PublishPress Permissions Free 4.8.1 - en to ar translation catalogue (1105 entries)

en:  %1$sFix Sub-%2$s Permissions%3$s
ar:  %1$sإصلاح أذونات Sub-%2$s%3$s

en: "Hide Private" settings only apply to custom privacy (Member, Premium, Staff, etc.)
ar: "إخفاء خاص" تنطبق الإعدادات فقط على الخصوصية المخصصة (عضو، مميز، موظف، إلخ.)

en: %1$s %2$s in this %3$s
ar: %1$s %2$s في هذا %3$s

en: %1$s Permissions %2$s*%3$s
ar: %1$s الأذونات %2$s*%3$s

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED within %3$s, unless enabled by another Permission.
ar: %1$s الوصول لـ %2$s محظور ضمن %3$s، ما لم يتم تفعيله بواسطة إذن آخر.

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED, unless enabled by another Permission.
ar: الوصول إلى %1$s لـ %2$s محجوب، ما لم يتم تمكينه بواسطة إذن آخر.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED within %3$s, regardless of role capabilities.
ar: %1$s الوصول لـ %2$s مفعل ضمن %3$s، بغض النظر عن قدرات الأدوار.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED, regardless of role capabilities.
ar: الوصول إلى %1$s لـ %2$s مفعل، بغض النظر عن قدرات الدور.

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
ar: %1$s استعلامات في %2$s ثوانٍ. %3$s ميغابايت مستخدمة.

en: %1$s this %2$s
ar: %1$s هذا %2$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade %2$s to version %3$s or later.
ar: %1$s لن يعمل حتى تقوم بترقية %2$s إلى الإصدار %3$s أو أحدث.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade PHP to version %2$s or later. Current version: %3$s
ar: %1$s لن يعمل حتى تقوم بترقية PHP إلى الإصدار %2$s أو أحدث. الإصدار الحالي: %3$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade WordPress to version %2$s or later.
ar: %1$s لن يعمل حتى تقوم بترقية WordPress إلى الإصدار %2$s أو أحدث.

en: %1$sDisable%2$s all filtering for anonymous users
ar: %1$sتعطيل%2$s جميع الفلاتر للمستخدمين المجهولين

en: %1$sDo not apply%2$s metagroup permissions for Administrators
ar: %1$sلا تطبق%2$s أذونات مجموعة الميتا على المسؤولين

en: %1$sGroup Type:%2$s %3$s
ar: %1$sنوع المجموعة:%2$s %3$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles assigned directly%2$s
ar: %1$sالمستخدمون الذين لديهم أدوار إضافية مخصصة مباشرة%2$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles or Specific Permissions directly%2$s
ar: %1$sالمستخدمون الذين لديهم أدوار إضافية أو أذونات محددة مباشرة%2$s

en: %1$sUsers who have Specific Permissions assigned directly%2$s
ar: %1$sالمستخدمون الذين لديهم أذونات محددة مخصصة مباشرة%2$s

en: %s (All Types)
ar: %s (جميع الأنواع)

en: %s (previous install)
ar: %s (تثبيت سابق)

en: %s Manager
ar: %s مدير

en: %s Permissions
ar: %s الأذونات

en: %s Roles
ar: %s أدوار

en: %s Visibility
ar: %s الرؤية

en: %s author page added | %s author pages added
ar[0]: تمت إضافة صفحة مؤلف %s
ar[1]: تمت إضافة صفحات مؤلف %s

en: %s group deleted | %s groups deleted
ar[0]: %s مجموعة محذوفة
ar[1]: %s مجموعات محذوفة

en: %s is a PRO feature
ar: %s هي ميزة احترافية

en: %s is available in PRO
ar: %s متاح في النسخة الاحترافية

en: %s more
ar: %s المزيد

en: %s&nbsp;details
ar: %s&nbsp;تفاصيل

en: %s, more...
ar: %s، المزيد...

en: %sEdit WordPress Role%s
ar: %sتعديل دور ووردبريس%s

en: %sPosts / Pages Listing:%s %s
ar: %sقائمة المشاركات / الصفحات:%s %s

en: (Blocked)
ar: (محظور)

en: (Default access: Blocked)
ar: (الوصول الافتراضي: محجوز)

en: (Default access: Enabled)
ar: (الوصول الافتراضي: مفعل)

en: (No setting)
ar: (لا توجد إعدادات)

en: (Statuses Pro capability)
ar: (إمكانية Statuses Pro)

en: (all post types)
ar: (جميع أنواع المنشورات)

en: (any WP role)
ar: (أي دور في WP)

en: (invalid role definition)
ar: (تعريف دور غير صالح)

en: (login timed out)
ar: (انتهت صلاحية تسجيل الدخول)

en: (no parent)
ar: (لا يوجد والد)

en: (none)
ar: (لا شيء)

en: (select...)
ar: (اختر...)

en: (unpublished)
ar: (غير منشور)

en: (user field)
ar: (حقل المستخدم)

en: (using default capabilities due to invalid %s definition)
ar: (استخدام قدرات افتراضية بسبب تعريف %s غير صالح)

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
ar: <strong>يمكن حذف هذه الإضافة.</strong>

en: = %1$s and sub-%1$s
ar: = %1$s و فرعي-%1$s

en: = Blocked
ar: = محظور

en: = Enabled
ar: = مفعل

en: = Limitation
ar: = قيد

en: = sub-%s only
ar: = فرعي-%s فقط

en: A presspermit.com key appears to be active. <a href="%s" target="_blank">Contact us</a> for assistance in migrating your account to publishpress.com.
ar: يبدو أن مفتاح presspermit.com نشط. <a href="%s" target="_blank">اتصل بنا</a> للحصول على المساعدة في نقل حسابك إلى publishpress.com.

en: About
ar: حول

en: About PublishPress Permissions
ar: حول أذونات PublishPress

en: Access Circles
ar: دوائر الوصول

en: Accommodate front end uploading solutions that require page editing capabilities for the async upload request
ar: توفير حلول رفع الواجهة الأمامية التي تتطلب قدرات تحرير الصفحات لطلب الرفع غير المتزامن

en: Account
ar: الحساب

en: Active
ar: نشط

en: Active Plugin
ar: الإضافات النشطة

en: Active Plugin Integration
ar: تكامل المكونات النشطة

en: Add
ar: إضافة

en: Add Author Page&hellip;
ar: إضافة صفحة المؤلف…

en: Add Extra Roles
ar: إضافة أدوار إضافية

en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Add New Group
ar: إضافة مجموعة جديدة

en: Add New Permission Group
ar: إضافة مجموعة أذونات جديدة

en: Add Pages
ar: إضافة صفحات

en: Add Role
ar: إضافة دور

en: Add Roles
ar: إضافة أدوار

en: Add Selected Permissions
ar: إضافة الأذونات المحددة

en: Add Specific Permissions
ar: إضافة أذونات محددة

en: Add User Permissions
ar: إضافة أذونات المستخدم

en: Add new pages to a parent page
ar: إضافة صفحات جديدة إلى صفحة رئيسية

en: Add selected users to Permission Group
ar: إضافة المستخدمين المحددين إلى مجموعة الأذونات

en: Add taxonomy columns to Edit Posts screen
ar: إضافة أعمدة التصنيف إلى شاشة تحرير المشاركات

en: Adds compatibility or integration with ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, various other plugins. Configure any BuddyPress Group as a Permissions Group. For multisite, provides network-wide Permission Groups.
ar: يضيف التوافق أو التكامل مع ACF، bbPress، Relevanssi، عرض صفحة شجرة CMS، واجهة نوع المنشور المخصصة، Subscribe2، WPML، وملحقات أخرى متنوعة. قم بتكوين أي مجموعة BuddyPress كـ مجموعة أذونات. لمواقع متعددة، يوفر مجموعات أذونات على مستوى الشبكة.

en: Adjustment
ar: تعديل

en: Admin
ar: مسؤول

en: Administrators
ar: المديرون

en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced Configuration
ar: إعدادات متقدمة

en: Advanced Custom Fields
ar: حقول مخصصة متقدمة

en: Advanced Integration
ar: تكامل متقدم

en: Advanced Settings
ar: الإعدادات المتقدمة

en: Advanced search controls
ar: ضوابط البحث المتقدمة

en: After %s:
ar: بعد %s:

en: After the user logs in, they will be redirected back to the original post they were viewing.
ar: بعد تسجيل دخول المستخدم، سيتم توجيههم مرة أخرى إلى المشاركة الأصلية التي كانوا يعرضونها.

en: All
ar: الكل

en: All Post Types
ar: جميع أنواع المشاركات

en: All Role Usage settings will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
ar: سيتم إعادة تعيين جميع إعدادات استخدام الدور إلى الافتراضيات. هل أنت متأكد؟

en: All Sides
ar: جميع الجوانب

en: All Statuses
ar: جميع الحالات

en: All Users
ar: جميع المستخدمين

en: All capabilities defined for this WordPress role will be applied in supplemental assignments:
ar: سيتم تطبيق جميع القدرات المحددة لهذا الدور في WordPress في التعيينات الإضافية:

en: All post teaser settings were reset to defaults.
ar: تم إعادة تعيين جميع إعدادات معاينة المنشورات إلى الإعدادات الافتراضية.

en: All post teaser settings were updated.
ar: تم تحديث جميع إعدادات معاينة المنشورات.

en: All settings in this form (including those on undisplayed tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
ar: ستتم إعادة تعيين جميع الإعدادات في هذا النموذج (بما في ذلك تلك الموجودة في علامات التبويب غير المعروضة) إلى القيم الافتراضية. هل أنت متأكد؟

en: All settings were reset to defaults.
ar: تم إعادة تعيين جميع الإعدادات إلى الافتراضية.

en: All settings were updated.
ar: تم تحديث جميع الإعدادات.

en: All users (including anonymous)
ar: جميع المستخدمين (بما في ذلك المجهولون)

en: All users who are logged in and have a role on the site
ar: جميع المستخدمين الذين قاموا بتسجيل الدخول ولديهم دور على الموقع

en: All users with a WordPress %s role
ar: جميع المستخدمين الذين لديهم دور في ووردبريس %s

en: All users with the WordPress role of %s
ar: جميع المستخدمين الذين لديهم دور WordPress من %s

en: Allow Administrators to be added to Permission Groups, even though they are not restricted
ar: السماح بإضافة المسؤولين إلى مجموعات الأذونات، حتى لو لم يكونوا مقيدين

en: Allow Renaming of uneditable Items
ar: السماح بإعادة تسمية العناصر غير القابلة للتحرير

en: Allow non-Administrators to Quick Edit or Bulk Edit (possibly allowing them to bypass restrictions).
ar: السماح لغير الإداريين بالتعديل السريع أو التعديل الجماعي (مما قد يسمح لهم بتجاوز القيود).

en: Allow non-Administrators to rename menu items they cannot fully edit. Menu items will be locked into current positions.
ar: السماح لغير المسؤولين بإعادة تسمية عناصر القائمة التي لا يمكنهم تعديلها بالكامل. ستظل عناصر القائمة مقفلة في المواقع الحالية.

en: Allow the {All} and {Anonymous} metagroups to be granted specific reading permissions for private content
ar: السماح لمجموعات الميتا {All} و {Anonymous} بالحصول على أذونات قراءة محددة للمحتوى الخاص

en: Allow users to edit files they have uploaded, regardless of other restrictions.
ar: السماح للمستخدمين بتعديل الملفات التي قاموا بتحميلها، بغض النظر عن القيود الأخرى.

en: Allow users to edit files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
ar: السماح للمستخدمين بتعديل الملفات التي تم تحميلها من قبل مستخدمين آخرين إذا كانت مرتبطة بمشاركة يمكن للمستخدم تعديلها.

en: Allow users to edit their new posts
ar: السماح للمستخدمين بتحرير منشوراتهم الجديدة

en: Allows Permission Group membership to be date-limited (delayed and/or scheduled for expiration). Simple date picker UI alongside group membership selection.
ar: يسمح بأن تكون عضوية مجموعة الأذونات محدودة بالتاريخ (مؤجلة و/أو مجدولة لانتهاء الصلاحية). واجهة اختيار تاريخ بسيطة بجانب اختيار عضوية المجموعة.

en: Allows creation of a new post (of any type) for each selected user, using an existing post as the pattern.
ar: يسمح بإنشاء منشور جديد (من أي نوع) لكل مستخدم مختار، باستخدام منشور موجود كنمط.

en: Always auto-assign a category if none are selected and user lacks permission for default category
ar: تعيين فئة تلقائيًا دائمًا إذا لم يتم اختيار أي فئة وكان المستخدم يفتقر إلى إذن الفئة الافتراضية.

en: Always auto-assign a post tag if none are selected
ar: قم دائمًا بتعيين علامة منشور تلقائيًا إذا لم يتم تحديد أي علامات

en: Always auto-assign a term of this taxonomy if none are selected
ar: قم دائمًا بتعيين مصطلح من هذا التصنيف تلقائيًا إذا لم يتم تحديد أي مصطلحات

en: Anonymous users (not logged in)
ar: المستخدمون المجهولون (غير مسجلين الدخول)

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies only within %3$s, along with other specified %4$s.
ar: أي وصول قائم على الدور لـ %1$s لـ %2$s محدود. ينطبق فقط ضمن %3$s، مع %4$s المحددة الأخرى.

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies to only %3$s, along with other specified %4$s.
ar: أي وصول قائم على الدور لـ %1$s لـ %2$s محدود. ينطبق فقط على %3$s، مع %4$s المحددة الأخرى.

en: Apply
ar: تطبيق

en: Apply Teaser to Private Posts
ar: تطبيق المعاينة على المشاركات الخاصة

en: Apply permission controls to WooCommerce products and product categories.
ar: تطبيق ضوابط الأذونات على منتجات WooCommerce وفئات المنتجات.

en: Apply permission controls to events and event-related content.
ar: تطبيق تحكمات الأذونات على الفعاليات والمحتوى المتعلق بالفعاليات.

en: Approve
ar: موافقة

en: Arbitrary Capabilities
ar: قدرات عشوائية

en: Are you sure you want to remove the selected user(s) from exceptions?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة المستخدمين المختارين من الاستثناءات؟

en: Assign (All Types)
ar: تعيين (جميع الأنواع)

en: Assign Extra Roles or Permissions on the Edit Permissions screen.
ar: تعيين أدوار أو أذونات إضافية في شاشة تحرير الأذونات.

en: Assign Extra Roles or Permissions.
ar: تعيين أدوار أو أذونات إضافية.

en: Assign Publish Permissions separate from Edit Permissions
ar: تعيين أذونات النشر بشكل منفصل عن أذونات التحرير

en: Assign Term
ar: تعيين مصطلح

en: Assign Terms
ar: تعيين الشروط

en: Assign for selected %s only
ar: تعيين للمحدد %s فقط

en: Assign for selected and sub-%s
ar: تعيين للمحدد و فرعي-%s

en: Assign for selected and sub-terms
ar: تعيين للمحدد و الشروط الفرعية

en: Assign for selected term only
ar: تعيين للشروط المحددة فقط

en: Assign for sub-%s only
ar: تعيين لفرعي-%s فقط

en: Assign for sub-terms only
ar: تعيين للشروط الفرعية فقط

en: Assign post and term permissions to BuddyPress groups for enhanced content control.
ar: تعيين أذونات المنشورات والمصطلحات لمجموعات BuddyPress من أجل تحسين التحكم في المحتوى.

en: Assign post permissions to BuddyPress groups
ar: تعيين أذونات المنشورات لمجموعات BuddyPress

en: Assign term permissions to BuddyPress groups
ar: تعيين أذونات المصطلحات لمجموعات BuddyPress

en: Assign to %s
ar: تعيين إلى %s

en: Assigned for %s and sub-%s.
ar: مخصص لـ %s وفروع %s.

en: Assigned for sub-%s only.
ar: مخصص لفروع %s فقط.

en: Assignment
ar: تعيين

en: Attached Files Private setting available
ar: إعداد الملفات المرفقة خاص متاح

en: Attached media do not have any comments, so don't append clauses to comment queries for them
ar: الوسائط المرفقة لا تحتوي على أي تعليقات، لذا لا تضف بنودًا لاستعلامات التعليقات لها

en: Authenticated site users, except for Administrators
ar: مستخدمو الموقع المعتمدون، باستثناء المشرفين

en: Author Search / Select
ar: بحث / تحديد المؤلف

en: Authors
ar: المؤلفون

en: Auto-assign available term if default term is unavailable
ar: تعيين مصطلح متاح تلقائيًا إذا كان المصطلح الافتراضي غير متاح

en: Auto-create a page for each user of specified roles. Compatible with several Team / Staff plugins.
ar: إنشاء صفحة تلقائيًا لكل مستخدم من الأدوار المحددة. متوافق مع العديد من ملحقات الفريق / الموظفين.

en: Automatic .htaccess file management
ar: إدارة تلقائية لملف .htaccess

en: Automatically detect and avoid duplicate posts
ar: الكشف التلقائي وتجنب المنشورات المكررة

en: Automatically generate a personal page for each user. This feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ar: إنشاء صفحة شخصية تلقائيًا لكل مستخدم. هذه الميزة متاحة في PublishPress Permissions Pro.

en: Automatically generate posts for users
ar: إنشاء منشورات تلقائيًا للمستخدمين

en: Automatically redirect users to a login page or custom page when they try to access restricted content.
ar: أعد توجيه المستخدمين تلقائيًا إلى صفحة تسجيل الدخول أو صفحة مخصصة عندما يحاولون الوصول إلى محتوى مقيد.

en: Available Constant
ar: ثابت متاح

en: Back to Role Usage List
ar: العودة إلى قائمة استخدام الدور

en: Back to permissions list
ar: العودة إلى قائمة الأذونات

en: Background Color:
ar: لون الخلفية:

en: Beaver Builder
ar: باني بيفر

en: Beaver editor integration
ar: تكامل محرر بيفر

en: Before %s:
ar: قبل %s:

en: Block
ar: حظر

en: Block URL access
ar: حظر الوصول إلى URL

en: Blocked
ar: محظور

en: Blocked:
ar: محظور:

en: Border Color:
ar: لون الحدود:

en: Border Position:
ar: موضع الحدود:

en: Border Radius (px):
ar: نصف قطر الحدود (بكسل):

en: Border Width (px):
ar: عرض الحدود (بكسل):

en: Both
ar: كلاهما

en: Bottom
ar: أسفل

en: Breakdance
ar: بريك دانس

en: Builder
ar: باني

en: Builder interface compatibility
ar: توافق واجهة المنشئ

en: Bulk Actions
ar: إجراءات جماعية

en: Bulk Add / Remove Groups on Users Screen
ar: إضافة / إزالة المجموعات دفعة واحدة على شاشة المستخدمين

en: Bulk Add Author Pages on Users screen
ar: إضافة صفحات المؤلفين دفعة واحدة على شاشة المستخدمين

en: Bulk Create Author Posts
ar: إنشاء منشورات المؤلفين بشكل جماعي

en: Bulk Page Creation
ar: إنشاء صفحات بشكل جماعي

en: CMS Tree View
ar: عرض شجرة CMS

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Can bypass restrictive "Set as Parent" Permissions (for all hierarchical post types).
ar: يمكن تجاوز أذونات "تعيين كأب" التقييدية (لكل أنواع المشاركات الهرمية).

en: Change Request Notifications
ar: إشعارات طلب التغيير

en: Chars
ar: حرف

en: Choose how many posts to create per user
ar: اختر عدد المنشورات التي تريد إنشاؤها لكل مستخدم

en: Choose whether to use the default message style or customize the appearance of teaser messages.
ar: اختر ما إذا كنت تريد استخدام نمط الرسالة الافتراضي أو تخصيص مظهر رسائل المعاينة.

en: Choose which post type you want to configure teaser settings for.
ar: اختر نوع المنشور الذي تريد تكوين إعدادات المعاينة له.

en: Circle member's capabilities apply only for other member's posts
ar: تطبق قدرات عضو الدائرة فقط على منشورات الأعضاء الآخرين

en: Circle members will be blocked from accessing Revisions authored by non-members.
ar: سيتم حظر أعضاء الدائرة من الوصول إلى المراجعات التي كتبها غير الأعضاء.

en: Circle membership does not limit page association (page parent setting) ability
ar: عضوية الدائرة لا تحد من القدرة على ربط الصفحات (إعداد الوالد للصفحة).

en: Clear
ar: مسح

en: Click to list/edit universal permissions
ar: انقر لإدراج/تحرير الأذونات العالمية

en: Click to show only users who have Specific Permissions assigned directly
ar: انقر لعرض المستخدمين الذين لديهم أذونات محددة مخصصة مباشرة فقط

en: Click to show only users who have extra roles
ar: انقر لعرض المستخدمين الذين لديهم أدوار إضافية فقط

en: Click to show only users who have no group
ar: انقر لعرض المستخدمين الذين ليس لديهم مجموعة فقط

en: Comma-separated list of mime types to exclude from File Access filtering
ar: قائمة تفصيلية مفصولة بفواصل لأنواع mime لاستبعادها من تصفية وصول الملفات

en: Comma-separated list of mime types to include in File Access filtering (bypassing others)
ar: قائمة مفصولة بفواصل من أنواع MIME لتضمينها في تصفية وصول الملفات (تجاوز الآخرين)

en: Comma-separated list of post types to limit the effect of PP_UNFILTERED_FRONT and apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )
ar: قائمة مفصولة بفواصل لأنواع المنشورات لتقييد تأثير PP_UNFILTERED_FRONT وتطبيق_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )

en: Commerce
ar: التجارة

en: Community
ar: مجتمع

en: Compare Features
ar: قارن الميزات

en: Compatibility Mode: Apply extra redirect
ar: وضع التوافق: تطبيق تحويل إضافي

en: Compatibility Pack
ar: حزمة التوافق

en: Compatibility Packs
ar: حزم التوافق

en: Compatibility with Edit Permissions in Beaver Builder.
ar: توافق مع تعديل الأذونات في باني بيفر.

en: Compatibility with Edit Permissions in CMS Tree View.
ar: التوافق مع تحرير الأذونات في عرض شجرة CMS.

en: Compatibility with Edit Permissions in Elementor.
ar: التوافق مع تحرير الأذونات في Elementor.

en: Compatibility with Edit Permissions in Nested Pages.
ar: التوافق مع تحرير الأذونات في الصفحات المتداخلة.

en: Compatibility with PublishPress Statuses plugin.
ar: التوافق مع إضافة حالات PublishPress.

en: Compatibility with SearchWP term filtering for advanced search capabilities.
ar: التوافق مع تصفية مصطلحات SearchWP لقدرات البحث المتقدمة.

en: Compatibility with YooTheme builder and term permissions.
ar: التوافق مع منشئ YooTheme وأذونات المصطلحات.

en: Configure custom teaser text for this post type.
ar: قم بتكوين نص ترويجي مخصص لهذا النوع من المنشورات.

en: Configured Teaser Text
ar: نص المعاينة المكون

en: Constants
ar: ثوابت

en: Contact
ar: اتصال

en: Contact Us
ar: اتصل بنا

en: Contact the PublishPress team
ar: اتصل بفريق PublishPress

en: Content requires additional permissions.
ar: يتطلب المحتوى أذونات إضافية.

en: Contributors
ar: المساهمون

en: Control access to Field Groups
ar: تحكم في الوصول إلى مجموعات الحقول

en: Control access to custom post statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ar: تحكم في الوصول إلى حالات المنشورات المخصصة. هذه الميزة الخاصة بسير العمل متاحة في PublishPress Permissions Pro.

en: Control access to post visibility statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ar: تحكم في الوصول إلى حالات رؤية المنشورات. هذه الميزة الخاصة بسير العمل متاحة في PublishPress Permissions Pro.

en: Control assignment of terms to selected %s.
ar: تحكم في تعيين المصطلحات إلى %s المحدد.

en: Control deletion of selected %s.
ar: تحكم في حذف %s المحدد.

en: Control deletion of this %s.
ar: تحكم في حذف هذا %s.

en: Control direct access to Media files
ar: التحكم في الوصول المباشر إلى ملفات الوسائط

en: Control editing of selected %s.
ar: تحكم في تحرير %s المحدد.

en: Control editing of this %s.
ar: تحكم في تحرير هذا %s.

en: Control front-end access to Field Groups with advanced permission management.
ar: تحكم في وصول الواجهة الأمامية إلى مجموعات الحقول مع إدارة الأذونات المتقدمة.

en: Control frontend viewing of selected %s.
ar: تحكم في عرض الواجهة الأمامية لـ %s المحدد.

en: Control frontend viewing of this %s.
ar: تحكم في عرض الواجهة الأمامية لهذا %s.

en: Control parent selection for selected %s.
ar: تحكم في اختيار الأصل للمحدد %s.

en: Control publishing of selected %s.
ar: تحكم في نشر %s المحدد.

en: Control publishing of this %s.
ar: تحكم في نشر هذا %s.

en: Control term management for selected %s.
ar: تحكم في إدارة المصطلحات لـ %s المحدد.

en: Control term management for this %s.
ar: تحكم في إدارة المصطلحات لهذا %s.

en: Control who add this %s to %s.
ar: تحكم في من يضيف هذا %s إلى %s.

en: Control who add this %s to all post types.
ar: تحكم في من يضيف هذا %s إلى جميع أنواع المنشورات.

en: Control who can assign terms to this %s.
ar: تحكم في من يمكنه تعيين المصطلحات إلى هذا %s.

en: Control who can choose the parent page for this %s.
ar: تحكم في من يمكنه اختيار الصفحة الأم لهذا %s.

en: Control who can create a revision of %s with this %s.
ar: تحكم في من يمكنه إنشاء تعديل لـ %s باستخدام هذا %s.

en: Control who can create a revision of all post types in this %s.
ar: تحكم في من يمكنه إنشاء مراجعة لجميع أنواع المشاركات في هذا %s.

en: Control who can create a revision of this %s.
ar: تحكم في من يمكنه إنشاء مراجعة لهذا %s.

en: Control who can edit %s with this %s.
ar: تحكم في من يمكنه تحرير %s باستخدام هذا %s.

en: Control who can edit all post types in this %s.
ar: تحكم في من يمكنه تعديل جميع أنواع المشاركات في هذا %s.

en: Control who can submit a revision of %s with this %s.
ar: تحكم في من يمكنه تقديم تعديل لـ %s باستخدام هذا %s.

en: Control who can submit a revision of all post types in this %s.
ar: تحكم في من يمكنه تقديم مراجعة لجميع أنواع المشاركات في هذا %s.

en: Control who can submit a revision of this %s.
ar: تحكم في من يمكنه تقديم مراجعة لهذا %s.

en: Control who can view %s with this %s.
ar: تحكم في من يمكنه عرض %s باستخدام هذا %s.

en: Control who can view all post types in this %s.
ar: تحكم في من يمكنه عرض جميع أنواع المشاركات في هذا %s.

en: Convert to "Blocked"
ar: تحويل إلى "محظور"

en: Convert to "Enabled"
ar: تحويل إلى "مفعل"

en: Convert to "Limit to"
ar: تحويل إلى "تحديد لـ"

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy Roles and Permissions
ar: نسخ الأدوار والأذونات

en: Copy Roles and Permissions from:
ar: نسخ الأدوار والأذونات من:

en: Coverage
ar: التغطية

en: Create Group
ar: إنشاء مجموعة

en: Create New %s
ar: إنشاء %s جديد

en: Create New Permission Group
ar: إنشاء مجموعة أذونات جديدة

en: Create Posts for Your Users
ar: إنشاء منشورات لمستخدميك

en: Create Revision
ar: إنشاء تعديل

en: Create Revision of
ar: إنشاء تعديل ل

en: Create new Permission Groups and set the name and description.
ar: إنشاء مجموعات أذونات جديدة وتعيين الاسم والوصف.

en: Create or synchronize posts to match users. Designed for Team / Staff plugins, but with broad usage potential.
ar: إنشاء أو مزامنة المنشورات لتتناسب مع المستخدمين. مصمم لملحقات الفريق / الموظفين، ولكن مع إمكانيات استخدام واسعة.

en: Create time-limited permission group memberships with automatic expiration.
ar: إنشاء عضويات مجموعات أذونات محدودة زمنياً مع انتهاء تلقائي.

en: Current Selections:
ar: الاختيارات الحالية:

en: Current Settings:
ar: الإعدادات الحالية:

en: Custom Group
ar: مجموعة مخصصة

en: Custom Groups
ar: مجموعات مخصصة

en: Custom status permissions
ar: أذونات الحالة المخصصة

en: Customer
ar: عميل

en: Customize
ar: تخصيص

en: Customize Permission Groups caption on user profile
ar: تخصيص عنوان مجموعات الأذونات في ملف تعريف المستخدم

en: Customize Permissions screen title for Groups
ar: تخصيص عنوان شاشة الأذونات للمجموعات

en: Customize the appearance of teaser message displayed to blocked users.
ar: خصص مظهر رسالة المعاينة المعروضة للمستخدمين المحجوبين.

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "Excerpt" teaser type.
ar: خصص رسالة إشعار تسجيل الدخول المعروضة للمستخدمين غير المسجلين عند استخدام نوع المعاينة "مقتطف".

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "First X Characters" teaser type.
ar: خصص رسالة إشعار تسجيل الدخول المعروضة للمستخدمين غير المسجلين عند استخدام نوع المعاينة "أول X أحرف".

en: Customize the message shown to users who are blocked from viewing the full content when using the "Read More" teaser type.
ar: خصص الرسالة المعروضة للمستخدمين الذين تم حظرهم من عرض المحتوى الكامل عند استخدام نوع المعاينة "اقرأ المزيد".

en: Database Maintenance
ar: صيانة قاعدة البيانات

en: Decide which status to use for new posts
ar: قرر أي حالة تستخدمها للمنشورات الجديدة

en: Default
ar: افتراضي

en: Default All
ar: افتراضي الكل

en: Defined Constant
ar: ثابت محدد

en: Delay membership start date
ar: تأخير تاريخ بدء العضوية

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Permission Groups.
ar: حذف مجموعات الأذونات.

en: Delete settings on plugin deletion
ar: حذف الإعدادات عند حذف الإضافة

en: Description
ar: الوصف

en: Description:
ar: الوصف:

en: Detailed Feature Grid
ar: جدول الميزات التفصيلي

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ar: التوثيق التفصيلي متاح أيضًا على موقع الإضافة.

en: Detect Dynamically Mapped WP Roles
ar: كشف أدوار WP المعينة ديناميكياً

en: Detect user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database. May be useful for sites that sync with Active Directory or other external user registration systems.
ar: اكتشاف الأدوار الخاصة بالمستخدمين التي تتم إضافتها ديناميكيًا ولكن لا يتم تخزينها في قاعدة بيانات WP. قد تكون مفيدة للمواقع التي تتزامن مع Active Directory أو أنظمة تسجيل المستخدمين الخارجية الأخرى.

en: Determines the default setting of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default terms
ar: يحدد الإعداد الافتراضي لأذونات > الإعدادات > التعديل > تعيين المصطلحات الافتراضية تلقائيًا.

en: Determines the default value of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default term
ar: يحدد القيمة الافتراضية لأذونات > الإعدادات > التعديل > تعيين المصطلح الافتراضي تلقائيًا.

en: Development use only (on front end, do not replace 'post_status = 'publish'' clause with filtered equivalent)
ar: للاستخدام في التطوير فقط (على الواجهة الأمامية، لا تستبدل شرط 'post_status = 'publish'' بما يعادله المفلتر)

en: Development use only (suppresses post_status = 'publish' clause for unfiltered post types with anonymous user)
ar: للاستخدام في التطوير فقط (يقوم بإلغاء شرط post_status = 'publish' لأنواع المنشورات غير المفلترة مع مستخدم مجهول)

en: Direct Assignment
ar: تعيين مباشر

en: Direct-Assigned
ar: مخصص مباشر

en: Direct-assigned
ar: مخصص مباشرة

en: Directly control specific files
ar: التحكم مباشرة في ملفات محددة

en: Disable Permissions filtering for users who are not logged in.
ar: قم بتعطيل تصفية الأذونات للمستخدمين الذين ليسوا مسجلين الدخول.

en: Disable auto-determination of how many levels of page tree to make visble by default. Instead, use specified value.
ar: تعطيل التحديد التلقائي لعدد مستويات شجرة الصفحة لجعلها مرئية افتراضيًا. بدلاً من ذلك، استخدم القيمة المحددة.

en: Disable front end filtering for all users (subject to limitation by PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)
ar: تعطيل تصفية الواجهة الأمامية لجميع المستخدمين (مع مراعاة القيود بواسطة PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)

en: Disable front end filtering if logged user is a content administrator (normally filter to force inclusion of readable private posts in get_pages() listing, post counts, etc.
ar: تعطيل تصفية الواجهة الأمامية إذا كان المستخدم المسجل مسؤول محتوى (عادةً ما تتطلب التصفية إدراج المنشورات الخاصة القابلة للقراءة في قائمة get_pages()، وعدد المنشورات، إلخ.)

en: Disabled Type
ar: نوع معطل

en: Dismiss
ar: إزالة

en: Display Administrative Hints
ar: عرض تلميحات إدارية

en: Display Module Hints
ar: عرض تلميحات الوحدة

en: Display a custom column on Edit Posts screen for all related taxonomies which are enabled for Permissions filtering.
ar: عرض عمود مخصص على شاشة تحرير المنشورات لجميع التصنيفات ذات الصلة التي تم تمكينها لتصفية الأذونات.

en: Display a custom hint on Permissions > User Groups
ar: عرض تلميح مخصص على الأذونات > مجموعات المستخدمين

en: Display a role dropdown alongside the user search input box to narrow results.
ar: عرض قائمة منسدلة للأدوار بجانب مربع إدخال بحث المستخدم لتضييق النتائج.

en: Display all advanced settings
ar: عرض جميع الإعدادات المتقدمة

en: Display all permission operations in a single metabox with tabs (modern UI). When disabled, each operation has a separate metabox (legacy UI).
ar: عرض جميع عمليات الأذونات في صندوق ميتا واحد مع علامات تبويب (واجهة مستخدم حديثة). عند تعطيله، كل عملية لها صندوق ميتا منفصل (واجهة مستخدم قديمة).

en: Display descriptive captions for features available in missing or deactivated modules.
ar: عرض تسميات وصفية للميزات المتاحة في الوحدات المفقودة أو المعطلة.

en: Display descriptive captions on Permissions screens.
ar: عرض تسميات وصفية على شاشات الأذونات.

en: Display for readable non-private posts:
ar: عرض المنشورات العامة القابلة للقراءة:

en: Display for readable private posts:
ar: عرض المنشورات الخاصة القابلة للقراءة:

en: Display links if user doesn't have access
ar: عرض الروابط إذا كان المستخدم لا يملك الوصول

en: Display mode for readable non-private posts
ar: وضع العرض للمنشورات غير الخاصة القابلة للقراءة

en: Display mode for readable private posts
ar: وضع العرض للمنشورات الخاصة القابلة للقراءة

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
ar: الأذونات المعروضة هي تلك المخصصة لنوع "%1$s". يمكنك أيضًا %2$sتحديد أذونات %3$s عالمية تنطبق على جميع أنواع المنشورات ذات الصلة%4$s.

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type.%2$sYou can also %3$sdefine universal %4$s permissions which apply to all related post types%5$s.
ar: الأذونات المعروضة هي تلك المخصصة لنوع "%1$s".%2$s يمكنك أيضًا %3$sتحديد أذونات %4$s عالمية تنطبق على جميع أنواع المنشورات ذات الصلة%5$s.

en: Do not alter the Media Library listing provided by WordPress.
ar: لا تغير قائمة مكتبة الوسائط المقدمة من ووردبريس.

en: Do not auto-assign a category (except standard default category if user has permission)
ar: عدم تعيين فئة تلقائيًا (باستثناء الفئة الافتراضية القياسية إذا كان لدى المستخدم إذن).

en: Do not auto-assign a post tag
ar: لا تقم بتعيين علامة منشور تلقائيًا

en: Do not auto-assign a term if the user has permission for more than one term in the taxonomy
ar: عدم تعيين مصطلح تلقائيًا إذا كان لدى المستخدم إذن لأكثر من مصطلح واحد في التصنيف.

en: Do not auto-assign a term of this taxonomy
ar: لا تقم بتعيين مصطلح من هذا التصنيف تلقائيًا

en: Documentation
ar: وثائق

en: Don't add a Permissions menu. Instead, add menu items to the Users and Settings menus.
ar: لا تضف قائمة أذونات. بدلاً من ذلك، أضف عناصر قائمة إلى قوائم المستخدمين والإعدادات.

en: Don't allow non-Administrators to see others' unattached uploads, regardless of Permissions settings.  Their own unattached uploads are still accessible unless option 'own_attachments_always_editable' is set false
ar: لا تسمح لغير الإداريين برؤية التحميلات غير المرفقة للآخرين، بغض النظر عن إعدادات الأذونات. التحميلات غير المرفقة الخاصة بهم لا تزال متاحة ما لم يتم تعيين الخيار 'التحميلات الخاصة قابلة للتعديل دائماً' على خطأ

en: Don't apply CSS to hide empty Nav Menus
ar: لا تطبق CSS لإخفاء قوائم التنقل الفارغة

en: Don't apply content teaser to get_pages() results (leave unreadable posts hidden)
ar: لا تطبق teaser المحتوى على نتائج get_pages() (اترك المنشورات غير القابلة للقراءة مخفية)

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'media' type
ar: لا تعين أو تطبق أذونات محددة لنوع 'وسائط'

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'page' type
ar: لا تعين أو تطبق أذونات محددة لنوع 'صفحة'

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'post' type
ar: لا تعين أو تطبق أذونات محددة لنوع 'مشاركة'

en: Don't assign or apply specific permissions for the specified custom post type
ar: لا تقم بتعيين أو تطبيق أذونات محددة لنوع المنشور المخصص المحدد

en: Don't credit implicit 'manage_nav_menus' capability to users who have 'edit_theme_options' or 'switch_themes' capability
ar: لا تعطي القدرة الضمنية 'إدارة قوائم التنقل' للمستخدمين الذين لديهم 'تعديل خيارات القالب' أو 'تغيير القوالب'

en: Don't define an 'Approved' status, even if Status Control feature is active
ar: لا تحدد حالة 'معتمدة'، حتى لو كانت ميزة التحكم في الحالة نشطة

en: Don't filter comment display or moderation within wp-admin
ar: لا تقم بتصفية عرض التعليقات أو الإدارة ضمن wp-admin

en: Don't filter term post counts in get_terms() call
ar: لا تقم بتصفية حسابات المشاركات للمصطلحات في استدعاء get_terms()

en: Don't include readable private pages in the Pages widget or other wp_list_pages() / get_pages() results
ar: لا تشمل الصفحات الخاصة القابلة للقراءة في أداة الصفحات أو نتائج wp_list_pages() / get_pages()

en: Don't require any additional capabilities for management of Nav Menu settings (normally require 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' or 'publish_pages')
ar: لا تتطلب أي قدرات إضافية لإدارة إعدادات قائمة التنقل (عادة ما تتطلب 'إدارة إعدادات القائمة'، 'تعديل صفحات الآخرين' أو 'نشر الصفحات')

en: Don't tweak the admin menu indexes to position Permissions menu under Users
ar: لا تقم بتعديل فهارس قائمة المسؤول لتحديد موقع قائمة الأذونات تحت المستخدمين

en: Duplicate %1$s module activated (%2$s in folder %3$s).
ar: تم تفعيل وحدة %1$s المكررة (%2$s في المجلد %3$s).

en: E-Commerce
ar: التجارة الإلكترونية

en: ERROR
ar: خطأ

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit %s
ar: تعديل %s

en: Edit Files
ar: تعديل الملفات

en: Edit Permissions
ar: تعديل الأذونات

en: Edit Permissions (%s)
ar: تعديل الأذونات (%s)

en: Edit Role Usage
ar: تعديل استخدام الدور

en: Edit Tag for All Post Types
ar: تعديل الوسم لجميع أنواع المنشورات

en: Edit Tag for Posts
ar: تعديل الوسم للمنشورات

en: Edit User
ar: تعديل المستخدم

en: Edit User Permissions
ar: تعديل أذونات المستخدم

en: Edit other users' files if attached to an editable post
ar: تعديل ملفات المستخدمين الآخرين إذا كانت مرتبطة بمشاركة قابلة للتعديل

en: Edit own file uploads, even if they become attached to an uneditable post.
ar: تعديل تحميلات الملفات الخاصة، حتى إذا أصبحت مرتبطة بمنشور غير قابل للتعديل.

en: Edit role capabilities directly
ar: تعديل قدرات الدور مباشرة

en: Edit the name and description of existing Permission Groups.
ar: تحرير الاسم والوصف لمجموعات الأذونات الحالية.

en: Edit this user's group membership
ar: تحرير عضوية مجموعة هذا المستخدم

en: Editing
ar: تحرير

en: Editing Permissions
ar: أذونات التحرير

en: Editing can't be granted to non-users.
ar: لا يمكن منح التحرير لغير المستخدمين.

en: Editor Options
ar: خيارات المحرر

en: Editors
ar: المحررون

en: Elementor editor integration
ar: تكامل محرر Elementor

en: Eliminate extra filtering queries on Nav Menu update, even for non-Administrators
ar: إزالة الاستعلامات الإضافية للتصفية عند تحديث قائمة التنقل، حتى بالنسبة لغير الإداريين

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: Enable
ar: تفعيل

en: Enable Circles
ar: تفعيل الدوائر

en: Enable metabox on %s editing screen
ar: تفعيل الميتا بوكس في شاشة تحرير %s

en: Enable on Permissions screen
ar: تفعيل في شاشة الأذونات

en: Enable post contributors or authors with pp_set_edit_exceptions capability to set editing Permissions on posts authored by others
ar: تمكين المساهمين في المشاركات أو المؤلفين الذين لديهم صلاحية pp_set_edit_exceptions من تعيين أذونات التعديل على المشاركات التي كتبها الآخرون.

en: Enabled
ar: مفعل

en: Enabled:
ar: مفعل:

en: Enforce distinct edit, delete capability requirements for Media
ar: فرض متطلبات تحرير وحذف متميزة لوسائط الإعلام

en: Event post permissions
ar: أذونات منشورات الفعاليات

en: Event taxonomy controls
ar: تحكمات تصنيف الفعاليات

en: Events
ar: الفعاليات

en: Everyone
ar: الجميع

en: Excerpt Only
ar: نص مقتطف فقط

en: Exclude restricted posts from XML sitemaps to maintain proper SEO indexing.
ar: استبعاد المشاركات المقيدة من خرائط الموقع XML للحفاظ على فهرسة SEO بشكل صحيح.

en: Expand access to allow specified items regardless of role capabilities or restrictions.
ar: توسيع الوصول للسماح بالعناصر المحددة بغض النظر عن قدرات أو قيود الأدوار.

en: Extra Roles
ar: أدوار إضافية

en: Extra Roles %1$s(for this user)%2$s
ar: أدوار إضافية %1$s(لهذا المستخدم)%2$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or group membership)%2$s
ar: أدوار إضافية %1$s(من الدور الرئيسي أو عضوية المجموعة)%2$s

en: Extra Roles assignment available for {All} and {Anonymous} metagroups
ar: تعيين الأدوار الإضافية متاح لمجموعات {All} و {Anonymous}

en: Extra Roles cause "_posts" capabilities in the Pattern Role (Author, Editor, etc.) to be assigned for the selected post type. Enable this setting to also include all other capabilities in the Pattern Role.
ar: تسبب الأدوار الإضافية في تعيين صلاحيات "_posts" في دور النمط (مؤلف، محرر، إلخ) لنوع المنشور المحدد. قم بتمكين هذا الإعداد لتضمين جميع الصلاحيات الأخرى في دور النمط.

en: Extra Roles on User Profile
ar: الأدوار الإضافية في ملف تعريف المستخدم

en: Feature Moved
ar: تم نقل الميزة

en: Featured Image:
ar: الصورة المميزة:

en: Features
ar: الميزات

en: Feed Replacement Text (use %permalink% for post URL)
ar: نص استبدال الخلاصة (استخدم %permalink% لرابط المنشور)

en: Feed Replacement Text:
ar: نص استبدال الخلاصة:

en: Fewest Users
ar: أقل المستخدمين

en: Fields
ar: حقول

en: File Access
ar: وصول الملفات

en: File Access key with on-demand regeneration
ar: مفتاح وصول الملف مع إعادة التوليد عند الطلب

en: Filter Menu Items
ar: تصفية عناصر القائمة

en: Filter priority for 'get_pages' filter (default: 1)
ar: أولوية التصفية لفلتر 'get_pages' (افتراضي: 1)

en: Filter search results based on View Permissions for secure content discovery.
ar: تصفية نتائج البحث استنادًا إلى أذونات العرض لاكتشاف المحتوى بشكل آمن.

en: Filters direct file access, based on user's access to post(s) which the file is attached to. No additional configuration required. Creates/modifies .htaccess file in uploads folder (and in main folder for multisite).
ar: تصفية الوصول المباشر إلى الملفات، استنادًا إلى وصول المستخدم إلى المنشورات التي يرتبط بها الملف. لا يتطلب تكوين إضافي. ينشئ/يعدل ملف .htaccess في مجلد التحميلات (وفي المجلد الرئيسي لمواقع متعددة).

en: Find Users by %s
ar: البحث عن المستخدمين بواسطة %s

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: Font Size (px):
ar: حجم الخط (بكسل):

en: For Statuses
ar: للحالات

en: For Teaser compatibility, prevent the pp_permissions argument from being appended to redirects
ar: للتوافق مع Teaser، منع إضافة وسيط pp_permissions إلى عمليات إعادة التوجيه

en: For Teaser compatibility, specify a redirect argument to use instead of redirect_to
ar: للتوافق مع Teaser، حدد وسيط إعادة التوجيه للاستخدام بدلاً من redirect_to

en: For Teaser compatibility, specify an additional redirect argument other than redirect_to
ar: للتوافق مع Teaser، حدد وسيط إعادة توجيه إضافي بخلاف redirect_to

en: For additional fields, define constant PP_USER_SEARCH_META_FIELDS
ar: لإضافة حقول إضافية، حدد الثابت PP_USER_SEARCH_META_FIELDS

en: For legacy Nav Menus, hide empty nav menu div
ar: للقوائم القديمة، اخفِ div قائمة التنقل الفارغ

en: For non-Administrators, new Nav Menu items default to being a child of first editable item
ar: بالنسبة لغير الإداريين، العناصر الجديدة في قائمة التنقل تكون بشكل افتراضي فرعية لأول عنصر قابل للتعديل

en: For performance, change the get_pages() database query to return only a subset of fields, excluding post_content
ar: لتحسين الأداء، قم بتغيير استعلام قاعدة بيانات get_pages() لإرجاع مجموعة فرعية من الحقول، مستثنيًا post_content

en: For specialized Media Library permissions, enable the Editing Permissions feature.
ar: للحصول على أذونات مكتبة الوسائط المتخصصة، قم بتفعيل ميزة أذونات التعديل.

en: Force detection of WP user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database.
ar: فرض اكتشاف أدوار مستخدمي WP التي تضاف ديناميكيًا ولكن لا يتم تخزينها في قاعدة بيانات WP.

en: Forum access controls
ar: تحكم الوصول إلى المنتدى

en: Forum-specific permissions
ar: أذونات محددة للمنتدى

en: Forum-specific permissions for bbPress with detailed control over forum access and participation.
ar: أذونات محددة للمنتدى لـ bbPress مع تحكم مفصل في وصول المنتدى والمشاركة.

en: Front End
ar: الواجهة الأمامية

en: Front-end visibility restrictions
ar: قيود رؤية الواجهة الأمامية

en: Full Content
ar: المحتوى الكامل

en: Further details for your installation:
ar: تفاصيل إضافية لتثبيتك:

en: General
ar: عام

en: Generate posts for user roles that you select
ar: إنشاء منشورات لأدوار المستخدمين التي تختارها

en: Get advanced integration features with Nginx, FTP, and more
ar: احصل على ميزات تكامل متقدمة مع Nginx وFTP والمزيد

en: Go Pro for time-limited group membership
ar: انتقل إلى Pro لعضوية مجموعة محدودة زمنياً

en: Go to %s
ar: اذهب إلى %s

en: Group
ar: مجموعة

en: Group Members
ar: أعضاء المجموعة

en: Group Restrictions are not available because of a constant definition
ar: قيود المجموعة غير متاحة بسبب تعريف ثابت

en: Group created.
ar: تم إنشاء المجموعة.

en: Group membership grants access to content of your choice
ar: تمنح عضوية المجموعة الوصول إلى المحتوى الذي تختاره

en: Group restrictions are not recommended.
ar: لا يوصى بفرض قيود على المجموعات.

en: Group updated.
ar: تم تحديث المجموعة.

en: Group-based content permissions
ar: أذونات المحتوى المستندة إلى المجموعات

en: Groups
ar: المجموعات

en: HTML Element IDs:
ar: معرفات عناصر HTML:

en: HTTP status code to send when file access is blocked
ar: رمز حالة HTTP لإرساله عند حظر الوصول إلى الملفات

en: Has Extra Roles
ar: لديه أدوار إضافية

en: Has Permissions
ar: لديه أذونات

en: Has Permissions Set Directly
ar: لديه أذونات محددة مباشرة

en: Has Specific Permissions
ar: لديه أذونات محددة

en: Hidden Content Teaser
ar: معاينة المحتوى المخفي

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide Featured Image when Teaser is applied
ar: إخفاء الصورة المميزة عند تطبيق المعاينة

en: Hide Private Posts if user doesn't have access
ar: إخفاء المشاركات الخاصة إذا كان المستخدم لا يملك الوصول

en: Hide auto-assigned Sub-%s Permissions
ar: إخفاء الأذونات الفرعية المعينة تلقائيًا - %s

en: Hide featured image when teaser is applied
ar: إخفاء الصورة المميزة عند تطبيق المعاينة

en: Hide for Custom Visibility
ar: إخفاء للرؤية المخصصة

en: Hide links if user doesn't have access
ar: إخفاء الروابط إذا كان المستخدم لا يملك الوصول

en: Hierarchical content controls
ar: تحكمات المحتوى الهرمية

en: If auto-assign term setting is enabled, apply it even if user does not have term assignment limitations
ar: إذا كان إعداد تعيين المصطلح تلقائيًا مفعلًا، فيجب تطبيقه حتى لو لم يكن لدى المستخدم قيود على تعيين المصطلحات.

en: If checked, pages blocked from the "All" or "Logged In" groups will still be listed to Administrators.
ar: إذا تم تحديده، ستظل الصفحات المحظورة من مجموعات "الجميع" أو "المستخدمين المسجلين" مدرجة للمسؤولين.

en: If disabled, manually "blocked" posts can be unblocked by specific Category / Term Permissions.
ar: إذا تم تعطيله، يمكن فك حظر المنشورات "المحظورة" يدويًا بواسطة أذونات الفئة/المصطلح المحددة.

en: If enabled, corresponding Media edit and delete capabilities must be added to existing roles.
ar: إذا تم تفعيله، يجب إضافة قدرات تعديل وحذف الوسائط المقابلة للأدوار الموجودة.

en: If enabled, the capabilities pp_set_edit_exceptions, pp_set_associate_exceptions, etc. will be honored. See list of capabilities below.
ar: إذا كانت مفعلة، سيتم احترام القدرات pp_set_edit_exceptions و pp_set_associate_exceptions، إلخ. انظر قائمة القدرات أدناه.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with Capabilities > Capabilities > Taxonomies for any role.
ar: إذا تم التفعيل، لا يمكن للمستخدمين إنشاء علامات جديدة لمشاركة ما لم يكن لديهم قدرة تعديل العلامات. يمكنك إدارة ذلك من خلال الأذونات > الأذونات > التصنيفات لأي دور.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with a WordPress role editor like PublishPress Capabilities.
ar: إذا تم التفعيل، لا يمكن للمستخدمين إنشاء علامات جديدة لمشاركة ما لم يكن لديهم قدرة تعديل العلامات. يمكنك إدارة ذلك باستخدام محرر أدوار WordPress مثل PublishPress Capabilities.

en: If enabled, users with the pp_set_read_exceptions capability in the WP role can set reading permissions for their editable posts.
ar: إذا تم تمكينه، يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحية pp_set_read_exceptions في دور WP تعيين أذونات القراءة لمنشوراتهم القابلة للتحرير.

en: If group editing is allowed, can also modify group membership.
ar: إذا كان السماح بتحرير المجموعة مسموحًا، يمكن أيضًا تعديل عضوية المجموعة.

en: If one of the default roles is deleted from the WP database, it will remain available as a pattern role with default WP capabilities (but can be disabled here).
ar: إذا تم حذف أحد الأدوار الافتراضية من قاعدة بيانات WP، فسيظل متاحًا كدور نمطي مع قدرات WP الافتراضية (ولكن يمكن تعطيله هنا).

en: If propagating permissions are assigned to a page branch, overwrite any explicitly assigned permissions in sub-pages
ar: إذا كانت الأذونات المتداولة مخصصة لفرع صفحة، استبدل أي أذونات مخصصة بوضوح في الصفحات الفرعية

en: If some pages have been suppressed from get_pages() results, change child pages' corresponding post_parent values to a visible ancestor
ar: إذا تم كتم بعض الصفحات من نتائج get_pages()، قم بتغيير قيم post_parent المقابلة للصفحات الفرعية إلى سلف مرئي

en: If some terms have been suppressed from get_terms() results, change child terms' corresponding parent values to a visible ancestor
ar: إذا تم كتم بعض المصطلحات من نتائج get_terms()، قم بتغيير قيم الأبوين المقابلة للمصطلحات الفرعية إلى سلف مرئي

en: If the user is blocked from reading posts in a category, also block access to category archive page.
ar: إذا تم حظر المستخدم من قراءة المنشورات في فئة، حظر الوصول أيضًا إلى صفحة أرشيف الفئة.

en: If this setting is disabled, you can enable a role by giving it capabilities: list_others_posts, list_others_published_pages, etc.
ar: إذا كان هذا الإعداد معطلاً، يمكنك تمكين دور من خلال إعطائه صلاحيات: list_others_posts، list_others_published_pages، إلخ.

en: If user cannot generally save pages to top level but a page they are editing is already there, allow it to stay at top level even if not yet published
ar: إذا لم يتمكن المستخدم من حفظ الصفحات بشكل عام في المستوى الأعلى ولكن الصفحة التي يقوم بتحريرها موجودة بالفعل هناك، فيسمح لها بالبقاء في المستوى الأعلى حتى لو لم يتم نشرها بعد.

en: If user has Nav Menu management capabilities but can't 'edit_theme_options', strip link out of wp-admin Appearance Menu instead of linking it to nav-menus
ar: إذا كان لدى المستخدم قدرات إدارة قائمة التنقل ولكن لا يمكنه 'تعديل خيارات القالب'، قم بإزالة الرابط من قائمة المظهر في wp-admin بدلاً من ربطه بقوائم التنقل

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
ar: إذا أعجبك %s، يرجى ترك لنا تقييم %s. شكراً لك!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ar: إذا كنت بحاجة إلى مساعدة أو لديك طلب ميزة جديدة، يرجى إبلاغنا.

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Include scheduled posts in the posts query if user can edit them
ar: قم بتضمين المشاركات المجدولة في استعلام المشاركات إذا كان بإمكان المستخدم تعديلها

en: Insert a login form by using %s[login_form]%s shortcode.
ar: أدخل نموذج تسجيل دخول باستخدام رمز القصير %s[login_form]%s.

en: Installation History
ar: تاريخ التثبيت

en: Integration Active
ar: التكامل نشط

en: Integration with ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML and other plugins; enhanced Multisite support.
ar: التكامل مع ACF، bbPress، BuddyPress، Relevanssi، WPML وملحقات أخرى؛ دعم محسّن لمواقع متعددة.

en: Integration with permission groups
ar: تكامل مع مجموعات الأذونات

en: Integrations
ar: التكاملات

en: Invalid group ID.
ar: معرف المجموعة غير صالح.

en: Invalid user ID.
ar: معرف المستخدم غير صالح.

en: Knowledge Base
ar: قاعدة المعرفة

en: Language-specific content access
ar: الوصول إلى المحتوى المحدد حسب اللغة

en: Last Name
ar: اسم العائلة

en: Learn More
ar: تعلم المزيد

en: Leave Media Library with normal access criteria based on user's role capabilities
ar: ترك مكتبة الوسائط بمعايير وصول عادية بناءً على قدرات دور المستخدم

en: Leave terms with no readable posts on WP Navigation Menus
ar: اترك المصطلحات التي لا تحتوي على مشاركات قابلة للقراءة في قوائم التنقل الخاصة بـ WP

en: Leave unreadable posts on WP Navigation Menus
ar: اترك المشاركات غير القابلة للقراءة في قوائم التنقل الخاصة بـ WP

en: Left
ar: يسار

en: Legacy
ar: قديم

en: Legacy compatibility: front end term filters are not applied on some sites.
ar: توافق قديم: لم يتم تطبيق عوامل تصفية المصطلحات على بعض المواقع.

en: License
ar: الرخصة

en: Limit access based on post authorship and group membership for more granular permissions control.
ar: حدد الوصول بناءً على تأليف المنشورات وعضوية المجموعات للحصول على تحكم أكثر دقة في الأذونات.

en: Limit attachment access by post permissions
ar: تقييد الوصول إلى المرفقات حسب أذونات المشاركة

en: Limit front-end category / term filtering
ar: تحديد فلترة الفئات / المصطلحات على الواجهة الأمامية

en: Limit to
ar: تحديد إلى

en: Limit to:
ar: تحديد إلى:

en: Limited Editing Elements
ar: عناصر تعديل محدودة

en: Limited Editing Elements feature has moved to <a href="%s">Capabilities > Editor Features</a>.
ar: تم نقل ميزة عناصر التحرير المحدودة إلى <a href="%s">القدرات > ميزات المحرر</a>.

en: Limited Editing Elements feature requires <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a> plugin.
ar: تتطلب ميزة عناصر التحرير المحدودة <a href="%s" target="_blank">إضافات PublishPress Capabilities</a>.

en: Limited User Editors can assign their own role
ar: يمكن لمحرري المستخدمين المحدودين تعيين دورهم الخاص

en: List Files
ar: قائمة الملفات

en: List and Single view
ar: عرض القائمة والعرض الفردي

en: List other user's uneditable posts
ar: قائمة منشورات المستخدمين الآخرين غير القابلة للتحرير

en: List other users' files if attached to a editable post
ar: قائمة ملفات المستخدمين الآخرين إذا كانت متصلة بمنشور قابل للتعديل

en: List other users' files if attached to a viewable post
ar: قائمة ملفات المستخدمين الآخرين إذا كانت مرتبطة بمشاركة قابلة للعرض

en: List other users' unattached files by default
ar: قائمة ملفات المستخدمين الآخرين غير المرتبطة بشكل افتراضي

en: Listed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
ar: الأذونات المدرجة هي تلك المخصصة لنوع "%1$s". يمكنك أيضًا %2$sتحديد أذونات %3$s عالمية تنطبق على جميع أنواع المنشورات ذات الصلة%4$s.

en: Live Preview
ar: معاينة حية

en: Lock custom menu items
ar: قفل عناصر القائمة المخصصة

en: Logged In
ar: مسجل الدخول

en: Logged In Users
ar: المستخدمون المسجلون

en: Logged in Users:
ar: المستخدمون المسجلون:

en: Login Notice Message
ar: رسالة إشعار تسجيل الدخول

en: Login State
ar: حالة تسجيل الدخول

en: Make Unattached Files Private
ar: اجعل الملفات غير المرفقة خاصة

en: Make search function on the post selection metabox look at post content
ar: اجعل وظيفة البحث في مربع تحديد المشاركة تبحث في محتوى المشاركة

en: Make search function on the post selection metabox look at post excerpt
ar: اجعل وظيفة البحث في مربع تحديد المشاركة تبحث في مقتطف المشاركة

en: Make unattached files private
ar: اجعل الملفات غير المرفقة خاصة

en: Manage PublishPress Permissions plugin settings.
ar: إدارة إعدادات ملحق PublishPress Permissions.

en: Manage other user's Permissions. Also grants capabilities for all post types and statuses.
ar: إدارة أذونات المستخدمين الآخرين. يمنح أيضًا قدرات لجميع أنواع المشاركات والحالات.

en: Management
ar: إدارة

en: Max
ar: الأقصى

en: Max number of hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
ar: أقصى عدد من المشاركات / المصطلحات الهرمية لعرضها في وقت واحد (لكل صفحة)

en: Max number of non-hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
ar: الحد الأقصى لعدد المشاركات / المصطلحات غير الهيكلية لعرضها في وقت واحد (لكل صفحة)

en: Max number of specific permissions to insert in a single database query (default 1000)
ar: الحد الأقصى لعدد الأذونات المحددة لإدراجها في استعلام قاعدة بيانات واحد (الافتراضي 1000)

en: Media File Protection
ar: حماية ملفات الوسائط

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: Member since:
ar: عضو منذ:

en: Membership
ar: العضوية

en: Membership Notifications
ar: إشعارات العضوية

en: Message for Blocked Users
ar: رسالة للمستخدمين المحجوبين

en: Metabox disabled
ar: تم تعطيل الميتا بوكس

en: Metabox enabled
ar: تم تفعيل الميتا بوكس

en: Mirror to %s
ar: نسخ إلى %s

en: Mirror to %s %s
ar: نسخ إلى %s %s

en: Miscellaneous
ar: متنوعات

en: Modify permissions for these Post Types:
ar: تعديل الأذونات لهذه أنواع المنشورات:

en: Modify permissions for these Taxonomies:
ar: تعديل الأذونات لهذه التصنيفات:

en: Modify viewing or editing access
ar: تعديل إمكانية العرض أو التحرير

en: Most Users
ar: أكثر المستخدمين

en: Multilang
ar: متعدد اللغات

en: Multilingual
ar: متعدد اللغات

en: Multilingual permission management
ar: إدارة الأذونات متعددة اللغات

en: Multilingual support with permission synchronization across content translations.
ar: دعم متعدد اللغات مع مزامنة الأذونات عبر ترجمات المحتوى.

en: Name
ar: الاسم

en: Name (A-Z)
ar: الاسم (أ-ي)

en: Name (Z-A)
ar: الاسم (ي-أ)

en: Name:
ar: الاسم:

en: Nav Menu (Block)
ar: قائمة التنقل (كتلة)

en: Nav Menu (Legacy)
ar: القائمة التنقلية (القديمة)

en: Nav Menu Editing
ar: تحرير قائمة التنقل

en: Nav Menus (Block)
ar: قوائم التنقل (كتلة)

en: Nav Menus (Legacy)
ar: قوائم التنقل (القديمة)

en: Navigation Menus:
ar: قوائم التنقل:

en: Need Permissions Support?
ar: هل تحتاج إلى دعم الأذونات؟

en: Nested Pages
ar: صفحات متداخلة

en: Network-Wide Settings
ar: إعدادات على مستوى الشبكة

en: Never modify the parent value in the get_terms() result set, even if some terms have been suppressed
ar: لا تعدل أبدًا قيمة الأبوين في مجموعة نتائج get_terms()، حتى إذا تم كتم بعض المصطلحات

en: Never modify the post_parent value in the get_pages() result set, even if some pages have been suppressed
ar: لا تعدل أبدًا قيمة post_parent في مجموعة نتائج get_pages()، حتى إذا تم كتم بعض الصفحات

en: New Revision
ar: مراجعة جديدة

en: New group created.
ar: تم إنشاء مجموعة جديدة.

en: Nginx integration support
ar: دعم تكامل Nginx

en: Nickname
ar: اللقب

en: No Action selected!
ar: لم يتم اختيار أي إجراء!

en: No Custom Group
ar: لا مجموعة مخصصة

en: No Qualification selected!
ar: لم يتم اختيار أي مؤهل!

en: No Teaser
ar: لا توجد معاينة

en: No items selected!
ar: لم يتم اختيار أي عناصر!

en: No matching groups were found.
ar: لم يتم العثور على مجموعات مطابقة.

en: No matching roles were found.
ar: لم يتم العثور على أدوار مطابقة.

en: No redirect
ar: لا توجد إعادة توجيه

en: No results found.
ar: لم يتم العثور على نتائج.

en: No role exceptions set
ar: لا توجد استثناءات دور محددة

en: No specific user permissions. Use the search box to add users.
ar: لا توجد أذونات مستخدم محددة. استخدم مربع البحث لإضافة المستخدمين.

en: No statuses selected!
ar: لم يتم اختيار أي حالات!

en: No teaser will be applied
ar: لن يتم تطبيق أي ملخص

en: No user/group specified.
ar: لم يتم تحديد مستخدم/مجموعة.

en: No users selected
ar: لم يتم اختيار أي مستخدمين

en: Non-Administrators can set Editing Permissions for their editable posts
ar: يمكن لغير المسؤولين تعيين أذونات التحرير لمشاركاتهم القابلة للتحرير

en: Non-Administrators can set Reading Permissions for their editable posts
ar: يمكن لغير المسؤولين تعيين أذونات القراءة لمشاركاتهم القابلة للتحرير

en: None. All %ss will be hidden by default.
ar: لا شيء. سيتم إخفاء جميع %ss بشكل افتراضي.

en: Not Logged In
ar: غير مسجل الدخول

en: Not Logged In Users
ar: المستخدمون غير المسجلين

en: Not Logged In:
ar: ليس مسجلاً الدخول:

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: Note: BuddyPress Groups and other externally defined groups are not listed here, even if they modify permissions
ar: ملاحظة: مجموعات BuddyPress والمجموعات المعرفة خارجيًا غير مدرجة هنا، حتى لو كانت تعدل الأذونات

en: Note: Groups and Roles are always displayed on the Edit User screen.
ar: ملاحظة: المجموعات والأدوار تُعرض دائمًا على شاشة تحرير المستخدم.

en: Note: Groups are a more flexible alternative to user roles. You can create groups of users and give or deny them access to areas of your site.
ar: ملاحظة: المجموعات هي بديل أكثر مرونة لأدوار المستخدمين. يمكنك إنشاء مجموعات من المستخدمين ومنحهم أو حرمانهم من الوصول إلى مناطق في موقعك.

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Notes regarding Pattern Roles
ar: ملاحظات حول أدوار النمط

en: On Users listing, Permission groups in custom column are list filter links instead of group edit links
ar: في قائمة المستخدمين، تعتبر مجموعات الأذونات في العمود المخصص روابط تصفية القائمة بدلاً من روابط تحرير المجموعة

en: On the Pages screen, satisfy a missing edit_private_pages capability by listing uneditable private pages.
ar: على شاشة الصفحات، أُرضِ عن عدم وجود قدرة تعديل الصفحات الخاصة عن طريق إدراج الصفحات الخاصة غير القابلة للتعديل.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_others_posts capability by listing other user's uneditable posts.
ar: على شاشة المشاركات، أُرضِ عن عدم وجود قدرة تعديل المشاركات الأخرى عن طريق إدراج المشاركات غير القابلة للتعديل للمستخدمين الآخرين.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_posts capability by listing uneditable drafts.
ar: على شاشة المشاركات، أُرضِ عن عدم وجود قدرة تعديل المشاركات عن طريق إدراج مسودات غير قابلة للتعديل.

en: On the site front end, display teaser text for unreadable posts instead of hiding them.
ar: على واجهة الموقع الأمامية، عرض نص تشويقي للمنشورات غير القابلة للقراءة بدلاً من إخفائها.

en: On the site front end, replace non-readable content with placeholder text. Can be enabled for any post type. Custom filters are provided but no programming is required for basic usage.
ar: على واجهة الموقع الأمامية، استبدال المحتوى غير القابل للقراءة بنص بديل. يمكن تمكينه لأي نوع منشور. يتم توفير عوامل تصفية مخصصة ولكن لا يتطلب الأمر برمجة للاستخدام الأساسي.

en: Only one group is selectable on Add User screen
ar: يمكن اختيار مجموعة واحدة فقط في شاشة إضافة مستخدم

en: Only one group is selectable on Edit User screen
ar: يمكن اختيار مجموعة واحدة فقط في شاشة تعديل المستخدم

en: Operation
ar: عملية

en: Optimize your site with advanced privacy and performance controls
ar: قم بتحسين موقعك مع ضوابط الخصوصية والأداء المتقدمة

en: Options
ar: الخيارات

en: Order Page Parent dropdown by Title
ar: ترتيب صفحة الطلب الرئيسية حسب العنوان

en: Other plugins (or deactivation of PublishPress Permissions) can prevent sub-page permissions from being properly applied when a new sub-page is created.
ar: يمكن أن تمنع الإضافات الأخرى (أو إلغاء تفعيل أذونات PublishPress) تطبيق أذونات الصفحات الفرعية بشكل صحيح عند إنشاء صفحة فرعية جديدة.

en: Other users will be unable to publish new top-level pages (Parent = "Main Page"), or move a published page from "Main Page" to a different Parent.
ar: لن يتمكن المستخدمون الآخرون من نشر صفحات جديدة من المستوى الأعلى (الأب = "الصفحة الرئيسية")، أو نقل صفحة منشورة من "الصفحة الرئيسية" إلى أب مختلف.

en: PHP Version: %s
ar: إصدار PHP: %s

en: Padding (px):
ar: الهامش (بكسل):

en: Page Approved
ar: تمت الموافقة على الصفحة

en: Page Authors, Editors and Administrators
ar: مؤلفو الصفحات والمحررون والمديرون

en: Page Editors and Administrators
ar: محررو الصفحات والمديرون

en: Page Parent selection for editable pages only
ar: اختيار الوالد للصفحة للصفحات القابلة للتحرير فقط

en: Page Structure
ar: هيكل الصفحة

en: Pages and custom post types are available in %sPRO%s
ar: الصفحات وأنواع المنشورات المخصصة متاحة في %sPRO%s

en: Pages can be set or removed from Top Level by:
ar: يمكن تعيين الصفحات أو إزالتها من المستوى الأعلى بواسطة:

en: Pattern ID:
ar: معرّف النمط:

en: Pattern Role
ar: دور النمط

en: Pattern Roles convert 'post' capabilities to the corresponding type-specific capability.  In a normal WP installation, this is the easiest solution.
ar: تحول أدوار الأنماط قدرات 'المشاركة' إلى القدرة المحددة وفقًا لنوعها المقابل. في تثبيت WP العادي، هذه هي أسهل حل.

en: Performance: Don't filter category / tag counts
ar: الأداء: لا تقم بتصفية عدد الفئات / العلامات

en: Permission Group
ar: مجموعة الأذونات

en: Permission Groups
ar: مجموعات الأذونات

en: Permission Groups on User Profile
ar: مجموعات الأذونات في ملف تعريف المستخدم

en: Permission already selected!
ar: تم اختيار الإذن بالفعل!

en: Permission synchronization across translations
ar: مزامنة الأذونات عبر الترجمات

en: Permission-aware XML sitemaps
ar: خرائط موقع XML المدركة للأذونات

en: Permission-aware indexing
ar: فهرسة تدرك الأذونات

en: Permission-aware nested view
ar: عرض متداخل يدرك الأذونات

en: Permission-aware search results
ar: نتائج البحث التي تدرك الأذونات

en: Permission-aware tree view
ar: عرض شجرة مدرك للأذونات

en: Permissions
ar: الأذونات

en: Permissions Capabilities
ar: إمكانيات الأذونات

en: Permissions Documentation
ar: وثائق الأذونات

en: Permissions Pro was previously active. You are now running the free version, with fewer features.
ar: كانت Permissions Pro نشطة سابقًا. أنت الآن تستخدم النسخة المجانية، مع ميزات أقل.

en: Permissions Settings
ar: إعدادات الأذونات

en: Permissions converted. Reload form to view newly saved permissions.
ar: تم تحويل الأذونات. أعد تحميل النموذج لعرض الأذونات المحفوظة حديثًا.

en: Permissions mirrored. Reload form to view newly saved permissions.
ar: تم عكس الأذونات. أعد تحميل النموذج لعرض الأذونات المحفوظة حديثًا.

en: Permissions screen disabled
ar: تم تعطيل شاشة الأذونات

en: Permissions screen enabled
ar: تم تفعيل شاشة الأذونات

en: Permissions setting 'Pages can be set or removed from Top Level by' applies to 'page' type only
ar: تنطبق إعدادات الأذونات 'يمكن تعيين الصفحات أو إزالتها من المستوى الأعلى بواسطة' على نوع 'صفحة' فقط.

en: Permissions to enable access are not available because of a constant definition
ar: الأذونات لتفعيل الوصول غير متاحة بسبب تعريف ثابت

en: Permissions&hellip;
ar: الأذونات&hellip;

en: Permissions: %1$s %2$s in this %3$s
ar: الأذونات: %1$s %2$s في هذا %3$s

en: Permissions: %1$s all content in this %2$s for All Post Types
ar: الأذونات: %1$s كل المحتوى في هذا %2$s لجميع أنواع المشاركات

en: Permissions: %1$s in %2$s
ar: الأذونات: %1$s في %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s
ar: الأذونات: %1$s هذا %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s for All Post Types
ar: الأذونات: %1$s هذا %2$s لجميع أنواع المنشورات

en: Permissions: %s
ar: الأذونات: %s

en: Permissions: %s this %s
ar: الأذونات: %s هذا %s

en: Permissions: Assign Terms to this %s
ar: الأذونات: تعيين المصطلحات إلى هذا %s

en: Permissions: Assign this %2$s for All Post Types
ar: الأذونات: تعيين هذا %2$s لجميع أنواع المشاركات

en: Permissions: Assign this %2$s to %3$s
ar: الأذونات: تعيين هذا %2$s إلى %3$s

en: Permissions: Select this %1$s as Parent for All Post Types
ar: الأذونات: اختر هذا %1$s كأب لجميع أنواع المنشورات

en: Permissions: Select this %s as Parent
ar: الأذونات: اختر هذا %s كأب

en: Please enter a group name.
ar: يرجى إدخال اسم مجموعة.

en: Please select a bulk action first.
ar: يرجى تحديد إجراء جماعي أولاً.

en: Please select at least one item.
ar: يرجى تحديد عنصر واحد على الأقل.

en: Please upgrade PublishPress Authors to version 3.8.0 or later for Permissions integration.
ar: يرجى ترقية PublishPress Authors إلى الإصدار 3.8.0 أو أحدث لتكامل الأذونات.

en: Post Approved
ar: تمت الموافقة على المنشور

en: Post Capabilities
ar: قدرات المنشور

en: Post Meta fields to copy when using 'Add Author Page' dropdown on Users screen
ar: حقول بيانات المشاركة التي يجب نسخها عند استخدام قائمة 'إضافة صفحة المؤلف' المنسدلة على شاشة المستخدمين

en: Post Statuses for Editorial Workflow
ar: حالات المنشورات لسير العمل التحريري

en: Post Type
ar: نوع المشاركة

en: Post Types
ar: أنواع المنشورات

en: Post Visibility Statuses
ar: حالات رؤية المنشورات

en: Post-specific Permissions take priority
ar: أذونات محددة للمنشور تأخذ الأولوية

en: Post-specific and category-specific permissions for creation and editing.
ar: إذن خاص بالمنشورات وإذن خاص بالفئات لإنشاء وتحرير المحتوى.

en: Posts / Pages Listing
ar: قائمة المنشورات / الصفحات

en: Posts Teaser
ar: معاينة المنشورات

en: Prevent creation or editing of custom items for non-Administrators who lack edit_theme_options capability.
ar: منع إنشاء أو تعديل العناصر المخصصة لغير المسؤولين الذين يفتقرون إلى صلاحية edit_theme_options.

en: Prevent editing files if attached to a non-editable post
ar: منع تعديل الملفات إذا كانت مرتبطة بمشاركة غير قابلة للتعديل

en: Prevent non-Administrators from adding new Nav Menu items to top level (add below existing editable items instead)
ar: منع غير الإداريين من إضافة عناصر جديدة إلى قائمة التنقل في المستوى الأعلى (أضف أسفل العناصر القابلة للتعديل الحالية بدلاً من ذلك)

en: Prevent non-Administrators with user editing permissions from editing a higher-level user or assigning a role higher than their own.
ar: منع غير المسؤولين الذين لديهم أذونات تعديل المستخدم من تعديل مستخدم بمستوى أعلى أو تعيين دور أعلى من دورهم.

en: Primary Role:
ar: الدور الأساسي:

en: Privacy & Performance
ar: الخصوصية والأداء

en: Private Posts:
ar: المشاركات الخاصة:

en: Pro
ar: محترف

en: Pro Feature
ar: ميزة احترافية

en: Process externally uploaded files
ar: معالجة الملفات المرفوعة خارجيًا

en: Produce posts for users when they register
ar: إنتاج منشورات للمستخدمين عند تسجيلهم

en: Product category controls
ar: تحكمات فئة المنتج

en: Product permissions
ar: أذونات المنتج

en: Promo file not found.
ar: لم يتم العثور على ملف الترويج.

en: PublishPress
ar: نشر الصحافة

en: PublishPress Permissions Version: %1$s %2$s
ar: إصدار PublishPress Permissions: %1$s %2$s

en: PublishPress Permissions allows you to enable or deny access to posts, pages, categories, tags and more.
ar: يتيح لك PublishPress Permissions تمكين أو رفض الوصول إلى المنشورات، الصفحات، الفئات، العلامات والمزيد.

en: PublishPress Permissions needs directions. Please go to %1$sPermissions > Settings%2$s and indicate which Post Types and Taxonomies should be filtered.
ar: تحتاج أذونات PublishPress إلى توجيهات. يرجى الذهاب إلى %1$sأذونات > الإعدادات%2$s وتحديد أنواع المنشورات والتصنيفات التي يجب تصفيتها.

en: PublishPress Permissions will not apply any Extra Roles or Permissions to limit or expand viewing or editing access.
ar: لن تنطبق أذونات PublishPress أي أدوار أو أذونات إضافية لتقييد أو توسيع الوصول إلى العرض أو التعديل.

en: PublishPress Statuses
ar: حالات PublishPress

en: Publishing
ar: نشر

en: Purchase
ar: شراء

en: Qualification
ar: مؤهل

en: Quick edit integration
ar: تكامل التعديل السريع

en: Read More
ar: اقرأ المزيد

en: Read More Notice
ar: إشعار قراءة المزيد

en: Read More links, excerpts, and redirects are available in %sPRO%s
ar: روابط اقرأ المزيد، المقتطفات، وإعادة التوجيه متاحة في %sPRO%s

en: Ready to automatically generate posts for your users?
ar: هل أنت مستعد لإنشاء منشورات تلقائيًا لمستخدميك؟

en: Ready to enhance your membership features?
ar: هل أنت مستعد لتحسين ميزات العضوية لديك؟

en: Ready to secure your files?
ar: هل أنت مستعد لتأمين ملفاتك؟

en: Redirect
ar: إعادة توجيه

en: Redirect Settings
ar: إعدادات إعادة التوجيه

en: Redirect functionality is available in PRO
ar: وظيفة إعادة التوجيه متاحة في النسخة الاحترافية

en: Redirect to WordPress login
ar: إعادة التوجيه إلى تسجيل دخول ووردبريس

en: Redirect to a custom post
ar: إعادة التوجيه إلى منشور مخصص

en: Redirect to another post
ar: إعادة التوجيه إلى منشور آخر

en: Redirect users to another page when they try to access restricted content
ar: إعادة توجيه المستخدمين إلى صفحة أخرى عندما يحاولون الوصول إلى محتوى محظور

en: Redirection
ar: إعادة التوجيه

en: Reduce overhead of pages query (in get_pages() and wp-admin) by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ar: تقليل التحميل الزائد لاستعلامات الصفحات (في get_pages() و wp-admin) عن طريق تعيين الحقول إلى قائمة محددة لا تشمل محتوى المشاركة

en: Reduce overhead of wp-admin Media query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ar: تقليل العبء على استعلامات wp-admin للوسائط عن طريق تعيين الحقول لقائمة محددة لا تتضمن post_content

en: Reduce overhead of wp-admin posts query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ar: تقليل العبء على استعلامات wp-admin للمشاركات عن طريق تعيين الحقول لقائمة محددة لا تتضمن post_content

en: Reduce overhead of wp-admin query for specified custom post type by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ar: تقليل العبء على استعلام wp-admin لنوع المنشور المخصص المحدد عن طريق تعيين الحقول لقائمة محددة لا تتضمن post_content

en: Regardless of this setting, the pp_set_edit_exceptions capability is also required.
ar: بغض النظر عن هذا الإعداد، فإن صلاحية pp_set_edit_exceptions مطلوبة أيضًا.

en: Regardless of this setting, the pp_set_read_exceptions capability is also required.
ar: بغض النظر عن هذا الإعداد، فإن صلاحية pp_set_read_exceptions مطلوبة أيضًا.

en: Regulate access to Category archive pages
ar: تنظيم الوصول إلى صفحات أرشيف الفئة

en: Reload form for further changes to this permission
ar: إعادة تحميل النموذج لإجراء تغييرات إضافية على هذا الإذن

en: Reload form for further changes to this role
ar: إعادة تحميل النموذج لإجراء تغييرات إضافية على هذا الدور

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove Selected
ar: إزالة المختارين

en: Remove custom permissions for user
ar: إزالة الأذونات المخصصة للمستخدم

en: Remove selected users from Permission Group
ar: إزالة المستخدمين المحددين من مجموعة الأذونات

en: Remove the "Private:" and "Protected" prefix from Post, Page titles.
ar: قم بإزالة بادئة "خاص:" و "محمي" من عناوين المشاركات والصفحات.

en: Remove the custom permisisons for "%s"?
ar: إزالة الأذونات المخصصة لـ "%s"؟

en: Remove unreadable Menu Items. If menu rendering problems occur with a third party plugin, disable this setting.
ar: إزالة عناصر القائمة غير القابلة للقراءة. إذا حدثت مشاكل في عرض القائمة مع ملحق طرف ثالث، قم بإلغاء تنشيط هذا الإعداد.

en: Replace Post Content With:
ar: استبدال محتوى المنشور بـ:

en: Replace the post content entirely with custom content for users who don't have access.
ar: استبدل محتوى المشاركة بالكامل بمحتوى مخصص للمستخدمين الذين ليس لديهم وصول.

en: Request
ar: طلب

en: Request Support
ar: طلب الدعم

en: Restrict access by blocking specified items unless an "Enabled" exception is also stored.
ar: تقييد الوصول عن طريق حظر العناصر المحددة ما لم يتم تخزين استثناء "مفعل" أيضًا.

en: Restrict access by limiting role capabilities to apply only for specified items. Users still need capabilities in their main role or extra roles.
ar: تقييد الوصول عن طريق تقييد قدرات الأدوار لتطبيقها فقط على العناصر المحددة. لا يزال يحتاج المستخدمون إلى القدرات في دورهم الرئيسي أو الأدوار الإضافية.

en: Restrict direct file requests based on user's access to the page a file is attached to.
ar: تقييد طلبات الملفات المباشرة استنادًا إلى وصول المستخدم إلى الصفحة المرتبطة بالملف.

en: Return to Menu Editor
ar: العودة إلى محرر القائمة

en: Revert to Defaults
ar: إعادة إلى الإعدادات الافتراضية

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Permissions</strong>.
ar: راجع الاختيار أدناه، ثم انقر <strong>احفظ الأذونات</strong>.

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Roles</strong>.
ar: راجع الاختيار أدناه، ثم انقر على <strong>حفظ الأدوار</strong>.

en: Revise
ar: راجع

en: Revision
ar: مراجعة

en: Revisor
ar: المراجع

en: Revisors
ar: المراجعين

en: Right
ar: يمين

en: Role
ar: الدور

en: Role Capabilities
ar: قدرات الدور

en: Role Integration
ar: تكامل الأدوار

en: Role Usage
ar: استخدام الدور

en: Role Usage edited.
ar: تم تعديل استخدام الدور.

en: Role Usage updated.
ar: تم تحديث استخدام الدور.

en: Role Usage: %s
ar: استخدام الدور: %s

en: Role already selected!
ar: تم اختيار الدور بالفعل!

en: Role capabilities defined for other post types (i.e. 'edit_others_pages', 'edit_things') are ignored unless Role Usage is set to Direct Assignment.
ar: يتم تجاهل قدرات الدور المحددة لأنواع المشاركات الأخرى (مثل 'edit_others_pages'، 'edit_things') ما لم يتم تعيين استخدام الدور على التعيين المباشر.

en: Role-Based Synchronization
ar: مزامنة قائمة على الدور

en: Roles
ar: الأدوار

en: Roles %1$s
ar: الأدوار %1$s

en: Roles & Groups
ar: الأدوار والمجموعات

en: Roles and Permissions copied.
ar: تم نسخ الأدوار والأذونات.

en: Roles assigned directly to the user
ar: الأدوار المعينة مباشرةً للمستخدم

en: Roles assigned to the user or one of their groups
ar: الأدوار المعينة للمستخدم أو لأحد مجموعاتهم

en: Roles updated.
ar: تم تحديث الأدوار.

en: SEO
ar: تحسين محركات البحث

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save Permissions
ar: حفظ الأذونات

en: Save Roles
ar: حفظ الأدوار

en: Saving Permissions...
ar: جارٍ حفظ الأذونات...

en: Saving Roles...
ar: جارٍ حفظ الأدوار...

en: Scheduled Change Notifications
ar: إشعارات التغيير المجدولة

en: Scheduled Revision Monitors
ar: مراقبو المراجعة المجدولة

en: Search Custom Groups
ar: بحث في المجموعات المخصصة

en: Search Groups
ar: بحث عن المجموعات

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
ar: نتائج البحث لـ &#8220;%s&#8221;

en: Search Results include Media
ar: نتائج البحث تشمل الوسائط

en: Search Results:
ar: نتائج البحث:

en: Search Users
ar: بحث المستخدمين

en: Search and add users...
ar: ابحث وأضف المستخدمين...

en: Search by last name instead of display name
ar: البحث بواسطة الاسم الأخير بدلاً من اسم العرض

en: Search engine visibility controls
ar: تحكمات رؤية محرك البحث

en: Search for a group
ar: البحث عن مجموعة

en: Search for a user
ar: البحث عن مستخدم

en: Search for an author
ar: البحث عن مؤلف

en: Search result filtering
ar: تصفية نتائج البحث

en: Search roles and groups...
ar: ابحث عن الأدوار والمجموعات...

en: Search roles...
ar: ابحث عن الأدوار...

en: Secure content discovery
ar: اكتشاف المحتوى الآمن

en: See other user's unattached file uploads in Media Library.
ar: عرض تحميلات الملفات غير المرتبطة لمستخدم آخر في مكتبة الوسائط.

en: Select %s
ar: اختر %s

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Select Permission Groups at User creation
ar: اختيار مجموعات الأذونات عند إنشاء المستخدم

en: Select Post
ar: اختر منشور

en: Select Post Type to Configure
ar: اختر نوع المنشور لتكوينه

en: Select a page
ar: اختر صفحة

en: Select as Parent
ar: اختر كوالد

en: Select terms
ar: اختر الشروط

en: Selected %s:
ar: تم تحديد %s:

en: Selected users already have specified author page
ar: المستخدمون المحددون لديهم بالفعل صفحة مؤلف محددة

en: Selected:
ar: المحدد:

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Categories or Terms.
ar: تعيين أذونات "تعيين كأب" لفئات أو مصطلحات معينة.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Posts.
ar: تعيين أذونات "تعيين كوالد" لمنشورات محددة.

en: Set Author to current user if autoset_post_author / autoset_page_author capability is assigned
ar: تعيين المؤلف للمستخدم الحالي إذا كانت القدرة autoset_post_author / autoset_page_author مخصصة

en: Set Editing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ar: تعيين أذونات التحرير لمنشورات أو فئات أو مصطلحات محددة.

en: Set Revision Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ar: تعيين أذونات المراجعة لمنشورات أو فئات أو مصطلحات محددة.

en: Set Term Assignment Permissions.
ar: تعيين أذونات تعيين المصطلحات.

en: Set Term Management Permissions.
ar: تعيين أذونات إدارة المصطلحات.

en: Set Viewing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ar: تعيين أذونات العرض لمنشورات أو فئات أو مصطلحات محددة.

en: Set as Parent
ar: تعيين كأب

en: Set membership expiration date
ar: تعيين تاريخ انتهاء العضوية

en: Set to Blocked
ar: تم تعيينه إلى محظور

en: Set to Default
ar: تم تعيينه إلى افتراضي

en: Set to Enabled
ar: تعيين إلى مفعل

en: Set up posts for existing users
ar: إعداد المنشورات للمستخدمين الحاليين

en: Setting
ar: إعداد

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings related to content editing permissions, provided by the %s module.
ar: إعدادات تتعلق بأذونات تحرير المحتوى، مقدمة من الوحدة %s.

en: Shop manager
ar: مدير المتجر

en: Show All
ar: عرض الكل

en: Show Groups
ar: عرض المجموعات

en: Show a "Read More" link that requires login
ar: عرض رابط "اقرأ المزيد" يتطلب تسجيل الدخول

en: Show a teaser message or login prompt for protected content. Available in PublishPress Permissions Pro.
ar: عرض رسالة تشويقية أو مطالبة تسجيل دخول للمحتوى المحمي. متاحة في PublishPress Permissions Pro.

en: Show featured image
ar: عرض الصورة المميزة

en: Show files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
ar: عرض الملفات التي تم تحميلها من قبل مستخدمين آخرين إذا كانت مرتبطة بمشاركة يمكن للمستخدم تعديلها.

en: Show files uploaded by others users if they are attached to a post the user is allowed to view.
ar: عرض الملفات التي تم تحميلها بواسطة مستخدمين آخرين إذا كانت مرتبطة بمنشور يُسمح للمستخدم بعرضه.

en: Show list of Permissions Pro features and screencasts
ar: عرض قائمة ميزات Permissions Pro وعروض الفيديو

en: Show only the first
ar: عرض فقط الأول

en: Show the first X characters of the post content
ar: عرض أول X حرفًا من محتوى المنشور

en: Show users all the files in the Media Library. Unchecking this box will hide media files that are uploaded by other users.
ar: عرض جميع الملفات في مكتبة الوسائط للمستخدمين. إلغاء تحديد هذا الخيار سيخفي الملفات الإعلامية التي تم تحميلها من قبل مستخدمين آخرين.

en: Single view only
ar: عرض فردي فقط

en: Sitemap filtering for restricted content
ar: تصفية خرائط الموقع للمحتوى المقيد

en: Small Thumbnails Unfiltered
ar: الصور المصغرة الصغيرة غير مصفاة

en: Smart User Matching
ar: مطابقة المستخدم الذكي

en: Some term-limited editing configurations require this.
ar: بعض تكوينات التحرير المحدودة بالمصطلحات تتطلب ذلك.

en: Sort by:
ar: رتب حسب:

en: Specific Permissions
ar: أذونات محددة

en: Specific Permissions %1$s
ar: الأذونات المحددة %1$s

en: Specific Permissions %1$s(for this user)%2$s
ar: أذونات محددة %1$s(لهذا المستخدم)%2$s

en: Specific Permissions (from primary role or group membership)
ar: أذونات محددة (من الدور الرئيسي أو عضوية المجموعة)

en: Specific Permissions assigned directly to the user
ar: الأذونات المحددة المعينة مباشرةً للمستخدم

en: Specific Permissions assigned to the user or one of their groups
ar: الأذونات المحددة المعينة للمستخدم أو لأحد مجموعاتهم

en: Specific Permissions updated.
ar: تم تحديث الأذونات المحددة.

en: Specific Permissions: additions ('Enabled') are not applied, cannot be assigned
ar: الأذونات المحددة: الإضافات ('مفعل') لا تُطبق، ولا يمكن تعيينها

en: Specific Permissions: no restrictions ('Blocked') can be applied to custom-defined groups
ar: الأذونات المحددة: لا يمكن تطبيق قيود ('محظور') على المجموعات المعرفة مخصصًا

en: Specific Permissions: restrictions ('Blocked') take priority over additions ('Enabled')
ar: أذونات محددة: القيود ('محظور') تأخذ الأولوية على الإضافات ('مفعل').

en: Standard Statuses
ar: الحالات القياسية

en: Standard statuses
ar: الحالات القياسية

en: Status
ar: الحالة

en: Status-based editing capabilities
ar: قدرات التحرير المعتمدة على الحالة

en: Status: Private
ar: الحالة: خاصة

en: Statuses
ar: الحالات

en: Stop users from editing files uploaded by other users unless they are attached to a post the user is allowed to edit.
ar: منع المستخدمين من تعديل الملفات التي تم تحميلها من قبل مستخدمين آخرين ما لم تكن مرتبطة بمشاركة يمكن للمستخدم تعديلها.

en: Sub-%1$s Permissions are not separately listed.
ar: أذونات فرعي-%1$s غير مدرجة بشكل منفصل.

en: Sub-%s
ar: فرعي - %s

en: Sub-%s:
ar: فرعي-%s:

en: Sub-Sections
ar: الأقسام الفرعية

en: Submit Changes
ar: تقديم التغييرات

en: Submit Changes to
ar: تقديم التغييرات إلى

en: Submit Revision
ar: تقديم تعديل

en: Submit Revision of
ar: تقديم تعديل ل

en: Submitted Revision
ar: مراجعة مُقدمة

en: Submitted Revision Editors
ar: مراجعة مُقدمة

en: Subscribers
ar: المشتركين

en: Supported Plugin Integration
ar: تكامل المكونات المدعومة

en: Supports content-specific permissions for editing, term assignment and page parent selection. In combination with other modules, supports workflow statuses, PublishPress and PublishPress Revisions.
ar: يدعم أذونات محددة للمحتوى للتعديل، تعيين المصطلحات واختيار الوالد للصفحة. بالاقتران مع وحدات أخرى، يدعم حالات سير العمل وPublishPress وPublishPress Revisions.

en: Supports network (multisite) installs
ar: يدعم التثبيتات الشبكية (المواقع المتعددة)

en: Suppress "Private: " Caption
ar: إخفاء التسمية "خاص: "

en: Synchronize User Posts
ar: مزامنة منشورات المستخدمين

en: Tag creation requires Tag edit capability
ar: إنشاء العلامات يتطلب القدرة على تحرير العلامات

en: Target Post Type
ar: نوع المنشور المستهدف

en: Target number of visible pages/terms, used for auto-determination of number of visible levels
ar: عدد الصفحات / المصطلحات المرئية المستهدفة، المستخدمة للتحديد التلقائي لعدد المستويات المرئية

en: Taxonomies
ar: التصنيفات

en: Teaser
ar: مقدمة

en: Teaser Application:
ar: تطبيق الملخص:

en: Teaser Message
ar: رسالة المعاينة

en: Teaser Message Style Customization
ar: تخصيص نمط رسالة المعاينة

en: Teaser Message Style:
ar: نمط رسالة المعاينة:

en: Teaser Settings
ar: إعدادات المعاينة

en: Teaser Settings for %s
ar: إعدادات الملخص لـ %s

en: Teaser Text
ar: نص المعاينة

en: Teaser Text Configuration
ar: تكوين نص الترويج

en: Teaser Type
ar: نوع المعاينة

en: Teaser Type:
ar: نوع الملخص:

en: Teaser text
ar: نص المعاينة

en: Template access controls
ar: تحكمات وصول القالب

en: Template access restrictions
ar: قيود الوصول إلى القوالب

en: Term
ar: مصطلح

en: Term Management
ar: إدارة المصطلحات

en: Term permission integration
ar: دمج أذونات المصطلح

en: Term-based filtering
ar: تصفية قائمة على المصطلحات

en: Terms
ar: مصطلحات

en: Text Color:
ar: لون النص:

en: The %s was saved, but you can no longer edit it.
ar: تم حفظ %s، ولكن لم يعد بإمكانك تحريرها.

en: The 'posts' capabilities in a WP role determine its function as a Pattern Role for supplemental assignment to Permission Groups. When you assign the 'Author' pattern role for Pages, edit_posts and edit_published_posts become edit_pages and edit_published_pages.
ar: تحدد قدرات 'المشاركات' في دور WP وظيفته كدور نمطي للتعيين الإضافي لمجموعات الأذونات. عندما تعين دور نمط 'المؤلف' للصفحات، تصبح edit_posts و edit_published_posts edit_pages و edit_published_pages.

en: The Events Calendar
ar: تقويم الفعاليات

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to %1$sCapabilities > Editor Features > Element IDs%2$s for better organization and enhanced functionality.
ar: تم نقل ميزة عناصر التحرير المحدودة إلى %1$sالقدرات > ميزات المحرر > معرفات العناصر%2$s من أجل تنظيم أفضل وزيادة الوظائف.

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to the PublishPress Capabilities plugin. Please install %1$sPublishPress Capabilities%2$s to access this functionality.
ar: تم نقل ميزة عناصر التحرير المحدودة إلى إضافة PublishPress Capabilities. يرجى تثبيت %1$sPublishPress Capabilities%2$s للوصول إلى هذه الوظيفة.

en: The following capabilities are included in supplemental %s roles:
ar: تم تضمين القدرات التالية في أدوار %s الإضافية:

en: The following settings apply to users who are able to access the Media Library. Normally this requires the upload_files or edit_files capability.
ar: تنطبق الإعدادات التالية على المستخدمين القادرين على الوصول إلى مكتبة الوسائط. عادة ما يتطلب ذلك قدرة upload_files أو edit_files.

en: The following settings are currently overridden by the constant PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (defined in wp-config.php or some other file you maintain). Media Library access will not be altered by Permissions.
ar: الإعدادات التالية تتجاوز حاليًا الثابت PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (المحدد في wp-config.php أو أي ملف آخر تحتفظ به). لن تتغير إمكانية الوصول إلى مكتبة الوسائط بواسطة الأذونات.

en: The following would change from defaults to previously stored settings:
ar: ما يلي سيتغير من الإعدادات الافتراضية إلى الإعدادات المخزنة سابقاً:

en: The following would revert to default settings:
ar: ما يلي سيعود إلى الإعدادات الافتراضية:

en: The requested modification was processed, but you can no longer edit the post.
ar: تم معالجة التعديل المطلوب، لكن لم يعد بإمكانك تعديل المنشور.

en: There are no valid groups selected for deletion.
ar: لا توجد مجموعات صالحة محددة للحذف.

en: These optional settings customize how PublishPress Permissions applies extra roles. Your existing WP Role Definitions can be applied in two different ways:
ar: تُخصص هذه الإعدادات الاختيارية كيفية تطبيق PublishPress Permissions للأدوار الإضافية. يمكن تطبيق تعريفات أدوار WP الموجودة لديك بطريقتين مختلفتين:

en: This %s
ar: هذا %s

en: This Permission is redundant due to a corresponding Limitation.
ar: هذا الإذن زائد نظرًا لوجود قيد مطابق.

en: This Section
ar: هذا القسم

en: This causes unique capabilities to be required for editing each post type.
ar: هذا يتطلب قدرات فريدة لتحرير كل نوع من أنواع المنشورات.

en: This feature allows you to restrict access to Media Library files when they are accessed via WordPress. To restrict viewing of files when they are visited directly via the URL, use the "File Access" feature.
ar: تتيح لك هذه الميزة تقييد الوصول إلى ملفات مكتبة الوسائط عند الوصول إليها عبر WordPress. لتقييد عرض الملفات عند زيارتها مباشرة عبر عنوان URL، استخدم ميزة "وصول الملفات".

en: This feature has been moved to PublishPress Capabilities > Editor Features > Element IDs. Please use the Capabilities plugin for better organization and enhanced functionality.
ar: تم نقل هذه الميزة إلى PublishPress Capabilities > ميزات المحرر > معرفات العناصر. يرجى استخدام ملحق الصلاحيات لتنظيم أفضل وتعزيز الوظائف.

en: This feature is available in PublishPress Permissions PRO
ar: هذه الميزة متاحة في PublishPress Permissions PRO

en: This field is required.
ar: هذا الحقل مطلوب.

en: This group name is already registered. Please choose another one.
ar: اسم هذه المجموعة مسجل بالفعل. يرجى اختيار اسم آخر.

en: This is a PRO feature
ar: هذه ميزة احترافية

en: This is a custom login page
ar: هذه صفحة تسجيل دخول مخصصة

en: This is how the teaser message will appear on your site. Changes update in real-time.
ar: هذه هي كيفية ظهور رسالة المعاينة على موقعك. التغييرات تتحدث في الوقت الحقيقي.

en: This message will be displayed in a styled notice box above the teaser content for users who are not logged in.
ar: ستظهر هذه الرسالة في صندوق إشعار مصمم أعلاه محتوى المعاينة للمستخدمين الذين لم يقوموا بتسجيل الدخول.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the excerpt teaser content for users who are not logged in.
ar: ستظهر هذه الرسالة في صندوق إشعار مصمم أسفل محتوى مقتطف المعاينة للمستخدمين الذين لم يقوموا بتسجيل الدخول.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the truncated content teaser for users who are not logged in.
ar: ستظهر هذه الرسالة في صندوق إشعار منسق أدناه المحتوى المختصر للمستخدمين الذين لم يقموا بتسجيل الدخول.

en: This user is not a member of any custom Permission Groups.
ar: هذا المستخدم ليس عضوًا في أي مجموعات أذونات مخصصة.

en: This version of %1$s cannot work with your current %2$s version. Please upgrade it to %3$s or later.
ar: هذه النسخة من %1$s لا يمكن أن تعمل مع إصدار %2$s الحالي لديك. يرجى ترقية الإصدار إلى %3$s أو أحدث.

en: Time-limit access customizations by delaying or expiring Permission Group membership.
ar: تخصيصات وصول محدودة زمنياً عن طريق تأخير أو انتهاء صلاحية عضوية مجموعة الأذونات.

en: Time-limited Membership
ar: عضوية محدودة زمنياً

en: Title Only
ar: العنوان فقط

en: Title:
ar: العنوان:

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
ar: لتعيين أذونات محددة للمنتدى لـ bbPress، %1$sقم بترقية إلى Permissions Pro%2$s وقم بتمكين ميزة حزمة التوافق.

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, activate the Compatibility Pack feature.
ar: لتعيين أذونات محددة للمنتدى لـ bbPress، قم بتنشيط ميزة حزمة التوافق.

en: To assign page-specific Permissions for editing, parent selection or term assignment, enable the Editing Permissions feature.
ar: لتعيين أذونات محددة للصفحة من أجل التحرير، اختيار الوالد أو تعيين المصطلحات، قم بتمكين ميزة أذونات التحرير.

en: To assign page-specific PublishPress Revision permissions, enable the Editing Permissions feature.
ar: لتعيين أذونات مراجعة PublishPress محددة للصفحة، قم بتمكين ميزة أذونات التحرير.

en: To assign roles for bbPress forums, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
ar: لتعيين الأدوار لمنتديات bbPress، %1$sقم بترقية إلى Permissions Pro%2$s وقم بتمكين ميزة حزمة التوافق.

en: To assign roles for bbPress forums, activate the Compatibility Pack feature.
ar: لتعيين الأدوار لمنتديات bbPress، قم بتفعيل ميزة حزمة التوافق.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
ar: لحظر الوصول المباشر إلى روابط المرفقات للمنشورات غير القابلة للقراءة، %1$sقم بترقية إلى Permissions Pro%2$s وقم بتفعيل ميزة وصول الملفات.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, activate the File Access feature.
ar: لحظر الوصول المباشر إلى روابط المرفقات للمنشورات غير القابلة للقراءة، قم بتفعيل ميزة وصول الملفات.

en: To block direct access to unreadable files, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
ar: لحظر الوصول المباشر إلى الملفات غير القابلة للقراءة، %1$sقم بترقية إلى Permissions Pro%2$s وقم بتفعيل ميزة وصول الملفات.

en: To block direct access to unreadable files, activate the File Access feature.
ar: لحظر الوصول المباشر إلى الملفات غير القابلة للقراءة، قم بتفعيل ميزة وصول الملفات.

en: To control how Extra Roles are applied, see %1$sRole Usage%2$s.
ar: للسيطرة على كيفية تطبيق الأدوار الإضافية، راجع %1$sاستخدام الدور%2$s.

en: To customize bbPress forum permissions, activate the Compatibility Pack feature.
ar: لتخصيص أذونات منتديات bbPress، قم بتفعيل ميزة حزمة التوافق.

en: To customize bbPress forum permissions, activate your Permissions Pro license key.
ar: لتخصيص أذونات منتدى bbPress، قم بتنشيط مفتاح ترخيص Permissions Pro الخاص بك.

en: To customize editing permissions, enable the Editing Permissions feature.
ar: لتخصيص أذونات التحرير، قم بتفعيل ميزة أذونات التحرير.

en: To customize publication workflow, %1$sinstall PublishPress Statuses%2$s.
ar: لتخصيص سير عمل النشر، %1$sقم بتثبيت PublishPress Statuses%2$s.

en: To force the value of one or more settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
ar: لإجبار قيمة إعداد واحد أو أكثر على مستوى الشبكة، <strong>انسخ</strong> الكود التالي في ملف <strong>functions.php</strong> الخاص بقالبك (أو أي ملف آخر يتم تنفيذه دائمًا وليس محدثًا تلقائيًا) وقم بالتعديل كما ترغب:

en: To modify one or more default settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
ar: لتعديل إعدادات افتراضية واحدة أو أكثر على مستوى الشبكة، <strong>انسخ</strong> الكود التالي في ملف <strong>functions.php</strong> الخاص بقالبك (أو أي ملف آخر يتم تنفيذه دائمًا وليس محدثًا تلقائيًا) وقم بالتعديل كما ترغب:

en: To read the full content, please log in to this site.
ar: لقراءة المحتوى الكامل، يرجى تسجيل الدخول إلى هذا الموقع.

en: To save memory on front end access, don't register any filters related to content editing
ar: لتوفير الذاكرة على وصول الواجهة الأمامية، لا تقم بتسجيل أي فلاتر تتعلق بتحرير المحتوى

en: Top
ar: أعلى

en: Topic creation restrictions
ar: قيود إنشاء الموضوعات

en: Translator
ar: مترجم

en: Treat media attached to unregistered post types as unattached, to avoid improper and confusing filtering
ar: معاملة الوسائط المرفقة بأنواع المشاركات غير المسجلة على أنها غير مرفقة، لتجنب الفلترة غير الصحيحة والمربكة

en: Type
ar: نوع

en: Type-specific Extra Roles grant all capabilities in Pattern Role
ar: الأدوار الإضافية المحددة حسب النوع تمنح جميع القدرات في دور النمط

en: Type-specific and/or status-specific equivalents of the following capabilities are included in supplemental %s roles:
ar: تشمل المعادلات المحددة حسب النوع و/أو الحالة للقدرات التالية في الأدوار الإضافية %s:

en: Unblocked
ar: غير محظور

en: Universal Permissions
ar: الأذونات العالمية

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
ar: افتح تكامل %s لتعزيز حل المراجعات الخاص بك.

en: Unlock Permissions > Settings > Core > Admin Back End > 'Hide non-editable posts'
ar: فتح الأذونات > الإعدادات > الأساسية > الواجهة الخلفية للإدارة > 'إخفاء المشاركات غير القابلة للتحرير'

en: Unlock Pro Integrations
ar: فتح تكامل المحترفين

en: Unlock advanced user synchronization features
ar: فتح ميزات مزامنة المستخدم المتقدمة

en: Unmodified from WordPress default behavior. To enable filtering, remove constant definition PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.
ar: غير معدل من سلوك WordPress الافتراضي. لتمكين التصفية، قم بإزالة تعريف الثابت PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.

en: Update Permissions
ar: تحديث الأذونات

en: Upgrade to PRO
ar: ترقية إلى PRO

en: Upgrade to Permissions Pro
ar: ترقية إلى Permissions Pro

en: Upgrade to Pro
ar: ترقية إلى النسخة الاحترافية

en: Upgrade to Pro and get advanced file access control with all these features and more.
ar: ترقية إلى النسخة الاحترافية والحصول على تحكم متقدم في الوصول إلى الملفات مع جميع هذه الميزات والمزيد.

en: Upgrade to Pro and get advanced membership management with circles, time-limited memberships, and more.
ar: ترقية إلى النسخة الاحترافية والحصول على إدارة متقدمة للأعضاء مع الدوائر، والعضويات المحدودة زمنياً، والمزيد.

en: Upgrade to Pro and get advanced user post generation with all these features and more.
ar: ترقية إلى النسخة الاحترافية والحصول على توليد متقدم للمنشورات من المستخدمين مع جميع هذه الميزات والمزيد.

en: Upgrade to Pro to automatically generate posts for users
ar: ترقية إلى برو لإنشاء منشورات تلقائيًا للمستخدمين

en: Upgrade to Pro to enable this integration
ar: قم بالترقية إلى المحترف لتمكين هذا التكامل

en: Upgrade to Pro to limit access based on post author relationships
ar: ترقية إلى Pro لتحديد الوصول بناءً على علاقات مؤلفي المنشورات

en: Upgrade to Pro to unlock advanced file protection capabilities
ar: ترقية إلى الاحترافية لفتح قدرات حماية الملفات المتقدمة

en: Upgrade to Pro to unlock bulk page creation features
ar: ترقية إلى برو لفتح ميزات إنشاء الصفحات الجماعية

en: Upgrade to Pro to unlock seamless integration.
ar: قم بالترقية إلى Pro لفتح التكامل السلس.

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
ar: ترقية إلى النسخة الاحترافية للحصول على توافق مثالي ودعم محترف سريع.

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Use %s for post URL
ar: استخدم %s لعنوان URL الخاص بالمنشور

en: Use Custom Teaser Message Style
ar: استخدام نمط رسالة المعاينة المخصص

en: Use Default Teaser Message Style
ar: استخدام نمط رسالة المعاينة الافتراضي

en: Use Excerpt as teaser text
ar: استخدم المقتطف كنص المعاينة

en: Use Excerpt or pre-More as teaser text
ar: استخدم المقتطف أو ما قبل رابط المزيد كنص المعاينة

en: Use Excerpt, pre-More or First X Characters as teaser text
ar: استخدم المقتطف، أو ما قبل رابط المزيد، أو أول X أحرف كنص المعاينة

en: Use any Role or Permission Group
ar: استخدام أي دور أو مجموعة أذونات

en: Use configured teaser text to replace or supplement content
ar: استخدام نص الملخص المكون مسبقًا لاستبدال أو تكملة المحتوى

en: Use content before Read More link as teaser text
ar: استخدم المحتوى قبل رابط قراءة المزيد كنص المعاينة

en: Use display name for search results instead of user_login
ar: استخدم اسم العرض لنتائج البحث بدلاً من user_login

en: Use excerpt or content before More tag
ar: استخدام المقتطف أو المحتوى قبل علامة المزيد

en: Use excerpt or first X characters of content
ar: استخدام المقتطف أو أول X حرفًا من المحتوى

en: Use first X characters of content as teaser text
ar: استخدام أول X حرفًا من المحتوى كنص ملخص

en: Use modern tabbed metabox interface
ar: استخدام واجهة الميتابوكس الحديثة مع علامات التبويب

en: Use the post excerpt as teaser content
ar: استخدام مقتطف المنشور كمحتوى ملخص

en: User
ar: مستخدم

en: User Application:
ar: تطبيق المستخدم:

en: User Groups
ar: مجموعات المستخدمين

en: User ID:
ar: معرف المستخدم:

en: User Management
ar: إدارة المستخدمين

en: User Posts
ar: مشاركات المستخدم

en: User Posts Synchronization
ar: مزامنة منشورات المستخدم

en: User Roles %1$s
ar: أدوار المستخدم %1$s

en: User Search: Filter by WP role
ar: بحث المستخدم: تصفية حسب دور WP

en: User editing capabilities apply for
ar: تنطبق قدرات تحرير المستخدم على

en: User field to search by default
ar: حقل المستخدم للبحث بشكل افتراضي

en: User meta fields selectable for search (comma-separated)
ar: حقول بيانات التعريف للمستخدم القابلة للاختيار للبحث (مفصولة بفواصل)

en: User meta fields which should be treated as boolean (comma-separated)
ar: حقول بيانات التعريف للمستخدم التي يجب اعتبارها منطقية (مفصولة بفواصل)

en: User meta fields which should be treated as numeric (comma-separated)
ar: حقول بيانات التعريف للمستخدم التي يجب اعتبارها رقمية (مفصولة بفواصل)

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Users
ar: المستخدمون

en: Users can always edit their own files
ar: يمكن للمستخدمين دائمًا تعديل ملفاتهم الخاصة

en: Users to notify when revisions are submitted
ar: المستخدمون الذين يجب إبلاغهم عند تقديم التعديلات

en: Users to notify when scheduled revisions are published
ar: المستخدمون الذين يجب إبلاغهم عند نشر التعديلات المجدولة

en: Users who have custom editing permissions for an attachment can also delete it
ar: يمكن للمستخدمين الذين لديهم أذونات تحرير مخصصة لمرفق أيضًا حذفه

en: Users who have specific editing permissions for a post or attachment can also delete it
ar: يمكن للمستخدمين الذين لديهم أذونات تحرير محددة لمنشور أو مرفق أيضًا حذفه

en: Using group membership to block access is not recommended. Consider reducing the user's role capabilities and using group membership to add access.
ar: استخدام عضوية المجموعة لحظر الوصول غير موصى به. ضع في اعتبارك تقليل قدرات الدور الخاص بالمستخدم واستخدام عضوية المجموعة لإضافة الوصول.

en: Version
ar: الإصدار

en: Version info was refreshed.
ar: تم تحديث معلومات الإصدار.

en: View
ar: عرض

en: View Full Profile
ar: عرض الملف الشخصي الكامل

en: View Knowledge Base
ar: عرض قاعدة المعرفة

en: View currently stored user permissions:
ar: عرض أذونات المستخدم المخزنة حاليا:

en: Viewing
ar: عرض

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members.
ar: دوائر الرؤية ودوائر التحرير تمنع الوصول إلى المحتوى الذي لم يؤلفه أعضاء المجموعة الآخرين.

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members. Any WP Role, BuddyPress Group or custom Group can be marked as a Circle for specified post types.
ar: دوائر الرؤية ودوائر التحرير تمنع الوصول إلى المحتوى الذي لم يؤلفه أعضاء المجموعة الآخرين. يمكن وضع علامة على أي دور في WP، مجموعة BuddyPress أو مجموعة مخصصة كدائرة لأنواع المنشورات المحددة.

en: Warning: Content hidden by these Permissions will be displayed if PP is deactivated. Consider setting a private Visibility on Edit Post screen instead.
ar: تحذير: المحتوى المخفي بواسطة هذه الأذونات سيتم عرضه إذا تم تعطيل PP. ضع في اعتبارك تعيين رؤية خاصة على شاشة تحرير المنشور بدلاً من ذلك.

en: When Teaser is applied with Redirect enabled, append original url as redirect_to argument
ar: عند تطبيق Teaser مع تفعيل إعادة التوجيه، أضف عنوان URL الأصلي كوسيلة إعادة توجيه

en: When file access is blocked, do not set the WP_Query 404 / 403 property
ar: عند حظر الوصول إلى الملفات، لا تقم بتعيين خاصية WP_Query 404 / 403

en: When saving a post, if the default term is not selectable, substitute first available.
ar: عند حفظ مشاركة، إذا لم يكن المصطلح الافتراضي قابلاً للاختيار، استبدله بأول مصطلح متاح.

en: When synchronizing role metagroups to currently defined WP roles, don't delete groups for previously defined WP roles.
ar: عند مزامنة المجموعات الميتاجroup للدور مع الأدوار المعرفة حاليًا في WP، لا تحذف المجموعات للأدوار المعرفة سابقًا في WP.

en: Widget-level permission controls
ar: تحكم في أذونات مستوى الودجت

en: With Direct Assignment, capabilities are applied without modification.
ar: مع التعيين المباشر، يتم تطبيق القدرات بدون تعديل.

en: Within the async-upload.php script, filter author's retrieval of the attachment they just uploaded
ar: داخل سكربت async-upload.php، تصفية استرجاع المؤلف للمرفق الذي تم رفعه للتو

en: WordPress Role
ar: دور ووردبريس

en: WordPress Roles
ar: أدوار ووردبريس

en: WordPress Version: %s
ar: إصدار ووردبريس: %s

en: WordPress default. Show "Page not found" screen
ar: الإعداد الافتراضي لوردبريس. عرض شاشة "الصفحة غير موجودة"

en: Work around database setup warnings (at plugin activation) on some servers
ar: التغلب على تحذيرات إعداد قاعدة البيانات (عند تنشيط الإضافة) على بعض الخوادم

en: Workflow
ar: سير العمل

en: Workflow-specific access controls
ar: ضوابط الوصول الخاصة بسير العمل

en: Working Copy
ar: نسخة العمل

en: Working Copy of
ar: نسخة العمل من

en: You are not allowed to create new %s
ar: لا يُسمح لك بإنشاء %s جديدة

en: You are not permitted to do that.
ar: ليس لديك إذن للقيام بذلك.

en: You are not permitted to manage menu locations
ar: ليس لديك إذن لإدارة مواقع القائمة

en: You can add Permissions capabilities to a role using the %1$s plugin.
ar: يمكنك إضافة قدرات الأذونات إلى دور باستخدام المكون الإضافي %1$s.

en: You can adjust some Permissions behavior by %1$s adding capabilities to a WordPress role%2$s.
ar: يمكنك ضبط بعض سلوكيات الأذونات من خلال %1$s إضافة صلاحيات إلى دور WordPress %2$s.

en: You can now set individual permissions for
ar: يمكنك الآن ضبط أذونات فردية لـ

en: You can&#8217;t delete that group.
ar: لا يمكنك حذف تلك المجموعة.

en: You do not have permission to create new Navigation Menus
ar: ليس لديك إذن لإنشاء قوائم تنقل جديدة

en: You do not have permission to delete that Navigation Menu.
ar: ليس لديك إذن لحذف قائمة التنقل تلك.

en: You do not have permission to delete the menu item "%1$s"
ar: ليس لديك إذن لحذف عنصر القائمة "%1$s"

en: You do not have permission to edit the menu item "%1$s"
ar: ليس لديك إذن لتحرير عنصر القائمة "%1$s"

en: You do not have permission to move the menu item "%1$s"
ar: ليس لديك إذن لنقل عنصر القائمة "%1$s"

en: You do not have permission to select that Parent
ar: ليس لديك إذن لاختيار ذلك الأب

en: You do not have permission to update that Navigation Menu
ar: ليس لديك إذن لتحديث قائمة التنقل تلك

en: You have specified this group for deletion: | You have specified these groups for deletion:
ar[0]: لقد حددت هذه المجموعة للحذف:
ar[1]: لقد حددت هذه المجموعات للحذف:

en: You're using PublishPress Permissions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
ar: أنت تستخدم PublishPress Permissions المجانية. النسخة الاحترافية تحتوي على ميزات ودعم أكثر. %sترقية إلى النسخة الاحترافية%s

en: Your license key has expired. For updates to PublishPress Permissions Pro and priority support, %splease renew%s.
ar: لقد انتهت صلاحية مفتاح الترخيص الخاص بك. للحصول على تحديثات لبرنامج PublishPress Permissions Pro والدعم ذو الأولوية، %sيرجى تجديده%s.

en: Your presspermit.com key has expired, but a <a href="%s">PublishPress renewal</a> discount may be available.
ar: لقد انتهت صلاحية مفتاح presspermit.com الخاص بك، ولكن قد يكون هناك خصم لتجديد <a href="%s">PublishPress</a> متاح.

en: access denied
ar: تم رفض الوصول

en: any user
ar: أي مستخدم

en: bbPress Forums
ar: منتديات bbPress

en: characters
ar: حروف

en: characters (leave empty for full excerpt)
ar: حروف (اتركه فارغًا للحصول على مقتطف كامل)

en: close
ar: إغلاق

[ctx: count]
en: Extra Roles
ar: أدوار إضافية

[ctx: count]
en: Specific Permissions
ar: أذونات محددة

[ctx: count]
en: Users
ar: المستخدمون

en: current (%d):
ar: الحالي (%d):

en: edit
ar: تعديل

en: edit group
ar: تحرير المجموعة

en: edit group permissions
ar: تعديل أذونات المجموعة

en: edit user permissions
ar: تحرير أذونات المستخدم

en: eligible (%d):
ar: مؤهل (%d):

en: enable custom permissions for %s
ar: تمكين الأذونات المخصصة لـ %s

en: enter post ID/slug
ar: أدخل معرّف/اختصار المنشور

en: equal or lower role levels
ar: مستويات أدوار متساوية أو أقل

en: for item
ar: للعنصر

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Groups
ar: المجموعات

en: item
ar: عنصر

en: item(s)
ar: عنصر(عناصر)

en: items
ar: عناصر

en: lower role levels
ar: مستويات أدوار أقل

en: make each selected user the author of a new page
ar: اجعل كل مستخدم محدد مؤلفًا لصفحة جديدة

en: n/a
ar: غير متوفر

en: no Page Parent filter
ar: لا يوجد فلتر للصفحة الرئيسية

en: no supplemental assignment
ar: لا توجد مهام إضافية

en: note: Plugin settings and configuration data will be deleted, but only after the last copy of Permissions / Permissions Pro is deleted.
ar: ملاحظة: سيتم حذف إعدادات المكون الإضافي وبيانات التكوين، ولكن فقط بعد حذف النسخة الأخيرة من الأذونات / أذونات برو.

en: objects
ar: الكائنات

en: pattern page sets parent and default content for author page
ar: تعيين نمط الصفحة للوالد والمحتوى الافتراضي لصفحة المؤلف

en: pattern post sets default content and categories for author post
ar: تعيين نمط المنشور لمحتوى وفئات افتراضية لمنشور المؤلف

en: pattern post sets parent, default content and template for author page
ar: تعيين نمط المنشور للوالد، والمحتوى الافتراضي، والقالب لصفحة المؤلف

en: patterned on&hellip;
ar: مستند إلى…

en: patterned on...
ar: مستند إلى...

en: post content
ar: محتوى المنشور

en: post title
ar: عنوان المنشور

en: select other
ar: اختر آخر

en: select...
ar: اختر...

en: selected
ar: مختار

en: settings
ar: الإعدادات

en: sub-%1$s of this %2$s
ar: فرعي %1$s من هذا %2$s

en: supported tags are [username] and [userid]
ar: العلامات المدعومة هي [username] و [userid]

en: this %1$s
ar: هذا %1$s

en: this %1$s and its sub-%2$s
ar: هذا %1$s وفروعه %2$s

en: unpublished
ar: غير منشورة

[ctx: user]
en: &lt; Unselect
ar: &lt; ألغِ الاختيار

[ctx: user]
en: Select &gt;
ar: اختر &gt;

en: view / edit group
ar: عرض / تحرير المجموعة

en: 🔓 Unlock %s
ar: 🔓 افتح %s
