PublishPress Future 4.10.0 - en to ja translation catalogue (1117 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Future allows you to schedule automatic changes to posts, pages and other content types.
ja: PublishPress Futureを使用すると、投稿、ページ、その他のコンテンツタイプの自動変更をスケジュールできます。

en: You do not have permission to configure PublishPress Future.
ja: PublishPress Futureを設定する権限がありません。

en: Debug is disabled
ja: デバッグは無効です

en: Debugging Disabled
ja: デバッグ無効

en: Debugging Enabled
ja: デバッグ有効

en: Debugging Table Emptied
ja: デバッグテーブルがクリアされました

en: The legacy future actions migration has been enqueued and will run asynchronously.
ja: レガシーの未来アクション移行がキューに追加され、非同期で実行されます。

en: The legacy actions arguments restoration has been enqueued and will run asynchronously.
ja: レガシーアクション引数の復元がキューに追加され、非同期で実行されます。

en: The database schema was fixed.
ja: データベーススキーマが修正されました。

en: The database schema could not be fixed. Please, contact the support team.
ja: データベーススキーマを修正できませんでした。サポートチームにお問い合わせください。

en: Saved Options!
ja: オプションが保存されました！

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the star rating markup
en: If you like %1$s, please leave us a %2$s rating. Thank you!
ja: もし%1$sが気に入ったら、%2$sの評価を残してください。ありがとうございます！

en: About PublishPress Future
ja: PublishPress Futureについて

en: About
ja: 情報

en: Future Documentation
ja: 未来のドキュメント

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Contact the PublishPress team
ja: PublishPressチームにお問い合わせください

en: Contact
ja: お問い合わせ

en: No taxonomies found
ja: タクソノミーが見つかりません

en: Post expires at EXPIRATIONTIME on ACTIONDATE
ja: 投稿はACTIONDATEのEXPIRATIONTIMEに期限切れになります

en: The table %s does not exist.
ja: テーブル %s が存在しません。

en: The table indexes are invalid:
ja: テーブルインデックスが無効です：

en: Empty date time offset.
ja: 空の日時オフセット。

en: Invalid date time offset
ja: 無効な日時オフセット

en: Export
ja: エクスポート

en: Import
ja: インポート

en: Failed to get workflows. Check the logs for more details.
ja: ワークフローの取得に失敗しました。詳細はログを確認してください。

en: Failed to export the file. Check the logs for more details.
ja: ファイルのエクスポートに失敗しました。詳細はログを確認してください。

en: Failed to import the file. Check the logs for more details.
ja: ファイルのインポートに失敗しました。詳細はログを確認してください。

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスするための十分な権限がありません。

en: Invalid nonce.
ja: 無効なノンス。

en: Add request_id and trigger_activated columns to debug log table after v4.10.0
ja: v4.10.0以降、デバッグログテーブルにrequest_idとtrigger_activated列を追加します

en: Add millisecond precision to debug log timestamp column (v4.10.0)
ja: v4.10.0でデバッグログのタイムスタンプ列にミリ秒精度を追加します

en: Debugging table is currently empty.
ja: デバッグテーブルは現在空です。

en: No results match the current filter.
ja: 現在のフィルターに一致する結果はありません。

en: Taxonomy
ja: 分類

en: Future Actions
ja: 今後のアクション

en: Enable Future Action
ja: 今後のアクションを有効にする

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Action
ja: アクション

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Show Calendar
ja: カレンダーを表示

en: Hide Calendar
ja: カレンダーを非表示

note: translators: the text between {} is the link to the settings page. translators: the text between {{}} is the link to the settings page.
en: Timezone is controlled by the {WordPress Settings}.
ja: タイムゾーンは {WordPress 設定} によって管理されています。

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: No %s found.
ja: %s が見つかりませんでした。

en: You must assign a taxonomy to this post type to use this feature.
ja: この投稿タイプに分類を割り当てる必要があります。この機能を使用するには。

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: New %s
ja: 新しい %s

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: %s to remove
ja: %s を削除

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: %s to add
ja: %s を追加

note: translators: %s is the name of the taxonomy in singular form.
en: Search for %s
ja: %s を検索

en: Select an action
ja: アクションを選択

en: Select a date
ja: 日付を選択

en: Date cannot be in the past
ja: 日付は過去の日付にすることはできません

note: translators: %s is the name of the taxonomy in singular form.
en: Please select one or more %s
ja: 1つ以上の %s を選択してください

en: New status
ja: 新しいステータス

en: No posts selected. Unable to sync Future Actions.
ja: 選択された投稿はありません。将来のアクションを同期できません。

en: Future Actions successfully synced with Post Metadata.
ja: 将来のアクションは投稿のメタデータと正常に同期されました。

en: Update Future Actions from Post Metadata
ja: 投稿のメタデータから将来のアクションを更新

en: Future Action Update
ja: 将来のアクションの更新

en: — No Change —
ja: — 変更なし —

en: Add or update action for posts
ja: 投稿のアクションを追加または更新

en: Add action if none exists for posts
ja: 投稿にアクションが存在しない場合は追加

en: Update the existing actions for posts
ja: 投稿の既存のアクションを更新

en: Remove action from posts
ja: 投稿からアクションを削除

en: Category
ja: カテゴリ

en: Upgrade to Pro
ja: プロ版にアップグレード

en: Action Workflows
ja: アクションワークフロー

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Settings
ja: 設定

en: Future Action
ja: 将来のアクション

en: No future action
ja: 将来のアクションなし

en: Invalid date time offset.
ja: 無効な日時オフセットです。

en: Future
ja: 将来

en: Scheduled Actions
ja: スケジュールされたアクション

en: Log format
ja: ログ形式

en: List
ja: リスト

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Unknown post
ja: 不明な投稿

en: Executed action for: %s (ID: %d)
ja: 実行されたアクション: %s (ID: %d)

en: Executed scheduled action
ja: スケジュールされたアクションを実行しました

note: translators: %1$s is the link to the PHP strtotime function documentation, %2$s and %3$s are the opening and closing code tags. Please, do not translate the date format text, since PHP will not be able to calculate using non-english terms.
en: Set the offset to use for the default action date and time. For information on formatting, see %1$s. For example, you could enter %2$s+1 month%3$s or %2$s+1 week 2 days 4 hours 2 seconds%3$s or %2$snext Thursday%3$s. Please, use only terms in English.
ja: デフォルトのアクション日付と時刻に使用するオフセットを設定します。書式設定については、%1$sを参照してください。例えば、%2$s+1ヶ月%3$sや%2$s+1週間2日4時間2秒%3$s、または%2$s次の木曜日%3$sを入力できます。英語の用語のみを使用してください。

en: Default Values
ja: デフォルト値

en: Use the values below to set the default actions/values to be used for each for the corresponding post types.  These values can all be overwritten when creating/editing the post/page.
ja: 以下の値を使用して、対応する投稿タイプのデフォルトのアクション/値を設定します。これらの値は、投稿/ページを作成/編集する際に上書きできます。

en: Active
ja: アクティブ

en: Activate the PublishPress Future actions for this post type
ja: この投稿タイプのPublishPress Futureアクションを有効にする

en: Default Action
ja: デフォルトアクション

en: Select the default action for the post type.
ja: 投稿タイプのデフォルトアクションを選択します。

en: Select the taxonomy to be used for actions.
ja: アクションに使用するタクソノミーを選択します。

en: Automatically create actions
ja: アクションを自動的に作成

en: This will automatically create an action for new posts, using the default settings on this screen
ja: これは、この画面のデフォルト設定を使用して新しい投稿のアクションを自動的に作成します

en: No taxonomies found for this post type. Taxonomy actions will not be available.
ja: この投稿タイプにはタクソノミーが見つかりませんでした。タクソノミーアクションは利用できません。

en: Who to Notify
ja: 通知先

en: Enter a comma separated list of emails that you would like to be notified when the action runs.
ja: アクションが実行されたときに通知されたいメールアドレスのカンマ区切りリストを入力してください。

en: Default Date/Time Offset
ja: デフォルトの日付/時刻オフセット

en: PHP strtotime function
ja: PHP strtotime関数

en: Default terms:
ja: デフォルトの条件:

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Wait for the validation...
ja: 検証を待っています...

en: Date Preview
ja: 日付プレビュー

en: Current Date
ja: 現在の日付

en: Computed Date
ja: 計算された日付

en: Error
ja: エラー

en: Custom statuses
ja: カスタムステータス

en: Enable support for custom statuses
ja: カスタムステータスのサポートを有効にする

en: Checking this option will allow you to move posts to a custom status.
ja: このオプションをチェックすると、投稿をカスタムステータスに移動できるようになります。

en: Metadata scheduling
ja: メタデータスケジューリング

en: Enable metadata scheduling
ja: メタデータスケジューリングを有効にする

en: Checking this option will allow you to use post metadata to control the scheduling of actions.
ja: このオプションをチェックすると、投稿のメタデータを使用してアクションのスケジューリングを制御できるようになります。

en: This is a Pro feature. Upgrade to unlock this functionality.
ja: これはPro機能です。この機能をアンロックするにはアップグレードしてください。

en: Form Validation Failure: Sorry, your nonce did not verify.
ja: フォーム検証失敗: 申し訳ありませんが、あなたのnonceは検証されませんでした。

en: The shortcode [futureaction] must be used inside the loop or with the post_id attribute.
ja: ショートコード [futureaction] はループ内または post_id 属性と共に使用する必要があります。

en: The column args length was not updated to 1000.
ja: カラム引数の長さは1000に更新されませんでした。

en: Status didn't change.
ja: ステータスは変更されませんでした。

note: translators: 1: old post status, 2: new post status
en: Status has been successfully changed from "%1$s" to "%2$s".
ja: ステータスは「%1$s」から「%2$s」に正常に変更されました。

en: Change status
ja: ステータスを変更

note: translators: %s: post type singular label
en: %s was not deleted.
ja: %sは削除されませんでした。

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been successfully deleted.
ja: %sが正常に削除されました。

en: Delete
ja: 削除

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were added to the %s.
ja: %sには用語が追加されませんでした。

note: translators: %1$s is the taxonomy label, %2$s is the post type singular label, %3$s is the list of terms added, %4$s is the list of terms on the post
en: The following terms (%1$s) were added to the %2$s: "%3$s". The full list of terms on the post is: %4$s.
ja: %1$sに次の用語（%2$s）が追加されました: "%3$s"。投稿にある用語の完全なリストは: %4$sです。

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Add extra %s
ja: %sを追加

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were removed from the %s.
ja: %sから用語が削除されませんでした。

note: translators: %1$s is the taxonomy name, %2$s is the post type singular label, %3$s is the removed terms list, %4$s is the updated terms list
en: The following terms (%1$s) were removed from the %2$s: %3$s. The new list of terms on the post is: %4$s.
ja: %1$sから次の用語（%2$s）が削除されました: %3$s。投稿の新しい用語のリストは: %4$sです。

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Remove selected %s
ja: %sを選択して削除

note: translators: %1$s is the taxonomy name, %2$s is the post type singular label, %3$s is the list of term names
en: The following terms (%1$s) were removed from the %2$s: %3$s.
ja: %1$sから次の用語（%2$s）が削除されました: %3$s。

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Remove all %s
ja: %sをすべて削除

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were changed on the %s.
ja: %sの用語は変更されませんでした。

note: translators: 1: taxonomy name, 2: post type singular label, 3: updated terms, 4: original terms
en: The following terms (%1$s) were set to the %2$s: "%3$s". The old list of terms on the post was: %4$s.
ja: %1$sに次の用語（%2$s）が設定されました: "%3$s"。投稿の古い用語のリストは: %4$sでした。

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Replace all %s
ja: %sをすべて置き換え

note: translators: %s: new post status
en: Change status to %s
ja: %sにステータスを変更

note: translators: %s: post type singular label
en: %s didn't change.
ja: %sは変更されませんでした。

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been added to stickies list.
ja: %sが付箋リストに追加されました。

en: Stick
ja: 付箋

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been removed from stickies list.
ja: %sが付箋リストから削除されました。

en: Unstick
ja: 付箋解除

en: Migrate legacy actions arguments schema after v3.0.0
ja: v3.0.0以降のレガシーアクション引数スキーマを移行する

en: Migrate legacy footer placeholders after v3.0.0
ja: v3.0.0以降のレガシーフッタープレースホルダーを移行する

en: Migrate legacy scheduled actions after v3.0.0
ja: v3.0.0以降のレガシースケジュールアクションを移行する

en: Restore post meta data after v3.0.1
ja: v3.0.1以降に投稿のメタデータを復元する

en: Change args column length to 1000 in the table _ppfuture_actions_args after v3.1.4
ja: v3.1.4以降にテーブル _ppfuture_actions_args の引数列の長さを1000に変更する

en: Email is disabled.
ja: メールは無効です。

en: Email sent.
ja: メールが送信されました。

en: Email not sent.
ja: メールは送信されませんでした。

note: translators: %1$s: post title placeholder, %2$s: notification text, %3$s: action date placeholder, %4$s: post link placeholder
en: %1$s. %2$s on %3$s. The post link is %4$s
ja: %1$s。%2$sは%3$sにあります。投稿リンクは%4$sです

note: translators: %s is the post title
en: Future Action Complete "%s"
ja: 未来のアクション完了 "%s"

note: translators: %s is the date/time offset and %s is the post type.
en: Invalid date/time offset "%s" for post type "%s". Please ensure you use only English terms for the date/time offset, such as "3 months" or "1 week".
ja: 投稿タイプ "%s" の無効な日付/時刻オフセット "%s"。日付/時刻オフセットには、英語の用語（例: "3 months" や "1 week"）のみを使用してください。

en: Status
ja: ステータス

en: Arguments
ja: 引数

en: Logs
ja: ログ

en: Scheduled Date
ja: スケジュール日

en: Recurrence
ja: 繰り返し

en: Run now
ja: 今すぐ実行

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel the action. This will prevent the action from running in the future
ja: アクションをキャンセルします。これにより、将来アクションが実行されなくなります

en: Run
ja: 実行

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
ja[0]: %s 年

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
ja[0]: %s ヶ月

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
ja[0]: %s 週間

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
ja[0]: %s 日

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
ja[0]: %s 時間

note: translators: %s: amount of time
en: %s minute | %s minutes
ja[0]: %s 分

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
ja[0]: %s 秒

en: Action Logs
ja: アクションログ

en: Uninitialized
ja: 未初期化

en: Scheduled
ja: スケジュール済み

en: Complete
ja: 完了

en: Failed
ja: 失敗

en: Canceled
ja: キャンセル済み

en: Running
ja: 実行中

en: All
ja: すべて

en: Search hook, args and claim ID
ja: フック、引数、クレームIDを検索

en: Completed
ja: 完了しました

en: Process the action now
ja: アクションを今すぐ処理する

note: translators: %s is the new status
en: New Status: %s
ja: 新しいステータス: %s

note: translators: %s is the list of terms
en: Terms: %s
ja: 用語: %s

en: View log
ja: ログを表示

en: Action:
ja: アクション:

en: Status:
ja: ステータス:

en: Arguments:
ja: 引数:

en: Scheduled date:
ja: 予定日:

en: Date
ja: 日付

en: Message
ja: メッセージ

en: Async
ja: 非同期

note: translators: %s is the date interval in human readable format in the past
en:  (%s ago)
ja:  (%s 前)

en: Now!
ja: 今すぐ!

note: translators: %s: time interval
en: Every %s
ja: 毎 %s

en: Non-repeating
ja: 非繰り返し

en: No Scheduled Actions.
ja: 予定されたアクションはありません。

en: Auto-refresh
ja: 自動更新

en: Refresh interval:
ja: 更新間隔:

en: seconds
ja: 秒

en: Last refreshed:
ja: 最後の更新:

en: seconds ago
ja: 秒前

en: Refreshing...
ja: 更新中...

en: Failed to refresh log data.
ja: ログデータの更新に失敗しました。

en: Scheduled Workflow Steps Cleanup
ja: スケジュールされたワークフローステップのクリーンアップ

en: Automatically remove scheduled workflow steps
ja: スケジュールされたワークフローステップを自動的に削除

en: Automatically remove scheduled workflow steps that have been marked as failed, completed, or cancelled.
ja: 失敗、完了、またはキャンセルされたとマークされたスケジュールされたワークフローステップを自動的に削除します。

en: Retain all scheduled workflow steps
ja: すべてのスケジュールされたワークフローステップを保持

en: Retain all scheduled workflow steps indefinitely, including those marked as failed, completed, or cancelled. This may impact database performance over time.
ja: 失敗、完了、またはキャンセルされたとマークされたものを含む、すべてのスケジュールされたワークフローステップを無期限に保持します。これにより、時間の経過とともにデータベースのパフォーマンスに影響を与える可能性があります。

en: Retention
ja: 保持

en: The duration, in days, for which completed, failed, and canceled scheduled workflow steps will be preserved before automatic removal.
ja: 完了、失敗、キャンセルされたスケジュールされたワークフローステップが自動的に削除される前に保持される日数。

en: days
ja: 日

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders for the link to by the Pro version
en: You're using PublishPress Future Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
ja: あなたはPublishPress Future Freeを使用しています。Proバージョンには、さらに多くの機能とサポートがあります。 %1$sProにアップグレード%2$s

en: Workflow Manual Trigger
ja: ワークフロー手動トリガー

en: Check and warn about past-due actions
ja: 期限切れのアクションをチェックして警告する

note: translators: %s is the admin URL to the scheduled actions page
en: You have past-due scheduled actions in PublishPress Future.
    
    Please check them at %s
ja: PublishPress Futureに期限切れのスケジュールされたアクションがあります。
    
    %sで確認してください。

en: [PublishPress Future] Past-due Actions Found
ja: [PublishPress Future] 期限切れのアクションが見つかりました

en: Future Workflow
ja: 未来のワークフロー

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Workflow
ja: 新しいワークフローを追加

en: Edit Workflow
ja: ワークフローを編集

en: New Workflow
ja: 新しいワークフロー

en: View Workflow
ja: ワークフローを表示

en: Search Workflows
ja: ワークフローを検索

en: No Workflows found
ja: ワークフローは見つかりませんでした

en: No Workflows found in Trash
ja: ゴミ箱内にワークフローは見つかりませんでした

en: Parent Workflow:
ja: 親ワークフロー:

en: All Workflows
ja: すべてのワークフロー

en: Workflow Archives
ja: ワークフローアーカイブ

en: Insert into workflow
ja: ワークフローに挿入

en: Uploaded to this workflow
ja: このワークフローにアップロードしました

en: Filter workflows list
ja: ワークフローリストをフィルタ

en: Workflows list navigation
ja: ワークフローリストのナビゲーション

en: Action Workflows list
ja: アクションワークフローリスト

en: Workflow published.
ja: ワークフローが公開されました。

en: Workflow published privately.
ja: ワークフローが非公開で公開されました。

en: Workflow reverted to draft.
ja: ワークフローが下書きに戻されました。

en: Workflow scheduled.
ja: ワークフローがスケジュールされました。

en: Workflow updated.
ja: ワークフローが更新されました。

en: Notify when a post is updated
ja: 投稿が更新されたときに通知

en: Notify the site admin when a post is updated.
ja: 投稿が更新されたときにサイト管理者に通知。

en: Unpublish to Draft after a week
ja: 1週間後に下書きに戻す

en: Change the post status to Draft a week after it was published.
ja: 公開から1週間後に投稿のステータスを下書きに変更します。

en: Unpublish and change category after 15 days
ja: 15日後に未公開にしてカテゴリを変更する

en: Move the post to draft and add a category after 15 days.
ja: 15日後に投稿を下書きに移動してカテゴリを追加します。

en: Add extra categories one month after publishing
ja: 公開から1ヶ月後に追加のカテゴリを追加する

en: Sample workflow to add extra categories one month after publishing
ja: 公開から1ヶ月後に追加のカテゴリを追加するサンプルワークフロー

en: Change status to draft one week after publishing
ja: 公開から1週間後にステータスを下書きに変更する

en: Sample workflow to change status to draft one week after publishing
ja: 公開から1週間後にステータスを下書きに変更するサンプルワークフロー

en: Delete post one week after publishing
ja: 公開から1週間後に投稿を削除する

en: Sample workflow to delete post one week after publishing
ja: 公開から1週間後に投稿を削除するサンプルワークフロー

en: Remove all categories one week after publishing
ja: 公開から1週間後にすべてのカテゴリを削除する

en: Sample workflow to remove all categories one week after publishing
ja: 公開から1週間後にすべてのカテゴリを削除するサンプルワークフロー

en: Remove selected categories one week after publishing
ja: 公開から1週間後に選択したカテゴリを削除する

en: Sample workflow to remove selected categories one week after publishing
ja: 公開から1週間後に選択したカテゴリを削除するサンプルワークフロー

en: Replace all categories one week after publishing
ja: 公開から1週間後にすべてのカテゴリを置き換える

en: Sample workflow to replace all categories one week after publishing
ja: 公開から1週間後にすべてのカテゴリを置き換えるサンプルワークフロー

en: Stick post one week after publishing
ja: 公開から1週間後に投稿を固定する

en: Sample workflow to stick post one week after publishing
ja: 公開から1週間後に投稿を固定するサンプルワークフロー

en: Unstick post one week after publishing
ja: 公開から1週間後に投稿の固定を解除する

en: Sample workflow to unstick post one week after publishing
ja: 公開から1週間後に投稿の固定を解除するサンプルワークフロー

en: Workflow repeating scheduled step
ja: ワークフローの定期的なステップを繰り返す

en: Workflow scheduled step
ja: ワークフローのスケジュールされたステップ

en: Unschedule workflow recurring scheduled step
ja: ワークフローの定期的なスケジュールステップのスケジュールを解除する

en: Cleanup orphan workflow scheduled step arguments
ja: 孤立したワークフローのスケジュールステップ引数をクリーンアップ

en: Clean up completed scheduled steps older than %d days
ja: %d 日以上前の完了したスケジュールステップをクリーンアップ

en: Successfully executed action: %s
ja: アクションを正常に実行しました: %s

en: Executed workflow scheduled step
ja: ワークフローのスケジュールされたステップを実行しました

en: Cleaned up completed scheduled steps older than %d days
ja: %d日以上前の完了したスケジュールステップをクリーンアップしました

en: Checked for expired actions
ja: 期限切れのアクションを確認しました

en: Cleaned up orphan workflow scheduled step arguments
ja: 孤立したワークフローのスケジュールステップ引数をクリーンアップしました

en: Unscheduled workflow recurring scheduled step
ja: ワークフローの定期的なスケジュールステップのスケジュールを解除しました

en: Schedule step is required for this workflow.
ja: このワークフローにはステップのスケジュールが必要です。

en: Workflow:
ja: ワークフロー:

en: Step:
ja: ステップ:

en: Trigger:
ja: トリガー:

en: Post:
ja: ポスト:

en: Steps:
ja: ステップ:

en: Workflow recurring scheduled action
ja: ワークフローの定期的なスケジュールアクション

note: translators: %1$s is the recurrence, %2$s is the date
en: %1$s until %2$s
ja: %1$s まで %2$s

note: translators: %1$s is the recurrence, %2$d is the repeat times
en: %1$s for %2$d times
ja: %1$s を %2$d 回実行

en: Welcome to the workflow editor
ja: ワークフローエディターへようこそ

en: In the PublishPress Workflow Editor, each workflow step is presented as a distinct 'node' in the workflow.
ja: PublishPressワークフローエディターでは、各ワークフローステップがワークフロー内の異なる「ノード」として表示されます。

en: Use your imagination
ja: 想像力を働かせてください

en: You're free to create very distinct workflows in your site, according to your needs.
ja: あなたのニーズに応じて、サイト内で非常に異なるワークフローを自由に作成できます。

en: A basic workflow
ja: 基本的なワークフロー

en: Every workflow requires at least two steps connected to each other: one trigger and one action.
ja: すべてのワークフローには、互いに接続された少なくとも2つのステップが必要です：1つのトリガーと1つのアクション。

en: Add steps to your workflow
ja: ワークフローにステップを追加

en: Drag and drop steps to add them to your workflow. Connect the steps to create a workflow.
ja: ステップをドラッグ＆ドロップしてワークフローに追加します。ステップを接続してワークフローを作成します。

en: Output and input
ja: 出力と入力

en: Linked steps can pass data forward as input to the next step.
ja: リンクされたステップは、次のステップへの入力としてデータを転送できます。

en: Customize the workflow
ja: ワークフローをカスタマイズ

en: Click on a step to customize it. You can change the step's settings in the right sidebar.
ja: ステップをクリックしてカスタマイズします。右サイドバーでステップの設定を変更できます。

en: Workflow validation
ja: ワークフローの検証

en: Error messages will appear for any unfilled required settings, missed connections, or invalid values. Select the step to view the corresponding error in the sidebar.
ja: 必須設定が未入力、接続の欠落、または無効な値に対してエラーメッセージが表示されます。サイドバーで対応するエラーを表示するには、そのステップを選択してください。

en: Publish your workflow
ja: ワークフローを公開

en: When you're ready, click the publish button to make your workflow live.
ja: 準備が整ったら、公開ボタンをクリックしてワークフローを公開します。

en: Need help?
ja: ヘルプが必要ですか？

en: If you have any questions or need help, click the help button in the top right corner to access the support resources.
ja: 質問がある場合やヘルプが必要な場合は、右上隅のヘルプボタンをクリックしてサポートリソースにアクセスしてください。

note: translators: Blocks tab title in the block inserter.
en: Triggers
ja: トリガー

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Activate
ja: 有効化

en: Cancel all actions scheduled for this workflow
ja: このワークフローのためにスケジュールされたすべてのアクションをキャンセル

en: Cancel Scheduled Actions
ja: スケジュールされたアクションをキャンセル

en: Copy this workflow
ja: このワークフローをコピー

en: Copy
ja: コピー

en: Source workflow not found.
ja: ソースワークフローが見つかりません。

en: Failed to create new workflow.
ja: 新しいワークフローの作成に失敗しました。

en: An error occurred while copying the workflow.
ja: ワークフローをコピー中にエラーが発生しました。

en: Error cancelling scheduled actions.
ja: スケジュールされたアクションのキャンセル中にエラーが発生しました。

en: This workflow doesn't have any scheduled action.
ja: このワークフローにはスケジュールされたアクションがありません。

en: Error updating workflow status.
ja: ワークフローステータスの更新中にエラーが発生しました。

en: Workflow copied successfully.
ja: ワークフローが正常にコピーされました。

en: Scheduled actions have been cancelled successfully.
ja: スケジュールされたアクションは正常にキャンセルされました。

en: Workflow status updated successfully.
ja: ワークフローステータスが正常に更新されました。

en: Action Workflow Editor
ja: アクションワークフローエディタ

en: %s updated.
ja: %s が更新されました。

note: translators: 1: Post type singular label, 2: Revision title
en: %1$s restored to revision from %2$s
ja: %1$s が %2$s のリビジョンに復元されました。

en: %s published.
ja: %s が公開されました。

en: %s saved.
ja: %s が保存されました。

en: %s submitted.
ja: %s が送信されました。

note: translators: 1: Post type singular label, 2: Scheduled date
en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>.
ja: %1$s が予定されています: <strong>%2$s</strong>。

en: %s draft updated.
ja: %s のドラフトが更新されました。

en: Post Query
ja: 投稿クエリ

en: A query to select posts
ja: 投稿を選択するためのクエリ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: The workflow was not triggered.
ja: ワークフローはトリガーされませんでした。

en: The workflow was triggered by the legacy action
ja: ワークフローはレガシーアクションによってトリガーされました。

en: Trigger workflow
ja: ワークフローをトリガー

en: Add post meta
ja: 投稿メタを追加

en: This step adds post meta to a post.
ja: このステップは投稿に投稿メタを追加します。

en: Target Post
ja: 対象投稿

en: Select which post will have post meta added.
ja: 投稿メタを追加する投稿を選択します。

en: Post to Add Meta
ja: メタを追加する投稿

en: Choose the post that will have its meta added.
ja: メタが追加される投稿を選択します。

en: Meta
ja: メタ

en: The meta to add to the post.
ja: 投稿に追加するメタ。

en: Is single
ja: 単一である

en: If enabled, only one meta value will be allowed. If disabled, multiple meta values can be added as an array.
ja: 有効にすると、1つのメタ値のみが許可されます。無効にすると、複数のメタ値を配列として追加できます。

en: Meta key
ja: メタキー

en: The meta key to add to the post.
ja: 投稿に追加するメタキー。

en: Meta value
ja: メタ値

en: The meta value to add to the post.
ja: 投稿に追加するメタ値。

en: Post
ja: 投稿

en: Step input
ja: ステップ入力

en: The input data for this step.
ja: このステップの入力データ。

en: Meta ID
ja: メタID

en: The ID of the meta added to the post.
ja: 投稿に追加されたメタのID。

en: Next
ja: 次へ

en: Add extra terms to post
ja: 投稿に追加の用語を追加

en: This step keeps the current taxonomy terms and adds additional terms.
ja: このステップは現在の分類用語を保持し、追加の用語を追加します。

en: Select which post will have terms added.
ja: 用語が追加される投稿を選択してください。

en: Post to Add Terms
ja: 用語を追加する投稿

en: Choose the post that will have its terms added.
ja: 用語が追加される投稿を選択してください。

en: Extra terms
ja: 追加の用語

en: The terms that will be added to the posts.
ja: 投稿に追加される用語。

en: Terms
ja: 用語

en: Send to debug log
ja: デバッグログに送信

en: This step transmits the workflow's data to the debug log.
ja: このステップはワークフローのデータをデバッグログに送信します。

en: Debug output
ja: デバッグ出力

en: The message to be sent to the debug log.
ja: デバッグログに送信されるメッセージ。

en: Level
ja: レベル

en: Debug output > Message
ja: デバッグ出力 > メッセージ

en: Move post to status
ja: 投稿をステータスに移動

en: This step transitions a post to a different status.
ja: このステップは投稿を異なるステータスに遷移させます。

en: Select which post will be moved to a different status.
ja: どの投稿を異なるステータスに移動させるかを選択します。

en: Post to Change Status
ja: ステータスを変更する投稿

en: Choose the post that will be moved to a different status.
ja: 異なるステータスに移動する投稿を選択します。

en: The new status that the post will be moved to.
ja: 投稿が移動される新しいステータス。

en: Conditional
ja: 条件付き

en: This step allows you to continue the workflow only if certain conditions are met. It is not required to have both a True and a False option.
ja: このステップでは、特定の条件が満たされた場合にのみワークフローを続行できます。TrueオプションとFalseオプションの両方を持つ必要はありません。

en: Condition
ja: 条件

en: Conditions
ja: 条件

en: The conditions that must be met for deciding which branch to take.
ja: どの分岐を選択するかを決定するために満たすべき条件。

en: Branch
ja: 分岐

en: Shows which path was taken: 'true' if conditions were met, or 'false' if they weren't.
ja: どのパスが取られたかを示します：条件が満たされた場合は'true'、満たされなかった場合は'false'です。

en: True
ja: 真

en: False
ja: 偽

en: Deactivate workflow for post
ja: 投稿のワークフローを無効にする

en: This step enables you to deactivate the "Manually enabled via checkbox" workflow after use.
ja: このステップでは、使用後に「チェックボックスで手動で有効にする」ワークフローを無効にすることができます。

en: Select which post will have its workflow deactivated.
ja: ワークフローを無効にする投稿を選択してください。

en: Post to Deactivate Workflow
ja: ワークフローを無効にする投稿

en: Choose the post that will have its workflow deactivated.
ja: ワークフローを無効にする投稿を選択してください。

en: Workflow to Deactivate
ja: 無効にするワークフロー

en: Choose the manually enabling workflow that will be deactivated for the selected post.
ja: 選択した投稿に対して無効にする手動有効化ワークフローを選択してください。

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Delete post
ja: 投稿を削除

en: This step deletes a post.
ja: このステップでは投稿を削除します。

en: Select which post will be deleted.
ja: 削除する投稿を選択してください。

en: Post to Delete
ja: 削除する投稿

en: Choose the post that will be deleted.
ja: 削除する投稿を選択してください。

en: Delete post meta
ja: 投稿メタを削除

en: This step deletes post meta from a post.
ja: このステップでは投稿から投稿メタを削除します。

en: Select which post will have post meta deleted.
ja: 投稿メタを削除する投稿を選択してください。

en: Post to Delete Meta
ja: 削除するメタ投稿

en: Choose the post that will have its meta deleted.
ja: メタを削除する投稿を選択してください。

en: The meta to delete from the post.
ja: 投稿から削除するメタ。

en: The meta key to delete from the post.
ja: 投稿から削除するメタキー。

en: Specify the meta value to delete from the post. If empty, all meta with the same key will be deleted.
ja: 削除するメタ値を指定してください。空の場合、同じキーを持つすべてのメタが削除されます。

en: Do custom action
ja: カスタムアクションを実行する

en: This step executes a custom action.
ja: このステップはカスタムアクションを実行します。

en: Specify the hook that will trigger this action.
ja: このアクションをトリガーするフックを指定してください。

en: Hook
ja: フック

en: The hook that will be executed.
ja: 実行されるフック。

en: Action arguments
ja: アクション引数

en: The arguments to pass to the action. These arguments will be available as variables in subsequent workflow steps.
ja: アクションに渡す引数。これらの引数は、次のワークフローステップで変数として使用可能です。

en: The action hook is required.
ja: アクションフックは必須です。

en: The arguments to pass to the action.
ja: アクションに渡す引数。

en: Duplicate post
ja: 投稿を複製

en: This step duplicates one or more posts.
ja: このステップは1つ以上の投稿を複製します。

en: Select which post will be duplicated.
ja: どの投稿を複製するか選択してください。

en: Post to Duplicate
ja: 複製する投稿

en: Choose the post that will be duplicated.
ja: 複製する投稿を選択してください。

en: Duplication Options
ja: 複製オプション

en: Configure how the post should be duplicated.
ja: 投稿がどのように複製されるかを設定してください。

en: New post status
ja: 新しい投稿ステータス

en: The status for the duplicated post.
ja: 複製された投稿のステータス。

en: Title prefix
ja: タイトルプレフィックス

en: Text to add before the original title. Leave empty for no prefix.
ja: 元のタイトルの前に追加するテキスト。プレフィックスが不要な場合は空のままにしてください。

en: Copy of
ja: コピー元

en: Copy Post Meta
ja: 投稿メタをコピー

en: If enabled, all post meta will be copied to the new post.
ja: 有効にすると、すべての投稿メタが新しい投稿にコピーされます。

en: Copy Post Taxonomies
ja: 投稿タクソノミーをコピー

en: If enabled, all post taxonomies will be copied to the new post.
ja: 有効にすると、すべての投稿タクソノミーが新しい投稿にコピーされます。

en: Copy Featured Image
ja: フィーチャー画像をコピー

en: If enabled, the featured image will be copied to the new post.
ja: 有効にすると、フィーチャー画像が新しい投稿にコピーされます。

en: Duplicated post IDs
ja: 重複した投稿ID

en: The IDs of the newly created duplicate posts.
ja: 新しく作成された重複投稿のID。

en: Query posts
ja: 投稿をクエリ

en: This step defines the posts that will be passed to the next step in the workflow.
ja: このステップでは、ワークフローの次のステップに渡される投稿を定義します。

en: Post query
ja: 投稿クエリ

en: The query defines the posts that will be retrieved by this action.
ja: クエリは、このアクションによって取得される投稿を定義します。

en: Posts from the Query posts step
ja: 投稿をクエリステップから

en: The posts found following the criteria of the query.
ja: クエリの条件に従って見つかった投稿。

en: Remove terms from post
ja: 投稿から用語を削除

en: This step removes current taxonomy terms.
ja: このステップでは、現在のタクソノミー用語を削除します。

en: Select which post will have terms removed.
ja: 用語を削除する投稿を選択してください。

en: Post to Remove Terms
ja: 用語を削除する投稿

en: Choose the post that will have its terms removed.
ja: 条件を削除する投稿を選択してください。

en: Terms to remove
ja: 削除する条件

en: The terms that will be removed from the posts.
ja: 投稿から削除される条件。

en: Remove all terms
ja: すべての条件を削除

en: Schedule delay
ja: スケジュール遅延

en: This step allows you to run the next part of a workflow at a specific time, or relative to another date. You can also use this step to repeat the next part of the workflow.
ja: このステップでは、特定の時間または別の日付に対してワークフローの次の部分を実行することができます。このステップを使用して、ワークフローの次の部分を繰り返すこともできます。

en: Schedule
ja: スケジュール

en: A scheduled delay between steps.
ja: ステップ間のスケジュールされた遅延。

en: When to run
ja: いつ実行するか

en: Unique ID Expression
ja: ユニークID式

en: Schedule > Unique ID Expression
ja: スケジュール > ユニークID式

en: Custom date source
ja: カスタム日付ソース

en: Schedule > Custom date source
ja: スケジュール > カスタム日付ソース

en: Schedule date
ja: スケジュール日付

en: The date and time when the step will run.
ja: ステップが実行される日時。

en: Action UID hash
ja: アクションUIDハッシュ

en: The unique ID hash of the action that will run.
ja: 実行されるアクションのユニークIDハッシュ。

en: Repeat count
ja: 繰り返し回数

en: The number of times the scheduled action has been repeated.
ja: スケジュールされたアクションが繰り返された回数。

en: Repeat limit
ja: 繰り返し制限

en: The maximum number of times the scheduled action will be repeated.
ja: スケジュールされたアクションが繰り返される最大回数。

en: After delay
ja: 遅延後

en: After all repetitions
ja: すべての繰り返し後

en: PublishPress Workflow: {{global.workflow.title}}
ja: PublishPress ワークフロー: {{global.workflow.title}}

en: This is a message sent by PublishPress Workflow: {{global.workflow.title}}.
ja: これは PublishPress ワークフローによって送信されたメッセージです: {{global.workflow.title}}。

en: Send email
ja: メールを送信

en: This step dispatches a message via email.
ja: このステップはメールを介してメッセージを送信します。

en: Email Message
ja: メールメッセージ

en: The email message configuration
ja: メールメッセージの設定

en: Recipient
ja: 受信者

en: A comma-separated list of email addresses to send the message to.
ja: メッセージを送信するためのカンマ区切りのメールアドレスのリスト。

en: Subject
ja: 件名

en: Email Message > Recipient
ja: メールメッセージ > 受信者

en: Email Message > Subject
ja: メールメッセージ > 件名

en: Email Message > Message
ja: メールメッセージ > メッセージ

en: Send in-site notification
ja: サイト内通知を送信

en: This step dispatches a message to the in-site notification.
ja: このステップはサイト内通知にメッセージを送信します。

en: The recipient of the in-site notification.
ja: サイト内通知の受信者。

en: Recipients
ja: 受信者

en: A comma-separated list of user names, ids, emails or user roles to send the message to.
ja: メッセージを送信するためのカンマ区切りのユーザー名、ID、メールアドレス、またはユーザーロールのリスト。

en: Notification type
ja: 通知タイプ

en: Info
ja: 情報

en: Success
ja: 成功

en: Warning
ja: 警告

en: Recipient > Recipients
ja: 受取人 > 受取人

en: Message > Subject
ja: メッセージ > 件名

en: Message > Message
ja: メッセージ > メッセージ

en: Reading time
ja: 読み取り時間

en: The reading time of the admin notification.
ja: 管理者通知の読み取り時間。

en: Read by
ja: 読んだ人

en: The user who read the admin notification.
ja: 管理者通知を読んだユーザー。

en: On dismiss
ja: 閉じるとき

en: Send to Ray
ja: Rayに送信

en: This step transmits the workflow's data to Ray (by Spatie).
ja: このステップはワークフローのデータをRay（Spatieによる）に送信します。

en: The data to be sent to Ray.
ja: Rayに送信されるデータ。

en: Data to output
ja: 出力するデータ

en: Label
ja: ラベル

en: Color
ja: 色

en: Debug output > Custom data > Data to output
ja: デバッグ出力 > カスタムデータ > 出力するデータ

en: Replace all terms on post
ja: 投稿のすべての用語を置き換える

en: This step removes the current taxonomy terms and adds new terms.
ja: このステップでは、現在の分類用語を削除し、新しい用語を追加します。

en: Select which post will have terms replaced.
ja: 用語を置き換える投稿を選択してください。

en: Post to Replace Terms
ja: 用語を置き換える投稿

en: Choose the post that will have its terms replaced.
ja: 用語が置き換えられる投稿を選んでください。

en: New terms
ja: 新しい用語

en: The terms that will be added to the posts after removing all the others.
ja: 他のすべての用語を削除した後に投稿に追加される用語です。

en: Stick post
ja: 固定投稿

en: This step sticks a post.
ja: このステップでは、投稿を固定します。

en: Select which post will be marked as sticky.
ja: どの投稿を固定としてマークするかを選択してください。

en: Post to Stick
ja: 固定する投稿

en: Choose the post that will be marked as sticky. You can select a post variable or enter a post ID.
ja: 固定としてマークされる投稿を選んでください。投稿変数を選択するか、投稿IDを入力できます。

en: Unstick post
ja: 固定解除投稿

en: This step unsticks a post.
ja: このステップでは、投稿の固定を解除します。

en: Select which post will no longer be marked as sticky.
ja: どの投稿の固定を解除するかを選択してください。

en: Post to Unstick
ja: 固定解除する投稿

en: Choose the post that will be unmarked as sticky. You can select a post variable or enter a post ID.
ja: 固定が解除される投稿を選んでください。投稿変数を選択するか、投稿IDを入力できます。

en: Update post details
ja: 投稿の詳細を更新

en: This step updates key information about each post such as the data, title, content, author, and more.
ja: このステップでは、データ、タイトル、コンテンツ、著者など、各投稿の重要な情報を更新します。

en: Select which post will be updated.
ja: どの投稿を更新するかを選択してください。

en: Post to Update
ja: 更新する投稿

en: Choose the post that will be updated.
ja: 更新される投稿を選択してください。

en: Post Data
ja: 投稿データ

en: Select which data should be updated in the post.
ja: 投稿で更新するデータを選択してください。

en: Post data
ja: 投稿データ

en: The data to update for the post.
ja: 投稿の更新データ。

en: Post title
ja: 投稿タイトル

en: Post data > Post title
ja: 投稿データ > 投稿タイトル

en: Post content
ja: 投稿内容

en: Post data > Post content
ja: 投稿データ > 投稿内容

en: Post excerpt
ja: 投稿抜粋

en: Post data > Post excerpt
ja: 投稿データ > 投稿抜粋

en: Post date
ja: 投稿日

en: Post data > Post date
ja: 投稿データ > 投稿日

en: Post name
ja: 投稿名

en: Post data > Post name
ja: 投稿データ > 投稿名

en: Post password
ja: 投稿パスワード

en: Post data > Post password
ja: 投稿データ > 投稿パスワード

en: Updated post
ja: 更新された投稿

en: The post data after the update.
ja: 更新後の投稿データ。

en: Update post meta
ja: 投稿メタを更新

en: This step updates post meta for a post.
ja: このステップは投稿のメタを更新します。

en: Select which post will have post meta updated.
ja: どの投稿のメタを更新するかを選択してください。

en: Post to Update Meta
ja: メタを更新する投稿

en: Choose the post that will have its meta updated.
ja: メタを更新する投稿を選択してください。

en: The meta to update for the post.
ja: 投稿のために更新するメタ。

en: The meta key to update for the post.
ja: 投稿のために更新するメタキー。

en: The meta value to update for the post.
ja: 投稿のために更新するメタ値。

en: The ID of the meta updated for the post.
ja: 投稿のために更新されたメタのID。

en: User interaction
ja: ユーザーの操作

en: This step requires user action before the workflow can proceed. The actions are done via the in-site notification area.
ja: このステップはワークフローを進行させる前にユーザーのアクションを必要とします。アクションはサイト内通知エリアを介して行われます。

en: Responders
ja: 応答者

en: Choose which users will see notifications from this action.
ja: このアクションから通知を受け取るユーザーを選択してください。

en: A comma-separated list of user names, ids, emails or user roles that can interact with this step.
ja: このステップと相互作用できるユーザー名、ID、メールアドレス、またはユーザーロールのカンマ区切りリスト。

en: Specify the message to be displayed to the responders.
ja: 応答者に表示されるメッセージを指定してください。

en: Please select an option to continue the workflow: {{global.workflow.title}}
ja: ワークフローを続行するためのオプションを選択してください: {{global.workflow.title}}

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Options
ja: オプション

en: Specify the options the user can choose from.
ja: ユーザーが選択できるオプションを指定してください。

en: Approve
ja: 承認

en: Approve the workflow
ja: ワークフローを承認します

en: Deny
ja: 拒否

en: Deny the workflow
ja: ワークフローを拒否する

en: Responders > Responders
ja: レスポンダー > レスポンダー

en: Options > Options
ja: オプション > オプション

en: The responders to the interactive delay, as a list of user ids.
ja: インタラクティブな遅延のレスポンダーのリスト（ユーザーIDのリスト）。

en: Option name
ja: オプション名

en: The name of the option selected by the user.
ja: ユーザーによって選択されたオプションの名前。

en: After interaction
ja: インタラクション後

en: On admin init
ja: 管理者初期化時

en: This trigger activates upon the initialization of the admin site.
ja: このトリガーは管理者サイトの初期化時にアクティブになります。

en: On custom action
ja: カスタムアクション時

en: This trigger activates upon a custom WordPress action hook. Use it to integrate with other plugins or custom code.
ja: このトリガーはカスタムWordPressアクションフック時にアクティブになります。他のプラグインやカスタムコードと統合するために使用してください。

en: The hook that will trigger this action.
ja: このアクションをトリガーするフック。

en: Priority
ja: 優先度

en: The priority of the action hook. Lower values are executed first.
ja: アクションフックの優先度。値が低いほど先に実行されます。

en: On site init
ja: サイト初期化時

en: This trigger activates upon site initialization.
ja: このトリガーはサイトの初期化時にアクティブになります。

en: Manually run via Future Actions box
ja: Future Actionsボックスから手動で実行

en: This trigger allows users to choose the workflow from the dropdown menu in the Future Actions options.
ja: このトリガーにより、ユーザーはFuture Actionsオプションのドロップダウンメニューからワークフローを選択することができます。

en: Action Post
ja: アクションポスト

en: The post that triggered the action.
ja: アクションをトリガーしたポスト。

en: Action Post ID
ja: アクション投稿ID

en: The ID of the post that triggered the action.
ja: アクションをトリガーした投稿のID。

en: Post author changed
ja: 投稿の著者が変更されました

en: This trigger activates when an existing post author is changed.
ja: このトリガーは、既存の投稿の著者が変更されたときにアクティブになります。

en: Post Filter
ja: 投稿フィルタ

en: Specify the criteria for posts that will trigger this action.
ja: このアクションをトリガーする投稿の基準を指定します。

en: Post filter
ja: 投稿フィルタ

en: The filter defines the posts that will trigger this action.
ja: フィルタは、このアクションをトリガーする投稿を定義します。

en: Post Before Update
ja: 更新前の投稿

en: The post that was saved, with the old properties.
ja: 保存された投稿で、古いプロパティを持っています。

en: Post After Update
ja: 更新後の投稿

en: The post that was saved, with the new properties.
ja: 保存された投稿で、新しいプロパティを持っています。

en: Post ID
ja: 投稿ID

en: The ID of the post that was updated.
ja: 更新された投稿のID。

en: Post is created
ja: 投稿が作成されました

en: This trigger activates when a new post is created.
ja: このトリガーは、新しい投稿が作成されたときにアクティブになります。

en: Created post
ja: 作成された投稿

en: The post that was created.
ja: 作成された投稿です。

en: Created post's ID
ja: 作成された投稿のID

en: The ID of the post that was created.
ja: 作成された投稿のIDです。

en: Post meta changed
ja: 投稿メタが変更されました

en: This trigger activates when a post meta field is changed.
ja: このトリガーは、投稿メタフィールドが変更されたときにアクティブになります。

en: Meta settings
ja: メタ設定

en: Specify the criteria for the meta to watch for changes.
ja: 変更を監視するメタの条件を指定してください。

en: Meta keys
ja: メタキー

en: This field allow you to choose the post meta that will trigger this action.
ja: このフィールドでは、このアクションをトリガーする投稿メタを選択できます。

en: Saved post
ja: 保存された投稿

en: The post that triggered this action.
ja: このアクションをトリガーした投稿です。

en: The action taken when the meta key is changed: 'added', 'updated' or 'deleted'.
ja: メタキーが変更されたときに取られるアクション：'追加'、'更新'、または'削除'。

en: The meta ID.
ja: メタID。

en: The meta key that was changed.
ja: 変更されたメタキー。

en: New meta value
ja: 新しいメタ値

en: The new meta value.
ja: 新しいメタ値です。

en: Old meta value
ja: 古いメタ値

en: The meta value before the change.
ja: 変更前のメタ値。

en: Post is published
ja: 投稿が公開されました

en: This trigger activates when a post is published.
ja: このトリガーは、投稿が公開されたときにアクティブになります。

en: The post that was published, with the old properties.
ja: 古いプロパティを持つ公開された投稿。

en: The post that was published, with the new properties.
ja: 新しいプロパティを持つ公開された投稿。

en: Manually run via posts row action
ja: 投稿の行動を介して手動で実行

en: This trigger creates a custom post row action and activates when the row action is clicked in the Posts list screen.
ja: このトリガーはカスタム投稿行アクションを作成し、投稿リスト画面で行アクションがクリックされたときにアクティブになります。

en: Row Action
ja: 行アクション

en: Configure the post row action that will be created in the Posts list screen.
ja: 投稿リスト画面で作成される投稿行アクションを設定します。

en: Action label
ja: アクションラベル

en: The label of the action created in the post row for this trigger.
ja: このトリガーのために投稿行に作成されたアクションのラベル。

en: Run workflow
ja: ワークフローを実行

en: Ask for confirmation
ja: 確認を求める

en: If enabled, the user will be asked to confirm the action before it is executed.
ja: 有効にすると、アクションが実行される前にユーザーに確認を求めます。

en: Are you sure you want to run this action?
ja: このアクションを実行してもよろしいですか？

en: Triggered post
ja: トリガーされた投稿

en: Post is saved
ja: 投稿が保存されました

en: This trigger activates whenever a post is saved, regardless of whether it's newly created, imported, or updated.
ja: このトリガーは、投稿が新しく作成されたか、インポートされたか、更新されたかに関係なく、投稿が保存されるたびにアクティブになります。

en: Is update
ja: 更新されているか

en: Whether the action happened to an existing post or a new post. Enter True for an existing post, or False for a new post.
ja: アクションが既存の投稿に対して発生したのか、新しい投稿に対して発生したのか。既存の投稿には True を、新しい投稿には False を入力します。

en: Saved post ID
ja: 保存された投稿ID

en: The ID of the post that was saved.
ja: 保存された投稿のID。

en: Post is scheduled
ja: 投稿がスケジュールされました

en: This trigger activates when a post is scheduled.
ja: このトリガーは、投稿がスケジュールされたときにアクティブになります。

en: Post Before Schedule
ja: スケジュール前の投稿

en: The post that was scheduled, with the old properties.
ja: スケジュールされた投稿、古いプロパティ付き。

en: Post After Schedule
ja: スケジュール後の投稿

en: The post that was scheduled, with the new properties.
ja: 新しいプロパティを持つ、スケジュールされた投稿。

en: The ID of the post that was scheduled.
ja: スケジュールされた投稿のID。

en: Post status changed
ja: 投稿のステータスが変更されました

en: This trigger activates when a post status changes.
ja: このトリガーは、投稿のステータスが変更されたときにアクティブになります。

en: Post is updated
ja: 投稿が更新されました

en: This trigger activates when an existing post is updated.
ja: このトリガーは、既存の投稿が更新されたときにアクティブになります。

en: Manually run via checkbox
ja: チェックボックスから手動で実行

en: This trigger activates when the option is manually enabled. It can be enabled via the post editing screen or the Quick Edit panel.
ja: このトリガーは、オプションが手動で有効にされたときにアクティブになります。投稿編集画面またはクイック編集パネルから有効にできます。

en: Settings for the trigger.
ja: トリガーの設定。

en: Checkbox label
ja: チェックボックスラベル

en: The label of the checkbox that enables the trigger.
ja: トリガーを有効にするチェックボックスのラベル。

en: On schedule
ja: スケジュール通り

en: This trigger allows you to run a workflow at a specific time, or relative to another date. You can also use this trigger to repeat workflows.
ja: このトリガーを使用すると、特定の時間にワークフローを実行したり、別の日付に対して相対的に実行したりできます。このトリガーを使用してワークフローを繰り返すこともできます。

en: Choose a schedule to activate the workflow.
ja: ワークフローをアクティブにするスケジュールを選択してください。

en: Date offset
ja: 日付オフセット

en: When scheduled
ja: スケジュールされたとき

en: Terms are added to post
ja: 投稿に用語が追加されました

en: This trigger activates when taxonomy terms are added to a post.
ja: このトリガーは、分類用語が投稿に追加されたときにアクティブになります。

en: Terms Filter
ja: 用語フィルター

en: Specify which terms should trigger the workflow.
ja: ワークフローをトリガーする用語を指定してください。

en: Terms filter
ja: 用語フィルター

en: Select the specific terms that will trigger this workflow.
ja: このワークフローをトリガーする特定の用語を選択してください。

en: The post before terms were added.
ja: 用語が追加される前の投稿。

en: The post after terms were added.
ja: 用語が追加された後の投稿。

en: The ID of the post that had terms added.
ja: 用語が追加された投稿のID。

en: User role is changed
ja: ユーザーの役割が変更されました

en: This trigger activates when a user's role is changed.
ja: このトリガーは、ユーザーの役割が変更されたときにアクティブになります。

en: User Query
ja: ユーザークエリ

en: Specify the criteria for users whose role changes will trigger this action.
ja: このアクションをトリガーする役割変更を持つユーザーの基準を指定してください。

en: User query
ja: ユーザークエリ

en: The query defines the users that will trigger this action.
ja: クエリは、このアクションをトリガーするユーザーを定義します。

en: User Role before change
ja: 変更前のユーザー役割

en: User Role after change
ja: 変更後のユーザー役割

en: User that data was changed for
ja: データが変更されたユーザー

en: The user that data was changed for.
ja: データが変更されたユーザー。

en: Added roles
ja: 追加された役割

en: The roles that were added to the user.
ja: ユーザーに追加された役割。

en: Removed roles
ja: 削除された役割

en: The roles that were removed from the user.
ja: ユーザーから削除された役割。

en: Migrate post_id and repetition_number on scheduled steps schema after v4.5.0
ja: v4.5.0以降のスケジュールされたステップスキーマでpost_idとrepetition_numberを移行する

en: Migrate workflow scheduled steps schema after v4.0.0
ja: v4.0.0以降のワークフローのスケジュールされたステップスキーマを移行する

en: User
ja: ユーザー

en: Site
ja: サイト

en: Flow Control
ja: フロー制御

en: Asynchronous
ja: 非同期

en: Debug
ja: デバッグ

en: Data Query
ja: データクエリ

en: Messages
ja: メッセージ

en: The ID of the workflow
ja: ワークフローのID

en: The post type
ja: 投稿タイプ

en: The taxonomy name
ja: タクソノミー名

en: The post ID
ja: 投稿ID

en: Workflow not found
ja: ワークフローが見つかりません

en: Flow data must be an array.
ja: フローデータは配列である必要があります。

en: Each node must have an id and type.
ja: 各ノードにはidとtypeが必要です。

en: Each edge must have an id, source, and target.
ja: 各エッジにはid、source、targetが必要です。

en: Loading the workflow editor...
ja: ワークフローエディタを読み込んでいます...

en: You need to enable JavaScript to run this app.
ja: このアプリを実行するにはJavaScriptを有効にする必要があります。

en: Need PublishPress Future Support?
ja: PublishPress Future サポートが必要ですか？

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ja: ヘルプが必要な場合や新しい機能リクエストがある場合は、お知らせください。

en: Request Support
ja: サポートをリクエスト

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ja: 詳細なドキュメントはプラグインのウェブサイトでも利用可能です。

en: View Knowledge Base
ja: ナレッジベースを見る

en: Overdue:
ja: 期限切れ：

note: translators: %1$s opens a span tag, %2$s is the action name, %3$s ends a span tag, %4$s is the a span tag, %5$s is the a span tag, %6$s is the a span tag
en: %1$s%2$s%3$s on %5$s%4$s%6$s
ja: %1$s%2$s%3$s の %5$s%4$s%6$s

en: Action was not scheduled due to a configuration issue. Please attempt to schedule it again.
ja: 構成の問題により、アクションはスケジュールされませんでした。再度スケジュールを試みてください。

en: Metabox
ja: メタボックス

en: Metabox Title
ja: メタボックスのタイトル

en: The title of the metabox that will be displayed in the post edit screen.
ja: 投稿編集画面に表示されるメタボックスのタイトルです。

en: Checkbox Field Label
ja: チェックボックスフィールドラベル

en: The label of the checkbox field that will be displayed in the metabox.
ja: メタボックスに表示されるチェックボックスフィールドのラベルです。

en: Future Actions Column
ja: 将来のアクション列

en: Future Action Column Style
ja: 将来のアクション列のスタイル

en: Detailed
ja: 詳細

en: Displays all information in the Future Action column on the "Posts" screen.
ja: 「投稿」画面の将来のアクション列にすべての情報を表示します。

en: Simplified
ja: 簡略化

en: Displays only the icon and date/time in the Future Action column on the "Posts" screen.
ja: 「投稿」画面の将来のアクション列にアイコンと日付/時刻のみを表示します。

en: Future Actions Editor
ja: 将来のアクションエディタ

en: This controls the time format used to select dates for Future Actions.
ja: これは、将来のアクションの日付を選択するために使用される時間形式を制御します。

en: Time format in the date picker
ja: 日付ピッカーの時間形式

en: Inherit from Site Settings
ja: サイト設定から継承

en: 24 hours
ja: 24時間

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Experimental Features
ja: 実験的機能

en: Enable experimental features
ja: 実験的機能を有効にする

en: Enable experimental features that are still in development and may not be fully functional.
ja: まだ開発中の実験的機能を有効にし、完全に機能しない可能性があります。

en: Preserve Data After Deactivating the Plugin
ja: プラグイン無効化後にデータを保持する

en: Preserve data
ja: データを保持

en: Delete data
ja: データを削除

en: Toggle between preserving or deleting data after the plugin is deactivated.
ja: プラグインが無効化された後にデータを保持するか削除するかを切り替えます。

en: Debug Log
ja: デバッグログ

en: Below is a dump of the debugging table, this should be useful for troubleshooting.
ja: 以下はデバッグテーブルのダンプです。これはトラブルシューティングに役立つはずです。

en: Number of logs to display:
ja: 表示するログの数：

en: Display:
ja: 表示：

en: Grouped by request
ja: リクエスト別にグループ化

en: Time sequence
ja: 時間順

en: Show only requests with trigger activated
ja: トリガーが有効なリクエストのみ表示

note: translators: %1$d: displayed count, %2$d: filtered total, %3$d: sessions, %4$d: total unfiltered, %5$s: filtered log size, %6$s: total log size.
en: Showing the latest %1$d of %2$d logs (%3$d sessions). Total in database: %4$d. Log size: %5$s (total: %6$s).
ja: 最新の %1$d 件の %2$d ログを表示中 (%3$d セッション)。データベースの合計: %4$d。ログサイズ: %5$s (合計: %6$s)。

note: translators: %1$d: displayed count, %2$d: total count, %3$d: sessions, %4$s: log size.
en: Showing the latest %1$d of %2$d logs (%3$d sessions). Log size: %4$s.
ja: 最新の %1$d 件の %2$d ログを表示中 (%3$d セッション)。ログサイズ: %4$s。

note: translators: %1$d: filtered logs count, %2$d: sessions, %3$d: total unfiltered, %4$s: filtered log size, %5$s: total log size.
en: Showing all %1$d logs (%2$d sessions). Total in database: %3$d. Log size: %4$s (total: %5$s).
ja: すべての %1$d ログを表示中 (%2$d セッション)。データベースの合計: %3$d。ログサイズ: %4$s (合計: %5$s)。

note: translators: %1$d: total logs count, %2$d: sessions count, %3$s: log size.
en: Showing all %1$d logs (%2$d sessions). Log size: %3$s.
ja: すべての %1$d ログを表示中 (%2$d セッション)。ログサイズ: %3$s。

en: Copy Debug Log
ja: デバッグログをコピー

en: Download
ja: ダウンロード

en: View Full Log in New Tab
ja: 新しいタブでフルログを表示

en: Debug log copied to clipboard!
ja: デバッグログがクリップボードにコピーされました！

en: Advanced Diagnostics and Tools
ja: 高度な診断とツール

en: WP-Cron Status Check
ja: WP-Cron ステータスチェック

en: Passed
ja: 合格

en: WP Cron Disabled
ja: WP Cron 無効

en: Database Schema Check
ja: データベーススキーマチェック

en: After activating the plugin, tables are updated automatically on the next page load. Use the button below if you still see schema errors.
ja: プラグインを有効化した後、次のページロード時にテーブルが自動的に更新されます。まだスキーマエラーが表示されている場合は、以下のボタンを使用してください。

en: Error found on the database schema: | Errors found on the database schema:
ja[0]: データベーススキーマにエラーが見つかりました:

en: Try to Fix Database
ja: データベースを修正しようとする

en: Debug Logging
ja: デバッグロギング

en: Enabled
ja: 有効

en: Disable Debugging
ja: デバッグを無効にする

en: Purge Debug Log
ja: デバッグログを消去

en: View Debug Logs
ja: デバッグログを表示

en: Disabled
ja: 無効

en: Enable Debugging
ja: デバッグを有効にする

en: Spatie Ray Debug
ja: Spatie Ray デバッグ

en: Spatie Ray Detected
ja: Spatie Ray が検出されました

en: Spatie Ray Debug is detected. The "Send to Ray" workflow step will be available in the workflow editor.
ja: Spatie Ray デバッグが検出されました。「Ray に送信」ワークフローステップは、ワークフローエディタで利用可能になります。

en: Spatie Ray Not Detected
ja: Spatie Ray が検出されませんでした

en: Spatie Ray Debug is not detected. This is not an error, but the "Send to Ray" workflow step will not be available in the workflow editor.
ja: Spatie Ray デバッグが検出されていません。これはエラーではありませんが、「Ray に送信」ワークフローステップはワークフローエディタで利用できません。

en: Learn more about Spatie Ray
ja: Spatie Ray について詳しく学ぶ

en: Migrate Legacy Future Actions
ja: レガシー未来アクションを移行

en: Run Migration
ja: 移行を実行

en: Migrate legacy future actions from WP Cron to the new Action Scheduler. This will run in the background and may take a while.
ja: WP Cron から新しいアクションスケジューラにレガシー未来アクションを移行します。これはバックグラウンドで実行され、しばらく時間がかかる場合があります。

en: Restore Legacy Action Arguments
ja: レガシーアクション引数を復元

en: Run Data Restoration
ja: データ復元を実行

en: Restore legacy action arguments as Post Meta. This is useful if you have issues with 3rd party plugins that read that data. This will run in the background and may take a while.
ja: レガシーアクション引数をポストメタとして復元します。これは、そのデータを読み取るサードパーティのプラグインに問題がある場合に便利です。これはバックグラウンドで実行され、しばらく時間がかかる場合があります。

en: Legacy Cron Schedule
ja: レガシークロンスケジュール

en: The below table will show all currently scheduled cron events for the plugin with the next run time.
ja: 以下の表には、次の実行時間を伴うプラグインの現在スケジュールされているすべてのクロンイベントが表示されます。

en: Event
ja: イベント

en: Posts and expiration settings
ja: 投稿と期限設定

en: This is a legacy feature and will be removed in a future version.
ja: これはレガシー機能であり、将来のバージョンで削除される予定です。

en: Default Formats
ja: デフォルトフォーマット

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

note: translators: %s is a link to the PHP date function documentation
en: The default format to use when displaying the action date within a post using the shortcode or within the footer.  For information on valid formatting options, see: %s.
ja: ショートコードを使用して投稿内でアクション日付を表示する際に使用するデフォルトフォーマットです。 有効なフォーマットオプションについては、次を参照してください: %s。

en: PHP Date Function
ja: PHP日付関数

en: Time Format
ja: 時間フォーマット

note: translators: %s is a link to the PHP date function documentation
en: The default format to use when displaying the action time within a post using the shortcode or within the footer.  For information on valid formatting options, see: %s.
ja: ショートコードを使用して投稿内でアクション時間を表示する際に使用するデフォルトフォーマットです。 有効なフォーマットオプションについては、次を参照してください: %s。

en: Post Footer Display
ja: 投稿フッター表示

en: Enabling this below will display the action date automatically at the end of any post which is set to run an action.
ja: 以下を有効にすると、アクションを実行するように設定された投稿の最後にアクション日付が自動的に表示されます。

en: Show in Post Footer?
ja: 投稿フッターに表示しますか？

en: This will enable or disable displaying the future action date in the post footer.
ja: これにより、投稿フッターに将来のアクション日付を表示するかどうかを有効または無効にします。

en: Footer Contents
ja: フッター内容

en: Enter the text you would like to appear at the bottom of every post which has an action scheduled.  The following placeholders will be replaced with the future action date in the following format:
ja: アクションが予定されているすべての投稿の下部に表示するテキストを入力してください。 次のプレースホルダーは、次のフォーマットで将来のアクション日付に置き換えられます:

en: Footer Style
ja: フッタースタイル

en: The inline css which will be used to style the footer text.
ja: フッターテキストのスタイルに使用されるインラインCSS。

en: Example:
ja: 例:

en: Shortcode
ja: ショートコード

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode
en: Use the %s[futureaction]%s shortcode to show when the future action will occur. You can add this shortcode anywhere in your post content.
ja: 将来のアクションがいつ発生するかを表示するには、%s[futureaction]%s ショートコードを使用します。このショートコードは投稿コンテンツのどこにでも追加できます。

en: Shortcode Wrapper
ja: ショートコードラッパー

en: The shortcode output will be wrapped in the selected HTML tag, allowing you to control its structure and styling.
ja: ショートコードの出力は選択したHTMLタグでラップされ、構造とスタイリングを制御できます。

en: Wrapper Class
ja: ラッパークラス

en: Add a CSS class to the wrapper element for custom styling.
ja: カスタムスタイリングのためにラッパー要素にCSSクラスを追加します。

en: Attributes
ja: 属性

note: translators: %s is the shortcode code wrapped in code tags
en: The following attributes are available for the %s shortcode:
ja: %s ショートコードに対して利用可能な属性は次のとおりです：

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute name
en: %s - Available options:
ja: %s - 利用可能なオプション：

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays complete date/time.  Default value.
ja: %s - 完全な日付/時刻を表示します。 デフォルト値。

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays date only
ja: %s - 日付のみを表示します

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays time only
ja: %s - 時間のみを表示します

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute dateformat translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute timeformat
en: %s - Format set here will override the value set on the settings page
ja: %s - ここで設定されたフォーマットは、設定ページで設定された値を上書きします

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Calendar Visibility
ja: カレンダーの表示

en: Remember last state
ja: 最後の状態を記憶する

en: Shows or hides the calendar based on the last user interaction.
ja: 最後のユーザー操作に基づいてカレンダーを表示または非表示にします。

en: Always hidden
ja: 常に非表示

en: The calendar is always hidden by default.
ja: カレンダーはデフォルトで常に非表示です。

en: Permissions
ja: 権限

en: Choose Which User Roles Can Create Future Actions
ja: 将来のアクションを作成できるユーザーロールを選択します

en: Email Notification
ja: メール通知

en: Whenever an action runs, an email can be sent to alert users.
ja: アクションが実行されるたびに、ユーザーに警告するためのメールを送信できます。

en: Enable Email Notification?
ja: メール通知を有効にしますか？

en: This will enable or disable the send of email notification on future action.
ja: これにより、将来のアクションに対するメール通知の送信を有効または無効にします。

en: Include Blog Administrators?
ja: ブログ管理者を含めますか？

en: This will include all users with the role of "Administrator" in the email.
ja: これにより、メール内の "管理者" の役割を持つすべてのユーザーが含まれます。

en: Enter a comma separate list of emails that you would like to be notified when the action runs.  This will be applied to ALL post types.  You can set post type specific emails on the Defaults tab.
ja: アクションが実行されたときに通知を受け取りたいメールのカンマ区切りリストを入力してください。これはすべての投稿タイプに適用されます。投稿タイプ特有のメールは、デフォルトタブで設定できます。

en: Past-due Actions Notification
ja: 期限切れアクション通知

en: This will enable or disable the send of email notification on past-due actions.
ja: これにより、期限切れアクションに対するメール通知の送信を有効または無効にします。

en: Enable Past-due Actions Notification?
ja: 期限切れアクション通知を有効にしますか？

en: Enter a comma separate list of emails that you would like to be notified when past-due actions are detected.
ja: 期限切れアクションが検出されたときに通知を受け取りたいメールのカンマ区切りリストを入力してください。

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: General
ja: 一般

en: Notifications
ja: 通知

en: Display
ja: 表示

en: Admin
ja: 管理者

en: Advanced
ja: 高度な

en: Diagnostics and Tools
ja: 診断とツール

en: Drop a .json file here
ja: ここに .json ファイルをドロップしてください

en: or
ja: または

en: Select a .json file
ja: .json ファイルを選択してください

en: Selected file
ja: 選択したファイル

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Select all
ja: すべて選択

en: Unselect all
ja: すべて選択解除

en: No items found.
ja: アイテムが見つかりませんでした。

en: Loading items, please wait...
ja: アイテムを読み込んでいます。しばらくお待ちください...

en: Select the content you want to import.
ja: インポートしたいコンテンツを選択してください。

en: Action Settings
ja: アクション設定

en: No workflows or settings found in the file.
ja: ファイル内にワークフローまたは設定が見つかりませんでした。

en: Cancel and select a different file
ja: キャンセルして別のファイルを選択

en: Settings exported successfully.
ja: 設定が正常にエクスポートされました。

en: Failed to export settings.
ja: 設定のエクスポートに失敗しました。

en: Export the plugin settings and workflows to a .json file. This file can be imported later to restore the data or migrate to another site.
ja: プラグインの設定とワークフローを.jsonファイルにエクスポートします。このファイルは後でインポートしてデータを復元したり、別のサイトに移行したりできます。

en: Exporting...
ja: エクスポート中...

en: Invalid file type. Please upload a .json file.
ja: 無効なファイルタイプです。 .jsonファイルをアップロードしてください。

en: Settings imported successfully.
ja: 設定が正常にインポートされました。

en: Failed to import settings.
ja: 設定のインポートに失敗しました。

en: Import the plugin settings or workflows from a .json file.
ja: プラグインの設定またはワークフローを.jsonファイルからインポートします。

en: Select Content to Import
ja: インポートするコンテンツを選択

en: Raw Data Preview
ja: 生データプレビュー

en: Select a post type to edit:
ja: 編集する投稿タイプを選択:

en: Workflow to trigger
ja: トリガーするワークフロー

en: No compatible workflows available.
ja: 互換性のあるワークフローは利用できません。

en: Integer
ja: 整数

en: String
ja: 文字列

en: Boolean
ja: ブール値

en: Object
ja: オブジェクト

en: Array
ja: 配列

en: Argument name
ja: 引数名

en: Data type
ja: データ型

en: Value
ja: 値

en: The argument name should only contain letters, numbers and underscores.
ja: 引数名は文字、数字、アンダースコアのみを含める必要があります。

en: Argument #%s
ja: 引数 #%s

en: No arguments added to the action.
ja: アクションに追加された引数はありません。

en: Add a new argument
ja: 新しい引数を追加

en: When to expire
ja: 有効期限

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Create rules that will continue the workflow only if certain conditions are met.
ja: 特定の条件が満たされた場合にのみワークフローを継続するルールを作成します。

en: Edit rules
ja: ルールを編集

en: Conditional logic is a Pro feature. Upgrade to create advanced conditions for your workflows.
ja: 条件付きロジックはPro機能です。ワークフローのための高度な条件を作成するにはアップグレードしてください。

en: Duplicate Rule
ja: 重複ルール

en: Not
ja: いいえ

en: Dismiss
ja: 閉じる

en: Dismiss the notification
ja: 通知を閉じる

en: Option %s
ja: オプション %s

en: Option #%s
ja: オプション #%s

en: No options added to the action.
ja: アクションに追加されたオプションはありません。

en: Add a new option
ja: 新しいオプションを追加

en: You have reached the maximum number of options. You can add up to %s options.
ja: 最大オプション数に達しました。最大 %s のオプションを追加できます。

en: Name
ja: 名前

en: Hint
ja: ヒント

en: The option name should only contain letters, numbers and underscores.
ja: オプション名には文字、数字、アンダースコアのみを含めることができます。

en: Selected in the calendar
ja: カレンダーで選択済み

en: When the trigger is activated
ja: トリガーがアクティブになったとき

en: When the step is activated
ja: ステップがアクティブになったとき

en: As soon as possible
ja: できるだけ早く

en: On a specific date
ja: 特定の日付に

en: Relative to a specific date
ja: 特定の日付に対して

en: Unchanged
ja: 変更なし

en: Date source
ja: 日付ソース

en: Click the button to choose a custom date source from variables that can provide a date.
ja: ボタンをクリックして、日付を提供できる変数からカスタム日付ソースを選択します。

en: Offset
ja: オフセット

en: Error:
ja: エラー:

en: Click for more information
ja: 詳細情報を表示するにはクリックしてください

en: For more information on formatting, see the %sPHP strtotime function%s. For example, you could enter %s+1 month%s or %s+1 week 2 days 4 hours 2 seconds%s or %snext Thursday%s. Please use only phrases in English.
ja: フォーマットに関する詳細は、%sPHP strtotime 関数%sを参照してください。例えば、%s+1 month%sや%s+1 week 2 days 4 hours 2 seconds%s、または%snext Thursday%sを入力できます。英語のフレーズのみを使用してください。

en: All received input
ja: すべての受信入力

en: Custom data
ja: カスタムデータ

en: Select the data to output
ja: 出力するデータを選択してください

en: Notice
ja: お知らせ

en: Critical
ja: 重要

en: Alert
ja: アラート

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

note: translators: %s is the database table name
en: Type the %s key and click on the button to insert it.
ja: %sキーを入力し、ボタンをクリックして挿入します。

en: Metadata key
ja: メタデータキー

en: Insert
ja: 挿入

en: Edit
ja: 編集

en: Select a variable from the list below.
ja: 以下のリストから変数を選択してください。

en: Type your expression here or use the variables below.
ja: ここに式を入力するか、以下の変数を使用してください。

en: Variables
ja: 変数

en: Double-click on a variable to select it.
ja: 変数をダブルクリックして選択します。

en: Double-click on any variable to add it to your expression.
ja: 任意の変数をダブルクリックして、式に追加します。

en: Hover over a variable to see its description.
ja: 変数の上にマウスを置くと、その説明が表示されます。

en: The name of the term.
ja: 用語の名前。

en: Slug
ja: スラッグ

en: The slug of the term.
ja: 用語のスラッグ。

en: Term ID
ja: 用語ID

en: The unique identifier of the term.
ja: 用語の一意の識別子。

en: Count
ja: カウント

en: Number of posts assigned to this term.
ja: この用語に割り当てられた投稿の数。

note: translators: %s is the taxonomy label
en: %s terms for this post.
ja: %s の用語がこの投稿にあります。

en: Learn more
ja: 詳細を学ぶ

en: This option is used to connect to another step and cannot have its name changed until the connection is removed.
ja: このオプションは別のステップに接続するために使用され、接続が削除されるまで名前を変更できません。

en: Post Date
ja: 投稿日

en: Update the post date
ja: 投稿日を更新する

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Update the post title
ja: 投稿タイトルを更新する

en: Post Slug
ja: 投稿スラッグ

en: Update the post slug
ja: 投稿スラッグを更新する

en: Post Content
ja: 投稿内容

en: Update the post content
ja: 投稿内容を更新

en: Post Excerpt
ja: 投稿抜粋

en: Update the post excerpt
ja: 投稿抜粋を更新

en: Post Discussion
ja: 投稿ディスカッション

en: Update the post discussion
ja: 投稿ディスカッションを更新

en: Post Password
ja: 投稿パスワード

en: Update the post password
ja: 投稿パスワードを更新

en: Post Author
ja: 投稿者

en: Update the post author
ja: 投稿者を更新

en: Unable to load the list of authors. Please try again.
ja: 著者のリストを読み込めませんでした。もう一度お試しください。

en: Do not update
ja: 更新しない

en: Author
ja: 著者

en: Comments only
ja: コメントのみ

en: Closed
ja: 閉じた

en: Pings only
ja: ピングのみ

en: Open
ja: オープン

en: Changed...
ja: 変更されました...

en: Visitors can add new comments and replies.
ja: 訪問者は新しいコメントや返信を追加できます。

en: Visitors can not add new comments or replies. Existing comments remain visible.
ja: 訪問者は新しいコメントや返信を追加できません。既存のコメントは表示されたままです。

en: Enable pinbacks & trackbacks
ja: ピンバックとトラックバックを有効にする

en: Learn more about pinbacks & trackbacks
ja: ピンバックとトラックバックについてもっと学ぶ

en: Clear content
ja: コンテンツをクリア

en: Create filters to query specific posts based on rules.
ja: ルールに基づいて特定の投稿をクエリするためのフィルターを作成します。

en: Post selection
ja: 投稿の選択

en: Post received as input
ja: 入力として受け取った投稿

en: Custom query
ja: カスタムクエリ

en: Post Terms
ja: 投稿の条件

en: Separate multiple values with commas or Enter key.
ja: 複数の値をカンマまたはEnterキーで区切ります。

en: * Required field
ja: * 必須項目

en: Post Search Query
ja: 投稿検索クエリ

en: Create a search query to filter posts based on conditions.
ja: 条件に基づいて投稿をフィルタリングするための検索クエリを作成します。

en: Edit query
ja: クエリを編集

en: Post Parent
ja: 投稿の親

en: New Status
ja: 新しいステータス

en: No color
ja: 色なし

en: Green
ja: 緑

en: Orange
ja: オレンジ

en: Red
ja: 赤

en: Blue
ja: 青

en: Purple
ja: 紫

en: Gray
ja: 灰

en: Custom interval in seconds
ja: カスタムインターバル（秒）

en: Repeating Action
ja: 繰り返しアクション

en: Choose how often this task should repeat. Select 'Non-repeating' for a one-time action or set an interval for automatic recurrence.
ja: このタスクをどのくらいの頻度で繰り返すか選択してください。1回限りのアクションには「繰り返さない」を選択するか、自動的に繰り返すためのインターバルを設定してください。

en: Unique Task Identifier
ja: ユニークタスクID

en: Define a unique ID to detect and prevent duplicate tasks.
ja: 重複タスクを検出して防ぐためのユニークなIDを定義します。

en: Select the terms
ja: 用語を選択

en: Specific terms
ja: 特定の用語

en: User Role
ja: ユーザーロール

en: User selection
ja: ユーザー選択

en: User received as input
ja: ユーザーが入力として受け取った

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Applying auto layout.
ja: 自動レイアウトを適用中。

en: Auto layout applied.
ja: 自動レイアウトが適用されました。

en: Back
ja: 戻る

en: Add a description to this step...
ja: このステップに説明を追加...

en: Edit description
ja: 説明を編集

en: Pro
ja: プロ

en: Currently this step is being skipped. Upgrade to Pro to unlock this feature.
ja: 現在、このステップはスキップされています。この機能をアンロックするには、Proにアップグレードしてください。

en: Add
ja: 追加

en: Close
ja: 閉じる

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Auto Layout
ja: オートレイアウト

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Upgrade to Pro and unlock more features
ja: プロにアップグレードしてさらに機能をアンロック

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Redo
ja: やり直し

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Undo
ja: 元に戻す

en: Wait, we are loading the workflow...
ja: お待ちください、ワークフローを読み込んでいます...

en: Feature deactivated
ja: 機能が無効化されました

en: Feature activated
ja: 機能が有効化されました

en: Fullscreen mode
ja: 全画面モード

en: Work without distraction
ja: 気を散らさずに作業する

en: Fullscreen mode activated
ja: 全画面モードが有効化されました

en: Fullscreen mode deactivated
ja: 全画面モードが無効化されました

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Display advanced settings for the workflow, triggers and steps
ja: ワークフロー、トリガー、およびステップの詳細設定を表示

en: Advanced settings mode activated
ja: 詳細設定モードが有効化されました

en: Advanced settings mode deactivated
ja: 詳細設定モードが無効化されました

en: Display a mini map
ja: ミニマップを表示

en: Display a mini map in the bottom of the editor, triggers and steps
ja: エディターの下部にミニマップ、トリガー、およびステップを表示

en: Mini map activated
ja: ミニマップが有効化されました

en: Mini map deactivated
ja: ミニマップは無効化されました

en: Display the controls panel
ja: コントロールパネルを表示

en: Display the controls panel with buttons to zoon in, zoom out, fit the view and lock the viewport
ja: ズームイン、ズームアウト、ビューにフィット、ビューポートをロックするボタン付きのコントロールパネルを表示

en: Tools
ja: ツール

en: Developer mode
ja: 開発者モード

en: Work in developer mode
ja: 開発者モードで作業

en: Developer mode activated
ja: 開発者モードが有効化されました

en: Developer mode deactivated
ja: 開発者モードが無効化されました

en: Welcome guide
ja: ウェルカムガイド

en: Display the welcome guide
ja: ウェルカムガイドを表示

en: Welcome guide activated
ja: ウェルカムガイドが有効化されました

en: Welcome guide deactivated
ja: ウェルカムガイドが無効化されました

en: Help
ja: ヘルプ

en: Developer Info
ja: 開発者情報

en: Node
ja: ノード

en: Node Data
ja: ノードデータ

en: Node Settings
ja: ノード設定

en: Node Type
ja: ノードタイプ

en: No element selected.
ja: 要素が選択されていません。

en: Multiple and different elements selected.
ja: 複数の異なる要素が選択されています。

en: %d steps selected
ja: %d ステップが選択されました

en: Multiple steps selected.
ja: 複数のステップが選択されました。

en: %d connections selected
ja: %d 接続が選択されました

en: Multiple connections selected.
ja: 複数の接続が選択されました。

en: Connection
ja: 接続

en: The connection between nodes in the workflow. Signifies the path along which data or control flow one node to another.
ja: ワークフロー内のノード間の接続。データや制御が1つのノードから別のノードに流れる経路を示します。

en: Step Data Flow
ja: ステップデータフロー

en: Inputs
ja: 入力

en: This step receives the following input from previous step:
ja: このステップは前のステップから次の入力を受け取ります：

en: This step does not receive any input from previous step.
ja: このステップは前のステップからの入力を受け取りません。

en: Outputs
ja: 出力

en: This step outputs the following data:
ja: このステップは次のデータを出力します：

en: This step does not output any data.
ja: このステップはデータを出力しません。

en: Step Scoped Variables
ja: ステップスコープ変数

en: This step receives the following step scoped variables:
ja: このステップは次のステップスコープ変数を受け取ります：

en: This step does not have any step scoped variables.
ja: このステップにはステップスコープ変数がありません。

en: Global Variables
ja: グローバル変数

en: No global variables are declared
ja: グローバル変数は宣言されていません

en: No description
ja: 説明はありません

en: Unknown node: %s
ja: 不明なノード: %s

en: This is a placeholder node for a node that does not exist.
ja: これは存在しないノードのためのプレースホルダーノードです。

en: Step
ja: ステップ

en: Trigger
ja: トリガー

en: Step actions
ja: ステップアクション

en: This node has errors
ja: このノードにはエラーがあります

en: Add a step
ja: ステップを追加

en: Search for actions
ja: アクションを検索

en: Search for steps
ja: ステップを検索

en: Search for triggers and steps
ja: トリガーとステップを検索

en: Click to add a trigger
ja: トリガーを追加するにはクリックしてください

en: Validation
ja: バリデーション

en: All checks have passed for this step.
ja: このステップのすべてのチェックに合格しました。

en: Upgrade to Pro to unlock this feature.
ja: この機能をアンロックするにはProにアップグレードしてください。

en: Use left and right arrow keys to move through steps
ja: 左矢印キーと右矢印キーを使ってステップを移動します

en: No results found.
ja: 結果が見つかりませんでした。

note: translators: %d: number of results.
en: %d result found. | %d results found.
ja[0]: %d 結果が見つかりました。

en: Nodes
ja: ノード

en: A tip for using the workflow editor
ja: ワークフローエディタの使い方のヒント

note: translators: %d: Number of blocks.
en: %d block | %d blocks
ja[0]: %d ブロック

note: translators: Patterns tab title in the block inserter.
en: Actions
ja: アクション

en: Select multiple steps by pressing <kbd>cmd</kbd> and clicking on each step in the workflow.
ja: ワークフロー内の各ステップをクリックしながら <kbd>cmd</kbd> を押して複数のステップを選択します。

en: Drag steps from the inserter and drop them directly into your workflow for easy customization.
ja: 挿入ツールからステップをドラッグして、ワークフローに直接ドロップして簡単にカスタマイズできます。

en: Simply double-click any step to bring up the settings sidebar for quick adjustments.
ja: 任意のステップをダブルクリックすると、素早く調整するための設定サイドバーが表示されます。

en: Double-click the workflow pane to increase the zoom level for a closer look.
ja: ワークフローペインをダブルクリックして、ズームレベルを上げて詳しく見ることができます。

en: Hold down the <kbd>shift</kbd> key and double-click the workflow pane to decrease the zoom level.
ja: <kbd>shift</kbd>キーを押しながらワークフローペインをダブルクリックして、ズームレベルを下げます。

en: Easily add new steps by clicking on a step's handle and dragging it. Drop it in the workflow pane to see a floating inserter where you can type and search for the step you need.
ja: ステップのハンドルをクリックしてドラッグすることで、新しいステップを簡単に追加できます。ワークフローペインにドロップすると、必要なステップを入力して検索できる浮遊挿入ツールが表示されます。

en: (no name)
ja: (名前なし)

en: Element
ja: 要素

en: Close settings
ja: 設定を閉じる

en: Get started
ja: 開始する

en: Ray Debug
ja: Rayデバッグ

en: Enable or disable the different types of debug information that is shown in Ray when this workflow is activated.
ja: このワークフローがアクティブなときにRayに表示されるさまざまなタイプのデバッグ情報を有効または無効にします。

en: Show Queries
ja: クエリを表示

en: Show Emails
ja: メールを表示

en: Show WordPress Errors
ja: WordPressエラーを表示

en: Show current running step
ja: 現在実行中のステップを表示

en: Are you sure you want to delete this workflow?
ja: このワークフローを削除してもよろしいですか？

en: Move to trash
ja: ゴミ箱に移動

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Publish
ja: 公開

en: Update
ja: 更新

en: Autosaving...
ja: 自動保存中...

en: Updating...
ja: 更新中...

en: Updated
ja: 更新されました

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Save draft
ja: 下書きを保存

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Save
ja: 保存

en: Autosaving
ja: 自動保存

en: Saving
ja: 保存中

en: Saved
ja: 保存されました

en: Unable to create a new workflow. Please try again.
ja: 新しいワークフローを作成できませんでした。もう一度お試しください。

en: Unable to load the workflow. Please try again.
ja: ワークフローを読み込めませんでした。もう一度お試しください。

en: Workflow saved as draft.
ja: ワークフローが下書きとして保存されました。

en: Unable to save workflow. Please, try again.
ja: ワークフローを保存できませんでした。もう一度お試しください。

en: Workflow saved.
ja: ワークフローが保存されました。

en: Unable to publish the workflow. Please, try again.
ja: ワークフローを公開できませんでした。もう一度お試しください。

en: Workflow switched to draft.
ja: ワークフローが下書きに切り替えられました。

en: Unable to switch workflow to draft. Please, try again.
ja: ワークフローを下書きに切り替えられませんでした。もう一度お試しください。

en: Workflow deleted. Redirecting...
ja: ワークフローが削除されました。リダイレクト中...

en: Unable to delete the workflow. Please, try again.
ja: ワークフローを削除できませんでした。もう一度お試しください。

en: Summary
ja: 概要

en: Title
ja: タイトル

en: Description
ja: 説明

en: Are you sure you want to unpublish this workflow?
ja: このワークフローの公開を解除してもよろしいですか？

en: Draft
ja: 下書き

en: Switch to draft
ja: 下書きに切り替え

en: Change manually enabled workflows
ja: 手動で有効化されたワークフローを変更

en: Enable workflow %s
ja: ワークフロー %s を有効にする

note: translators: %s: Workflow title
en: Are you sure you want to cancel all scheduled actions for the "%s" workflow?
ja: "%s" ワークフローのすべてのスケジュールされたアクションをキャンセルしてもよろしいですか？

en: Cancel Actions
ja: アクションをキャンセル

[ctx: noun]
en: View
ja: 表示

[ctx: noun]
note: translators: Default label for the Workflow sidebar tab, not selected.
en: Workflow
ja: ワークフロー

[ctx: nodes]
en: Most used
ja: 最も使用されている
