle Tilladelser

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
da-DK: Lås %s integration op for at forbedre din revisionsløsning.

en: Unlock Permissions > Settings > Core > Admin Back End > 'Hide non-editable posts'
da-DK: Lås op for Tilladelser > Indstillinger > Kerne > Admin Back End > 'Skjul ikke-redigerbare indlæg'

en: Unlock Pro Integrations
da-DK: Lås Pro-integrationer op

en: Unlock advanced user synchronization features
da-DK: Lås op for avancerede brugersynkroniseringsfunktioner

en: Unmodified from WordPress default behavior. To enable filtering, remove constant definition PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.
da-DK: Uændret fra WordPress standardadfærd. For at aktivere filtrering, fjern konstantdefinitionen PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.

en: Update Permissions
da-DK: Opdater rettigheder

en: Upgrade to PRO
da-DK: Opgrader til PRO

en: Upgrade to Permissions Pro
da-DK: Opgrader til Permissions Pro

en: Upgrade to Pro
da-DK: Opgrader til Pro

en: Upgrade to Pro and get advanced file access control with all these features and more.
da-DK: Opgrader til Pro og få avanceret filadgangskontrol med alle disse funktioner og mere.

en: Upgrade to Pro and get advanced membership management with circles, time-limited memberships, and more.
da-DK: Opgrader til Pro og få avanceret medlemskabsstyring med cirkler, tidsbegrænsede medlemskaber og mere.

en: Upgrade to Pro and get advanced user post generation with all these features and more.
da-DK: Opgrader til Pro og få avanceret brugerindlægsgenerering med alle disse funktioner og mere.

en: Upgrade to Pro to automatically generate posts for users
da-DK: Opgrader til Pro for automatisk at generere indlæg til brugere

en: Upgrade to Pro to enable this integration
da-DK: Opgrader til Pro for at aktivere denne integration

en: Upgrade to Pro to limit access based on post author relationships
da-DK: Opgrader til Pro for at begrænse adgang baseret på indlægsauteurskabsrelationer

en: Upgrade to Pro to unlock advanced file protection capabilities
da-DK: Opgrader til Pro for at låse op for avancerede filbeskyttelsesfunktioner

en: Upgrade to Pro to unlock bulk page creation features
da-DK: Opgrader til Pro for at låse op for funktioner til bulk sideoprettelse

en: Upgrade to Pro to unlock seamless integration.
da-DK: Opgrader til Pro for at låse op for problemfri integration.

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
da-DK: Opgrader til Pro-versionen for optimal kompatibilitet og hurtig, professionel support.

en: Usage
da-DK: Brug

en: Use %s for post URL
da-DK: Brug %s til indlæg URL

en: Use Custom Teaser Message Style
da-DK: Brug brugerdefineret teaserbeskedstil

en: Use Default Teaser Message Style
da-DK: Brug standard teaserbeskedstil

en: Use Excerpt as teaser text
da-DK: Brug uddrag som teaser tekst

en: Use Excerpt or pre-More as teaser text
da-DK: Brug uddrag eller før-Mere som teaser tekst

en: Use Excerpt, pre-More or First X Characters as teaser text
da-DK: Brug uddrag, før-Mere eller de første X tegn som teaser tekst

en: Use any Role or Permission Group
da-DK: Brug enhver rolle eller tilladelsesgruppe

en: Use configured teaser text to replace or supplement content
da-DK: Brug konfigureret teaser tekst til at erstatte eller supplere indhold

en: Use content before Read More link as teaser text
da-DK: Brug indholdet før "Læs mere" linket som teaser tekst

en: Use display name for search results instead of user_login
da-DK: Brug visningsnavn til søgeresultater i stedet for bruger_login

en: Use excerpt or content before More tag
da-DK: Brug uddrag eller indhold før Mere-tag

en: Use excerpt or first X characters of content
da-DK: Brug uddrag eller de første X tegn af indholdet

en: Use first X characters of content as teaser text
da-DK: Brug de første X tegn af indholdet som teaser tekst

en: Use modern tabbed metabox interface
da-DK: Brug moderne fanebaseret metabox-interface

en: Use the post excerpt as teaser content
da-DK: Brug indlæggets uddrag som teaser indhold

en: User
da-DK: Bruger

en: User Application:
da-DK: Brugerapplikation:

en: User Groups
da-DK: Brugergrupper

en: User ID:
da-DK: Bruger ID:

en: User Management
da-DK: Brugeradministration

en: User Posts
da-DK: Brugerindlæg

en: User Posts Synchronization
da-DK: Brugerindlægssynkronisering

en: User Roles %1$s
da-DK: Brugerroller %1$s

en: User Search: Filter by WP role
da-DK: Bruger søgning: Filtrer efter WP rolle

en: User editing capabilities apply for
da-DK: Bruger redigeringskapabiliteter gælder for

en: User field to search by default
da-DK: Brugerfelt til standard søgning

en: User meta fields selectable for search (comma-separated)
da-DK: Bruger-meta felter, der kan vælges til søgning (kommasepareret)

en: User meta fields which should be treated as boolean (comma-separated)
da-DK: Bruger-meta felter, der skal behandles som boolske (kommasepareret)

en: User meta fields which should be treated as numeric (comma-separated)
da-DK: Bruger-meta felter, der skal behandles som numeriske (kommasepareret)

en: Username
da-DK: Brugernavn

en: Users
da-DK: Brugere

en: Users can always edit their own files
da-DK: Brugere kan altid redigere deres egne filer

en: Users to notify when revisions are submitted
da-DK: Brugere der skal underrettes når revisioner indsendes

en: Users to notify when scheduled revisions are published
da-DK: Brugere der skal underrettes når planlagte revisioner offentliggøres

en: Users who have custom editing permissions for an attachment can also delete it
da-DK: Brugere, der har brugerdefinerede redigeringstilladelser til en vedhæftning, kan også slette det

en: Users who have specific editing permissions for a post or attachment can also delete it
da-DK: Brugere, der har specifikke redigeringstilladelser til et indlæg eller vedhæftning, kan også slette det

en: Using group membership to block access is not recommended. Consider reducing the user's role capabilities and using group membership to add access.
da-DK: At bruge gruppemedlemskab til at blokere adgang anbefales ikke. Overvej at reducere brugerens rollekapaciteter og bruge gruppemedlemskab til at tilføje adgang.

en: Version info was refreshed.
da-DK: Versionsinfo blev opdateret.

en: View
da-DK: Vis

en: View Full Profile
da-DK: Vis fuld profil

en: View Knowledge Base
da-DK: Se vidensbasen

en: View currently stored user permissions:
da-DK: Vis aktuelt gemte brugerrettigheder:

en: Viewing
da-DK: Visning

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members.
da-DK: Synlighedscirkler og redaktionelle cirkler blokerer adgang til indhold, der ikke er skrevet af andre gruppemedlemmer.

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members. Any WP Role, BuddyPress Group or custom Group can be marked as a Circle for specified post types.
da-DK: Synlighedscirkler og redaktionelle cirkler blokerer adgang til indhold, der ikke er skrevet af andre gruppemedlemmer. Enhver WP-rolle, BuddyPress-gruppe eller brugerdefineret gruppe kan markeres som en cirkel for specifikke indlægstyper.

en: Warning: Content hidden by these Permissions will be displayed if PP is deactivated. Consider setting a private Visibility on Edit Post screen instead.
da-DK: Advarsel: Indhold skjult af disse tilladelser vil blive vist, hvis PP deaktiveres. Overvej at indstille en privat synlighed på skærmbilledet Rediger indlæg i stedet.

en: When Teaser is applied with Redirect enabled, append original url as redirect_to argument
da-DK: Når teaser anvendes med omdirigering aktiveret, tilføj den oprindelige url som redirect_to argument

en: When file access is blocked, do not set the WP_Query 404 / 403 property
da-DK: Når filadgang er blokeret, skal WP_Query 404 / 403 egenskaben ikke sættes

en: When saving a post, if the default term is not selectable, substitute first available.
da-DK: Når du gemmer et indlæg, hvis standardbegrebet ikke kan vælges, erstat med først tilgængelige.

en: When synchronizing role metagroups to currently defined WP roles, don't delete groups for previously defined WP roles.
da-DK: Når der synkroniseres rollemetagrupper til aktuelt definerede WP-roller, må der ikke slettes grupper for tidligere definerede WP-roller.

en: Widget-level permission controls
da-DK: Tilladelseskontroller på widget-niveau

en: With Direct Assignment, capabilities are applied without modification.
da-DK: Med direkte tildeling anvendes kapabiliteter uden ændringer.

en: Within the async-upload.php script, filter author's retrieval of the attachment they just uploaded
da-DK: I async-upload.php scriptet, filtrer forfatterens hentning af vedhæftningen, de lige har uploadet

en: WordPress Role
da-DK: WordPress-rolle

en: WordPress Roles
da-DK: WordPress-roller

en: WordPress default. Show "Page not found" screen
da-DK: WordPress standard. Vis "Siden blev ikke fundet" skærm

en: Work around database setup warnings (at plugin activation) on some servers
da-DK: Arbejd omkring databaseopsætningsadvarsler (ved pluginaktivering) på nogle servere

en: Workflow
da-DK: Arbejdsgang

en: Workflow-specific access controls
da-DK: Workflow-specifikke adgangskontroller

en: Working Copy
da-DK: Arbejdskopi

en: Working Copy of
da-DK: Arbejdskopi af

en: You are not allowed to create new %s
da-DK: Du har ikke tilladelse til at oprette nye %s

en: You are not permitted to do that.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at gøre det.

en: You are not permitted to manage menu locations
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere menulokationer

en: You can add Permissions capabilities to a role using the %1$s plugin.
da-DK: Du kan tilføje tilladelsesmuligheder til en rolle ved hjælp af %1$s-pluginet.

en: You can adjust some Permissions behavior by %1$s adding capabilities to a WordPress role%2$s.
da-DK: Du kan justere nogle tilladelsesadfærd ved %1$s at tilføje kapaciteter til en WordPress-rolle%2$s.

en: You can now set individual permissions for
da-DK: Du kan nu indstille individuelle tilladelser for

en: You can&#8217;t delete that group.
da-DK: Du kan&#8217;t slette den gruppe.

en: You do not have permission to create new Navigation Menus
da-DK: Du har ikke tilladelse til at oprette nye Navigationsmenuer

en: You do not have permission to delete that Navigation Menu.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at slette den Navigationsmenu.

en: You do not have permission to delete the menu item "%1$s"
da-DK: Du har ikke tilladelse til at slette menu-elementet "%1$s"

en: You do not have permission to edit the menu item "%1$s"
da-DK: Du har ikke tilladelse til at redigere menu-elementet "%1$s"

en: You do not have permission to move the menu item "%1$s"
da-DK: Du har ikke tilladelse til at flytte menu-elementet "%1$s"

en: You do not have permission to select that Parent
da-DK: Du har ikke tilladelse til at vælge den forælder

en: You do not have permission to update that Navigation Menu
da-DK: Du har ikke tilladelse til at opdatere den Navigationsmenu

en: You have specified this group for deletion: | You have specified these groups for deletion:
da-DK[0]: Du har angivet denne gruppe til sletning:
da-DK[1]: Du har angivet disse grupper til sletning:

en: You're using PublishPress Permissions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
da-DK: Du bruger PublishPress Permissions Free. Pro-versionen har flere funktioner og support. %sOpgrader til Pro%s

en: Your license key has expired. For updates to PublishPress Permissions Pro and priority support, %splease renew%s.
da-DK: Din licensnøgle er udløbet. For opdateringer til PublishPress Permissions Pro og prioriteret support, %sforny venligst%s.

en: Your presspermit.com key has expired, but a <a href="%s">PublishPress renewal</a> discount may be available.
da-DK: Din presspermit.com-nøgle er udløbet, men en <a href="%s">PublishPress fornyelse</a> rabat kan være tilgængelig.

en: access denied
da-DK: adgang nægtet

en: any user
da-DK: enhver bruger

en: bbPress Forums
da-DK: bbPress Fora

en: characters
da-DK: tegn

en: characters (leave empty for full excerpt)
da-DK: tegn (efterlad tomt for fuldt uddrag)

en: close
da-DK: luk

[ctx: count]
en: Extra Roles
da-DK: Ekstra Roller

[ctx: count]
en: Specific Permissions
da-DK: Specifikke Rettigheder

[ctx: count]
en: Users
da-DK: Brugere

en: current (%d):
da-DK: aktuel (%d):

en: edit
da-DK: rediger

en: edit group
da-DK: rediger gruppe

en: edit group permissions
da-DK: rediger gruppeindstillinger

en: edit user permissions
da-DK: rediger brugertilladelser

en: eligible (%d):
da-DK: berettiget (%d):

en: enable custom permissions for %s
da-DK: aktiver brugerdefinerede tilladelser for %s

en: enter post ID/slug
da-DK: indtast indlæg ID/slug

en: equal or lower role levels
da-DK: lige eller lavere rolle niveauer

en: for item
da-DK: for emne

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Groups
da-DK: Grupper

en: item
da-DK: element

en: item(s)
da-DK: element(er)

en: items
da-DK: elementer

en: lower role levels
da-DK: lavere rolle niveauer

en: make each selected user the author of a new page
da-DK: gør hver valgt bruger til forfatter af en ny side

en: no Page Parent filter
da-DK: ingen side forælder filter

en: no supplemental assignment
da-DK: ingen supplerende tildeling

en: note: Plugin settings and configuration data will be deleted, but only after the last copy of Permissions / Permissions Pro is deleted.
da-DK: note: Pluginindstillinger og konfigurationsdata vil blive slettet, men kun efter den sidste kopi af Permissions / Permissions Pro er slettet.

en: objects
da-DK: objekter

en: pattern page sets parent and default content for author page
da-DK: mønsterside sætter forælder og standardindhold for forfatterside

en: pattern post sets default content and categories for author post
da-DK: mønsterindlæg sætter standardindhold og kategorier for forfatterindlæg

en: pattern post sets parent, default content and template for author page
da-DK: mønsterindlæg sætter forælder, standardindhold og skabelon for forfatterside

en: patterned on&hellip;
da-DK: mønsteret på&hellip;

en: patterned on...
da-DK: mønsteret på...

en: post content
da-DK: indholdsindlæg

en: post title
da-DK: indlægstitel

en: select other
da-DK: vælg andre

en: select...
da-DK: vælg...

en: selected
da-DK: valgt

en: settings
da-DK: indstillinger

en: sub-%1$s of this %2$s
da-DK: under-%1$s af denne %2$s

en: supported tags are [username] and [userid]
da-DK: understøttede tags er [brugernavn] og [brugerid]

en: this %1$s
da-DK: denne %1$s

en: this %1$s and its sub-%2$s
da-DK: denne %1$s og dens under-%2$s

en: unpublished
da-DK: ikke offentliggjort

[ctx: user]
en: &lt; Unselect
da-DK: &lt; Fjern valg

[ctx: user]
en: Select &gt;
da-DK: Vælg &gt;

en: view / edit group
da-DK: vis / rediger gruppe

en: 🔓 Unlock %s
da-DK: 🔓 Lås op for %s
